Karakterid ja koloriidid – fotoreis BALIL

* FOTOKURSUS TROOPIKAS

Balit on lihtne armastada. Mõnikord meile tundub, et need armastuslood, mille pärast lennatakse tuhandeid kilomeetreid ja millest kirjutatakse raamatuid, peaksid olema keerulisema süžeega, kui pelgalt see, et kahel osapoolel on lihtne teineteist armastada. Ja nad mõlemad julgevad seda ilma keerutamata teineteisele välja näidata. Aga kui Sa paned kõrvale selle õpitud eelduse, et kahe armastaja teekond teineteiseni peab olema täis komplikatsioone ja komistuskive ja lubad endal lihtsalt lõõgastuda ja osa saada sellest, millise kergusega rullub Sinu silme all lahti lugu, kus üheks partneriks on Indoneesia saarestiku üks tuntuimaid saar ning teiseks peategelaseks oled Sina ise. Ja vaatled, kuidas selles loos see kaunis ja kirju saar kostitab Sind visuaalse iluga, mis lõhnab troopika järgi. Kuulatad, kuidas see saar ümbritseb Sind häältega, milles segunevad džungli ürgsed helid ja ookeani lainete kõikehaarav kohin.

Märkad, kuidas tema elanikud avavad Sulle oma uksed oma tagahoovide traditsioonidesse. Koged koos kohalike rituaalide läbi nähtamatut maailma, mis seda saart hoiab. Maitsed tema mullas kasvavaid ja tema päikeses küpsenud vilju. Paned tähele, kuidas argipäeva raskust ei pruugikski aimata selle kohaliku põllumehe kõrvuni naeratusest keset riisiterasside tavapäratuid harimistingimusi. Ja kui Sa oled natukene uimane sellest niiskest soojusest, mis on jõudnud läbi lihast ja luust. Ja soojendab juba Sinu enda olemust seest poolt. Ja kui Sa lõhnad eeterlike õlide järgi, mille on Sinu naha sisse mudinud üks kaunis ja sõnatu mõistmisega naeratav massöör.

Ja Sina oled sama sõnatult talle vastu naeratanud, pannes sinna naeratusse kogu oma võime kommunikeerida tänulikkust, kui saad aru, et su keha tundub Sulle mitme füüsilise pinge võrra kergem. Ja kui Sa oled džungli piiri peal hüpanud pea ees basseini ja veetemplis lasknud oma õlule voolata lunastuse ja pühitsuse. Siis ühel hetkel. Varem või hiljem. Aga kindlasti selle reisi jooksul. Ühel hetkel Sa avastad ennast naeratamas. Sest sa saad aru, mida see tegelikult tähendab. Et Balit on lihtne armastada. Aga mis veelgi enam. Pärast seda, kui see saar on pakkunud Sulle võimalust käia tema radu ja kogeda tema võlu. Ja Sa oled selle pakkumise päriselt vastu võtnud. Austusega liikunud läbi tema metsiku looduse. Läbi tema pühapaikade ja kodude. Läbi rituaalide ja tseremooniat. Läbi varahommikuste udude, läbi öiste mõõnade ja hommikuste tõusude.

Selle ainulaadse reisi jooksul on Sul võimalus enda Bali kogemus väga eriliseks muuta – sest kogu reisi vältel kestab kursus, mida juhendab fotograaf Annika Metsla. Fotokursus annab võimaluse astuda ümbritseva maailmaga aktiivsesse dialoogi. See on hasarti tekitav märkamiste mäng, kus iga uus kaader sillutab teed ning pakub inspiratsiooni järgmise klõpsu tegemiseks. Kursusel osalemine ei eelda professionaalse tehnika olemasolu, vaid ennekõike soovi avastada seda värvikate karakterite ning kirevate koloriitidega saart läbi fotosilma - pildistamiseks sobib nii peegelkaamera kui nutitelefon.

 

REISIAEG: 24. märts - 5. aprill 2025

KESTUS: 13 päeva kohapeal

HIND:  2 650 eur, mis ei sisalda lennupileteid Tallinn - Denpasar - Tallinn

SELTSKOND: kuni 9 reisijat ning Eesti tippfotograafist reisijuht Annika Metsla

REISISTIIL: Aktiivne puhkusereis mõnusas tempos kulgemisega. Kogeme hulgaliselt hinduistliku elustiili tavasid - templid, jumalad, traditsioonid, rituaalid, uskumused, legendid. Kõige selle sees on võimalik meil ka neid hetki talletada läbi fotosilma.

MUGAVUSTASE: Mugav. Ebamugavused võivad olla seotud pigem varajaste ärkamistega ja liigse niiske kuumusega.

RASKUSTASE: Pigem kerge. Mõned varasemad ärkamised, et osa saada kohaliku balilase tegemistest. Raskeid loodusmatku ei ole aga jalutamist jagub.

MAJUTUS:  Majutume kahestes tubades või bungalodes. Peatume viies erinevas majutuses, millest mõni on tagasihoidlikum, aga teine midagi erilisemat. Kõik kohad on väiksed, hubased ja väga inspireerivad keskkonnad. 

TEMPO JA KULG: Kuigi Bali on väike saar, umbes kaks Saaremaad, siis vahemaade läbimine on hullu liikluse tõttu aeglane. Mõni üksik väljasõit vajab paaritunnist bussisõitu, aga pigem läbime bussiga lühemaid otsi. Reisil on hetki, kus saab soovi korral endale aega võtta, aga tavaliselt nauditakse pigem koosolemist. Saartel natukene ka rannapuhkust.

KLIIMA: Selles saab kindel olla, et Balil on stabiilselt soe aga niiske, keskmiselt 30°C. Pikad varrukad võib rahulikult koju jätta, kaasas võib olla midagi õhemat päikese kaitseks. Võib tulla hoovihmasid.

TRANSPORDIVIIS: Enamasti sõidame konditsioneeriga varustatud väikebussiga. Saartele sõidame kiirpaadiga ja väikesaarel liigume ringi kas jalgsi või kohaliku kastiautoga.

Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.


 

TEEKOND

1. PÄEV / Saabumine ja Canggu

Lennukilt maha astudes tunned kogu kehaga kohe, et oled jõudnud niiskesse ja palavasse troopikasse. Vahel võib Bali tervitada saabujat ka sooja vihmahooga, aga sadu ei kesta siin kunagi kaua. 

Lennujaamas tervitab meid laia naeratusega Putu - meie armas kohalik rännukaaslane, sõber ja teejuht, kes avab meile reisi jooksul mitmeid uksi, mis ilma tema teadmiste ja sidemeteta kindlasti suletuks jääksid. Esimene peatuspaik on Canggu, mis on umbes 45-60 minutit sõitu, olenevalt ummikutest - aga selle transfeeri ajal jõuab meie Putu juba sinu südamesse pugeda. Ta on justkui kohalik entsüklopeedia, oska vaid küsida.

Canggu on selline koht, kust surfarid ja hipid kord kohale jõudnud, enam kunagi ära minna ei taha. Meie majutuskohtki on Canggu omapärale kohaselt erilise vaibi ja “kiiksuga” – näiteks võid ennast unustada pildistama aias olevaid Buddha kujusid, keda on rohkem kui Hiinas terrakotasõdalasi. Küla ise on vägagi “jalutatav”, õhtu saab olema spontaanne ja täpselt selline nagu ise loome.  Päev on rahulikum, ootame ära kõik saabujad ja veedame ühise sissejuhatava õhtu.

2. PÄEV / Puhkus mere ääres

Pärast maitsvat hommikusööki värskes õhus suundume… no kuhu mujale, kui mere äärde. See päev pakub soovijatele erakordseid võimalusi panna proovile oma kadreeringu ja fookuse seadmise oskusi. “Juhuslikult” on meil õnn saada osa just sel päeval toimuvast Melasti päeva traditsioonilisest tähistamisest. Tegemist on tseremooniaga, mille eesmärk on puhastada maailma pattudest ja halvast karmast. Putu sulandab meid üheks oma suure kogukonnaga ja me saame olla osa kõikide selle päeva rituaalidest, milles osalejad võiksid muidu olla ka veidi võõrastavad. 

3. PÄEV / Ubud

Teel Ubudisse oleme oodatud Putu koju lõunasöögile. See on eriline võimalus olla külaline balilase kodus. Kuulda lugusid ja traditsioone. Näha, kuidas mitmed põlvakonnad koos elavad. Istuda põrandal ja süüa kätega, nagu nemad seda teevad. 

Päeva teises pooles jõuame Ubudisse, kus meid ootab otse džungli piiri peal paiknev privaatne villa. Tutvume villat pidava perega ja kogu külaeluga ning lõõgastume… võiks julgelt öelda, et suisa luksuses. Soovijatel on võimalus nautida ebamaiset massaaži dzunglihelide saatel. See on koht, kus tuleb vägagi hetkes olla ja lihtsalt nautida. Koht on väga inspireeriv ja saame võtta isklikku aega endaga olemiseks.

4. PÄEV / Kohalik tseremoniaalne rongkäik

Kätte on jõudnud päev, milleks balilased on valmistunud pool aastat. Meil on võimalik osa saada külarahva OGOH-OGOH rongkäigust, mis on pahade vaimude eemale peletamise tseremoonia. Rongkäigu jaoks on valminud peene käsitöö tulemusena suured paberskulptuurid, mis on omaette kunstiteosed. Seda enam, et päeva lõpuks need monstrumid rituaali käigus põletatakse. Värvid, leegid, koloriit – kõik seguneb maagiliseks kaleidoskoobiks, mida salvestada kaamerasse, silma võrkkestale, mälusoppidesse…

5. PÄEV / Vaikuse päev

Kirjule ja kirevale päevale järgneb kontrastina Nyepi day ehk vaikuse päev. See on sissepoole vaatamise päev, mille mõju muidu elust pulbitseval saarel on eriti tajutav. Nyepi päev on ainukene päev aastas, kus kõik saarel justkui seiskub. Väiksematel naabersaartel lülitatakse välja isegi elekter. Meie majutuskohas piirdutakse interneti väljalülitamisega 24 tunniks. Kuid tänavatel liikumine on keelatud ka meile. Seetõttu oleme valinud majutuspaigaks ideaalse koha, kus saare traditsioone austada ning uueks aastaringiks endale restart teha. Meie tagahoovist pääseb džungliorgu, et jões ujuda, veekose kõrval mediteerida või privaatsele altarile ande viia.

6. PÄEV / Riisiterrassid

Hommikusöögi järel koguneme, et jagada kätte järgmised pildistamise ülesanded. Seejärel sõidame kuulsatele Bali riisiterassidele, mis oma ainukordsuse tõttu kuuluvad UNESCO maailmapärandisse.  Riisiterasside vahel teeme väikese matka, et näha põllumeeste tööd ja tegemisi. Teel Ubudisse külastame templit, kus lisaks nähtamatutele elanikele on end sisse seadnud loendamatu hulk vägagi nähtavaid ahve. Kohalike jaoks on see koht vägagi armastatud, turiste näeb siin harva. 

Õhtul on soovijatel võimalus minna juba legendiks kujunenud refleksoloog Papa vastuvõtule, kelle juures me ka ühtlasi majutume.

7. PÄEV / Kohalik turg ja veetempel

Kes ei ole unimüts, nendega külastame varajastel hommikutundidel kohalikku turgu, kus kaubeldakse kõikvõimalike troopiliste viljade, vürtside ja käsitööga. Just varahommik on õige aeg, sest siis turg ärkab ja on veidi teistsugune kui päeva edenedes. See on koht täis väga erinevaid karaktereid ja koloriite. Saame maitsta kõiki võimalikke Balil kasvavid vilju ja kaasa osta põnevaid maitseaineid. Suures osas tulevad kohalikud turule ohvriande ostma, et neid templitesse viia või oma kodulävele panna – paljude jaoks on ohvriand igapäevane “rutiin”.  
Turule saab kaasa mõne fotoülesande, et meeled ikka erksad ja elu põnevam oleks. 

Pärast hommikusööki ootab meid ees templite külastus, kus muuhulgas astume vaatleja rollist välja. Meie kulgemist saadab armas teejuht Putu, kes oma puudutusega meie tegemisi rikastab. Veetempli tseremooniale paneb tema naine Ray kaasa ohvriannid ja Putu teeb meiega koos kõik rituaalid läbi. Kuidas see rituaal osalejale mõjub, on kindlasti mingil määral ka eelhäälestuse küsimus – kuid kindlasti on see midagi enamat, kui vaid näitemäng ning paljud välismaalased on saanud sellest kui mitte just elumuutva kogemuse, siis vähemalt seda rikastava mälestuse.

8. PÄEV / Stairway to Heaven

Ärkame enne päevalgust, et jõuda päikesetõusuks Lempuyangi templisse, mida kutsutakse ka Stairway to Heaven’iks. See on koht, mis on sihtkohaks paljudele just oma fotogeenilisuse tõttu. Jõuame templi mäe jalamile ja sealt viivad kohalikud meid rolleritega üles templisse, mis on taaskord elamus omaette. Selleks hetkeks, kui seisad seal kõrgel templis, näoga kurikuulsa vulkaanimäe Agungi poole, oled sa juba täiesti virgunud ja tunne on nagu seisaksid kuskil maailma äärel.

Kui oleme Ubudisse tagasi jõudnud, on meil vaba aeg, et seda iseenda jaoks meelepärase tegevusega sisustada – lesida, kiikuda, jalutada, puhata või mängida. Päeva lõpetame ühise Bali õhtusöögiga.

9. PÄEV / Nusa Lembogan

Naudime viimast hommikusööki Ubudis ning võtame aega väikeseks puhkuseks. Seejärel stardime pisikesele naabersaarele Nusa Lembonganile. Saarele jõudes on paadil vastas meie sõber Ketut, kes oma väikese kastiautoga meid majutuspaika sõidutab. Väikesel saarel on liiklemisvahenditeks ainult kastiautod või rollerid. Teeme väikse jalgsimatka meie peatuspaiga ümbruskonnaga tutvumiseks. Nusa Lembongan on armas väike saareke, kuhu turisti satub vähem ja elutempo on aeglasem. Mõnus koht aklimatiseerumiseks ja vaikselt Bali elurütmi seadmiseks.

10. PÄEV / Mangroovimets ja rannakohvik

Hommikusöögi järel ootab meid ees kogu Nusa Lembong, teejuhiks meie sõber Ketut, kes meid oma kastiautosse ootab. Bali naabersaar pakub jalutamiseks, nautimiseks ja pildistamiseks oma maagilisi mangroovimetsi ja imeilusaid randasid. Mangroovimetsas saavad soovijad supitada või tiirutada ringi paadiga.

Õhtul vaatame otsa esimeste päevade jooksul tehtud piltidele ning jagame arutelu vormis näpunäiteid ning tagasisidet. Soovijatel jääb aega anduda ka kohalike massööride maagiliste käte võlukunstile. Õhtusööki naudime ebareaalselt romantilises rannarestoranis koos merekohina ja lummava päikseloojanguga.

11. PÄEV / Nusa Penida

Päeva veedame natukene suuremal naabersaarel Nusa Penidal, kus meid ootavad taaskord ees mitu hingematvalt kaunist paika. Soovijatel on võimalik ette võtta järsem laskumine maalilisse salaranda, aga sealt on vaja ka üles ronida. Igal juhul saame natuke matkata ja ronida – kuid võib juhtuda, et tippujõudjaid premeeritakse jääkülma Pintangi õllega.

12. PÄEV / Jimbaran, päikeseloojang templis

Ärkame vara, et nautida koos päiksetõusu ühes meie jaoks väga erilises paigas. Pärast hommikusööki aga sõidame üle mere Bali saarele tagasi, kus võtame suuna meie viimasesse peatuspaika Jimbarani. Seame ennast sisse ja õhtul sõidame päikeseloojangut nautima Uluwatu templisse, kus vaatame ära ka meeste Kecaki tule- ja tantsushow.

13. PÄEV / Kohalik kalaturg, kokkuvõte ja kojusõit

Ärkame varahommikul, et külastada Jimbarani kalaturgu, mis toidab kogu Bali värske kalaga. Bali üks suuremaid ekspordiartikleid on tuunikala Jaapanisse ja meil võimalik kogeda, kuidas paadist mitme mehega suuri kalu välja tassitakse. See on varahommikune sigin-sagin, kus on palju näha ja jäädvustada. Huvitav on see, et transporditööd teevad enamjaolt naised, kes kannavad umbes 40-kiloseid kalatünne pea peal turuhoonesse. Kõik Bali restoranid ja söögikohad tulevad varahommikul sellele turule omale toorainet soetama. Isegi kalad on Balil koloriitsed. Pärast turulkäiku ja hommikusööki teeme reisist kokkuvõtteid ning seejärel on meil kogu päev taaskord mõnulemiseks ja nautimiseks, et kogetu jõuaks ka päriselt kohale. 

Õhtul võtame suuna lennujaama, et tagasi koju lennata – mitte “ristikesega kirjas”, vaid armastusega südames.

Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla

UNESCO maailmapärandi riisiterassid. Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla

Nusa Lembong. Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla


HINNA SEES ON majutus 2-kohalistes tubades, kõik hommikusöögid, reisiprogrammi raames transfeerid ja transport, sissepääsud templitesse, 12 päeva fotokoolitust, üks õhtusöök.

HINNA SISSE EI KUULU söögid-joogid ning reisi- ja tervisekindlustus, vabatahtlikud lisaekskursioonid ning transport söögikohta, muuseumi, turule jne - ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna. Suveniiridele ning õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult söödud, joodud ja õhtuti väljas käidud. Riiki saabumisel lisandub viisatasu 35€.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse jms küsimused. 

Foto: Annika Metsla


annika metsla

Reisijuht Annika Metsla

Eesti tippfotograaf ja koolitaja Annika on reisil nagu väike tuumalõhkepea – tema rõõmsameelsus nakatab ühtviisi nii reisija kui tänavamuusiku. Kui hetk seda nõuab, paneb ta Havanna tänaval isegi liikluse tagurpidi käima – ning kummalisel kombel lähevad selle mänguga naerusuil kaasa nii taksojuhid kui isegi politseinikud.
Reisil loob Annika mängulisi fotoülesandeid, mis haaravad kaasa ka need, kes algselt ei tulnudki reisile pildistamismõtetega – on juhtunud, et kõige suuremad skeptikud satuvad reisil kõige suuremasse hasarti. Ning ausõna – kui keegi näeb reisi jooksul kasvõi korra Annikat halvas tujus, siis maksame vabatahtlikult Tarbijakaitseametile trahvi ning kanname reisiraha tagasi.

Kuula raadiosaate Reispass salvestust Annikaga: Annika metsla fotoreisid (2022)

Vaata siit Annika Metsla Bali reisi pildigaleriid.


Reisi eelsoojenduseks…

„Ära ole turist!“ on Amazonas Reiside elav jututund, kus reisimise ning sihtriigi entusiastid räägivad ausalt ja avameelselt, mil viisil on võimalik reisil minna rohkem kohalikuks, saada aimu elust „siin, praegu ja päriselt“, jätta endast maha hea mulje ja positiivne jalajälg, jõuda sügavamale kohalikule mõistmisele – ühesõnaga, kuidas olla reisides teadlikum, vähem „turist“ ja rohkem „kauge külaline“ või hoopis „kohalik“.

Selles osas teeme juttu tippfotograafi Annika Metslaga, kelle reisid on midagi palju enamat, kui reisil pildi tegemine. See on teadlik suhestumine ümbritsevaga, mis võimaldab reisil märgata - ning muidugi ka jäädvustada - erilisi hetki, mida näidates-jagades justkui võtaksid vaataja oma reisile kaasa. Ja mida ka 20 aasta pärast on hea uuesti läbi elada. Annika on loonud eripalgelise ja omanäolise reisi kontseptsiooni, kus läbi terve reisi toimub juhendatud fotokursus. Õiges annuses ja mitte “üle võlli”, mis pakub uut pilku kõikidele, kel reisil pilti teha meedib - kuid ammugi pole see mõeldud vaid paadunud entusiastidele. Pildistamiseks sobib tänapäeval suurepäraselt ka telefon, oluline on vaid soov reisil aktiivne olla, märgata nurgataguseid, astuda sisse lahtistest ustest ning vaadata kohalikele lahkelt silma. On juhtunud isegi, et kõige suurem kaameraskeptik teeb reisil vaat’ et kõige rohkem pilti!

 

Kaasreisijate tagasiside

“Sa võid ju arvata, et Bali on lihtne koht, kuhu omal käel reisida. Ja eks ta ongi - järgmisel korral juba tean, kuhu uuesti minna - ja kust ringiga mööda minna. Kuid just Annika kogemused, sidemed ja teadmised aitavad lühikese aja jooksul selle turistidest täna juba üsna kobruliseks muudetud pealispinna alla ikka veidi sügavamale kratsida - ja sealt avaneb Sinu ees ikka hoopis huvitavam saar, sügava kultuuri, põnevate traditsioonidega. Ja no muidugi need tema kohapealsed sõbrad ja perekonnad - seda autentset reisi- ja kultuurikogemust juba lihtsalt soovituste või foorumite põhjal kokku panna ei ole võimalik.”
— Ivo Tšetõrkin
“Olin varem juba korra Balit külastanud aga siis jäi kripeldama, et ma ei saanud osa Melasti tähistamisest. Seega kui lugesin Amazonase Bali reisikirjeldust ja et tegemist fotoreisiga Annika eestvedamisel, siis sain aru, et see reis on 200% mulle :)
Mulle meeldis, et oli olemas küll reisikava aga reisilolles lasime reisil ennast ise luua. See oli tõeline puhkus, sest kadus ajataju...teadmata, mis nädalapäev või kuupäev parasjagu on :). Mõni reisipäev tundus justkui mitu päeva pikk, sest sinna ühte päeva lihtsalt mahtus nii palju põnevat :). Väga äge!

Bali reis oli uskumatult lahe. Imeline loodus, siirad ja avatud balilased. Hea huumorisoonega reisijuht Annika ja kihvt reisiseltskond. Reisi jooksul juhtus palju...eriliselt jääb meelde kindlasti Melasti tseremooniad ja Balilaste uus aasta. Ja eestlaste seiklused Bali erinevatel kiikudel :)”
— Triin Raa
“Ja ma ei pidanud pettuma - see reis oli täpselt see, mida lubati. Ja enamgi veel. Mitte hea, vaid väga hea seltskond, sh paraja suurusega, suurepärane reisijuht Annika ja väga toredad nö päris kohad (mitte turistikad) ehk siis see, mida Amazonas lubab :) “
— tagasiside ankeedilt
“Kogesin populaarset sihtpunkti läbi teadja ja kohalike silmapaari, mitte läbi kuurordikogemuse. Fotoalased nõuanded olid boonuseks. Lisaks reisijuhi energia ;) “
— tagasiside ankeedilt
“Nii palju ägedat oli. 😀 Kogu seltskond oli väga tore ja inspireeriv! Annika ise on väsimatu rõõmurull ja hea huumorimeelega. Programm oli ka mitmekülgne ja fotojutud huvitavad.
Ma olen enne ainult korra reisinud grupiga, pea 20 a tagasi, muidu alati omapäi. Läksin reisile ootuste vabalt ja olin meeldivalt üllatunud, kõik toimis.

Oli erakordselt tore näha Balit nö seestpoolt ja tutvuda reisi jooksul kohalike inimestega. Paremat reisijuhti kui Annika ei oskaks soovida, orgunn oli hea, tuju oli kogu aeg hea, teadmisi oli kuhjaga. Nalja sai nabani.”
— Kristiina Siska
“Annika õpetab märkama elu koos selle kõigi nüanssidega. Kaamera on vaid “õppevahend”. “
— Merilin Toming
“Väga hea energia, vaba kulgemine, palju nalja. Ägedad inimesed.
Annikaga reisides polegi oluline kus sa oled Balil või Kuubal, Annika on lihtsalt nii äge!”
— Airi Sokk-Kaha
“Annika on kõige ägedam reisijuht, kellega olen kunagi reisinud.”
— tagasiside ankeedilt
“Unikaalne kontseptsioon ja põnevad sihtkohad, väga personaalne suhtumine.”
— tagasiside ankeedilt
“Minu jaoks ei paigutugi Amazonas reisikorraldajate lõputusse ritta, vaid Amazonas on elustiil, millega kaasneb elustiilile vastav reisimine.”
— tagasiside ankeedilt