Peruu - “todo es posible - kõik on võimalik!”

* SEIKLUS KÕIKIDELE MEELTELE


See reis viib avatud meelega osaleja kolmeks nädalaks Peruusse, nii kuulsamatesse kui varjatud paikadesse. “Nurgatagused” turu-urkad, üksildastes paikades asuvad tühjad templid, omapärane õhtuelu, kauged külad ning põnevad karakterid igal sammul. Teejuhiks sellel retkel on Peruus 15 aastat rännanud Ivo Tšetõrkin, kellega koos saab sellel pikemal reisil minna nii “kohalikuks”, kui vähegi soovi ja julgust.

Reisime vana puust “kruiisilaevaga” nädalaks sügavale Amazonasesse, kus asub Yanayaku “kuningriik” - võimas loodus, autentsed külad ning meie mõnus baaslaager. Tuhiseme mototaksodega mööda kirju džunglipaabli Iquitose turge. Võtame vaikuses vastu päikesetõusu müstilistel Machu Picchu’l ning “eksime ära” Cusco müstilises vanalinnas. Võtame aja maha Ollantaytambo külakeses ja jutustame Emakese Maa ehk Pachamamaga kõrgel Andides asuvas vanas - ning inimtühjas - Inkade asunduses. Kohtume šamaanidega ning saame võimaluse osaleda rituaalides, millega Andide ja Amazonase põlisrahvad on aastatuhandeid oma keha ja vaimu ravinud. Kuid reis on ka puhkus, lõbusõit ja seiklus - reisi lõpus ronime ja kihutame bagidega hiiglaslikes liivadüünides kõrbeoaas Huacachina’ s ning külastame pealinna Lima mõnusamaid restorane.


REISIAEG:  28. oktoober - 17. november 2024

KESTUS: 21 päeva kohapeal, koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn-Lima-Tallinn kokku 22 päeva

SELTSKOND: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht Ivo Tšerõrkin

OSAVÕTUTASU: 5 850 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn - Lima - Tallinn (ca 1300 eur)

REISISTIIL:  meie Peruu retk niidab heas mõttes jalust ka paljunäinud reisija – sel maal on, mida anda. Rõhk ei ole kirikutel ja muuseumitel – need jäävad meie rajalt kõrvale, küll aga külastame mõnda põlisrahvaste templit ja pühapaika. Lisaks loodusele on reisi keskmes “elu siin ja praegu” – aguliturud, chicha-baarid, nurgatagused kultuurihoovid – ühesõnaga kohad, kus peruulased ise koos käivad.

RASKUSTASE: Looduses liigume, kuid see ei ole matkareis ja pikki vahemaid jalgsi läbida ei tule. “Üleelamised” on seotud kliima ja kultuuriga – džunglis on palav ja niiske (kuid mitte üle mõistuse), Cusco asub Vaiksest ookeanist 3,5 kilomeeri kõrgusel (ja seda on tunda). Kohver jäta koju, kuid matkapoodi tühjaks ei ole vaja osta.

TEMPO JA KULG: Peruu vahemaad on tohutud, džunglisse saamiseks tuleb mitu tundi lennata ning seejärel sõita päev otsa paadiga. Kuid oleme loonud selle reisi nii mõistuse kui südamega, et olulistes kohtades oleks aega ka kohal olla. Seega liigset nihelemist see reis ei soosi ning piisavalt hetki leiab omaette kaugusesse vaatamiseks.

KLIIMA: Amazonases päeval üle 30 (kuid alla 40) kraadi, öösel veidi üle 20 – soe ning kohati palav, kuid harjutav ja talutav. Andides päeval ca 25 (kuid hõredas õhus ja päikesega tundub see soojem), õhtul ja öösel ca 12-13 (pusa ning jakk kaasa).

MAJUTUS: Meie majutuskohad on väikesed kohalikud perehotellid ning asuvad alati linna südames. Džunglis on meie elukohaks vaid meie päralt 10 bungalo ja suure ühisruumiga metsamajutus (lodge), kus meie eest hoolitsevad personaalselt nii kohalik kokk, rajaleidja ja veel mitmed abilised. Magamiseks on voodi, dušist voolab jõevett, rõdul on võrkkiik.

TRANSPORDIVIIS: Rändame nii lennuki, suure jõelaeva, mootorkaatri, kanuu, tuk-tuk´i, puust ehitatud liinibussi kui takso-loksuga. Pikki tunde bussis ei ole, päev jõelaevas ja võrkkiiges on aga juba reisi osa ja tripp, mitte “liikumine ühest kohast teise”.

Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

Alloleva kava on meie seikluse alus, kuid kindlasti on siin üksjagu ruumi improvisatsiooniks ning muudatusteks vastavalt sellele, kuidas ise sel hetkel paremaks peame - või kuidas parasjagu elu toetab. Sest Peruus tuleb valmis olla muudatusetks. Ütleb riigi mitteametlik tunnuslausegi, et… “miski pole kindel, kuid kõik on võimalik!”

1. PÄEV / Saabumine Limasse
Väljalend Tallinnast, saabume Limasse ja majutume hubasesse väikehotelli Lima kunstnike ja boheemlaste linnaosas Barrancos, mõne minuti jalutuskäigu kaugusel ookeanist. Jääb aega, et teha väike õhtune tiir linna peal - tutvuda Barranco kireva koloniaalarhitektuuri, tänavakunsti ja muidugi ka grupikaaslastega. Samuti ei ole mõtet pikalt edasi lükata esimesest tutvust Peruu kõrgelthinnatud toidukultuuriga, eriti värsketest mereandidest laimidega marineeritud ceviche'ga, millest tõenäoliselt saab Sinu uus lemmikroog.

2. PÄEV / Iquitos
Hommikupoolikul teeme veel üle rahuliku jalutuskäigu kodu ümbruses, heidame kõrgelt kaldapealselt pilgu Vaiksele ookeanile, jõuame päriselt kohale. Siis aga lendame otse vihmametsa südames asuvasse Iquitosesse. Juba lennukiaknast lõputuna horisondini kulgevat metsa vaadates saab hea perspektiivi ning aimduse Amazonase vihmametsa tohutust ulatusest. Mööda maismaad ja jõge võtaks Cuscost Iquitosesse jõudmine aega rohkem kui nädala - juba see ilmestab, kui kaugele ja kui erilisse maailma oleme sattunud. On aeg häälestada ennast džungli lainepikkusele - lennukist maha astudes on ilmne, et algab täiesti uus reis hoopis teistsugusesse maailma.
Iquitos ise on pulbitseva eluga džunglipaabel, mis kahtlemata väärib samuti lähemat tutvumist. Majutume meie hea sõbra, proua Fabiola hotelli kohe keskväljaku kõrval, jalutame linna peal ning jõeäärsel promenaadil, harjume soojuse ja niiskusega. Terve kesklinn on täis imelisi ajaloolisi maju, mille ehitasid kautšukiparunid 19. sajandi lõpul, kui Iquitos oli tervet maailma vallutanud kautšukibuumi keskus. Need jõukad ajad on ammu möödas ning Portugalist toodud käsitsi maalitud kahhelkiviplaadid majaseintel kattunud hallituse ja tolmukorraga. Õhtustada võime Gustave Eiffeli projekteeritud rauast majas, mis ühe kummiparuni poolt tükkidena siia toodi ning peaväljaku äärde üles seati. Pärast päikeseloojangut aga lööb jõeäärsel promenaadil käima kummaline, kuid kindlasti palav ja sõbralik urbaniseerunud džungli elu ja melu.

3. PÄEV. Ujuv slumm ning “Amazonase Veneetsia”
Üks põnevaim koht terves maailmas on kindlasti Puerto Belèn’i linnaosa. Belèn on Amazonase rahvastele mitteametlikuks pealinnaks, kuna sealselt hiiglaslikult turult saab osta ja müüa kõike, millega üks džunglielanik seotud on. Kindlasti veedame veidi aega turu “nõiarohtude” sektsioonis, kuhu on koondunud kõik Amazonase loodusravimid ning indiaanitarkus nii keha kui vaimu ravimiseks ja hooldamiseks. Siin müüakse tõesti kõike - tuhktubakas rapè’d, palo santo’t, afrodisiaakumeid, kõikvõimalikke juuretisi, pulbreid ja segusid - loodusrahvaste teadus taimemaailmast on kõrgelt arenenud ning müüjad oma kaubast vägagi teadlikud.
Meie “kohapealne nõel”, Belèn’i elanik Carlos juhatab meid ka linnaosa kaugematesse soppidesse, kus elu ei ole 100 aasta jooksul palju muutunud - kui välja arvata mõned elektriliinid ja paar roosat pesukaussi. Käepärastest vahenditest kokkuklopsitud tokkide otsas majad on ehitatud suures osas vette ning osaliselt ka ujuvatele balsaparvedele. Külastame ka Carlose kodu ning teeme paaditiiru ujuvas linnas, mida tuntakse ka Amazonase Veneetsiana.

4. - 10. PÄEV / Amazonas
Algab kauaoodatud 6-päevane rännak ja retriit sügaval Amazonase džunglis. Suur, vana puust liinipaat Delfincito viib meid üle 100 kilomeetri mööda Amazonast ülesjõge. Laev sõidab aeglaselt, teeb külades peatusi - just sel viisil, kohalike kombel aeglaselt kulgedes on võimalik tajuda Amazonase mastaapsust, valmistada end järk-järgult ette metsa sügavusse - ja iseendasse - sukeldumiseks. Igaühel meist on ülemisel tekil oma võrkkiik, kuhu sobival hetkel pikali visata või unnegi suigatada, laevalael saab võtta päikest.
Tähtede valguses leiame oma mootorpaadid Yanayaku harujõe suudmelt ja saabume meie peatuspaika. Meie baaslaagriks saab džunglisse ehitatud lihtne, kuid mugav metsamajutus, mis on Amazonas Reiside teiseks koduks olnud juba viimased 14 aastat. Kogu kompleks on nendel päevadel ainult meie ja meie peruulastest sõprade ja abiliste päralt, teisi välismaalasi siin sel ajal ei ole.
Magame privaatsetes bungalotes, kus on voodi, võrkkiigega rõdu, wc ning isegi (jõeveega) dušš. Ühisteks ettevõtmisteks, tseremooniateks, koosolemiseks ja söömiseks asub kesksel kohal suur ja mõnus ühismaja, mida põlisrahvad nimetavad maloka’ks. Sööme kvaliteetset ja puhast toitu, mida meie pikaaegne kokk Ricardo hoole ja armastusega elaval tulel valmistab. Toit on maitsev ja mitmekesine - yuca ehk maniokk, bataat ning jahubanaan, värsked juur- ja puuviljad, kohalike ürtide ja maitsetaimedega valmistatud kalaroad.

Päevad kujunevad orgaaniliselt, grupi vaimu ja soove silmas pidades. Ümbristev loodus on ehe, võimas ja liigirikas, täidetud džunglielanike laulude ja sirinaga nii päeval kui öösel. Matk metsas, vaikne kanuuretk öisel jõel, paaditripid kaugematesse džunglisoppidesse, varahommikune linnuvaatlus. Külastame ka Yayanayku jõe pueblo'sid, kus ei tee keegi turistidele näitemängu, suled peas - näeme autenset tänast džunglirahva elu. Saame vajadusel gruppi jaotada, et igaüks leiab enesele meelepärast tegevust. Aga aega jääb ka puhkamiseks ja võrkkiiges raamatu lugemiseks - sest ka oma rõdul või maloka’s rippuv võrkkiik on selles keskkonnas suurepärane koht, kus iseendaga sõbraks saada ja veidi üksi olla. Seitse päeva on piisav aeg, et jõuaks ammutada metsa väge mitmel moel, saaks osa elust nii päeval kui öösel ning mine tea, ehk on Ayacucho Tipishka külas ühel õhtul mõni kohalik tantsupidugi plaanis.

Kogu metsaretke aja on meiega koos ka šamaan Jairo, meie hea sõber ja teejuht Amazonase vaimses maailmas. Tema juhendusel õpime tundma džungli ravimtaimi, saame osa puhastavast lillevannitseremooniast ning kui oleme jõudnud end piisavalt džungli sagedusele häälestada, toimib ühel (või soovi korral ka kahel) õhtul ka ayahuasca-tseremoonia - võimas rännak, mille abil Amazonase põlisrahvad on aastatuhandeid oma keha ja vaimu puhastanud, haiguseid ennetanud ja ravinud, elus tähtsaid valikuid teinud. Õpime tundma selle rituaali kõiki komponente ja sisu, osaleme ise medicina valmistamisprotsessis. Osavõtt selles rituaalist on loomulikult vabatahtlik ning otsuse võid teha kohapeal, kui oled tutvunud šamaaniga, kohanenud Amazonasega ja tunned annast mugavalt ja turvaliselt.

Ühel õhtul sätime oma laagri üles ka mõne metsajärve äärde ning ööbime puude vahele tõmmatud võrkkiikedes, ümbritsetuna vaid moskiitovõrgust ning öisest džungli helilainetest. Öösel algab džunglis hoopis teistsugune elu, putukate ja loomade kisakoor on kõrvulukustavalt vali – ning sel hetkel tunned heas mõttes, kui pisike on inimene selle suure stiihia keskel. Kuid oleme igal hetkel hoitud - meie teejuhtideks on kogenud (ja ka inglise keelt oskavad) ranger’id ning piirkonda ja kõiki selle elukaid tundvad kohalikud põlisasukad.

Kuid Amazonas ei ole ainult metsas müttamine - see suur džungel on täis ilu ja romantikat. Meie harujõe suudme lähedal asub keset Amazonast asustamata saarel liivapaljandik ehk playa. ühel või isegi mitmel õhtul võime sõita randa, et ujuda koos roosade jõedelfiinidega, naudida maailma ilusaimat päikeseloojangut keset Amazonase avarust, äkki süüdata lõkegi. Jah, siin ujumine on ohutu ning kaelast saadik Amazonase jões seistes ja üksinda kaugusesse vaadates võib nii mõnestki vanast mustrist lahti lasta, et uus ja parem saaks tulla.

Reisi 10. päeva õhtuks jõuame tagasi Iquitosesse. Nüüd mõjub see džunglilinna sigin-sagin juba tuttavlikult ja isegi koduselt. Kuid reisi viimaseks õhtuks otsime üles ühe kõrvalisema, vette ehitatud ujuva maja, mis asub ikkagi “ühe jalaga metsas” - sest ega see džungel ning seal kogetu meist niipea veel lahti ei lase.

11. päev. Cusco
Algab uus reis, sest lendame Inkade muistsesse pealinna Cuscosse. Siin on kõik teine - kliima, loodus, majad-tänavad. Ka inimesed näevad teistsugused välja ja erineb isegi keel, mida räägitakse. Ainult Peruu lipp linna keskväljakul meenutab, et tegemist on sama riigiga.
Meie koduks saab mõnusa sisehooviga hubane butiikhotell üle 200 aasta vanuses majas, kus on hakatuseks hea juua tass kokaleheteed, mida ketšua indiaanlased meeleldi kõrgusehaiguse vastu pruugivad - Cusco asub 3 400 meetri kõrgusel üle merepinna.
Cusco vanalinn on suur ning väga ilus - vanemat ja veel vanemat ajalugu õhkab nii munakivitänavatest kui ka hoonetest, hispaanlaste arhitektuur on segunenud Inkade filigraanse ehituskunstiga. Väga mõnus on lihtsalt jalutada mööda kauneid tänavaid, piiluda sisse sisehoovidesse, põigata kõrvaltänavatesse. See linn pärineb teisest ajast ja kultuurist - ning isegi 500 aastat konkistat ei ole suutnud Cuscot täielikult tänapäevaseks muuta. Kuid esimene õhtu mägedes on mõistlik puhata ja aklimatiseeruda.

12. PÄEV / Aquas Calientes
Sel päeval ei pea ärkama vara, hommikupoolik on vaba. Pärast rahulikku hommikusööki hotelli hubases kohvikus võid jalutada San Pedro turule, kus lahked ketšua prouad värsketest ja eksootilistest troopilistest puuviljadest imemaitsvat mahla kokku segavad. Jääb aega ka omal käel Cusco vahel jalutamiseks, pärast lõunat aga sõidame rongi peale, mis viib meid Aguas Calientesesse – külakesse Machu Picchu jalamil. Õhtu võime veeta kaljude vahel asuvas loodusliku veega termaalbasseinis, mis on küll veidi vana ja väsinud, kuid mille asukoha ja vaadete eest annaks nii mõnigi moodne spaa pool kuningriiki ja kuningatütre pealekauba. Puhkama läheme vara, et koguda mõtteid ja jõudu järgmiseks päevaks. 

13. PÄEV / Machu Picchu 
Sel hommikul ärkame juba enne kella 5, et olla esimeste seas Machu Picchu väravas. Ehkki me ei ole kaugeltki ainukesed, kel sama plaan, on varahommikul veel võimalik leida see vaiksem nurgatagune põlluterrassi nurk, kus rahulikult istuda, jalgu kõlgutada või mediteerida ja oodata, et pilved hajuksid ning päike laotaks oma esimesed kiired üle linna, mille ümber on niivõrd palju müstikat - ja mis on paljude jaoks ka üks peamine põhjus, miks siia reisile sai tuldud. Meil on võimalik mitu tundi kulgeda mööda seda iidset linna ning tunnetada, milline hiilgus seal kunagi valitses ning milline seletamatu aura seda siiamaani ümbritseb.
Me ei tee klassikalist “giidituuri” mööda templeid - ajaloolist tausta võime rääkida kas enne või pärast. Kuid kui oleme kohal, läbinud niivõrd pika teekonna, siis proovime olla ka päriselt kohal - võtame aega, et olla oma mõtetes ning nautida hetke ja kohta, mis oli kadunud tsivilisatsioonile püha ja salajane ning mis on ka täna niivõrd paljude inimeste unistuste sihtkoht.
Õhtupoolikul sõidame rongiga Ollantaytambosse – maalilisse väikesesse Andide külakesse.

14. PÄEV / Ollantaytambo - “elus Machu Picchu” ning salatemplid
Ollantaytambo on 13. sajandist pärit inkadeaegne linn, kuid erinevalt Machu Picchust on ta oma vaikses rütmis aastasadu tiksunud ning asustatud tänaseni. Samad inka müürid, aknaorvad ja ukseportaalid, samad kitsad tänavad - kuid koos peamiselt ketšua elanikkonnaga, “elus Machu Picchu”, kelledest paljud kannavad ka täna oma traditsioonilisi riideid ning hoiavad elus vanu kombeid. Ning mitte selleks, et turist tuleks ja raha eest pilti teeks, nagu on juhtunud mitmes veidi kuulsamas külas siin piirkonnas, vaid päriselt - kõik on ehe ja äge.
Meid võtab oma headust täis kodus vastu Andide ja Ollantaytambo põlishing Wow. Tema soontes voolab inka-veri, tema suguvõsa on sajandeid siin elanud ning ta on õppinud hingama siinsete mägede ja vaimudega samas rütmis. Selleks ja järgnevaks päevaks saab Wow’st meie füüsiline ja vaimne teejuht kondorite, puumade, unustatud templite ning Pachamama ehk Emakese Maa meelevallas. Matkame inimtühjadesse salatemplitesse kaugematel mäenõlvadel, kus saame Wow juhendamisel ja rituaalide ning loitsude vahendusel tunneteda nii mägede endi kui ka ketšua põlisrahvaste müstilist spirituaalsust ning tarkust. Wow väetaimeks on San Pedro kaktus, ehk ketšua keeles wachuma - selle taime tarkuse on Wow saanud oma vanaisalt, too omakorda oma esiisadelt ning kel soovi, saab samuti iidse medicina abil oma südame mägede hingedele avada. Kuid täpsemalt tutvustab Wow seda rituaali juba kohapeal.

15. PÄEV / Salina Grande soolakaevandus ning Cusco
Pärast hommikusööki jätame Wow´ga hüvasti. Teel Cuscosse külastame Salina Grande soolakaevandust, kust aastasadade jooksul kaevatakse käsitsi ja vanal meetodil soola, mis täna jõuab maailma parimate restoranide köökidesse. Ehk jääb teele veel mõni autentne Andide küla, kuid pärastlõunal või õhtupoolikul jõuame Cuscosse. Ehk oleme välja teeninud ka gurmee-õhtusöögi Peruu ühele kuulsaimale kokale Gaston Acuriole kuuluvas restoranis Chicha.

16. PÄEV / Cusco
Nüüd on meil aega rahulikult ringi vaadata, et põhjalikumalt tutvuda selle linna kaunite tänavatega külastada terve Lõuna-Ameerika parimaid käsitööturge - ei ole maailmas võrdset Peruu alpakavillastele kampsunitele ning mütsidele-käpikutele-kapukatele. Seega tasub reisikotti planeerida veidi tühja ruumi.
Cusco on ütlemata kaunis ning piisavalt turvaline, et omal käel kitsaid tänavaid avastades lihtsalt heas mõttes ära eksida - sest just siis leiad selle kõige ägedama kohvikukese, poekese või restorani, mis muudab selle linna sinu omaks.
Kel aga veel varemetest küllastust ei ole, võib külastada mäe otsas asuvat Sacsayhuamán´i kindlust, mille ehitamist alustati juba ammu enne inkade impeeriumi sündi. Seal on vaat’ et kõige rohkem tunda hiiglaslike kivilahmakate erilist energiat – sest just siin asuvad kõige suuremad, kuni 200 tonni (!) kaaluvad iidsed ehitusplokid. Tänapäeva teadus ei ole lahti mõtestanud, mismoodi sellised kivimürakad 1000 aastat tagasi perfektselt üksteise otsa tõsteti. Ülevalt kindluselt on imeline vaade ka kogu Cusco linnale, mis oma kujult meenutab (juhuslikult?) inkade ühte väelooma puumat.
Õhtul aga ei unusta me Cusco muusika-scene’t – siin on mitu väikest ja õdusat muusikabaari, kus kohalikud moosekandid mängivad mitte ainult Andide vilepillimuusikat ja “Kondori lendu”, vaid lasevad kõlada pigem kaasaegsematel, üle Lõuna-Ameerika piiride ulatuvatel salsa ja latino-rock’i nootidel.

17. PÄEV. Kõrbeoaas Huacachina.
Lendame Limasse, kust jätkame kohe mikrobussiga teekonda mööda Vaikse ookeani serva ja Pan-American Highway'd kõrbeooaasi Huacachinasse, mis on ümbritsetud hiiglaslike liivadüünidega. Kõrb ja rannik on meie reisi nö. “kolmas Peruu”, taaskord täiesti uus maailm. Teel teeme peatusi, kus tuju tuleb - ning kohale jõuame õhtuks.

18. PÄEV. Ica ja Huacachina. Thrill & chill. Kihutame bagidega maailma kõrguselt teistel liivadüünidel, sõidame liivalauaga luidetest alla ning võtame basseini ääres päikest Huacachina paradiisikülakeses. Külastame mõnda väikest veiniistandust või pisco-destillery ‘t. Ning muidugi sööme parimaid mereande ja ceviche ‘sid, sest just rannikupiirkond on Peruus see koht, kus need toidud kõige paremad.

19. PÄEV / Tagasi Limasse.
Kulgeme vaikselt tagasi Lima suunas, õhtuks jõuame juba tuttavasse Barranco linnaosas asuvasse koloniaalhotelli. Sel õhtul võime ennast taaskord veidi “poputada” ning nautida õhtusööki Lima mõnes mainekamas restoranis, mis leidnud tee ka maailma kuulsaima restoranide edetabeli top-i. Pärast seda aga nautida pisco sour’ it Barranco ühes vanimas lokaalis, kus kirjanikud-kunstnikud on koos käinud juba 1925. aastast.

20. - 21. PÄEV / Lima
Nüüd on meil aega rahulikult sisse elada ka selles hiigellinnas, kus elab varsti juba 10 miljonit inimest. Siin on tõepoolest kõike! Agulitest pilvelõhkujateni, elegantsetest graffitiga kaunistatud new-age-hipster-turgudest ajalooliste koloniaalrõdudega palistatud väljakuteni. Jõuame centro historicosse ning peenemasse Mirafloresesse. Kuid ka siin on väikesed “salakohad”.
Reisi viimasel ehk 21. päeval sõidame Callao poolsaare tipus asuvasse La Punta’sse, mis on vägagi erinev sellest Limast, kus olime reisi alguses. Ehkki teekond sinna viib läbi veidi keerulisema ja ohtlikuma Callao, on La Punta vana, aristokraatlik, rahulik ning kena linnaosa - ja lausa harjumatult vaikne võrreldes senikogetud Limaga. Otsime üles vaat´ et ainukese koha selles hiiglaslikus metropolis, kus saame veel olla rahulikult hiiglasliku Vaikse Ookeani ääres, võtta kokku käidud tee ning kogutud emotsioonid. Sööme selle korra viimase ookeanikalast ja mereandidest tehtud ceviche kohalike seas kõrgelt hinnatud rannarestos.
Õhtul aga stardib lennuk Tallinna suunas, kuhu jõuame 22. päeva õhtuks - mõnusas tundes, et sisimas ei saa see reis läbi veel mitte niipea.

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase

Foto: Stina Kase


HINNA SEES ON siselennud Lima-Cusco, Cusco-Lima-Iquitos ning Iquitos-Lima. Samuti kõik transfeerid ning majutus, Machu Picchu rongipiletid ning sissepääs. Ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Toitlustus kogu metsaretke vältel sisaldub samuti hinnas ning enamik metsas vajaminevast matkavarustusest (kummikud, võrkkiiged, moskiitovõrgud, toidunõud jne.), ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna. 

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid väljaspool Amazonase metsaretke. Samuti ei kuulu hinna sisse otseselt programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida ei ole ka programmis kirjas, aga mida on mõnel pool võimalik korraldada - nt muuseumid Cuscos või Ollantaytambos).

Jootrahadest - Peruus ei eelda ega "nuia" keegi automaatselt jootraha. Seda rohkem aga hinnatakse seda, kui meeldivat teenindust ja tähelepanu väikese jootrahaga väärtustatakse. Toit maksab Peruus Eestiga sarnast hinda või on tsipa odavam. Söögikohtades on kombeks jätta jootraha 5-10 protsenti, kui oled toidu ja teenindusega rahul. Lisaks hindavad reisijapoolset rahalist tänu kõrgelt meie giidid ja personal metsas ja mägedes, kuid nagu öeldud - nad on hästi tasustatud ja nimetatud jootraha on sümboolne. 

Kokkuvõttes, suurte lisakulutustega arvestada ei tule. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või võimalikele õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad maksimaalselt 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult ja rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ja kott suveniire ja käsitööd pilgeni täis. Ning see 500 on pigem öeldud varuga.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Rahvusvahelised lennud meie reisipaketti ei kuulu, kuid hea meelega leiame ja müüme kõikidele sobivad lennud, et soovijad saaksid lennata grupiga koos. Limasse lendab kõige mugavamalt ja vaid 1 lühikese vahepeatusega Amsterdamis (ning tagasiteel Pariisis) AirFrance/KLM. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt siit.

Vaata ka Peruu reisi pildigaleriid.

KORRALDUSLIKUST POOLEST VEEL: 7-päevase metsaretke vältel ei ole raha kusagil kulutada - kõik on meie poolt. Lisaks söögile, joogile ja korralikule ulualusele on meie ümber terve hulk inimesi, kes on ainult meie seltskonna päralt - kokad, metsagiidid, abilised - et meie metsasoleku aeg kulgeks mõnusalt ja turvaliselt. Sööme kolm korda päevas rikkalikku ning mitmekesist toitu. Samuti ei viibi sel ajal kämpingus teisi turiste, meie privaatsuse tagamiseks jäetakse osad bungalod tühjaks. Sellist privaatust ei paku meile teadaolevalt ükski teine reisikorraldaja ei kohapeal ega kaugemal. Oma metsarahvast hoiame samuti hästi - oleme teinud aastaid tööd, et neid leida, ning maksame neile ka väga korralikku palka, et neid hoida. Kogu toit, puhas vesi joogiks ja toidu valmistamiseks, varustus ja inimesed tuleb kämpingusse tuua ca 120 km mööda vett. Lisaks ei ole Peruu ammu enam Eesti mõistes odav riik. See kõik õigustab ka hinda, mida me oma reisi eest küsime. 

Lisaks - Peruu on väga ebatavaline maa ning tegemist ei ole ka kaugeltki tavalise turismireisiga. Ööbimisel paneme rõhku kohalikule karakterile ning kindlasti ka asukohale. Kõik meie majutuskohad on hoolikalt valitud väikesed, lihtsad, sõbraliku pererahvaga koduhostelid ning asuvad alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest kui söögikohtadest. Majutus on kahe- või kolmekohalistes tubades, džunglis kahekohalistes bangalotes. Ühtegi matka ei džunglis ega mägedes ei tee me koos asjadega, igal pool saab asju turvaliselt pererahva hooleks jätta. Toidu valikul nii džunglis kui mägedes paneme rõhku tervislikkusele ning põlisrahva tarkusele – on ju lugematu hulk tänapäeval üle maailma kuulsad mitmekesised ja tervislikud toidud pärit just siit.  

Lisaks palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisile kirjapanemist soovime Sinuga silmast silma kohtuda, et saaksime ühtemoodi aru, mis ees on ootamas - sest sama oluline, kui sihtkoht, on ju ka seltskond, kellega seda kogemust jagad. Ning nii saad olla ka kindel, et Sinu reisikaaslased on Sinuga nö. “samal leheküljel”. Ning umbes kuu enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse jms küsimused.


Reisijuht Ivo Tšetõrkin

Ivo andis hinge Lõuna-Ameerikale 15 aastalt tagasi ja sellest ajast saadik on ta ninast sabani sellesse maailma sukeldunud. Nüüd viib ta sinna ka teisi ning teeb seda viisil, mis annab võimaluse mitte ainult näha, vaid ka tunda - nautida kultuuri ja loodust kõikide meeltega ja täiel rinnal. Ainult nii võib juhtuda, et nuusutad Päris Elu Hõngu ja sinuni jõuab tükike teise kultuuri olemusest. Lisaks elamusreisidele teeb ta sinna ka antropoloogilisi uurimisretki, avastab uusi paiku ning ei hoia oma kogemusi sahtlis -  kirjutab need artikliteks ja raamatuteks ning filmikaameragi on vahel kaasas. Ivo teeb ka reisisaadet Reispass, mis on Raadio 2 eetris igal pühapäeval kell 15.

Kuula Raadio2 reisisaate Reispass lindistusi Peruust: 
Maagiline realism Amazonases (2023)
Kokkupuuted Peruu politseiga (2023)
Amazonase sagedusel. Šamaan Jairo (2022)
Metsamajutuse pidamise eripäradest Peruu Amazonases (2021)
Reispass. Külakoosolek Amazonases (2021)


Kaasreisijate tagasiside

Peruu reis Ivoga on ju midagi palju enamat kui lihtsalt üks reis. See tihedalt, kuid vägagi kaasaskäidavas tempos kokkupõimitud puhkus, seiklus, elamus ja kogemus on miski, mis rikastab ja täidab inimest. Ivo võtab ühe maa, ühe retke ja puhub sellele loomuliku kergusega peale võlutolmu, misläbi hakkad kõike nägema justkui läbi lapse vaimustunud silmade, mis ühekorraga usuvad ja ei usu päikeseloojangut praamilael keset Amazonast või inkade linna ilmumist varahommikuse pilveseina tagant. Peruus võivad ühtäkki kõik imed muutuda argipäeva osaks.
— Emili Kolk
Mulle tundub, et Ivo teeb seda asja südamega ning ta ise naudib seda - see kandub üle ka teistele. Ma arvan, et saime sellelt reisilt nii eheda kogemuse Peruust, kui see üldse külastajale võimalik on. Mulle meeldivad sellised kulgemise reisid ja spontaansed otsused, kus kogu aeg ei aja keegi näpuga kellaaega ja rida järgi...
— Lii Salusaar
Kõrgeid ootusi Peruu reisi osas ei ole vaja peljata. Need saavad kuhjaga ületatud nii ehk naa. Reis kulgeb laineharja tipul ja süda hõiskab sees. Ivo kohaliku elu-olu tundmine ja tunnetamine annab ainulaadse kogemuse, mida omapäi planeerides niisama lihtsalt ei saavutaks. Peruu parimad palad eestlasele sobivas kastmes teeb sellest meeldejääva ning unustamatu seikluse. Privileeg oli olla selle seikluse ühisloomises.
— Marju Mägi
Äge, et me ei olnud sellel reisil turistid, vaid rohkem nagu rändajad, et grupi energia (nii Eesti seltskonnal üksi kui ka koos džungli lodge´i tiimiga) oli võrratu,
et reis oli psühhedeeliline, rutiinivaba ja looduslähedane, et pärast džunglist ja mägedest tulekut tundus Limas maailma parimasse restorani (Central, Maido) minek täiesti tühine tegevus 😂, kuigi tegelikult oli ka see väga kihvt elamus ja aitas äärmuseid tunnetada.
Ma olen väga tänulik Ivole selle reisi eest. Mulle tundub, et nii kõrge energiatasemega, rutiinivaba, empaatilist, diplomaatilist ja tähelepanelikku reisijuhti pole võimalik isegi 100 aasta pärast kloonida mitte.
— Kristi Reimann
Kõige ägedam oli võimalus olla tsunglis nädal aega täiesti offline. Ja kindlasti näha ühte riiki nii mitmest erinevast küljest ja seda eriti tänu reisijuht Ivole.
Amazonasega reisides on võimalus läbi reisijuhi tutvuda kohaliku eluga ning olla kindel, et keegi ei taha sind üle lasta.
— Robert Parelo
Olin lugenud kodulehel olevat reisiprogrammi ja mulle kohe meeldis selle nö vaba ülesehitus. St sealt kumas vastu see, et grupijuht teab, mis ta teeb ja kuhu oleks tore minna, ent samal ajal säilib õhulisus ja spontaansus ning arvestamine inimeste ja kohaliku olukorraga, mitte kramplikult plaanist kinnihoidmine. Seega oli mul ettekujutus just sellisest mõnusast tempost ning piirkondadest, mida külastame ning need aspektid said loomulikult täidetud.
— tagasiside ankeedilt
Kõige ägedam selle reisi kontekstis oli see, kuidas kahe nädalaga (minu puhul küll kolmega, kuna jäin omapäi pikemaks) suudab keegi viia sind ühe maa nii erinevate nägude ja olekute lähedale, et lahkudes tunned, et tõesti saad pihta, mis see Peruu on. Eks siin ole oma osa nii maal, grupijuhil kui ka reisijal endal, kuid minu jaoks just selle kolme osa kokkumäng oli selline, et olen väga puudutatud, kui lähedale nende nädalatega jõudsin. See on huvitav kokkumäng selles osas, et ühelt poolt on tunne, et meil oli reisil kogu aeg nii mõnusalt aega - vahtida, puhata, tajuda ja kohal olla. Ning teiselt poolt - ei saaks öelda, et kuidagi lahjalt oleks seda aega kasutanud! Kogu kogemus oli ülimalt tummine elamussupp!
— tagasiside ankeedilt
Arvestades piirkonda ja reisi eesmärki, olid majutused kohati isegi üle ootuste! Esimene positiivne üllatus oli Amazonase Lodge - duśś ja wc , maitsev ja korrapärane söök, mugavad voodid, puhtus!
— tagasiside ankeedilt
Huvitavad sihtkohad, läbimõeldult koostatud reisikava, võimalus näha kohalike päris igapäevaelu autentselt; slow travel elemendid (et ei torma koguaeg ühest sihtpunktist teise, vaid on aega ka süveneda); reisijuht Ivo on muhe ja laia silmaringiga, ja usun et ka paljud teised reisijuhid tiimis.
— tagasiside ankeedilt
Lõpuks tundus nagu oma sõpruskonna reis, mitte reisibüroo oma. Hea, et ei olnud liiga formaalne, mingi lipukesega giid. Ivo oli ikka hingega asja juures 24h. Lisaks oskas kohalikuna soovitada söögi- ja joogikohti jne.
— tagasiside ankeedilt
On hämmastav, kuidas ühe reisi sisse mahub nii palju erinevaid rännakuid nii iseenda sees kui Peruu eripalgelistes nurkades, mis erinevad üksteisest nii palju, et olekski justkui mitmel erineval reisil käinud. Need kaks nädalat tuletasid mulle meelde mitte ainult seda, et elus on imelisi hetki, kohti ja inimesi, vaid seda, et kui kõikide meeltega kohal olla ja vastu võtta, on maailm imelisi hetki paksult TÄIS.
Ivol on eriline anne teha maailm enda omaks ja jätta ka rännakukaaslastele mulje, et kuhu iganes sisse astudes või piiludes oleme me kauged ja oodatud külalised - seega ei üllata ühel hetkel enam iseennastki, et kuigi ka kohalikud seal perega pühapäevaseid jalutuskäike ei tee, on täiesti okei näiteks Belèni pilpabaari terrassil keset päist päeva 80ndate hittide saatel tantsida.
Aitäh, et maailma sellisel viisil avaramaks ja värvilisemaks muudate!
— Kristi Tamming
Ivo ei olnud antud reisil mitte reisijuht, vaid ta elas meiega koos seda reisi.
— Neeme Ervin
Ivo korraldatud reisil liituvad just õigetes proportsioonides reisikorralduse peamised kvaliteedid: ettemääratus ja vabadus. Kõik, mis vaja, on korraldatud, kuid nii, et jääb ka vabadust tunda ennast seljakotirändurina, kes nuusutab Päris Elu Hõngu, mis konditsioneeritud bussi läbi turvaklaasi ei pääseks. Ivo on usaldusväärne teejuht, mitte lapsehoidja ja mulle nii just meeldibki. Recomiendo.
— Jüri Pilliroog
Kõige ägedam oli see, et nii lühikese aja jooksul sai nii süvitsi tutvuda kohaliku kultuuri, päriselu, pärisinimeste ja päris Peruuga, mida kindlasti poleks olnud võimalik omapead sellise aja jooksul teha.
Kõige ägedam hetk oli kottpimedas mööda Amažonase jõge sõita, taevas kirkalt särav tähesupp - nagu kosmoselaevas. Tänapäeva valgusreostusega küllastunud maailmas selliseid hetki enam väga tihti kahjuks ei teki.
Peruu reisi puhu oli väga ilmekalt näha, kuidas Ivo on aastaid seal riigis ja nende inimestega veetnud. Ta on leidnud üles just need õiged inimesed ja kohad, kuhu sind selle lühikese aja jooksu viia, et sa saaksid võimalikult intensiivselt Peruuga üle uputatud. Omapead reisides saaks sama efekti kätte heal juhul poole aastaga, vaevalt siiski.
— Siim Jaansalu
Reis pakkus elamusi ja seiklusi rohkem, kui oodata oskasime. Väga mitmekesine. Meeldib, et väikesed grupid, ehedad kohalikud väikesed söögikohad ja baarid (mitte turistidele mõeldud peened restoranid), aja paindlikum kasutamine. Muidugi super reisijuht Ivo, mõnusa ja boheemlasliku olemisega, samas kõik asjad paigas ja korraldatud ja alati varuks 3 plaani.
— tagasiside ankeedilt
Ma ei tahaks mingis mõttes ainult ühest kiidulaulu laulda, ent paraku ei saa sinna midagi teha. Kiidan kõiki majutuskohti, kuid eriliselt südamelähedaseks sai džungli lodge. See oli lihtsalt suurepärane koht - asukoha, mugavuse, autentsuse ja visuaali poolest. Hämmastav, kuidas on loodud selline koht, et esialgu vaatad, et ahah, siin on siis selline suur ruum ja tuba ja võrkkiiged on mõnusad ja seal eemal on džungel. Ent siis saad ühtäkki aru, et seinteks on sääsevõrgud ning usteks samuti, et olemegi täiesti metsa sees ja põhimõtteliselt mitte midagi pole vahel! See on täiesti harukordne viibida nädal aega sellises kohas! Midagi sealses mõjutab inimest olema lihtsam ja loomulikum inimene...
— tagasiside ankeedilt
Kõige ägedam oli see, et iga päev tõi midagi uut ja enneolematut. Erakordne elamus oli hommikuudust avanev Machu Picchu.
— tagasiside ankeedilt
Tegelikult järgi mõeldes oli selle reisi pärliks hoopis Ivo. Kindlasti läheks Ivoga kuhu iganes. Ma arvan ja loodan, et see tugevus jätkub nn massturismist eristumisena.
— tagasiside ankeedilt
Väike grupp inimesi - reisijuht ja ka teised reisijad saavad nii teineteisega arvestada. Loomingulisus - on olemas “programm”, kuid seda kohandatakse vastavalt tekkivatele oludele ja inimeste soovidele. Väga tähtis - reisijuht, kes jätab enesekindla ja rahuliku mulje ka siis, kui tegelikult on asjad võib-olla veidi “kontrolli alt väljas”. Ivo sai suurepäraselt sellega hakkama, säilitades minu jaoks turvatunde ka siis, kui mõni kaasreisija vahepeal veidi “ärevaks” muutus.
— tagasiside ankeedilt
Isiklik suhtlus! Eelnevad kohtumised! Väike grupp! Ivo kogemused ja professionaalsus = turvaline reis!!!
— tagasiside ankeedilt
Eripära ja tugevus on see, et need ei mõju üldse kui turismireisid. Ivoga reisimine on nagu ammuse sõbraga reisimine (kuigi kohtasin teda 1.korda), kes justkui on igal pool kohalik. See on ülimõnus ja loob kuidagi vahetu kontakti sihtmaaga. Amazonas.ee kontseptsioon on ülikõva :)
— tagasiside ankeedilt