Loodusreis COLOMBIA Amazonases ja matk „Kadunud Linna“

* AKTIIVNE SEIKLUSREIS

Kõik meeled on ergastunud: eksootiline loodus, värvilised majad, uued maitsed ja lõhnad, pöörased sõiduvahendid ja kõik see uus ja ootamatu, mis ühe hea ja põneva reisi jooksul juhtuda võib. Sellel reisil viime Sind sügavale Colombia Amazonasesse - kohas, kus kohtuvad Colombia, Peruu ja Brasiilia piir (“linnuke kirja” kolmes riigis!). Lisaks Amazonase metsikule loodusele on džunglilinn Leticia ning pisikene Puerto Nariño küla ainulaadsed paigad, kus aeg mitte ei peatu, vaid kulgeb suisa tagurpidi.

Riigi teises servas, Kariibi mere äärses troopilises mägidžunglis läheme avastusretkele - seikluslikule matkale tairona indiaanlaste „Kadunud Linna“. See on Colombia - ja terve Ladina-Ameerika - üks legendaarseim matkarada. Tihe džungel vaheldub kõrgete loodusvaadetega, läbime karastavaid jõgesid ning ööbime lihtsate palmikatuste all. Meie teekonna lõpus ootav vihmametsa mattunud iidne Ciudad Perdida avastati alles 1972. aastal ning on 650 aastat vanem, kui kuulus Machu Picchu.

Reisi lõpus on aega ka Colombia Kariibi mere rannikul seigelda, või lihtsalt rannal ja võrkkiiges lesida - ka siin pigem varjatumas, suurtest hotellidest-kuurortidest puutumata osas.

REISIAEG: 19. oktoober - 1. november 2024

KESTUS: 14 päeva kohapeal

OSAVÕTUTASU: 3 550 eur, mis ei sisalda rahvusvahelisi lennupileteid Tallinn - Bogotá - Tallinn (u 1200 eur koos pagasiga)

SELTSKOND: Kuni 12 reisihuvilist ja reisijuhid Eesti-Colombia abielupaar Marta ja Javier Diaz

REISISTIIL: aktiivne seiklusreis. Colombia reis sobib Sulle, kui Sind kutsub troopiline vihmamets ja soovid reisil matkata, kuid huvitud ka külaelust ning -melust.

RASKUSTASE: keskmine. Amazonases pikki matku ette ei tule, kuid Kadunud Linna retk viib Kariibi mere äärsesse troopilisse metsa, kus 4 päeva jooksul tuleb ületada tõuse ja langusi. Tegemist on pigem kestvusmatkaga, st igal päeval kõnnitakse 7-8h, kuid rahulikus tempos. Jah, see matk on veidi ka väljakutse (kellele päikese kuumus, kellele mitmepäevane kõndimine), kuid väga tõenäoliselt ka meeldejäävaim elamus reisilt (kaasreisijate tagasiside põhjal).

TEMPO JA KULG: Eesmärk ei ole tormata ja võimalikult palju “teha ja näha”. Looduses on aega ka lihtsalt olla, ka Kadunud Linna matka tempo on mõõdukas ja jätab aega istuda kivinukile ning nautida avarust, looduse lopsakust ja isegi üksindust.

KLIIMA: Troopiliselt soe. Veidi jahe on õhtuti pealinnas Bogotás, kuid nii Amazonasses kui Kariibi ääres on temperatuur päeval ikka üle 30 (kuid mitte 40) kraadi, öösel 20 kraadi ringis.

MAJUTUS: Bogotás ja Santa Martas väikesed hubased perehotellid, Amazonases mõnus ökoresort ehk lodge ning reisi lõpus mõnus rannabungalo.

TRANSPORDIVIIS: Siselennud, paadid, mikrobussid – sekka mõni kohalik colectivo, takso või koguni muul või eesel.

OHUD JA EBAMEELDIVUSED: Kui sinu ootused reisist on ekstreemsused, ohud ning risk, siis peame sind kurvastama – Colombia ei ole sinu jaoks. Selleks oleksid pidanud sinna reisima paarkümmend aastat tagasi – ajal, mil riiki domineerisid narkokartellid ja FARC. Ka colombialased ise on super-sõbralikud, abivalmid ja toredad. Siiski tuleb suuremates linnades õhtul väljas käies pisut “tundlad püsti” ja talupojamõistus ligi hoida. Kotti mitte toolileenile rippuma jätta, telefoni hooletult lauanurgale unustada. Ning ööklubides-baarides tuleb oma kokteiliklaasil - ja üksteisel - silm peal hoida.

Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa siin end meie uudiskirja saajaks ning saadame Sulle personaalselt infot reisiuudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1. PÄEV / Bogotá, saabumine
Saabumine Colombia pealinna Bogotásse, puhkame lennureisist. Sööme ühise õhtusöögi colombiapärases „pealinna restos“ ja kel jaksu, nendega teeme väikese tiiru linna peal. 11 miljoni elanikuga Bogotá pulseerib õhtutundidel eriti intensiivselt ning väike jalutustiir annab aimu, et oled jõudnud ikka hoopis teise maailmajakku – eriti, kui astusid vaid paar tundi varem esimest korda elus Lõuna-Ameerika pinnale.

2. PÄEV / Džunglilinn Letica ning kolme riigi ristumispunkt Amazonases
Pärast rahulikku hommikusööki on aega, et jalutada Bogotá ajaloolises ja värvikirevas vanalinnas La Candelaria’s, kus kohati kulunud, ent kaunis koloniaalne arhitektuur ja möödunud ajastu hõng seguneb kaasaegse melu ja saginaga.
Lõuna paiku lendame aga hoopis teise keskkonda - Amazonase jõe ääres, Colombia, Brasiilia ja Peruu piiril asuvasse Leticiasse. Juba lennukiaknast välja vaadates saad aru, et jõuame kõigest “maisest” ikka väga kaugele - mets on lai ja lõputu ning ühtegi maismaateed sisemaalt Leticiasse ei vii. See on äärmiselt huvitav ning elust pulbitsev džunglipaabe, kaunis ning colombialikult kirju-mirju väikelinn.
Leticia on ühendatud ka kõrval Brasiilias asuva Tabatingaga, ning kuna reaalne piir nende kahe linna vahel puudub, võime vahetada õhtul osa Colombia peesosid Brasiilia reaalide vastu ning avastada ka selle linna võlud. Ehkki füüsiliselt kokku liimitud, on piiri ületades kohe aru saada, et riik vahetus - räägitav keel ning baaridest-restoranidest kostuv muusika on kohe teine.

3.-6. PÄEV / Kaugemale Amazonasesse.
Kuna me juba asume kolme riigi piiril, siis “kirsiks tordil” võtame paadi ning sõidame keset Amazonast asuvale Santa Rosa saarele, et jalg ametlikult ka Peruus maha panna. Seejärel kulgeme mööda suurt Amazonast ülesvoolu - sinna, kuhu enam teed ei vii. Jõuame väikesesse Colombia jõekülla, millel nimeks Puerto Nariño. See on koht, kus aeg saab teise mõõtme – päev siinses rahulikus ja kogu maailmast eemal asuvas, oma vaikses rütmis tiksuvas külas tundub meile paari nädalana. Meie koduks saab lihtne, kuid hubane ning keset loodust asuv metsamajutus - magamiseks on keset metsasirinat asuvad bungalod ning muudeks tegevusteks ühismaja, mida Amazonase põlisrahvad nimetavad maloka´ks.
Kohtume meie kohalike sõpradega, matkame ümberkaudses džunglis, uudistame jõel Amazonase roosasid delfiine. Meie kohalik teejuht Miguel õpetab, kuidas džunglis ellu jääda, mida süüa ja juua, kuhu astuda ja istuda ja kuhu mitte.
Pedro juhatusel käime ka Tarapoto järvel ning kohtume ticuna hõimuga. Lähme kohalike mambe-majja, kus valmistatakse kokalehtedest ergutavat rohelist (mitte valget!) pulbrit mambe’t ning indiaani ninatubakat rapè’d. Ühel õhtul aga läheme külla vanale ja lugupeetud šamaanile. Tema juurde jõudmiseks tuleb minna jalgsi läbi džungli, et jõuda tema kanajalgadel seisva maloka’ni, kus õhtul toimub ka ayahuasca- tseremoonia. See on võimas rännak, mille abil Amazonase põlisrahvad on aastatuhandeid oma keha ja vaimu puhastanud, haiguseid ennetanud ja ravinud, elus tähtsaid valikuid teinud. Osavõtt sellest rituaalist on loomulikult vabatahtlik ning otsuse võid teha kohapeal, kui oled tutvunud šamaaniga, kohanenud Amazonasega ja tunned annast mugavalt ja turvaliselt.
Džungliretke viimase õhtu võime veeta Puerto Nariño külakese jõeäärses kogunemiskohas, kus Colombia rütmid segunevad Brasiilia omadega ning kohalikud mekutavad chuchuhuazi´t- Amazonase rahvaste tõmmist erinevatest tervistavatest taimedest ja ürtidest. Rahvas teab rääkida, et see ravib kõiki haigusi gripist vähini, kuid eks ütle meiegi vanarahvatarkus: “kui ei ole surmatõbi, siis saab ikka viinast abi”. Teine delikatess, mida kindlasti Amazonases proovida, on mojojoy, aga jäägu selle olemus esialgu saladuseks.

7. PÄEV / Amazonasest Kariibi äärde - Santa Marta
Lendame Leticiast läbi Bogotá risti läbi kogu Colombia, Kariibi mere ääres asuvasse Santa Marta´sse. Lennukist välja astudes tunned esimese asjana, kuidas temperatuur ei ole Amazonasega võrreldes sugugi langenud – ning õhk on läinud veelgi niiskemaks. Kuid elu ja inimesed, tänavad ja kogu ümbrus seevastu on hoopis teine, kui Amazonases. Algaks nagu uus reis!
Santa Marta oli esimene hispaanlaste rajatud linn Colombias ning on üldse üks vanimaid linnu terves Ameerikas. Uudistame Santa Marta ajaloolist ning hästi säilinud vanalinna, jalutame munakivitänavatel, naudime päikeseloojangut rannapromenaadil. Kui on soovijaid, siis pärast pimeduse saabumist hüppame läbi mõnest Javier’i sõprade ja tuttavate kummalisest ja veelgi kummalisemast baarist, ehk siis bar-hopping Santa-Marta-stiilis. Õhtu- ja ööelu on ju samuti osa kultuurist, ning santa-martalastele meeldib “sumiseda”.

8.-11. PÄEV / Rännak “kadunud linna”
Algab Lost City Trek – rännak tayrona indiaanlaste „kadunud linna“, Ciudad Perdida’sse, mis on rajatud 650 aastat varem, kui Peruu kuulus Machu Picchu. Sajandeid oli selle linna asukoht teada vaid kohalikele kogi hõimurahvastele, esimest korda jõudsid sinna kolumblastest aardeotsijad alles aastal 1972. Ainus viis kohale jõuda ongi läbi mägise džungli matkates. Meid saadavad retkel kohalikud teejuhid, enamuse matkavarustuste ning toidu eest hoolitsevad samuti nemad – et jääks aega loodust ja vaateid nautida, ning et järsud tõusud mägises džunglis oleksid jõukohased. Päevased distantsid jäävad 20 kilomeetri kanti – sisaldades veidi ka tõuse-langusi (OK, minnes peamiselt ikkagi tõuse). Ilm on troopiliselt soe, millele pakub vaheldust ja jahutust mägijões ujumine.
Kel matk liiga raske tundub (või mis iganes põhjusel liigraskeks muutub), saab jalavaeva siin-seal kergendada kohalike poolt organiseeritud hobuste või muuladega.
Ööbime lihtsates külalismajakestes. Vastavalt saadavusele kas jagame tube või magame võrkkiikedes, mis on kaetud sääselooriga. Retk ja matk ise on kindlasti sama väärtuslik ja kaunis, kui selle sihtkoht. Aga kohale jõudes ootab meid ees džunglisse mattunud linn kivist terrasside, pikkade treppide, vaadete ja õhustikuga, mida ei riku massiturism. Siin on aega ja ruumi vaikuses ringi uidata. Vaid nii saad aimu, millisesse erilisse paika Sa oled jõudnud – ning milline elu nende sammaldunud kivide vahel kunagi võis kihada.
Matka neljandal päeval päeval saabume tagasi Santa Marta’sse ning sõidame otse Tayrona pargi läheduses asuvasse rannakülakesse - väike puhkus on kuhjaga välja teenitud!

12. PÄEV / Rannapuhkus ja Tayrona rahvuspark
Tayrona rahvuspark ja surfirannad. Naudime elu ning veedame viimased päevad lesides parimatel Colombia randadel, selja taga lopsakas troopiline džungel. Kui energiat on veel üle, viime sind matkama Tayrona parki - mõnetunnise matkaraja lõpus aga leiame aga ikkagi väikese ja imekauni ranna. Kellel huvi, neile õpetab Javier surfamise algtõdesid. Viime läbi kakaotseremoonia ning soovijatel on õhtul võimalus teha läbi ka tõsisem hingeline ja kehaline puhastus, ehk higistada kõik oma patud ja toksiinid välja Temazcal tseremoonial (rahvakeeli higitelk).

13. PÄEV / Minca
Teeme väikese “väljasõidu” ja külastame Javier’i sõbra rajatud ökoloogilist kohviistandust. Ehkki paljud kohvimaad väidavad, et just nende juures on see maailma kõige parem kohv, siis Colombia osas on ka hulk rahvusvahelisi eksperte ühel nõul - seega võib juhtuda, et sel päeval jood sa otse “allikast” oma elu kõige maitsvama tassi kohvi. Mittekohvijoojatele on aseaineks pakkuda kohapeal kasvatatavad kakaooad ning sellest valmistatud tummine kakao.

14. PÄEV / Tagasi Bogota’sse ja koju
Lahkumine ja lend tagasi Bogotásse. Kui enne kodulendu jääb aega, tõuseme köisraudteega Monserrat` mäele, kust näeb suurepäraselt kogu seda hiiglaslikku linna nagu peopesal. Õhtul aga stardib juba lennuk kodu suunas, Tallinnasse jõuame 15. päeva õhtuks – teadmises, et Colombias käiks kindlasti kordades rohkem välismaalasi, kui nad vaid aimaksid, kui ilus ja sõbralik maa see tegelikult on.

Kel puhkus liiga lühikeseks jäi või Colombia südamesse puges, siis alati saab ka oma puhkust Kariibi mere ääres pikendada. Aitame meelsasti seejuures nii jõu kui ka nõuga, leiame sobiva majutuse ning anname soovitusi tegevusteks.

Foto: Jaak Austrin

Foto: Jaak Austrin

Foto: Jaak Austrin

Foto: Jaak Austrin

Foto: Jaak Austrin

Foto: Jaak Austrin


HINNA SEES ON: Kahe reisijuhi teenused ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud plaanile, kõik sissepääsud, siselennud, transport privaat-van’iga, kõik hommikusöögid ning hoolega valitud majutused parimates võimalikes asukohtades. Kogu toitlustus Santa Marta trek’il ning mõned lõuna- ja õhtusöögid Amazonases kuuluvad samuti hinna sisse.

HINNA SISSE EI KUULU: Ülejäänud lõuna- ja õhtusöögid-joogid, reisikindlustus ning jootrahad. Oleme reisi toidueelarve jätnud osalejatele iseseisvaks - õhtuti on aega restorane külastada ning siin-seal saame ka valida, kas sööme kohalikus “auk-seinas” tüüpi grillkana-urkas või mõnes peenemas restoranis (mis on muidugi samuti kohalik). Colombia hinnatase on kindlasti Eestist madalam, kuid soovitame arvestada kogu reisile söögi- ja taskurahaks 500 eurot.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.

Palume, et kõik reisijad viiksid end kurssi ka reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse, varustuse jms küsimused. 

Reisi eelsoojenduseks vaata ka meie Colombia reiside galeriid.

Foto: Jaak Austrin


Reisijuhid Marta ja Javier Diaz

Marta reisis mõtetes juba lapsepõlves, kui tema ainuke kontakt välismaailmaga olid ENE entsüklopeediad. Kui kool läbi ja piirid valla, asuski Marta tegutsema ning elab täna mööda maailma reisides oma unistuste elu. Koos Colombiast pärit abikaasa Javieriga korraldab Marta joogaõpetajate koolitusi ja retriite erinevates paikades üle maailma. Pikemalt on Marta elanud lisaks Colombiale ka Jaapanis ja Tais. Javieril on olnud samaväärselt põnev elu – ta on pidanud Bogotàs legendaarset baari/klubi/kontsertsaali, töötanud Amazonases giidina ja pannud püsti surfikooli Colombia surfiparadiisis Palominos. Kahepeale kokku oskavad nad kergitada tekki nii mõneltki Colombia varjualuselt ning vahendada selle maa soojust ja suurt südant viisil, mis ei jäta külmaks ka karmikoelisemaid seljakotimatkajaid.

Kuula ka raadiosaate R2 Reispass salvestust Marta ja Javier’iga:
Colombia. Marta Selter ja Javier Diaz (2022)


Kaasreisijate tagasiside

“Antud reisi puhul tahan eraldi välja tuua reisijuhte Martat ja Javieri. Mina nautisin väga nende korraldatud tegevusi ja nende alati positiivset ellusuhtumist ning hoiakut. Lisaks Javieri näol on tegemist väga ägeda inimesega, kellel on minuga vägagi sobiv veregrupp ning tänu kelle teadmistele, kogemustele sain mina ilmselt Colombiast näha ka sellised nurgataguseid, mis paljudele kättesaamatuks jäid (olgu selleks siis Palominos õhtused istumised Javieri sõpradega kusagil tänavanurgal, kohalikke maitsete proovimine Leticias, kohtumine Grandpa Williega või siis jalgpalli vaatamine Santa Martas kohalikega jne).

Ma olen nüüd teiega kaks korda reisinud (Peruu, Colombia) ja olen kindel, et need ei jää viimaseks. Nende kogemuste põhjalt reisisihtkohad, marsruudid (mis erinevad tavapärastest hotellipuhkustest või linnadest läbijookmistest), kasutatavad reisijuhid (kes tunnevad kohalikke olusid, inimesi, nurgataguseid) ja võimalus sisuliselt ise omas tempos enda jaoks reis teha - see on teie tugevus. Teie inimesed oskavad avada sihtkohti väga autentsel ja isikupärasel moel, et alati tekib tunne, et oled eriline inimene erilises kohas (mitte lihtsalt suvaline vend kusagil liinitööl). Tunne,et oled hoitud ja turvatud, kõik mured saavad lahenduse, kõik soovid täidetud. Super, pange edasi! Ärge kaotage oma indu ja omapära!”
— Jan Urva
Reis oli ääretult põnev ja matk kadunud linna oli ka nauditav, sest vastavalt olukorrale olid võimalused liikumiseks muulade ja mootoratastega õigel ajal ja kohal olemas.
— Ene Laius
Meeldib see, et eelistatakse ehedust ja mitte liiga turistikat. Näeb tegelikku elu-olu. Aitäh, et sellisena olemas olete!
— Epp Näpp
Jalgsimatk oli füüsiliselt küllaltki koormav, kuid eriti tore oli see, et ülikiire reisijate soovide arvestamine tõi mängu muulad ja mootorrattad, mis oli samuti ülipõnev elamus. Amazonas Reiside eripära on kulgemine, vaheldus, mugavustsoonist väljas olek, samas pidev turvalisus. Ja väga toredad reisijuhid, kes reageerivad kiiresti ja suudavad su soovidele vastu tulla.
— Kadri Laasik
Oli üks ägedamaid reise mu elus, muljed tahavad veel settida. Meeldis see suur võimas vesi ,mille nimeks “ Amazonas”. Meeldisid laiskloomad ja öömatk. Meeldis kõik, mis kõlbas loodusest suhu panna ( puuviljad , kala jne). Meeldis hõimurahvaste sajanditevanusest kogemusest lähtuv “ elamisetarkus “, ehkki kaasaja mõtteviisidest lähtuvalt oli ka arulagedaid tavasid. Huvitav oli Kadunud linn. Matk oli füüsiliselt raske, aga kuna kasutasime ka koormust vähendavaid võimalusi, siis see iidne linn oli väga nauditav.
Tore, et olemas matkad looduses, väiksed grupid ja ilmselt ülitähtis ka piirkonna eluga väga kursis olevad giidid, meil oli nii küll.
— Niida-Anita Morgen
Väike grupp, autentsus, kohad, kuhu muidu turistina ei satuks, võimalus seiklusteks, head reisijuhid.
— Marju Jõulu
Meeldejäävaim oli kindlasti kadunud linna matk, samuti ka hilisem lõõgastus Kariibi mere rannas.
— tagasiside ankeedilt
Köige ägedam oli laiskloomi niiiiiiii lähedalt näha ja nende aeg-luubis toimetamisi jälgida, Ja muidugi Ciudad Perdida retk oma valus, võlus ja muinasjutulisuses.
— tagasiside ankeedilt