Põhja-Peruu - Amazonaas, Andid ja pilvemetsad


Reis toimub 12. - 28. jaanuar 2018  (18 päeva).
Osavõtutasu retkest on 3 650 eurot, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn-Lima-Tallinn ca 1300 eurot.
Grupp koosneb maksimaalselt vaid üheksast huvilisest ja reisijuhist antropoloog Ivo Tšetõrkin.

Peruu on kõige mitmekesisem ning kontrastiderohkem riik Lõuna-Ameerikas. See reis viib meid Amazonasesse ning Põhja-Peruu Andidesse ja pilvemetsadesse, mis asuvad eemal Peruu tänaseks turistide poolt „sissetallatud“ radadest. Otsime puutumata loodust ja kohalikku kultuuri rohkem peidetud kohtadest - rändame radu, kuhu haruharva satub mõne välismaalase jalg ning külastame paiku, millest reisiraamatud veel ei kirjuta.

Meie retke alguses sukeldume kohe Amazonase sügavustesse, et viie päeva jooksul tutvuda maailma suurima džungli kõige ehedamate ning varjatumate rikkustega. Siin kohtame ainulaadset džungli- ja jõeelu, nii metsikus looduses kui külades, kus näeme tänast reaalsust Amazonase elanike seas. Matkame metsas ja seikleme kanuudega väikestel harujõgedel, seejärel aga ületame Põhja-Peruu Andid - rändame selle kõige ehedamates ning kaugemates nurkades, kuhu väga harva mõne „gringo“ jalg astub. Kes oleks uskunud, et veel 2005. aastal leitakse siin 771 meetri kõrgune Gocta juga, mida peetakse üheks kõrgeimaks maailmas. Ning enne inkade riiki siin elanud "pilveinimeste" chachapoyade ehitatud Kuelapi kindlus ei jää millegi poolest alla kuulsale Machu Picchule. Seejärel matkame raskesti ligipääsetava ning uskumatult kauni Laguna del Condor'i mägijärve juurde. Lisaks külastame väikesid mägikülasid, ketšua-indiaanlaste turge ning koloniaalkeskusi Chachapoyast ja Cajamarcat, kust sai alguse Inkade impeeriumi vallutamine hispaania konkistadooride poolt. Pildistame Andide kõige maalilisemaid vaateid ja rändame mööda väikeseid mägiteid ja -radasid, millest reisiraamatud ja internet ei kirjuta.

Programm on „lühidalt“ järgmine:

1. päev. Väljalend Tallinnast Limasse. Limasse jõuame õhtul ning majutume hotelli boheemlasliku Barranco linnaosas Vaikse ookeani rannikul. Aega jääb mõnusaks õhtusöögiks ja väikeseks jalutuskäiguks.

"Delfincito" - colectivo, millega jõuame 12 tunniga oma baaslaagrisse Amazonases. Foto: Ivo Tšetõrkin

2. päev. Lendame Limast otse vihmametsa südames asuvassee Iquitosesse – maailma kõige suuremasse linna, kuhu ei vii ühtegi teed. Kahetunnine lend viib meid üle Andide sügavale Amazonase džunglisse – juba lennukiaknast lõputuna horisondini kulgevat metsa vaadates saab hea perspektiivi ning aimduse selle tohutust ulatusest. Iquitos aga on pulbitseva eluga tohutu paabel keset džunglit, mis kahtlemata väärib lähemat tutvumist. Sellel päeval aga teeme seda ainult põgusalt – põhjalikumks avastamiseks on meil rohkem aega metsaretkelt naastes. Puhkame pikast ookeanireisist välja ja teeme ettevalmistusi eelseisvaks džungliseikluseks.

Šamaan Jorge Yanayaku jõelt. Foto: Kaupo Kikkas

3.-7. päev. Algab viiepäevane rännak džunglisse. Vana puust liinilaevaga sõidame kõigepealt ca 70 kilomeetrit mööda suurt Amazonast ülesjõge. Juba laevasõit ise on seiklus – suurel jõel käib mitmesugune elu, inimesed on äärmiselt huvitavad, nagu ka teised alused ning külad, kus laev peatusi teeb. Õhtu saabudes jätame maha laeva ning suundume väikese paadiga juba sügavale põlismetsa. Meie baaslaagriks saab džunglisse ehitatud lihtne ja mugav kämping, mis on ainult meie ja meie meeskonna päralt. See koht on varustatud kõige vajalikuga, et nautida Amazonast täiel rinnal ilma, et seiklus üleelamislaagriks muutuks – magame bungalotes, ühisteks ettevõtmisteks on suur ja mõnus maloka ehk ühisruum. Siit teeme lühemaid ja pikemaid vaatlusretki metsa nii päeval kui öösel, nii jalgsi kui kanuudes. Võime teha ka mõne pikema matka ning ööbida puude vahele tõmmatud võrkkiikedes, ümbritsetuna vaid moskiitovõrgust ning öisest džungli helilainetest.
Samuti külastame ka sügavamal džunglis asuvaid pueblo'sid. Need on külakesed, kus ei tee keegi turistidele näitemängu, suled peas - näeme autenset tänast džunglirahva elu. Läheme külla ka kohalikule šamaanile, kes töötab muu metsatarkuse kõrval ka kuulsa psühhedeelse ayahuasca-taimega. Seega on soovijatel võimalus ka sellest tseremooniast osa saada.

Ööbime ka puude vahele tõmmatud võrkkiikedes lageda taeva all, 100% looduse meelevallas. Foto: Kaupo Kikkas

Loodus on ehe, võimas ja liigirikas, järved selged ning puhtad. Õhtul võime püüda kala, meie kohalikud sõbrad püüavad ja valmistavad meile ka eksootilisi toite, mida džungel pakub. Pildistada on siin loomulikult palju, džungel ise on tänu Amazonase veetaseme kõikumisele ainulaadne - nii saab mõnes metsaosas liikuda jalgsi, teises aga kanuuga. Loodusele vahelduseks pakuvad kindlasti väga huvitavat pildistamismaterjali ka kohalikud inimesed.

Matkame ka öisesse džunglisse, mis on eriti põnev ning sünge kogemus. Öösel algab džunglis hoopis teistsugune elu, putukate ja loomade kisakoor on kõrvulukustavalt vali – vaikusele ei ole öises vihmametsas kohta. Samuti aerutame puutüvekanuudega öisel jõel ning püüame silmata taskulampide valgel kuni 6 meetri pikkuseks kasvavaid kaimaneid ning muid öise eluviisiga loomi. Samas aga läheme mõnel õhtul suure Amazonase keskel asuvale liivapaljandikule, et ujuda koos roosade jõedelfiinidega, naudime maailma ilusaimat päikeseloojangut, süütame lõkke. Lühidalt – tegevust jätkub, aga aega jääb ka puhkamiseks ja võrkkiiges raamatu lugemiseks. Oma tegevusi saame planeerida jooksvaltja dünaamiliselt, kõikide soove arvestades - meie päralt on kogenud ranger’id ja kokk, nii kanuud kui mootorpaat. Saame gruppi jaotada nii, et igaüks leiab enesele meelepärast tegevust. Seitsmenda päeva õhtuks jõuame tagasi Iquitosesse.

Belèn. Foto: Kaupo Kikkas

8. päev. Nüüd on meil aega selle mitmekihilise linnaga põhjalikumalt tutvuda. Hommikul on põnevaim koht kindlasti Puerto Belèni slumm, kus käepärastest vahenditest kokkuklopsitud tokkide otsas majad on ehitatud suures osas vette ning osaliselt ka ujuvatele balsaparvedele. Belèn on Amazonase rahvastele mitteametlikuks pealinnaks, kuna sealselt hiiglaslikult turult saab osta ja müüa kõike, millega üks džunglielanik seotud on. Nii saab küla šamaan sealt kuivatatud ahvi päid, kohalik gurmaan kilpkonna jalgu ja meie näiteks eriliselt kaunist indiaani käsitööd. Loomulikult on see täiesti eriline pildistamispaik, kus käib kauplemine ja igapäevane jõeelu käsikäes. Pärast lõunat agavõime minna näiteks Pilpintuwasi loomaderehabilitatsioonikeskusesse, kus elavad jaaguarid, sipelgakarud, tapiirid ja muud loomad, kes meil metsaretkel nägemata võisid jääda.
Õhtustada aga võime näiteks kuulsas Gustave Eiffeli Casa de Fierro’s (Rauast Majas), mille viimane lõi Pariisi maailmanäituse jaoks ning mis 1890-ndatel aastatel kautšukiparunite poolt tükkhaaval Iquitosele toodi ja peaväljaku äärde üles seati. Pärast päikeseloojangut aga lööb jõeäärsel promenaadil käima kummaline, kuid kindlasti palav ja sõbralik urbaniseerunud džungli ööelu.

9. päev. Hommikupooliku veedame veel Iquitosel, pärastlõunal aga lendame Andide idanõlval asuvasse Tarapotosse. Siit alustame oma tõusu Andidesse – tõuseme 2235 meetri kõrgusel pilvemetsas asuvasse vanasse väikesesse koloniaallinna Chachapoyasesse.

10. päev. Matkame Gocta joale, mis oma 771 meetriga on üks maailma kõrgeim, kuid avastati alles 2005. aastal. Mööda ilusat kitsast jalgrada astudes jääb teele nii huvitavat loodust kui ka vapustavaid vaateid, samuti vana töökoda, kus tänaseni käsitsi suhkruroost siirupit ja suhkrut tehakse.

Kuelapi kindlus. Foto: Kaupo Kikkas

11. päev. Külastame iidset chachapoyade kindlust Kuelap’i. Vähesed teavad, et Inkade impeerium oli vaid viimane riik enne hispaania konkistadooride saabumist ning et selle maa ajalugu oli ka enne seda väga kirju, millest on ka tänasel päeval alles nii mõnedki jäljed. Oma imposantsuselt ei jää Kuelap alla kuulsale Machu Picchule ning asjaolu, et Kuelap’i arheoloogilised väljakaevamistööd on alles algusjärgus, teeb selle paiga veelgi omapärasemaks ja muudab ta veel tänaseni peidetud aardeks. Õhtuks jõuame mööda mägiteid Leymebambasse – tüüpilisse ketšuate asulasse Andides.

12. päev. Kuna "juhuslikult" on täna pühapäev, toimub Leymebambas väga põnev ja tõeliselt ehe turg, kus ketšuad ka kaugematest mägiküladest saabuvad autokastides, hobustel, muuladel ja eeslitel oma kaupa müüma. See on siinse rahva nädala tippsündmus, kuhu lisaks müümisele-ostmisele tullakse ka suhtlema, pidutsema, tutvust looma, abikaasat otsima. Meiegi võtame vabalt ning seame ennast valmis eesootavaks pikemaks matkaks.

13. - 15. päev. Varahommikul algab matk maalilise Laguna del Condor'i järveni. Ca. 10 tunnisel retkel mööda kitsaid mägiradu ja pilvemetsi (hobustel ning jalgsi) jõuame teha rohkelt ka puhke- ning pildipeatusi - tulime ikkagi loodust nautima, mitte sporti tegema. Õhtuks jõuame kohale - ööbime "rustikaalsetes" tingimustes, kuid katus on siiski pea kohal. Lisaks uskumatult eksklusiivsetele maalilistele vaadetele, mida õnnestub imetleda vähestel, tõuseme iidse hauakambri varemetele, kust 1998. aastal leiti 219 iidset muumiat. Hoolimata sellest, et hauakamber on peidus voolava kose taga ning ka ümbritsev pilvemets on äärmiselt niiske, olid muumiad siin erakordselt hästi säilinud - ehkki tänaseks on muumisad ise siit eemaldatud, tasub meeles pidada, et enne 1998-ndat aastat ei olnud siin veel ükski välismaalane käinud ning nii seinamaalingud kui loomulikult ja loodus on säilinud puutumatuna. 15. päeva õhtul jõuame tagasi Leymebambasse.

16. päev. Sõidame mööda Peruu ühte kaunimat mägiteed läbi pilvemetsa ning üle mägede Cajamarca poole. Tee on kitsas, kuid vaated on laiad ning loodus vaheldub kogu aeg - läbime erinevaid kõrgusi ning kliimavöötmeid. Aega jääb loodetavasti nii peatusteks kui kõrvalepõigeteks, sõltuvalt sellest, mida saatus meie teele paiskab. Ületame Andid ja jõuame õhtuks Cajamarcasse.

17. päev. Cajamarca. Siit sai 1532. aastal hoo sisse hispaania konkistadoori Franzisco Pizarro vallutusretk. Vanadele inka alusmüüridele rajatud kaunis ja suurepäraselt säilinud koloniaalarhitektuur ei jää millegi poolest alla inkade impeeriumi pealinnale Cuscole. Loomulikult on ka Cajamarca UNESCO maailmapärandi nimekirjas, kuid seda külastab aastas kümneid kordi vähem turiste. Puhkame, jalutame, võtame kokku nähtu ja kogetu ning paneme retkele väärika punkti.

18. päev. Lendame Limasse, kust alustame sõitu kodu suunas. Tallinnasse jõuame 19. päeva õhtuks, pakatades emotsioonidest ning soovist esimesel võimalusel Peruusse tagasi tulla.

Korralduslikust poolest veel – kuna tegemist ei ole tavalise turismireisiga, siis ei ole kaugeltki kõik meie eest ette-taha ära tehtud ning igal pool valge põllega teenindaja ootamas. Seega otsustame jooksvalt oma tegevuskava või näiteks söömisvõimaluste üle. Majutusasutuste valikul oleme pannud rõhku eelkõige karakterile, arhitektuurile ning kindlasti ka asukohale - kõik meie majutuskohad on väikesed lihtsad perehotellid ning asuvad alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest, söögikohtadest kui ka ööelust. Tärne ei ole, kuid kõik nad on viisakad ja puhtad. Džunglis on meie elukohaks mugav privaatsete bungalote ning kena ühisruumiga kämping (lodge), kus meie eest hoolitsevad personaalselt nii kohalik kokk, rajaleidja ja veel mitmed abilised ning mis on sel ajal ainult meie seltskonna päralt.

Samuti oleme tihti nö vabas graafikus, et oleks võimalik pilti teha ja ei peaks pidevalt kiirustama. Loomulikult ei ole kohustust kogu aeg grupil koos viibida ja soovi korral leiab piisavalt hetki omapäi olemiseks. Ka näiteks kohaliku transpordi organiseerime endale käigu pealt, st. meid ei ole igal pool buss ees ootamas. Igal juhul püüame parimal võimalikul viisil vastata Sinu ootustele ning leiame, et just selline reisimisviis vastab kõige paremini Lõuna-Ameerika spontaansele elustiilile. Sealse elukorraldusega käivad kaasas ka kõikvõimalikud ootamatused, milleks me oleme valmis, kuid seetõttu ei saa me 100%-liselt garanteerida ka seda, et püsime kogu aeg ülalkirjeldatud graafikus. Samuti võime ka ühise otsusena teha kohapeal programmi muudatusi, kui tundub, et mõni paik vajab pikemat avastamist ja oleme selle nimel valmis millestki loobuma. Olukordadele läheneme loovalt ning ei planeeri algusest lõpuni igat sammu ette. Igal juhul ei pea Sa millegi pärast muret tundma - oleme piisavalt palju Peruus reisinud, et olla valmis ning osata tegeleda kõikvõimalike olukordadega, mida see kirev, elujaatav ning pulbitsev maailmanurk meie teele võib tuua.

Meilt on mitmel korral küsitud - kellele see reis on mõeldud? Oleme reisi korraldamisel arvestanud, et me ei peaks kiirustama - ehkki vahemaad on Peruus suured, proovime võimalikult palju jätta aega kohalikku ellu süvenemiseks ning kogetu fotografeerimiseks. Samuti teame, et lisaks tavapagasile on osadel inimestel ka fotokotid ja nii leiame alati võimaluse oma pagas kuskil turvaliselt maha panna. Samas on on igaühe individuaalne valik kuidas, mida ja kui palju ta pildistab. Tähtis on, et sulle sobiks meie reisi rütm ja programm. Suurt füüsilist ettevalmistust retk samuti ei vaja - ehkki koormus on mõõdukas, on see pigem seotud kliima ja kõrgusega - läheme ikkagi nautima ja avastama, mitte sporti tegema.

Enne reisile kirjapanekut soovime kõikide huvilistega kohtuda veendumaks, et oleme olulistes korralduslikes küsimustes "sama lehekülje peal" - see tagab meeldiva reisi kõikidele osalejatele. Enne reisi teeme kindlasti ka ühe suurema kohtumise kogu grupiga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi nii matka- kui varustuse küsimused. Ühesõnaga, kui sa selle teksti siiani läbi lugesid, siis usume, et see reis sobib ka sulle! Kohtumiseni Peruu unustatud radadel. Vaata kindlasti ka Amazonase ja Põhja-Peruu galeriid

Oma sõnumi, küsimuse või reisibroneeringu saad teele panna ka siit: 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste, soodustuste ning eripakkumiste kohta.

 

 

Nimi
Sinu sõnum