Tuhande palega Ecuador
 

Reisiaeg: 22.märts - 6.aprill 2018 (16 päeva)
Osavõtutasu:  3 200 eurot, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn-Quito-Tallinn ca 1 200 eurot
Reisiseltskond: kuni 13 reisihuvilist ja kaks reisijuhti - Ecuadoris elanud noor antropoloog Aliine Lotman ja Lõuna-Ameerika rändur Ivo Tšetõrkin

Kas Sa tead, mis on puutomat, kuidas maitseb merisiga või kui palju maksab laama? Kui mitte, siis on viimane aeg sõita Ecuadori. 
Ecuadori iseloomustab kõige paremini sõna diversidad – mitmekesisus. Paari nädala jooksul on võimalik ronida mööda lumiseid mäetippe ja suitsevaid vulkaane, snorgeldada pingviinide ja merilõvidega, lasta galoppi mööda ääretut paramot ning samas pikutada Vaikse ookeani kaldal valgel rannaliival ja liguneda vulkaanilistes termaalvetes, džunglipalavuses rippmatis lesida ja öösel latiinodega batchata’t keerutada. Hea õnne korral võime näha nii laisklooma kui roosat delfiini. Muidugi külastame igal võimalusel ka mõnda kohalikku turgu ja sööme kõikvõimalikke vigureid, mida kohalik köök meile pakub.

 

DSC_0732.jpeg

Programm

1. päev. Lendame Tallinnast välja ja jõuame lõpuks lennuga Quito Mariscal Sucre lennuväljale. Vaid mõned aastad vana lennujaam on nime saanud Lõuna-Ameerika legendaarse vabadusvõitleja Antonio José de Sucre järgi – just nagu vähemalt üks linn Boliivias ja üks maakond Venezuelas. Kel veidike tutvust Ladina-Ameerika ajalooga või geograafiaga, saab kindlasti terve reisi jooksul nautida äratundmisrõõmu tuttavatest kohanimedest, millesarnaseid tuleb ette üle terve endise Suur-Colombia. Ööbime lennujaama lähedal asuvas sõbraliku pererahvaga külalistemajas.

2. päev. Ekvaatoril tõuseb päike eestlasele harjumatult järsku – kell kuus tõuseb päike kiiresti ilma suurema tseremooniata ning päev ongi käes. Pärast hommikusööki sõidame aga tagasi lennujaama, kus ootab meid sel korral ees lühike, 40 minuti pikkune lennuke Amazonase džunglisse. Maandume kahe nimega linnas – nii Lago Agrio kui Nueva Loja nime all tuntud linnakeses, mis loodi alles 1960. aastatel naftagigandi TEXACO baaslaagriks. Meie siin baaslaagrit püsti ei sea, vaid liigume kohe edasi oma metsakämpigu poole. Metsasügavustesse viiva paaritunnise paadiretke jooksul on meil oskusliku giidi juhatusel võimalik juba silmata esimesi linde ja loomi ning harjuda mõttega, et oleme nüüd džunglisse jõudnud ja meieni ei ulatu enam ükski wifilaine, liiklusummik ega vastamata e-mail. 

Öko-kämpingusse kohale jõudes on aega pikast reisist puhata – pikutada rippmatis ja lugeda raamatut või teha üks kiire siesta. Et aga puhkamine liiga väsitavaks ei muutuks, läheme otsime üles lähedalasuva laguuni, kus saame nautida lühildast aga hingematvalt kaunist ekvatoriaalset päikseloojangut ja minna ujuma. Kui satume laguuni tõeliselt heal ajal, on meil võimalus näha ka haruldasi roosasid jõedelfiine – suurimaid magevees elavaid vaalalisi maailmas. Pärast värskendavat ujumist kinnitame kämpingus keha ning läheme matkale kottpimedasse öisesse džunglisse. Kõrvulukustavate eluhäälte taustal üritame oma taskulambivihkudega tabada säravaid silmi puude otsast või maa pealt, et siis koos giidiga ära määrata, millise liigiga tegu. 

3-4. päev. Elame ja hingame džunglit. Meie öko-kämping ei ole kindlasti luksuslik spaa-hotell, kuid ometi saame end sügaval Amazonase džunglis pesta sooja duši all, päeva jooksul ammutada nii valguseks kui muuks vajalikuks elektrit päikesepaneelidest ning õhtul heita magama moskiitovõrguga kaitstud voodisse, kus Amazonasele iseloomulikud hääled meid magusalt uinutavad. Kämpingu kokad pakuvad mõnusaid ecuadorlikke roogi, kust mitte mingil juhul ei puudu riis, praetud banaanid ning erinevad puuviljad. Õhtuti naudime eluolu ning soovi korral õpime lähemalt tundma Ecuadori õllesorte. 

Džunglipäevade jooksul jõuame teha vaatlusretki nii kanuudega kui jalgsi, nii hommikul kui õhtul, et ahmida endasse võimalikult palju muljeid maailma suurima džungli floorast ja faunast. Meie grupi võtmeisikuks on oskuslik kohalik giid, kelle teravate silmade abil loodame märgata nii tuukaneid, kaimane, anakondasid, laiskloomi kui mitmeid erinevaid ahve. Peale looduse tundmaõppimise piilume vargsi sisse ka kohalike põlisrahvaste eluviisi. 

5.-7. päev. Varahommikusel jalutuskäigul läbi metsa otsime veel nägemata linnuliike ning jätame džungliga hüvasti (vähemalt selleks reisiks!). Pärast hommikusööki sõidame tagasi Lago Agriosse, kust lendame tagasi Quitosse ning sealt edasi ookeanirannikul asuvasse Manta linna. Quitos teeme kahe siselennu vahel vastavalt ilmale ja grupi soovidele ka külaskäigu ekvaatorijoonele või sõidame köisraudteega linna kohal kõrguvale mäele. 

Mantast liigume ööseks edasi rannikul asuvasse Pacoche rannikumetsa, kus peatume kaks päeva mõnusas väikeses kämpingus. Kämpingu pererahvaks on bioloogist ja kokast koosnev abielupaar, kes oskab meile tutvustada nii kohalikku floorat-faunat kui ka köögikultuuri. Lööme ka ise käed külge ning teeme läbi kiire kokanduskursuse, kus õpime tegema nii bolon de verdet ehk plantaanipalliga suppi kui ka plantaanilehe sisse mässitud töömehelõunat tongat. Kes pole kuulnud ega näinud, kuidas kakaooast šokolaad saab, sel on nüüd võimalus see viga parandada. Õpime selgeks kakaopuu välimuse ja mekime oa valkjat vooderdist, mis isegi hea fantaasia korral šokolaadi moodi ei maitse. Pacoche metsas paljastatakse teile ka saladus, kust tegelikult “Panama” kübarad pärit on ja kuidas neid tehakse.

Puerto Lopez

8. päev. Lähme randa! Ärkame väikeses rannikulinnas Puerto Lopezis. Käime ära kohalikul kalaturul, õpime selgeks mõned uued ookeanikalad ning haarame puuviljaturult midagi mõnusat piknikukorvi. Kui letid on läbi käidud, otsime tuktukid ja põrutame nendega lumivalge liivaga Frailesisse, kus kastame end Vaikse ookeani lainetesse ja naudime rannamõnusid. 

Kui on soovi, jääme randa terveks päevaks – kiiret pole kuhugi. Kui aga rand võtab liiga uimaseks, sõidame edasi kohaliku pärandkultuuri uurima ning saame teada, kuidas haiseb ülitervislik väävlijärv. Uurime arheoloogilisi leide ja määrime end hirmtervisliku mudaga kokku.

9.-10. päev. Naudime hommikusööki ja teeme veel mõned jalutuskäigud ookeanirannikul. Seejärel sõidame rannikult Andide mägedesse tagasi, jälgides bussiaknast taimestiku muutumist ja üritades taaskord jahedama õhuga harjuda. Õhtuks jõuame ühe Ecuadori aktiivseima vulkaani – Tungurahua – jalamil asuvasse Bañose linnakesse Baños de Agua Santasse, kus saame nautida otse vulkaani seest välja voolavas termaalvees lõõgastumist. Bañose termaalveebasseinid on kuulsad üle riigi ning igas vanuses ecuadorlaste lemmikud. Vastavalt grupiliikmete soovidele eelistame kas varahommikust või hilisõhtust aega basseinides, kus rahvast liiga palju ei tungle. Kui öökullid saavad nautida termaalvetes tähistaeva vaatlemist, siis lõokestele on kindlasti parim äratus suunduda otse ööbimiskohast kell 6 hommikul basseinide kõrval olevate kosekeste alla end värskendama. Ülejäänud päeva jalutame vabakaval linnakeses ringi ja mekime kindlasti ka kohalike kasvatatavat-müüdavat suhkruroogu ning tänavanurkadel müüdavaid empanadasid. Varajasel õhtupoolikul asume mööda Vulkaanide Avenüüd teele oma järgmise peatuspaiga poole.

11. päev. Kui ilm ja loodus lubab, siis asume hommikul teele Cotopaxi vulkaani ümbritseva rahvuspargi poole. Seal ootab ühes mõnusas koduses haciendas meid minibussi asemel uus transpordivahend – Andide hobune. Hüppame selga mõõdukat kasvu criollo paramo hobustele, kes on jahedate ilmaolude, raske töö ja mäestike õhuharedusega harjunud. Ratsutame rahvuspargis ringi mõned tunnid (vastavalt grupi soovidele veidi lühemalt või pikemalt), ajades vahel pea kuklasse, et nautida majesteetliku kondori lendu. Aeg-ajalt puutub meie tee kokku ka metsikute hobuste ning muude loomadega. Laseme mööda Andide paramot galoppi ja kujutame ette, et oleme chagrad – Andide “kauboid”. Siis otsime lõunasöögiks mõne mõnusa kohaliku restorani ja suundume tagasi ööbimiskohta. Õhtul lõdvestame ratsutamisest väsinud lihaseid türgi saunas.

12. päev. Neljapäevad ei tähenda Cotopaxi provintsis kalapäeva, vaid hoopis midagi põnevamat – Saquisilí turgu. Üle provitsi sõidavad juba öö hakul kohale autotäied looma-linnu-pudukauba-kaubitsejaid, kes alates päikesetõusust kliente ootavad. Ka meie üritame jõuda laadale õige pea pärast kukke ja koitu, et tõelist turuelu nautida. Tunni-kahe pärast liigume edasi Quilotoa järve suunas. See 250 meetri sügavune järv on tekkinud umbes 800 aastat tagasi, kui varises kokku järve asemel asunud vulkaan. Järvevees leiduvad mineraalid teevad Quilotoa aga eriti meeldejäävaks, andes selle veele rohekassinise tooni.

rongkäik Jesús del Gran Poder

Õhtuks jõuame tagasi Quitosse.

13. päev. Ärkame Quito vanalinnas. Nüüd on meil rahulikult aega selle mägise koloniaallinna rütmi sisse elada. Hommikul teeme väikese tiiru kohalikel turgudel ning peamistel väljakutel, pärastlõunal aga oleme vabad linnas ringi uitama ning koloniaalajastu arhitektuuri nautima - kirikute ja katedraalide külastamise asemel võib vabalt ja sihitult mööda kitsaid munakiviteid jalutada, natuke ära eksida ning mõnes kohvikus tassike kokateed juua. 

14. päev. Sõidame Quitost 100 kilomeetrit põhjas asuvasse Otavalosse, kus meid ootab Lõuna-Ameerika üks värvikirevamaid käsitööturgusid. Lihvime oma kauplemisoskuseid, jalutame lettide vahel ringi ja valime kodustele kingitusi. Soovi korral on siit võimalik edasi sõita ka lähedalasuvasse Parque Cóndori, kus saab näost näkku kohtuda inimkätest päästetud röövlindudega. Õhtuks naaseme Quitosse ning kuna juhtumisi on reede, on just õige hetk sukelduda ka Ecuadori pealinna kirevasse ning mitmekülgsesse ööellu. 

15. päev. Seiklus hakkab lõppema. Viimased käigud ja ostud Quitos, õhtul istume lennukile. Tallinnasse jõuame 16. päeva õhtuks, põskede õhetades ning emotsioonidest pakatavatena.

---

Hinna sees on kõik siselennud, saamuti kõik transfeerid ja majutus 2- või 3-kohalistes tubades, eestikeelse reisijuhi teenused ning loomulikult kogu seiklusretk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Toitlustus kogu metsaretke vältel sisaldub samuti hinnas, samuti kogu metsas vajaminev varustus.

Hinna sisse ei kuulu söögid-joogid väljaspool Amazonast, kuid need on Lõuna-Ameerikale kohaselt üpris soodsad. Samuti ei kuulu hinna sisse reisi- ja tervisekindlustus, maalt lahkumise maks (hetkel 40 USD), vabatahtlikud lisaekskursioonid ning transport söögikohta, muuseumi, turule jne, ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna. Samas asuvad meie ööbimiskohad enamikest olulistest kohtadest jalutuskäigu kaugusel. Seega väga suurte lisakulutustega sul arvestada ei tule. Suveniiridele ning õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ja kott kvaliteetset käsitööd ning suveniire täis.

Lisaks palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused.

 

Reisijuht Aliine Lotman endast ja Ecuadorist:

Terve reisi vältel on nõu ja jõuga abiks Ecuadoris elanud noor antropoloog Aliine Lotman, kes arvab, et kõige magusam suutäis on räpase matšeetega poolitatud papaia ja kõige parem uni tuleb tsikaadide kurdistava laulu saatel. Ta on erineva pikkusega eluetappe veetnud Ecuadoris, Ugandas, LAVis ja Hispaanias ning omandanud tänu erinevates kultuuriruumides ekslemisele optimistliku elumoto "usalda, aga ära ole idioot". Aliine on õppinud antropoloogiks ning uurinud inimeste söömisharjumusi, aeg-ajalt kirjutab ta toidust ka artikleid.

 

Oleme avatud ka kõikidele soovidele ning ettepanekutele. Oma sõnumi, küsimuse või reisibroneeringu saad teele panna ka siit: 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste, soodustuste ning eripakkumiste kohta.

 

Nimi
Telefon
Sinu sõnum