JAAPAN - zen, vilkuvate tulukestega

* AKTIIVNE KULTUURI- JA PUHKUSEREIS

Marta loodud reisil kogeme Jaapanit mitmes värvis ja varjundis. Kondame vägagi "kohalikes" asumites, mis jaapanipäraselt natuke (või isegi suure) kiiksuga . “Paneme punki”, aga samas teeme veidi ka “turistikaid” asju - sest paljud kohad on tõesti väärt külastamist hoolimata sellest, et saladus on “halvasti hoitud”. Ning muidugi need kirsiõied, kuis siis muidu!

Loomulikult on Jaapan tõeline nauding ka maitsemeelel reisimiseks ning  ööpimeduses - või pigem öövalguses -  säravad anime-karakterid ja karaoke-baarid. Ühesõnaga, see on mitmekesise programmiga ja mitmekülgne rännak kõigile, kes soovivad Jaapanit kogeda täiel rinnal, avatud südamega. 

REISIAEG: 1. - 14. aprill 2025

KESTUS: 14 päeva kohapeal

OSAVÕTUTASU: 4 100 eur, mis ei sisalda rahvusvahelisi lennupileteid Tallinn - Tokyo - Tallinn (ca 1 000 eur)

SELTSKOND: Kuni 9 reisijat ja reisijuht, viis aastat Jaapanis elanud Marta Diaz

REISISTIIL: Mitmekülgne kultuurireis. See reis on Sulle, kui huvitud kõigest, mis on Jaapan - toit, elulaad, tänavamelu ja õhtuelu, aga ka arhitektuur, loodus ja kombed. 

RASKUSTASE: Kerge. Kilomeetrid ja sammutuhanded läbitakse pigem linnakeskkonnas, väikesed loodusmatkad toimuvad hästihooldatud radadel. 

TEMPO JA KULG: Jaapanipäraselt zen, kuid vilkuvate tulukeste saatel. Oma rütm on reisil sees ning Jaapan on meeli stimuleeriv, siiski saab tempot vastavalt igaühe individuaalsele soovile ka sättida - kes tahab, saab koguaeg ergutust ja kes tahab, saab rahulikumalt kulgeda.

KLIIMA: Jaapani kliima on piirkonniti väga erinev – põhjas sajab talvel lund ja majad kasutavad keskkütet, Tokyo on nagu Lõuna-Euroopa ning Okinawal on aasta ringi mõnus ja soe. Meie aprillikuisel reisil on juba igal pool soojapoolne, Okinawal ja Ishigakil juba isegi palav. 

MAJUTUS: Tokyos ning mujal ööbime tagasihoidlikes, aga viisakates väikehotellides, mis on mõnusalt keskse asukohaga. Onsen on omaette elamus, Ishigaki saare hotell on rannast jalutuskäigu kaugusel.

TRANSPORDIVIIS: Ühistransport - “like a local”. Linnade vahel kulgeme kiire rongiga, linnas sees metroo või taksoga, nagu parasjagu kõige optimaalsem. 

Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa siin end meie uudiskirja saajaks ning saadame Sulle personaalselt infot reisiuudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1 - 4. PÄEV / Tokyo

Oma reisi alustame Tokyos, mis tundub ka paljunäinud reisijale – ning eriti esmakordselt Jaapanisse saabujale – tõenäoliselt kui täiesti teine planeet. Tokyos tantsivad omavahel tangot (või laulavad koos karaoket?) vana ja uus ning seda kummalis-imelist kooslust seal esimestel päevadel avastamegi. Nelja Tokyos veedetud päeva ja öö jooksul külastame kõiki popkultuurist tuttavaid paiku nagu Harajuku, Shibuya, Yoyogi, Shinjuku, Roppongi, Akihabara. Harajukus ja Shibuyas kogunevad kõik edevad jaapanlased ning värvilisi ja sulelisi on seal uudistamiseks väljas igal päeval, igal ajal. Samuti leiame üles Tokyo parimad vintage poed, mis on jaapanlaste unikaalset maitset arvestades omaette tähelepanuväärsus. Shibuya crossroad on kultusstaatuses - kindlasti käime sellelt ka ise korduvalt läbi. Kohe Harajuku külje all on aga Yoyogi park, mis muidu on park nagu ikka - aga pühapäeva hommikuti kogunevad seal… sõna otseses mõttes kõik kohalikud Elvised (!). Samuti on Yoyogi park hea koht kirsiõite vaatlemiseks. Roppongi on kohalik ööelu ja melu keskus, kuhu ööpimeduses vajuvad kokku kõik ööloomad ja linnud ning Akihabara on Tokyo Electric Town, kuhu on koondunud Jaapani otaku subkultuuri esindajad (loe: anime ja manga keskus).

Ühel päeval vaatame sügavamale Jaapani kultuuri, külastades jaapanlaste endi suurt uhkust Edo muuseumi (see on ka ainuke muuseumikülastus antud reisi jooksul). Edo muuseumis saame aimu, kuidas kulges eluolu Jaapanis ajal, kui see veel oli suures osas muust maailmast eraldatud. Saame rohkem teavet geishadest, samuraidest ja ka kunagiste lihtsate Jaapani talupoja rõõmudest ja muredest.

Samuti kohtume reisijuhi Marta sõprade, kohaliku abielupaariga, kus meespool on Shinto templi preester ja naine Jaapani traditsioonilise lilleseade ikebana meister. Uudistame templit, katsetame ikebanat ja saame rohkem Shinto kohta teada. Siis aga läheb Tokyos eriti põnevaks, kuna seikleme ka linnaosades, kuhu turistid nii lihtsalt ei satu - aga mis on kohalike hipsterite ja subkultuuride esindajate seas kõrgelt hinnatud. Näiteks Koenji - Tokyo pungipealinn -, kus on retrohõngulised vanad vinüülipoed ning mõnusad live-venue'd, kus esindatud kõik maailma muusikastiilid.

Ühel hetkel muutub maailma kõige suurem linn päris intensiivseks. Siis läheme kohalike boheemide lemmiklinnaossa, kus elutempo kiirus kukub kohe mitme pügala võrra. See linnaosa paneb “käigu sisse” alles lõunapaiku – seega on mõnus veeta pärastlõuna jalutades, uudistades raamatupoodide fassaade, sürreaalseid vintage-kaltsukaid ja õhtupoolik juba mõnes omapärases ja hubases kohvikus.

Toidu ja toidukultuuri sõbrad ei pea kindlasti Jaapanis pettuma, sööme palju ja sööme hästi. Kindlasti lähme kohalikule kalaturule sushirestorani, kuna värskemat ja paremat sushit mujal maailmas ei saa. Kalaturg on koht, kuhu ka jaapanlased ise lähevad sushit sööma, kui tahavad parimat kvaliteeti. Ning kindlasti sööme ja joome ka kohalikes izakaya’des, mis on põhimõtteliselt nagu Jaapani pubid ning kohalike hulgas väga populaarsed. Kiiksudest ei saa üle ega ümber ka toidukultuuri juures ning kindlasti külastame ka mõnda “temaatilist” restorani. Hästi süüa saab Tokyos igas linnaosas, niiet saame vabalt omas tempos kulgeda ja kui kõht tühjaks läheb siis maha istuda. Mida kohalikum ja väiksem, seda parem toiduelamus on garanteeritud.

Tokyo ööelu on ka miski, mis ei jäta ilmselt kedagi külmaks ning tegevust jagub seal igale maitsele. Kindlasti külastame soovijatega mõnda tuntumat kohalikku ööklubi, vaatame mõnes Koenji live-urkas kohalikku bändi ja maandume mõnes karaokebaaris. Sest kui Sa ei ole Jaapanis karaoket laulnud, siis kas Sa seal ikka tegelikult käisid?

5 – 6. PÄEV / Yokohama, Kamakura ja Nikko

Nüüdseks oleme piisavalt “kohal” ning ka suurlinna elust on esmane pilt ees. On käes aeg edasi reisida. Võtame suuna Tokyo külje alla asuva Yokohama ja Kamakura suunas ning seejärel suundume Nikkosse. Yokohamas jalutame kuulsas Chinatownis, mis on Jaapani suurim ning mille värvikirevus ja tänavamelu moodustab silmipimestava kaleidoskoobi, mida on raske sõnadesse panna.

Kamakuras aga asuvad parimad ümbruskonna rannad – saame esimest korda varba Vaiksesse ookeani pista - ning vägagi “instagrammitav” hiiglaslik Buddha kuju.

Nikkosse jõudes võtame aja maha, viibime looduses, seedime linnamelus kogetut. Ööbime onsen’is ehk Jaapani kuumavee hotellis –  sest me reisime ju kogu keha, mitte vaid silmadega ning spaapuhkus enne Kyotosse edasi liikumist kulub igale meist marjaks. Lisaks on siingi muidugi kõik jaapanipäraselt… eriline ja huvitav.

7 - 9. PÄEV / Kyoto, Osaka

Kyoto on eelkõige tuntud kui "vana Jaapan" ja eks ongi tegu Jaapani kunagise pealinnaga. Vaatame üle kõik “must-see” templid ja külastame kuulsaid bambusmetsi. Kondame Kyoto tänavatel ja kui hästi läheb, näeme ka päris geishasid.

Ööbime kohalikus ryokan’is (külalistemajas) Kyoto kesklinnas, et saaks vabal ajal kohalikel tänavatel eluolu uudistada ja kulgeda.

Päeval läheme loodusretkele - külastame lähedalasuvat Kurama mäge, mis on jaapanlastele väga olulise tähtsusega pühapaik. Külastame Kurama mäel asuvat templit ning hingame endasse seda müstilist energiat, mida jaapanlased on kõrgelt hinnanud juba aastasadu kui mitte tuhandeid. Matk iseenesest on jõukohane kõigile. Kyotost Kurama juurde viib 30-minutiline idülliline rongisõit ning seejärel 45-minuti pikkune jalgsimatk mööda hästihooldatud rada rongipeatusest templi juurde.

Reisi 9. päeva õhtuks jõuame Osakasse, mis on Jaapani suuruselt kolmas linn. Vibe on sarnane Tokyole – liigselt pingutamata kulgeme lihtsalt mööda õhtust linna kohalikku eluolu uudistades. Vaba kava -  kui tuju on, lähme karaoket laulma, pachinkot mängima – vaatame, mis elu ette söödab.

10 – 13. PÄEV / Okinawa, Ishigaki ning puhkus

Hommiku veedame veel Osakat avastades ning õhtuks jõuame Okinawale.
Jaapanlased ise ütlevad, et Osaka inimestel pidi kõige parem huumorimeel olema, saame näha. Meie huumor seisneb selles, et paraku me liiga kauaks Osakasse ei jää – sest et teeme hoopis midagi põnevamat, lendame siit otse Okinawale. Sebime veel natuke ringi, tutvume kohalike vaatamisväärsuste ning toidukultuuriga (üks parimaid Jaapanis!) – ning siis liigume edasi Ishigakil’e, mis on puhas rannalebo. Vesi ja liiv on parem, kui Maldiividel – kes oleks seda ühelt Jaapani reisilt oodanud?

Kes rannas peesitada ei viitsi, saab Ishigakil harrastada aktiivset puhkust, sest valikus on snorgeldamine, kanuutamine, SUP’imine ja matkamine.

14. PÄEV / Sayonara!

Mis seal’s ikka. Kuivõrd reis on olnud ikkagi intensiivne, tundub see 2 nädalat justkui 2 kuud. Puhas ajavõit! Pakime kotid ning võtame suuna Tokyo lennujaama. Tallinnasse jõuame 15. päeval – uhkes tundes, justkui oleks just saabunud kosmoselaevaga kaugelt planeedilt.

jaapani reis

Foto: Marta Diaz

Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla


HINNA SEES ON: Kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud plaanile, kõik transfeerid ja sissepääsud, siselennud Osaka-Okinawa, Okinawa-Ishigaki ja Ishigaki-Tokyo. Samuti hoolega valitud majutused parimates võimalikes asukohtades. Ööbimine on kahestes tubades, üksinda toas elamise lisatasu 750 eur. Hommikusöögid on enamasti hotellide poolt, ehk samuti hinnas.

HINNA SISSE EI KUULU: Otseselt programmi mittekuuluvad tegevused (mida ei ole ka programmis kirjas, kuid mida siin-seal on võimalik vabal ajal ette võtta). Samuti ülejäänud söögid-joogid. Õhtuti on meil aega koos restorane külastada ja alati on võimalus ka poest erinevaid kohalikke toite proovida (bento boxid, onigirid jne). Jaapani hinnatase on Eesti omast veidi kõrgem, soovitame arvestada kogu reisile söögi- ja taskurahaks u. 500 eurot.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.

Palume, et kõik reisijad viiksid end kurssi ka reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse, varustuse jms küsimused. 

Foto: Annika Metsla


marta diaz

Foto: Annika Metsla

Reisijuht Marta Diaz

Marta reisis mõtetes juba lapsepõlves, kui tema ainuke kontakt välismaailmaga olid ENE entsüklopeediad. Kui kool läbi ja piirid valla, asuski Marta tegutsema ning elab täna mööda maailma reisides oma unistuste elu. Koos Colombiast pärit abikaasa Javieriga korraldab Marta joogaõpetajate koolitusi ja retriite erinevates paikades üle maailma. Pikemalt on Marta elanud lisaks Jaapanile ka Tais ja Colombias.

Reisijuht Marta enda seosest Jaapaniga:

“Esmakordselt külastasin Jaapanit 18-aastaselt, kui võtsin peale keskkooli vaheaasta, et reisida. Armusin Jaapanisse koheselt ning oma Tartu Ülikooli arstiõpingute kõrvalt võtsin pidevalt kõrvale jaapani keele tunde, sest minu soov oli Jaapanisse naasta niipea kui võimalik. “Niipea kui võimalik” juhtus juba ülikooli teisel kursusel, kui läksingi terveks suveks sõpradega Jaapanisse – ning siis kohtasin seal oma esimest, jaapanlasest abikaasat. Elasin kokku Tokyos viis aastat ja võib öelda, et mu vanem tütar on pooleldi jaapanlane. Seega ehkki tänaseks on nii eraelu kui ka töö reisijuhina viinud mind hoopis Colombiasse, jään ma ka Jaapaniga kogu eluks seotuks ning käin seal nii tihti, kui elu võimaldab. Usun, et mu kogemus ja ühendus on nii tugev, et Sinulegi seda eriskummalist kultuuri näidata “läbi kohaliku silma”.