LÕUNA - AAFRIKA - safarid, mäed ja ookean

* AKTIIVNE LOODUSREIS

LAV on kirju-triibuline nagu sebra. Mitmekesisus peidab ennast nii loodusmaastikes, elurikkuses kui ka kultuuris. Zooloog Joosep armus sellesse paika aastal 2018, kui tegi seal oma bioloogilisi välitöid. Kahjuks on see maa liiga suur amps, et seda lihtsalt läbi tormates ühe korraga sisse ahmida. Seega keskendume reisil ühele omanäolisele piirkonnale - KwaZulu-Natal maakonnale, suulu rahva kodupaigale, mis jääb riigi idaossa. Sellest paigast on hea saada kätte esimene sõõm Aafrikat, aga samuti on seal üle mõistuse ägedad kogemused ootamas ka kogenud musta mandri hunti. Safarid, mäed ja rannik - just nende kolme mõiste ümber põimime ka meie reisi.

Esimene pool reisist on keskendunud safaritele ja loodusvaatlusele. Eks muidugi tulevad selle sõnaga silme ette elevandid, ninasarvikud, lõvid ja kaelkirjakud. Loomulikult on need täitsa olemas ning ootame pikksilmi nendega kohtumist. Aga see pole veel kõik. Ka pisemate ja mitte “telestaaride” hulgas on LAVis imelisi olendeid: kameeleonid, putukad, konnad jne. Sellel reisil proovime ka neid lähemalt tundma õppida.

Vahepeatusena puhkame mõne päeva rannikul: troopikapäike, liivarannad, hea toit…

Reisi viimase osa veedame aga mägedes. Drakensbergi mäestik jääb Lesotho ja LAVi piiri peale. Kuid ei midagi ekstreemset - hinge matab vaade, aga mitte kõrgus. Karastame end puhta jõeveega, uudistame vähekäidud nurgataguseid.

 

REISIAEG: 1 - 14. märts 2025

KESTUS: 14 päeva kohapeal (koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn – Johannesburg – Tallinn kokku 16 päeva)

OSAVÕTUTASU: 3 150 eur, millele lisanduvad lennud Tallinn – Johannesburg – Tallinn (ca 700-1000 eur)

SELTSKOND: kuni 8 reisijat ja reisijuht, zooloog Joosep Sarapuu

REISISTIIL: Aktiivne loodusreis ja ühtlasi ka road-trip.

RASKUSTASE: Keskmine. Enamasti on käimist üsna minimaalselt. Loodusvaatlused toimuvad põhiosalt kas autost või paadist. Draakonimägedes on plaanis mõned matkad, kuid nende raskust ja kestust saame vastavalt grupile valida.

TEMPO JA KULG: Reis kulgeb mugavalt väikebussis ja jalasirutamise võimalust jagub piisavalt. Vahemaad on siiski suured, ühest piirkonnast teise tuleb sõita ka pikemaid otsi. Neid on meil tee peal kolm, kuid ükski ei võta tervet päeva - pikim neist on kuuetunnine ja kaks neljatunnist. Loomulikult teeme nende sõitude jooksul peatusi ning ka selle jooksul saame uurida, ehk ei ole kuskil suhkruroo vahelt mõni sebra või impala piilumas. Nende pikkade sõitude jooksul saame osa ka tänapäeva ehk suurimast LAV ekpordiartiklist, nimelt kohalikust (elektroonilisest) muusikast, millega Joosep hobi-DJ-na väga kursis on. Läbi kõlarite viime teid sõidu pealt tutvumisrännakule amapiano ja gqom biitide maailma, niimoodi nagu see muusikatiil ka alguses levis.

Reisil leidub aga hetki, et soovi korral ka omaette olla. Kui me oleme ühes kohas paigal, siis on võimalik iseseisvalt asju teha ning samuti ei ole iga ettevõtmine kohustuslik.

KLIIMA: Külastame Lõuna-Aafrikat kesksuvel, mis tähendab, et tõenäoliselt on temperatuur soe. Ookeaniäärsed alad on mõnusalt mahedad (25-27C), sisemaa võib olla kuumem (30-32C). Ookeani ääres võib õhtupoolikul puhuda jahedam tuul.

MAJUTUS: Ööbimised toimuvad kas lodges, puhkemajas või B&B-tüüpi hostelites. Toad on kahesed.

TRANSPORDIVIIS: Riigis liigume ringi põhiliselt minibussiga mida Joosep ise juhib. Lisaks on liikumiseks ka paat ja muidugi oma matkajalad.

OHUD JA EBAMEELDIVUSED: LAV kohta räägitakse piisavalt hirmujutte ning oleme nendega kursis. On piirkondi, kuhu minna ei tasu ning neid ka väldime - “talupojamõistus” on kaasas, kogu aeg selja taha vaatama ei pea ning sularaha kehaõõnsustesse peita ei ole vaja. Chill.

Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa siin end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot reisiuudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND reisijuht Joosepi silme läbi

1. PÄEV / Saabumine

Howzit, Lõuna-Aafrika Vabariik! Maandume Johannesburgis, kust sõidame umbes tunnikese ühe mu sõbra, Rudy, lodge’i. Lodge asub kaunis ja rahulikus paigas loodusmaastike keskel. Seal on väga mõnus olla ja Aafrikasse rahulikult sisse elada. Õhtul on kavas LAVi üks ägedamaid “traditsioone” ehk braai. Meie keeles tähendaks see grillõhtut. Grilli taga askeldamas loomulikult kohalikud, Rudy ja tema kamraadid. Seega tuleb üks paganama maitsev esimene õhtu.

2. PÄEV / Soweto tuur

Sowetoks nimetatakse Lõuna-Aafrika Vabariigis slummi, favelat või getot, “heal lapsel mitu nime”, kui võllanalja visata. See on huvitav ja natukene ka selline ärev koht. Ise üksi sinna kohe kindlasti ei tasu uitama minna. Õnneks on meil seal kohalikud giidid, kes meile kogu selliste paikade rõõme ja valusid tutvustavad ning kohe meie reisiseltskonna jaoks õige Aafrika elu selgeks teevad. Pärast sowetoga tutvumist liigume tagasi lodge’i, jääb aega veel õhtuseks jalutustiiruks ümberkaudses looduses.

3 - 7. PÄEV / Safarid

Järgmiseks ööks sõidame Pongolapoord tammi juurde, mis on tammi tõttu muutunud Jonzini järveks. Kogu see järv ja selle ümbrus on imeline looduspark, kus me ka öö veedame. Järgmisel hommikul on aga aeg ärgata koos päikesetõusuga ning suunduda paadiga sellele maalilisele järvele loodust avastama. Seal ärkame koos linnuparvede ja putukakooriga. Kui veab saame isegi tervitada jõehobusid või krokodille, näha neid hommikul haigutamas ja ringutamas.

Pärast paadiretke suundume aga väikelinna nimega St Lucia. Tundsin seal ennast kohe esimesest hetkest kodus, kuigi nägin esimest korda öiste jõehobude eest hoiatavaid liikusmärke. Linnake on väike, nunnu ning ümbritsetud kauni loodusega. Ühel pool linna on lõputu ookean koos lõputu liivarannaga, teisel ja kolmandal pool looklev jõgi. Neljandal pool on aga piirkonna täielik staar, Isimangaliso wetland park, mis tähendab üle kahe tuhande ruutkilomeetri põnevaid loodusimesid. See hõlmab laia valikut puutumatuid mere-, ranniku-, märgala-, suudmeala- ja maismaa ökosüsteeme, mis on maaliliselt kaunid ja inimeste poolt põhimõtteliselt muutmata. Seda me avastame suundumegi. Esimesel päeval sõidame oma rendiautoga mööda safariparki ning valguse kukkudes liigume ühe vägeva maasturiga öösafarile leopardi luurama. Teisel päeval on plaanis sõita läbi looduspargi rannikule, kus meid ootavad hoopis veealused saladused ja sealsed imelised elukad. Viimasel päeval ärkame päris vara ning suundume umbes tunnikese kaugusel asuvasse Hlusluwe-Imfolozi loodusparki, kus meid ootab kohalik giid, kellega me pool päeva pargis ringi vurame ja veel kohtumata loomadega sideme loome. Õhtuks jõuame Ballitosse.

8 - 9. PÄEV / Ballito

Ballito on idaranniku metropoli, Durbani, selline uhkemat sorti eeslinn. See uhkus ei olegi eriti tähtis. Põhiline, et seal nautida ja puhata saaks. Seda seal loomulikult saab - linn asub ju otse ookeani kaldal! Meelelahutust leiab nii vees, kus saab surfata ja ujuda, kui ka rannaliival, kus rannabaarid ja melu. Kes teab, äkki õnnestub meil ka delfiine märgata ning urbaniseerunud ahve linna peal “asju ajamas” kohata. Lisaks saab nautida LAVi köögi paremaid palasid, mida just idaranniku piirkonnas on suuresti mõjutanud India köök.

10 - 12. PÄEV / Drakensberg

Järgmise päeva hommikul sõidame Drakensbergi ehk Draakonimägedesse. See vapustav mäestik asub Lesotho ja LAVi piiri peal ning kulgeb seal üsna pikalt. Meie rihime selle keskosa, Central Bergi, kus asub Royal Natali rahvuspark. See on koduks amfiteatrile, mis on kindlasti maailma üheks võimsamaks kaljuseinaks, sest tõuseb kõrgusesse üle 1000 meetri ning on üle 5km pikk. Sellelt kaljult langeb alla ka maailma kõrguselt teine juga, Tugela juga. Samuti varjab see paik endas tohutul hulgal erinevaid saladuslikke koopaid, värskeid koskesid, puhtaid mägijõgesid ning vaimustavaid vaateid. Lekker, nagu kohalikud ütlevad. Kuna matkaradu on seal liigagi palju, et kõike läbi käia, siis valime mõlemal nn matkapäeval just sellise, mis meie seltskonnale kõige paremini sobib.

13 - 14. PÄEV / Tagasisõit lodge

Pärast mäestikku võtame jälle suuna meid esimestel öödel võõrustanud lodge’i suunas ning naudime veel viimaseid hetki selles kaunis paigas. Meenutame reisi tipphetki ning talletame Lõuna-Aafrika Vabariigi endale sügavale südamesse. Pärast magusat und tulebki kojusõidu päev kätte. Koju jõuame 15. päeva õhtuks, Aafrika rütmid südames tiksumas.

 

Kameeleoniga kohtumine välitöödel Palmiet Nature Reserves. Foto: Joosep Sarapuu

Värskendavad kosed road-tripil. Foto: Joosep Sarapuu

Ballito rand. Foto: Joosep Sarapuu

Drakensberg. Foto: Joosep Sarapuu

Lodge esimesel ja viimasel ööl. Foto: Rudi Jeggle


HINNA SEES ON kogu ringreis vastavalt ülaltoodud programmile, eesti- ja ingliskeelse reisijuhi ning kohalike giidide teenusedmajutus (kahekohalistes tubades) ja enamik hommiku- ja õhtusöökidest (vahepeal valmistame neid ka ise) ning samuti 2. päeva lõuna.

Lisatasu eest võimalus ööbida ka ühekohalises toas (450 eur).

HINNA SISSE EI KUULU lennupiletid, reisikindlustus, viisatasu ja programmi mittekuuluvad lisategevused (mida ei ole programmis ka kirjas, kuid mida ehk siin-seal saab omal soovil ette võtta). Samuti ei ole hinna sees Ballitos veetmise aja toidud, üks õhtusöök St Lucias ja restoran Drakensbergi viimasel ööl, samuti muud lõunasöögid.

Suveniiridele, toitudele või poes käimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid oleme soovitanud arvestada umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on “küll ja veel”.

VIISA: Eesti kodanikule on LAVi külastamiseks vajalik turismiviisa, mida tuleb reisijal taotleda (vähemalt kuu aega enne reisi algust) Lõuna-Aafrika Vabariigi saatkonnast Stockholmis (viisalõiv 33 eur ja transpordi/kullerikulud) või reisibüroo vahendusel (nt Reisiekspert, teenustasu 143 eur + kuller).

RAHVUSVAHELISED LENNUD meie reisipaketti ei kuulu, kuid hea meelega leiame ja müüme kõikidele sobivad lennud, et soovijad saaksid lennata grupiga koos. Loe reisi osavõtutasust, reisikindlustusest ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt siit.

KORRALDUSLIKUST POOLEST VEEL: Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse jms küsimused. 

Safaril. Foto: Joosep Sarapuu

Drakensberg. Foto: Joosep Sarapuu


Reisijuht Joosep Sarapuu.

Reisijuht Joosep Sarapuu

Joosep on ametis Eesti Loodusmuusemis zooloogia kuraatorina ning tema kirg on troopikabioloogia - bakalaureusekraadi jaoks uuris ta Amazonases lehelõikajasipelgaid ning zooloogia magistritöö tarbeks Lõuna-Aafrikas mardikaid.

Kõige elusamana tunneb Joosep ennast aga siis, kui müttab paduvihmas, matšeete käes, mööda troopilist džunglit - džunglis elada on ta soovinud juba lapsest saadik, tarantlit kodustada, anakondal sabast kinni võtta ja liaanidega sõita - ning ta elaski 12 kuud Prantsuse Guajaana Amazonases, et kõike seda teha. Pikemalt on Joosep välitöödel käinud ka Paapua Uus-Guineas, Madagaskaril, Reunionil ja nüüd ka Lõuna-Aafrika Vabariigis. Selle ajaperioodi kogemuste ja kontaktide põhjal pani Joosep kokku ka Lõuna-Aafrika reisi kava - et näidata kõige ehedamat ja ägedamat, kuid ilma, et pikast istumisest higiseks tõmbunud bussiistme dermantiini lõhn ninas liiga tugevaks läheks. Ehk siis parim ilma liigse tormamiseta.

Joosep armastab seiklusi ja üleüldse kõike mis on metsik. Katedraali- ja obeliskigiidi temast ei saanud, kuid džunglisse luurele läheme koos iga kell - tema pilk on seal sama terav, nagu matšeete tema käes. Ning LAV on ju ka džungel mis džungel, isegi kui vahepeal muutub see pigem avaraks savanniks või laineplekist ja mudast Soweto slummi-džungliks.

Kuula Joosepi troopikaseikluste ja loomajuttudega podcasti ISECHILLIJA.

Kuula Raadio 2 reisisaate REISPASS lindistusi Joosepiga:
LAV - kirju nagu sebra (2023)
Joosep Sarapuuga Prantsuse Guajaanast
Öine kõnd Amazonases