JAMAICA, pole probleemi!

* ‘ SLOW ‘ PUHKUSEREIS

Jamaica, ehkki pindalalt väikene, on kultuurilise mitmekesisuse poolest kindlasti suurriik terves laias maailmas. Siin troopilisel paradiisisaarel on segunenud kõikide maailma nurkade kultuurid: India, Lõuna- ja Põhja-Ameerika, Euroopa, Aafrika ja isegi Jaapani. Väikese saareriigi rahvamuusikat reggaet teab iga laps ja vanur. Jamaica on tuntud ka oma nn “slow going” mentaliteedi ja hüüdlause: “Jamaica, no problem!” poolest - meie reisil saab oma meeled mõnusale pingevabale sagedusele tuunida, lasta mõttel meie kodu-kalurikülas horisondi taha minna, snorgeldada helerohelises vees ja samal ajal kostub pilbastest rannabaarist roots-reggae. Kahju oleks, kui praegu kiire oleks. Õnneks ei ole – puhkus algab.

Meie reis järgib kõiki Jamaica loomuomaseid kontuure, sest reisijuht Tarrvi Laamann on Jamaical nii kohalik ja oma, kui üldse olla saab, ning tema reisikaaslasena saab Jamaicaga igas mõttes sina peale – ta peab Jamaicat oma teiseks koduks juba peaaegu kaks aastakümmet, tunneb inimesi, jagab „biiti“ ning mängib koguni kohalikel pidudel plaategi. Tarrvi reis viib osaleja Jamaica kohalikku muusika-, kultuuri- ja ka merelainesse ning teeb seda viisil, mis kindlasti ei õnnestuks ilma kohapealsete oma inimeste ja sõpradeta. Turistilõkse sellel reisil ei ole - kõik elukohad, külastatavad paigad, restoranid ja õhtused muusikaüritused on hoolega valitud „salakohad“, mis Tarrvil on aastatega kogunenud. Respect, everything irie!

 

REISIAJAD:

KESTUS: 14 päeva kohapeal

OSAVÕTUTASU: 2 450 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn – Montego Bay – Tallinn (ca 1 100 eur, reisi kuupäevad on liigutatavad vastavalt lendudele condor.com)

SELTSKOND: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht, Jamaica tuntuim kultuurisaadik Eestis ning raamatu „Minu Jamaica“ autor Tarrvi Laamann

REISISTIIL: jälgime Jamaica kui saareriigi aega ja tempot - väga palju "uksi" avaneb just siis kui võetakse aeg maha ja hakatakse jälgima mis toimub.

RASKUSASTE: just selline, et ei hakkaks higistama.

TEMPO JA KULG: Jamaica ongi meie reiside valikust kõige rahulikum kulgemine - see kõige suurem väljakutse reisijale võibki olla oravaratas korraks seisma jätta ja õppida mitte midagi tegema.

KLIIMA: soojade riiete peale ei pea mõtlema, sest kogu aeg on 25-30 plussis. Vihmaperiood saarel praktiliselt puudub, kogu kliima nagu paradiisis (pole isegi mürgiseid madusi).

MAJUTUS: peatume jamaikapärases minihotellides, kus ka kohalikud armastavad ööbida. Tähtis on puhtus, asukoht ja niinimetatud "Real Jamaica" vaib.

TRANSPORDIVIIS: Bussiga loksutakse nii palju kui vajalik, aga nii vähe kui võimalik. "Minibuss", mis mahutab mugavalt 18 ja enam Jamaica inimest (meile on 10 mugav) . Pikemateks sõitudeks (kui palju pagasit) kasutame suuremat bussi.

Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1. PÄEV / Saabumine Montego Bay’ sse

Ajavahet arvestades jõuab lend Montego Bay’ sse kohale sama päeva õhtuks. Reisijuht Tarrvi on saabujatel lennujaamas vastas ning sõidame sagivast Montego Bay “asfaltdžunglist” Jamaica saare läänetippu, et näha Negrili 7 Mile Beach fantastilist päikesloojangut. Ööbime siin kaks ööd.

2. PÄEV / Negrili rannamõnu ja päikeseloojang

...nii nagu postkaardilt - säravvalge lõputu liivarand, rannakohvikud, poekesed, kokteilibaarid ja fantastiline päikeseloojang. Taevasinisevee ja õõtsuvate palmipuudega Negril on rannasõprade paradiis. Võimas, tunned kuidas patareid laevad, see on Negril, lääneranniku Jamaica.

3. PÄEV / Kaluriküla ja "superchill Jamaica vibe"

Negrilist sõidame täna edasi lõunasse, Kariibi mere liivastel randadel asuvasse väikesesse rahulikku kalurikülakesse. Sellest külast saabki meie baaslaager ja kodu, kust teeme väljasõite,
kuid mis on ka ise tõeliselt maaliline ning äge koht ja annab tunnetuse Jamaica igapäevaelust. Siin asubki autentne ja tõeliselt chilli “no problem“-Jamaica. Majutume lihtsasse, kuid mugavasse ja hingega peremajutusse, mida peab meie tulevane õde, Sister-Monica.
Lisaks tubadele on meie päralt köök, sisehoov, mõne sammu kaugusele jääv mererand. Õhtupoolikul ujume, lõõgastume, sööme head toitu, tutvume kohalikega, puhkame välja pikast reisist ja lülitame sisemised kellad Jamaica ajale. Selle ja enamus hilisemaid väljasõite teeme privaatse (ning loomulikult värvilise ja lõbusa) van’iga, mille juht on meie sõber siitsamast külast.

4. PÄEV / “Down to Earth”, puhkus ongi alanud

Külaelu päevad algavad Jamaica hommikusöögiga mõnes populaarses kodukohvikus, kuhu igaüks saab minna siis, kui uni läheb ja tuju tuleb – äratuskella kasutame sellel reisil nii vähe, kui võimalik. Sest see on ka puhkus ning just hommikul on mõnus tassikese kohvi kõrvale külaelu jälgida.  Traditsioonilisemate hõrgutiste hulgas saab neis kohtades osta ka Jamaica põnevat rahvushommikueinet - ackee puuvilja soolakalaga, Jamaica Blue Mountain kohvi aga on üks kallimaid kohvisorte maailmas. Kui kõht täis ja kohalikega jutud räägitud (ning veidi keelekõlaga harjutatud), siis jätkub puhkus, kohanemine kliima ja kohaliku meelega, sest tõenäoliselt oleme sattunud maailma sõbralikumasse linnakesse ja parimasse randa, kus mõnusalt lõõgastuda ning oma meel järjest enam Jamaica õigele „sagedusele“ tuunida.

Kes tahab kaluriküla kohalikega hängida ja päevasel kuumal ajal eriti liikuda ei soovi, nende päralt on täna fantastilised rannamõnud. Lisaks sellele on kalurikülas küllaldaselt chillimise ja nn “elu jälgimise” kohti, kus inimesi ja elu vaadata, jääkülm kookospähkel, värske mahl või Red Stripe’i õlu käeulatuses. Kunstihuvilistele on küllaldaselt ägedaid kohti, kus joonistada, maalida või näiteks luuletusi või reisikirja kirjutada. Fotograafiahuvilisi peame kahjuks kurvastama, sest head vaated ja tegevuskaadrid ei paista siin küll lõppevat. Haha! Väga inspireeriv on, väga! Elu juhtub sinu silmis iseenesest - võta ainult kaamera kätte ning passi tänavanurgal.

5. PÄEV / Reggae Dancehall töötuba

Sel päeval toimub Jamaica reggae ja tantsu töötuba (workshop) saareriigi proffessionaali juhendamisel. Jamaica on saar, kus ka kõige lihtsamad tantsud on väga värvikad ja kuumad. Loomulikult naudime hiljem õpitut – kus mujal kui Jamaica tantsupeol koos unustamatult hea soundi ja muusikaga.

6. PÄEV / Blue Mountain

Sel päeval sõidame Blue Mountain mägedesse, et sisse hingata värsket ja karastavat mägede õhku... Just ainulaadne asukoht kõrgel mägedes ja mikrokliima loovad siin tingimused maailma parima kohvi kasvatamiseks. Õhtul vaatame "linna" peal ringi, sööme ja puhkame sõidust.

7. PÄEV / Mägede kohvi, Usain Bolt “Tracks & Records” ja Kingstoni reggae-dancehall õhtu

Tänase päeva hommikul läheme vaatama Blue Mountain üht paljudest kohvi istandustest ja pärast seda sõidame pealinna Kingstoni ning seame ennast sõbralikult sisse Jamaica-hotellis. Pärastlõunal jalutame pealinnas, soovi korral šoppame, õhtul aga ootab meid korralik suurlinna-stiilis õhtusöök. Õhtustame maailmakuulsa Usain Bolt’i restoranis “Tracks &
Records” ja kes tahab, saab sealt võimalusel ka Bolti t-särgi koos originaalse signatuuriga “sebida”, sest “Jamaica, no problem!” ja kel jaksu, siis ega selgi õhtul muusika- ja ööelu-melust puudu ei tule.

8. PÄEV / Kingston – Bob Marley kodukoht, Kingston Dub Club

Külastame Bobe Marley kodukohta. Usume, et tänu Bob Marley’le ja tema loomingule on ära jäänud mitu sõda ja sündinud tuhandeid häid mõtteid. Paljud said (ja saavad) just Bob Marley’lt teada, mis on reggae muusika või et on olemas saar nimega Jamaica. Hiljem saame külastada Kingston Dub Clubi, kus toimub tavaliselt roots reggae muusikaõhtu ja kust on fantastiline vaade Kingstonile.

9. PÄEV / Kingston – kodukülla tagasi

Sõidame tagasi kodukülla, mida aga nüüd vaatame juba hoopis teise, kohalikuma pilguga. Õhtul aga ootab meid korralik Jamaica-stiilis õhtusöök, sest Jamaica võib olla ka midagi enamat, kui tänavanurgalt kahmatud „jerk chicken“.

10. PÄEV / Jamaica toidu valmistamise töötuba

Sel päeval toimub Jamaica toidu valmistamise töötuba (workshop) saareriigi elukutselise koka juhendamisel. Jamaica on saar, kus ka kõige lihtsamad toidud on väga maitsvad ja hõrgud. Nii ka selles minimalistlikus troopikaköögis valmivad “rasta ital”- ja “reggae fish” toidud. Loomulikult naudime hiljem valmistatu maitset – kus mujal kui rannas koos unustamatu päikeseloojanguga.

11. PÄEV / Black River mangroovisoo

Läheme paadiretkele Black River mangroovisohu, kus võime lisaks veelindudele kohata ka alligaatoreid. Paat on ainult meie seltskonna päralt, seega saame valida ise nii suunda, tempot kui peatusi. Peame piknikku, peesitame kaldal ja hüppame jõkke. Jõe kaugemas otsas asub kummaline džunglibaar, kus teeme kindlasti ühe Red Stripe’I peatuse. Tagasiteel aga peatume pikemalt ühes Jamaica legendaarses, kuid keset merd asuvas baaris. Selles imetlusväärses scenes võid lasta muusikarütmis oma mõttel horisondi taha minna või snorgelda siinsamas helerohelises vees baari puitjalgade vahel. Kahju oleks siis, kui praegu kiire oleks – õnneks ei ole. Õhtupoolikul jõuame tagasi oma järjest kodusemaks muutuvasse kalurikülakesse.

12. PÄEV / Väljasõit lähedal asuvasse farmi ja/või linna

Külastame küla ligidal asuvat rasta farmi ja vaatame, mis taimi ja vilju sealmaal kasvatatakse ning kuidas nood maitsevad. Kes maaelu näha ei soovi, saab külastada šoppamiseks või suurema restorani külastuseks lähedal asuvat suuremat linna. Hiljem puhkame, peseme reisitolmu kehalt. Õhtul fantastiline päikeseloojang, head inimesed, jutud, joogid ja lemmiktool rannas.

13. PÄEV / “Armunute Pankrannik” ja fantastilised mereannid

Hommikupoole võtame nendega, kes ujuda-rannamõnuleda ei soovi, rendist jalgrattad, et uudistada küla lähiümbrust - soojas jalgsi teab mis kaugele ju ei kõnni. Pärastlõunal teeme väljasõidu lähedalasuvale "armunute pankrannikule", kust avaneb fantastilne vaade üle Kariibi mere, sealt sõidame edasi jamaicalaste seas populaarsesse rannikul asuvasse söögikohta, kus saab tellida söögiks hästi grillitud mereande, silmailuks lummav päikeseloojang. 

14. PÄEV / Jällenägemiseni “breddas & sistas”

See on see päev, kui mõtled, et tahaks siia elama asuda, sest kõik on ju olemas: muusika, inimesed, rahu, chill, söök, jook - ja muidugi rand, merelained ja palmipuud. See päev on täpselt nii vaba, nagu sa ennast ise sisimas tunned. Puhkus ja kehakosutus, et valmistuda lennujaamade seikluseks.

Teeme ühise õhtusöögi küla parima koka juures ja eriliselt värsketest mereandidest ning hiljem kuulame lõkke ümber kohalike rastade laulujuppe ja korralikku kitarripininat. Kindlasti jäi paljudele südamesse nii mõnigi inimene, koht, vaade või söök ja nüüd, millele on vaja korralikult ütelda “Jällenägemiseni!” : ) Jah-jah, jätame tekkinud heade sõpradega nägemist ja lubame võimalusel tagasi tulla – kindlasti ei jää see mitmele meist viimaseks korraks Jamaical ja selles kalurikülas.

15. PÄEV / Montego bay – sõit, lahkumispäev

Sõidame lennujaama, teel maandame reisimõtteid ja häid emotsioone. Pärast lõunat jõuame lennujaama ja siis Euroopa poole teele. Koju jõuame 16. päeva õhtuks. Läbi ta sai, aga pole hullu, sest - Jamaica, no problem!

Foto: internet

Foto:Annika Metsla

Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla

Foto: Annika Metsla

Black River, Jamaica. Foto: Tarrvi Laamann

Foto: Tarrvi Laamann

Foto: Kaidi Reinu


HINNA SEE ON: kõik transfeerid, sissepääsutasud ja majutused ning loomulikult kogu retk vastavalt programmile. Toitlustusest on hinna sees 4nda päeva hommiksöök kodukohvikus, 11ndal päeval mangroovisoo väljasõidu snack, 10nda päeva Jamaica toidu valmistamise workshop õhtusöögina ning 14nda päeva õhtusöök ja karastusjoogid. 

HINNA SISSE EI KUULE: söögid-joogid, õlu ega jerk chicken väljaspool ülalnimetatud hetki, kuid kõik see on Jamaicale kohaselt üsna taskukohane. Samuti ei kuulu hinna sisse reisikindlustus ning programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida ei ole programmis ka kirjas, kuid mida on mõnedes paikades võimalik organiseerida). Soovi korral on võimalik lisatasu 600 eur eest majutuda ka üksinda tuppa (programmi on arvestatud kahekohalised toad).

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.

Eesti kodanikud võivad viibida Jamaical viisavabalt kuni 30 päeva turismi eesmärgil tingimusel, et on olemas tõend või vaktsineerimispass, mis kinnitab vaktsineerimist leetrite, lastehalvatuse ja punetiste vastu. Tõendi puudumisel saab viisat taotleda piiril, selle maksumus on ca. 100 USD. 

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse jms küsimused. 

Vaata siit Jamaica reisi pildigaleriid.

Foto: Tarrvi Laamann


Foto: Annika Metsla

Reisijuht Tarrvi Laamann

Tarrvi on Jamaica tuntuim kultuurisaadik Eestis. Ta on maalikunstnik, teeb tuntud raadiosaadet Bashment (Raadio2) ning veab samanimelist peosarja, õpetab Eesti Kunstiakadeemias moku-hanga’t ning on populaarse raamatu “Minu Jamaica. Pole probleemi!” autor. Tarrvi reisid on sama huvitavad ja kirevad nagu tema värviküllased kunstiteosed ja ametid, mida ta on oma elu jooksul pidanud Eestist Jamaicani, DJst plaadipoe müüjani. Samas on ta reisid väga chillid, milles on tunda suurt puhkust ja elurõõmu – bussiga loksutakse nii palju kui vajalik, aga nii vähe kui võimalik. „Respect, everything irie“, ütleb Tarrvi.

„Halbadest asjadest või poliitikast rääkimine ei vii kuhugi, heade asjade kultiveerimine, kas või reggae-pidude kaudu, muudab maailma paremaks, inimesed avatumaks, vabamaks.“

Loe ja kuula lisa: 
Tarrvi Laamann raamat
”Minu Jamaica. Pole probleemi!”
Raadio 2 reisisaated Reispass:
"Jamaica, wah gwan?" ja  Jamaica 1/1 ja Jamaica 2/2
kultuurilehe Sirp artiklist
"Lillelaps ja partisan"
blogipostist
"Tarrvi Laamann - mees, kes jutustab värvide keeles" 
ajalehe Müürileht artiklist
"DJ-ankeet: Tarrvi Laamann"
GO Reisiajakirjast
“JAMAICA-JAMAICA, MI YAAD”


Kaasreisijate tagasiside

Kohvikus esimene tass kohvi juba käes ja hommikusöök tellitud, vaadata küla hommikusi ärkajaid, uustulnukaid ja lahkujaid ärkamas igat ühte omas tempos ja kulgemas ning läbi astumas, tajumas kõigi sõbralikkust ja eluga flows olemist ning ahjaa , - pool sellest ajast istun ma kohvilaudade taga lehtlas nautides sundimatult ise üleskerkivat ja lainetavat kohalike musitseeringut ning kerget suitsuvinet läbi-segi mõnusa jutuvadaga. Hommikune meditatsioon ütleksin ma selle kohta. Ja nüüd mõtle juurde, et enne seda jõudsin veel käia kariibi lainetes ujumas :)
— tagasiside ankeedilt
Soovisin eksootilist ja pisut teistsugust reisi. Amazonas Reisid lubas väikese grupiga, kohalikku eluolu tutvustavat kogemust, eemal hotellidest ja turistide hordidest . Ja seda me ka saime! Ägedaid asju oli palju. Näiteks kanepikasvatajate festival (või laat), kus ümbruskonna kanepikasvatajate seast selgitati välja kvaliteetseima taime kasvataja. Samal üritusel esines ka maailmas vägagi tuntud superstaar Eek o Mouse, mis oli meile ja enamus kohalolnud inimestele väga suur ja tore üllatus. Selliseid asju pidavat seal saarel tihtilugu juhtuma. Või see, kuidas igal hommikul kogunevad ühed ja samad värvikad tegelased lemmik kohvikusse, et kohvi juua, kohalike uudistega ennast kurssi viia, üks pläru teise järel tõmmata jne. jne. Väga sügava positiivse jälje jätsidki just kohalikud inimesed! Nii siirad, avatud, sõbralikud ja rõõmsad!
— tagasiside ankeedilt
Kohaliku küla kogukonda kuulumine, Jamaica tervikuna oma aususes ja eheduses, inimesed, muusika, loodus, värvid, toit - nautisin igat hetke sellel reisil. Amazonas Reisid pakub eheda ja vahetu kogemuse, seisundi, mida tavaturistina reisides ajapiirangu tõttu kogeda ehk pea kunagi ei jõua. Ma nautisin igat hetke, oskan vaid tänulik olla, kõik oli suurepärane ning parasjagu spontaanne, eriline tänu Tarrvile.
— tagasiside ankeedilt
Reis erines ettekujutusest, oleks nagu mitukümmend aastat ajas tagasi läinud, aga loodus, kliima ja kohalik toit olid suurepärased. Minu jaoks kõige ägedam oli kindlasti suhtlemine kohalikega, samuti nende “slow going” elustiil.
— Ülle Kivisild
Ma tundsin ennast koduselt ja ohutult. Tänu Tarrvi abiga sukeldumine kohalikke ellu, see on suurem väärtus reisilt mida üldse oodata võib. Amazonase Reiside tugevuseks nimetaks koha ehtsuse välja toomist, selle eluga kaasa minemist. Väga suurt muljet jättis see, et tunnet ennast kui kohalik, mis siis et oleme ainsad turisti kohalviibijatest.
— tagasiside ankeedilt
Mulle meeldivad sõna otseses mõttes urkad ja käia rajalt kõrval ja näha reaalset elu. Ja seda me saime nii omal käel liikudes kui ka Tarrviga liikudes.
— Katre Kuusik

Reisi eelsoojenduseks…

„Ära ole turist!“ on Amazonas Reiside elav jututund, kus reisimise ning sihtriigi entusiastid räägivad ausalt ja avameelselt, mil viisil on võimalik reisil minna rohkem kohalikuks, saada aimu elust „siin, praegu ja päriselt“, jätta endast maha hea mulje ja positiivne jalajälg, jõuda sügavamale kohalikule mõistmisele – ühesõnaga, kuidas olla reisides teadlikum, vähem „turist“ ja rohkem „kauge külaline“ või hoopis „kohalik“.

Esimesel kokkusaamisel räägime ausalt Jamaica kanepikultuurist. Küsime, kuidas on lood rassismi ja kuritegevusega – mida peab teadma, et sinusse hästi suhtutaks? Miks paljud Jamaicalt tagasi tulles ütlevad, et just Jamaical sündis nende süda uuesti? Miks teab ühe väikese saareriigi rahvamuusikat terve maailm? Miks ei jäta see maa kedagi ükskõikseks? Miks panevad Jamaica lipuvärvides bikiini, hoodie või särgi selga ka need, kes seal eales käinud ei ole? Kariibi meres on palju päikesepaistelisi ja ilusate randadega saari – kindlasti ei ole Jamaica kõigi jaoks see ainus ja kõige ägedam. Ja miks võiks Jamaica üldse vahele jätta, kui oled ostnud Jamaicat ja veel 5 Kariibi mere saart sisaldava kruiisipaketi?

Esineja on reggae-DJ, maalikunstnik ja „Minu Jamaica“ autor Tarrvi Laamann, kes on 20 aastat Jamaica kultuuri Eestisse toonud. Oma ausa arvamuse ütleb ka Jamaica ja reggae-aficionado Artur Sanglepp. Küsib Lõuna-Ameerika teejuht, antropoloog ning Raadio2 reisisaate R2 Reispass saatejuht Ivo Tšetõrkin.

 

Jamaica tunnetuse saamiseks vaata

Jamaica vibe Tarrvi filmitud hetkedest

THE MOUSE IS IN THE HOUSE: EEK-A-MOUSE
Rannaküla baarikeses toimub igal aastal St Patrick päeval farmerite toodete võistlus - kes on sel aastal kasvatanud parimad taimed - auhinnaks kopsakas 100 USA dollarit. Viimasel aastal toimus pärast võistlust väikene reggae-dancehall, kuhu oli kutsutud esinema superstaar/veteran Eek-A-Mouse (vanus 60+). Kõik on ülevas meeleolus - isegi kohalikud rastad on staari esinemises vaimustuses ja tahavad koos Temaga pildistada ning kätt suruda. Madd! :)

BLACK RIVER, JAMAICA! 🍓 LAND OF WOOD & WATER, MISS ASIA
...istusin filmikaameraga Rudy's junglibaari juures kaldal, kus kohalikud noored veega mängisid. Miss Asia (vanus 20), nähes kaamerat, hakkas oma baleriinioskusi näitama ja muidu esinema/elama. Hiljem vestluse käigus selgus vanus ja nimi ning see, et noored on pärit siitsamast ligidal asuvast külast.