Aastavahetus PÕHJA-ARGENTINAS

* AKTIIVNE PUHKUSEREIS


Kõik Lõuna-Ameerika riigid on omanäolised – eurooplase pilgule on mõni maa ja seal elav rahvas võõras ja kummaline, teine veidi tuttavlikum. Argentina kohta võiks öelda „kiiksuga Ladina-Ameerika“ – seal on nii äratundmist kui uudsust. Argentiinlaste euroopalikud juured annavad tunda nende käitumises ja suhtumises – kuid sajanditepikkune Lõuna-Ameerika „kaste“ on argentiinlased vorminud unikaalseks ja omapäraseks.

See maa on hiiglaslik. Lõputust pampast Andide lumiste tippudeni, Patagoonia jahedusest pilvemetsade troopikani. Parimate elamuste saamiseks tuleb teekond hoolikalt kavandada – ning liiga suurt tükki ei ole mõtet kohe ampsata. Põhja-Argentinas leidub veel üksildasi paiku, mis on jäänud suurest turismist puutumata. Lisaks sellele on sealne kliima troopiliselt soe.

Kuulsad Iguazu joad on üks maailma kõige võimsam ja fantastilisem loodusnähtus ja -kogemus. Kuid teekond viib ka sisemaale peidetud ja raskesti ligipääsetavasse Esteros del Ibera fantastilise loomariigiga märgalale, Põhja-Argentina koloniaallinna Saltasse ning matkale, mis kulgeb mööda iidseid Inkade radu ja kõrvalisi külasid Andide pilvemetsas

Ning muidugi Buenos Aires, kosmopoliitne metropol, kus lisaks kõikidele kuulsatele paikadele on Sul võimalus osa saada ka reisijuht Kaspari isiklikust sidemest selle linnaga – professionaalse muusikuna on Kaspar Buenos Airest endasse hinganud mitme nurga pealt ning viib oma reisijaid heal meelel muusikat nautima põnevatesse lokaalidesse, mille uksed avanevad ainult võlusõna peale.

REISIAEG:

  • 27. detsember 2024 - 12. jaanuar 2025

KESTUS: 17 päeva kohapeal (koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn - Buenos Aires - Tallinn kokku 18 päeva)

SELTSKOND: kuni 9 reisihuvilist ning reisijuht Kaspar Uljas

OSAVÕTUTASU: 3 950 eurot, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn - Buenos Aires - Tallinn

REISISTIIL: Aktiivne puhkusereis. Meie Argentina retk sobib Sulle, kui Sulle meeldib ilus loodus, kuid  tunned huvi ka Buenos Airese ja argentiinlaste elustiili vastu. Kui Sulle meeldib looduses liikuda – aga Sa ei ütle ära ka ilusast muusikaõhtust, heast toidu ja pokaali malbec´iga. Kusjuures hea toit ei pea tähendama ainult steak ‘e, mille poolest Argentina on üleilma kuulus - täna on sealne kuisiin vägagi mitmekesine ning pakub maitsemeele-elamusi ka taimetoitlasele.

MUGAVUSTASE: Veidi ebamugavust võivad põhjustada pikad vahemaad – üks öö tuleb veeta ööbussis - kuid sealsed istmed on laiad ja pehmed, 2+1 kombinatsioonis ning peaaegu voodiks allaklapitavad. Veidi on ka džiibis loksumist nii Estereoses kui pilvemetsas. Ning pilvemetsa matka majutus on lihtsamast lihtsam. Kuid suuri vintsutusi-väntsutusi ette pole näha.

RASKUSASTE: Keskmine. Pilvemetsa matkal tuleb läbida kolme päeva jooksul ca 40 kilomeetrit mägist teed, kuid rada kulgeb enamasti mäest alla ning kogu pagasit ei pea seljas kandma.

MAJUTUS: Väikesed ja mõnusad perehotellid ja B&B´d, alati linna südames ja jalutuskäigu kaugusel kõigest toredast. Pilvemetsa matkal kahel ööl majutus askeetlik – mõlemal ööl kummagi küla ainukeses majutuses, kus kohalik proua pakub öömaja oma kodus. Ööbimine on siiski tubades ja voodites.

TEMPO JA KULG: Mõõdukas. Argentina suurus seab omad nõudmised ning ehkki eesmärk ei ole palju vaatamisväärsusi „läbi käia ja ära näha“, on oma rütm reisil sees, et valitud kohtadesse jõuda.

KLIIMA: Troopiliselt soe. Põhja-Argentina asub ekvaatorile oluliselt lähemal, kui nt lõunapoolsem Patagoonia. Lisaks on jaanuaris suvi – kogu reisi vältel on ilm soe, 30 kraadi või isegi veidi peale. Pilvemetsa matkal ning Esterose märgalal tuleb valmis olla ka vihmaks.

TRANSPORDIVIIS: Buss, 4x4 maastur, kohalik colectivo. Täpselt nii, kuidas parasjagu kõige otstarbekam ja mõistlikum. Kaks „otsa“ teeme lennukiga, et mitte kulutada öid bussisõidule – kuid üks vältimatu öö bussis aitab mõista, kui tohutusuur ja avar on Argentina.

OHUD JA EBAMEELDIVUSED: Buenos Aireses tuleb õhtu- ja öötundidel rakendada suurlinnale omast ettevaatust - vältida tühje ja pimedaid tänavaid. Samuti tuleb bussijaamas ja muudes rahvarohketes kohtades oma asjadel silm peal hoida. Kuid üldiselt on Argentinas väga turvaline. Ka teised linnad, kuhu satume - Salta ja Puerto Iguazu - on rahulikud, maapiirkondadest ja küladest rääkimata.

Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1. PÄEV / Buenos Aires
Lendame Tallinnast Argentina pealinna Buenos Airesesse, kuhu jõuame hommikul. Sätime end sisse linna kõige vanemas ja boheemlaslikumas, San Telmo linnaosas. Siinsete kitsaste munakivitänavate ja ajalooliste koloniaalmajade keskel leidub ehedaid tangobaare, karakteriga restorane ja kohvikuid. San Telmo on artistide linnaosa, mille pärliks on igal pühapäeval toimuv kuulus antiigiturg, mis on vaatamisväärsus omaette. Esimese päeva võtame rahulikult sisse elamiseks. Vastavalt soovile võime õhtul süüa maailma parimat veiseliha mõnes kohalikus parilla’s, võtta klaasike malbec’i mõnes ehedas tangobaaris või lihtsalt nautida Buenos Airese linnamelu.

2 - 3. PÄEV / Buenos Aires
Külastame värvikirevat La Boca linnaosa, mis asub Riachuelo jõe suudmes. See on ühtlasi ka Buenos Airese üks esimesi sadamaid, mille kaudu saabus 19. sajandil uude maailma uut elu ja õnne otsima tuhandeid Itaaliast, Austriast, aga isegi Tšehhist ja Walesist pärit immigrante. Samuti jääb jalutuskäigu kaugusele Buenos Airese keskus Microcentro, oma rahvarohkete ja laiade avenüüde, suurte väljakute ning linna sümboliks kujunenud obeliskiga. Buenos Aires on kosmopoliitne ja moderne metropol, kus tugevad Euroopa mõjutused on põimunud Ladina-Ameerikaliku hõnguga. Avastamist jagub mitmele maitsele, päevasel ajal muuseumid, kunstigaleriid, rohelised pargid, maailmatuntud oopermaja Teatro Colon, kui ka rikkalik ööelu alates peenetest tango-show’dest ja lõpetades trummiõhtutega suitsuses tehasehoones, mis on ümber ehitatud kultuurikeskuseks. Vaatamist jagub selles unustamatus pealinnas küll ja veel, seetõttu jõuame Buenos Airesega tutvust teha ka reisi lõpus. Kolmanda päeva õhtul istume mugavasse, laiade allalastavate istmetega ööbussi, mis viib meid varahommikuks Mercedesesse, kust sõidame maastikuautodega edasi Colonia Carlos Pellegrinisse Esteros del Ibera märgala südames.

4 - 5. PÄEV / Esteros del Ibera märgala
Igale vähegi loodust armastavale inimesele jätab Esteros del Ibera märgala kustumatu mälestuse. Ta jääb oma raske ligipääsetavuse tõttu peamistelt  turistiradadelt üksjagu kõrvale, ja seda parem. Ibera on Brasiilia Pantanàl’i järel maailma suuruselt teine märgala. Lisaks 350le linnuliigile elab siin tuhandeid suuri, kuni 6 meetri pikkuseks kasvavaid musti kaimaneid ning maailma suurim näriline, lambaga ühte mõõtu kapibaara. Mõlemaid on hulganisti näha isegi päevasel ajal ning paadiga soojärvedel kulgedes võib neid mõne tunni jooksul märgata kümneid ja kümneid – see on vaade, mida muidu metsikus looduses isegi Amazonase vihmametsas lubada ei julge. Veelgi enam – on ju teada, et looma nägemisest vabas looduses hea loomafotoni on valgusaasta teekond. Siin aga on võimalik vaid mõne meetri kauguselt pildistada kümneid kaimaneid päikese käes peesitamas või kapibaara peret rahulikult toimetamas. Hea õnne korral aga on võimalik näha ka möiraahve, nutriaid, saarmaid ning haruldast soohunti.
Olles muust maailmast üsna ära lõigatud, oleks ka pisikeses Carlos Pellegrini külakeses aeg just kui 100 aastat tagasi seisma jäänud – ringi liigutakse pigem hobustega, tänavad on asfalteerimata ning ainukesed majutus- ja söögiasutused on need, mis asuvad inimeste kodudes. Meie koduks saab mugav ja stiilne maamaja ehk estancia. Veedame siin külas kaks päeva, mille jooksul jõuame ümbruskonnaga tutvuda nii paatidega, jalgsi kui (soovi korral) ka hobustel. 

6. PÄEV / Puerto Iguazu
Stardime džiipidega Posadas’e suunas (ca 4h), kust liigume juba mööda maanteed bussiga edasi Puerto Iguazu’sse. Siia linnakesse Argentina, Paraguai ning Brasiilia piiril jõuame õhtul. Siin saavad kokku Argentina, Brasiilia ning Paraguai piir. Kolme riigi mõjud on piirilinnas tunda, üle jõe Brasiilias asuva veidi suurema Foz do Iguaçu öötuled plingivad eriti kutsuvalt.

7. PÄEV / Iguazu looduspark
Läheme Iguazu loodusparki kuulsaid ning maailma loodusimede hulka kuuluvaid Iguazu jugasid vaatama. Veedame jugade juures terve päeva – park on väga suur ning lisaks vapustavate ning maailma veerohkeimate koskede vaatamisele võib võtta ette ka mõnusaid lühikesi jalutuskäike väiksemate, kuid äärmiselt maaliliste ja fotogeeniliste koskede juurde. Siin saab neile tõeliselt lähedale, voolava vee mühin läbib vibratsioonina kogu keha. Adrenaliinipuudusel aga võib teha kummipaadimatka otse suurte koskede alla, kus mürin matab kõrvakuulmise ning koskedest tekkiv veepilv võtab silmanägemise.
Õhtuks läheme tagasi Puerto Iguazu’sse.

8. - 9. PÄEV / Salta
Mägedesse ja pilvemetsa! Lendame Loode-Argentina mägedes asuvasse Saltasse, kuhu jõuame pärastlõunal. Merepinnast 1200 meetri kõrgusel, maheda kliimaga Saltas asub Argentina kauneim koloniaalarhitektuur. Siin on ilusaid kirikuid ning põnevaid muuseume, kuid kõige mõnusam on ikkagi sihitult mööda linna ringi hulkuda, põigata nurgatagustesse ning avastada kauneid maju, või siis istuda mõnes platsiäärses kohvikus ning vaadata inimesi. Õhtupoolikul võime sõita köisraudteega mäkke linnale laskuvat päikeseloojangut vaatama, pärast aga sööme taaskord parimaid steike ning avastame siinset rikkaliku folkmuusika-scene’i mõnes populaarses peña’s ehk muusikabaaris.

10. PÄEV / Humahuaca
Sõidame mikrobussiga edasi maalilisse väikelinna Humahuaca’sse. Teel ületame mõned soolajärved, peatume aastatuhandete vanuste ja mitme meetri kõrguste kaktuste juures, aga põikame sisse ka imepisikesse külla Purmamarca’sse, kust on näha üle Argentina kuulus seitsmevärviline mägi. Lisaks looduslikule kirevusele on kirev ka siinne kultuur, mis erineb Buenos Airesest nagu öö ja päev - siinne elanikkond koosneb valdavalt ketšua-keelsest põlisrahvast. Ööseks jäämegi Humahuaca’sse. 

11. - 12. PÄEV / Matk pilvemetsas
Läheb lahti meie müstiline rännak pilvemetsa, mööda vanu Inkade radu. Matk üle mägede  algab džiibisõiduga varahommikul, et jõuda võimalikult vara jalgsimatka alguspunkti, 3500 meetri kõrgusel asuvasse Pueblo de Santa Anasse. Santa Ana on juba täiesti isoleeritud koht, kuhu välismaalase jalg astub haruharva ja veel 10 aastat tagasi sai sinna ainult mööda jalgradu. Santa Anasse jääme ka esimeseks ööks.
Siit edasi aga matkame järjest allapoole. Tempo on aeglane ja rahulik – oleme tulnud siia loodust ja vaateid nautima, mitte sporti tegema. Seega on piisavalt ka aega, et kivi otsas istuda ja kaugusse vaadata. Oleme näinud pea kohal isegi kondorit tiirlemas. Osaliselt läbime teekonnal Inkade rajatud “maanteevõrku” – 600 aastat vanu meetrilaiusi kiviradasid ja treppe, mis kunagi risti-rästi läbistas seda tohutut impeeriumi, mille lõunanurgas me viibime. Kuna kõrgus väheneb, muutub maastik pidevalt – kui Santa Anast tulema hakates näeb vaid kiviklibust väljaturritavaid rohututte, siis allapoole jõudes muutuvad rohututid tasapisi põõsasteks ning põõsad puudeks. Varsti sammumegi juba mägede küljel kasvavas metsas.
Pärastlõunal jõuame Valle Coloradosse, mis asub 2800 meetrit üle merepinna – retke lõpp-punktist veel pisut üle kahe kilomeetri kõrgemal. Külake on natuke suurem, kui eelmine – siin on juba väike kirik ning isegi paar poodi. Õhtustame ja ööbime señora Martina juures kodus.

13. PÄEV / Matk pilvemetsas
Taaskord laskume mööda kitsaid jalgradu järjest allapoole, loodus hakkab meenutama džunglit. Pilved on vaheldumisi meie kohal, meie all ja ka meie ümber.
Matk viib meid pisikesse külla Valle Grandesse, kust sõidame kohaliku bussiga mööda mägiteid külakesse nimega San Francisco. Nüüd asume juba troopiliselt lopsakas metsas.

14. PÄEV / Matk pilvemetsas
Rahulik hommikupoolik, et veidi lihtsalt olla - või siis jalutada küla peal ringi. Sõltuvalt aastaajast - ja teeoludest - on võimalik väike lisaretk, kas lähedalasuvate koskedeni või sügava ja metsaga kaetud kanjoni põhjas asuvatesse isoleeritud looduslikesse termaalbasseinidesse, kuhu haruharva astub isegi kohaliku, veel vähem välismaalase jalg. Pärastlõunal aga alustame teekonda juba tuttava Salta suunas, kuhu jõuame õhtuks.

15. PÄEV / Buenos Aires
Hommikul lendame Saltast Buenos Airesesse. Nüüd on meil veel veidi aega põhjalikumalt pealinnaga tutvuda. Jõuame kuulsasse Recoleta kalmistule ja Eva Peroni hauale. Õhtu aga sisustame muusikaga - on selleks siis tango või midagi muud, mis just parasjagu päevakorral on ja külastamist väärib.

16. PÄEV / El Tigre
Veedame terve päeva Tigres, mis asub tunnise sõidu kaugusel Buenos Airese kesklinnast ja kuhu stardime juba hommikul. Tigre asub Parana jõe deltas, mis koosneb arvukatest kanalitest ning seda ümbritsevast lopsakast ja rohelisest saarestikust, kus ainukeseks transpordivahendiks on paadid ning laevad ehk lanchad. Tigre on meelispaik ka paljudele Buenos Airese elanikele, kes vastukaaluks metsikule suurlinna melule armastavad siin aega maha võtta ja puhata. Saabudes Tigresse, sõidame paadiga mööda Parana deltat ning jõuame ühele saarele, kus võtab meid vastu Hugo, kelle saaremajakeses veedame mõnusa päeva. Pärast einestamist teeme piki jõekallast väikese jalutuskäigu ümbrusesse, tutvume Tigre elu omapäradega - on ju põnev näha arhitektuuriliselt vägagi erinevaid, isikupäraseid ja romantilisi argentiinlaste suvemaju, aedu, olenguid. Ning Hugo hooviga piirnevas jões saab mõnusasti ujuda, kajakiga sõita, päikest võtta.
Meie võõrustaja Hugo on professionaalne Buenos Aireses tegutsev muusik, kelle koduhoovis toimub sel päeval tema muusikutest sõpradega vabas vormis harjutamine-jämmimine, koos juurdekuuluva rikkaliku grillipeo ehk asadoga, kuhu meiegi oleme oodatud. Seega on vägagi tõenäoline, et õhtul võtab tuurid üles ka väike intiimne kodukontsert.

17. PÄEV / Buenos Aires
Hommik ja päev veel Buenos Aireses. Tunneme end vabalt ja hästi, sest linn on muutunud tuttavaks ja isegi koduseks. Võtame hetke, et porteño’de kombel lihtsalt kohvikus ümbrust ja inimesi nautida, reisile - ja iseendale - ausalt otsa vaadata. Sihitult ringi lonkida, tänavanurgal seisatada, hoovidesse piiluda. Õhtul aga stardime juba kodu suunas, kuhu jõuame 18. päeva hilisõhtul, hing ja meeled emotsioone ning rõõmu täis.

Foto: Mari Ann Markus

Foto: Katrin Heinla

Foto: Katrin Heinla

Foto: Katin Heinla

Foto: Mari Ann Markus

Foto: Kaidi Reinu

Foto: Mari Ann Markus


HINNA SEES ON siselennud Iguazu – Salta ning Salta – Buenos Aires, kõik transfeerid, sissepääsutasud ja majutused; toitlustus pilvemetsa-matkal, Esteros del Ibera maamajas  ja Tigres on samuti meie poolt. Ning loomulikult kogu seiklusretk vastavalt programmile.

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid, vein ega steigid väljaspool ülalnimetatud matku, mida saame otsustada jooksvalt, kõikide soove silmas pidades. Samuti ei kuulu hinna sisse reisikindlustus ning programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida on mõnedes paikades võimalik lisaks organiseerida) - ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna.
Suurte lisakulutustega arvestama ei pea – meenete ostmiseks või õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 350 kuni 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest korralikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ja suveniirid olemas.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Kuna rahvusvahelised lennud meie reisipaketti ei kuulu, siis on just endale sobivad piletid võimalik soetada iseseisvalt või meie koostööpartneri abiga, peaasi, et reisi alguskuupäevaks sihtkohas olete. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt siit.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti kogu seltskonnaga ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ning arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused. 

Vaata kindlasti ka meie Argentina fotogaleriid.

Foto: Katrin Heinla


Reisijuht Kaspar Uljas

Kaspar on elukutseline muusik ja helilooja, aga ka hedonist ja seikleja, kes otsib autentseid elamusi ja armastab luusida nurgatagustes. Tema „armusuhe“ Argentinaga algas juba lapsena muusikakoolist. Akordioniõpingud viisid tangoni ja sealt edasi bandooniumi, Argentina muusikas keskse instrumendi juurde. Järgnesid õpingud Buenos Aireses ja nii jõudis ta ka hispaania keele, mate joomise, milongade ja lõunamaise maailmatunnetuseni.

Kaspar on pikemalt viibinud mitmel pool Euroopas ja elab täna Brüsselis, kuid Argentinat on ta alati oma teiseks koduks pidanud. Reisides ikka ja jälle tagasi inspiratsiooni ammutama mitte turisti, vaid gurmaanina, keda lõppematu uudishimu paneb kogema kohalikku sügavuti ja iga meelega. Kaspar oskab näha väikseid asju, neid siiralt imetleda ja nendele tähelepanu juhtida. Õlgkübaratega vanamehed tänavanurgal malet mängimas, intiimsed vestlused elust juhusliku möödujaga - need on asjad, mis Kasparit vaimustavad. Ja muidugi muusika, mis harmoniseerib kõiki tema rännakuid – ning avab Buenos Airese suitsuste ja kummaliste muusikaklubide hoovipoolse tagaukse ka tema reisijatele.

Kaspari muusika ja muusikuelu kohta võid lugeda lisa tema artistilehelt kasparuljas.com


Kaasreisijate tagasiside

Amazonas viib kohtadesse, kus omal käel on väga raske saada. Saab, aga no neid kohti ja kontakte peab teadma. Lisaks ka nö telgitagused, mida muidu ei näeks.
— Anneli Tuisk
Väga hea ja tasakaalus programm. Oma teemast ilmselgelt vaimustunud reisijuht, kellest tegelikult sõltus reisil valitsenud mõnus ja tore meeleolu.
— tagasiside ankeedilt
Peaks vist ütlema, et kõige ägedam oli Iguazu kosed. Aga tegelikult: tango, milonga, ja see, kuidas reisijuht Kaspar seda teemat esitles. Ja üldse: reis tervikuna oli väga äge, tõesti.
— tagasiside ankeedilt
Need ei ole tavalised reisid - näeb ja kogeb palju rohkem.
— Artur Kink
Ma ei ole kordagi teie reisikava enne reisi lugenud ja ei teinud seda ka sel korral. Elan hetkes ja lubasin seiklusel kulgeda täies usalduses. Ja see õigustas ennast täielikult. Kõige ägedam oli matk mägedes ja Buonos Airese salabaarid.
— tagasiside ankeedilt
Huvitav on tõdeda, et Argentiina reisile mõeldes mängib muusika pidevalt mõtete taustaks. Kuidagi märkamatult oskas Kaspar muusikat põimida kõigesse, mida reisi jooksul kogesime, alustades tangotunnist ja lõpetades mägiküla kodurestorani õhtusöögil toimunud improviseeritud kontsertjämmiga.
— tagasiside ankeedilt