Miks just meiega?


Amazonas Reisid on välja kasvanud meie kirest Lõuna-Ameerika metsade, mägede ja inimeste vastu. Oleme rännanud mööda siinseid radu juba mõndagi aega, tundma õppinud nii ajalugu kui ka tänapäeva. Leidnud üles selle ägeda nurgataguse baari, kus ketšua indiaanlased oma maisi-chicha’t joovad, kokalehte närivad ning vanaisadelt kuuldud lugusid pajatavad. 
Jagame enda elamusi ja kogemusi ka teistega - kaasame oma maailma sarnaselt mõtlevaid inimesi. Me julgustame Sindki astuma lähemale kohalikule elule ja sukelduma ebatavalisse - nuusutama Päris Elu Hõngu, nagu üks meie reisija väga ilusti pärast kirjutas. Avatud meel ja valmisolek oma mugavustsoonist väljuda on selleks peamised eeldused. 

  • Lisaks kohalikku keelt rääkivale EESTI REISIJUHILE on mitmetele väljasõitudele džunglisse ja mägedesse kaasatud ka kohalikud reisisaatjad, kes tunnevad põhjalikult kohalikku kogukonda ja loodust. Näiteks Amazonases on meie ümber PROFESSIONAALSED RANGER'ID, kes teevad koostööd ka mainekate teadusorganisatsioonidega. Toetame kohalikku kogukonda, maksame headele inimestele õiglast palka ning oleme teinud aastaid tööd, et neid radasid, kohti ja ka inimesi leida ning enda ümber hoida.
  • Meil on VÄIKESED REISIGRUPID (kuni 9 inimest), mis annab võimaluse igal reisijal täiel määral ettevõtmistes osaleda, suhelda lihtsamini kohalikega, uidata turgudel ja tänavatel ilma "idülli" rikkuva suurema kärata, nautida toitu ja õhkkonda söögikohtades, liikuda transpordivahenditega kiirelt ja mugavalt. Samuti on väiksemas meeskonnas mugavam arvestada üksteisega ja individuaalsete soovidega ja improviseerida (näiteks peatuda mõnes paigas veidike kauem, kui leiame üheskoos, et koht on seda väärt).
  • Lisaks kuulsamatele vaatamisväärsustele oleme igas riigis leidnud palju PÕNEVAT JA EBATAVALIST. Käime veidi rohtunud radadel, linnades aga ei unusta kunagi kööki, muusikat ning ööelu. On ju needki osa kultuurist ja leiame, et nii kaugele reisides tuleb kohalikku ellu süveneda ka kõikide teiste meeltega peale silmade. 
  • Järgimegi mõtteviisi, et ei reisita üksnes silmadega – KÕIK MEELED ON OLULISED. Mitte ainult see, mis sa näed, vaid ka lõhnad, maitsed, helid – kui vihised läbi troopikaöö mototakso tagaistmel, juuksed tuules lehvimas, siis hoolimata sellest, et särk selja külge kleepub, ei tahaks seda kuidagi vahetada konditsioneeritud turistibussi vastu.
  • Alati LEIAME AEGA ka improvisatsiooniks, omapead olemiseks või lihtsalt puhkuseks, mida üks reis ju samuti on. 
  • Me jagame Sinuga oma teadmisi ja entusiasmi, ning seda KOGU REISI VÄLTEL – see paar nädalat reisi on liiga vähe, et jätta kasutamata õhtu- ja öötunnid, sest nii nagu džunglis lööb paljude lindude, loomade ja putukate jaoks elu kihama justnimelt öösel, kehtib sama ka mitmes „linnadžunglis“.
  • Kui juba nii kaugele minna, kulutada väärtuslikku raha ja aega, siis tuleb ju võtta reisilt viimast ning mitte teha kompromisse elamuse eheduse osas. Programm on mitmekesine - PIIRATUD AJAPERIOODI JOOKSUL SAAD NÄHA PARIMAT, mida sellel maal on pakkuda. Meiega reisivad ka paljud, kes oskavad hinnata eeliseid, mida meie kogemused ning sidemed pakuvad, võrreldes omal käel reisimisega. Parimate pärlite leidmiseks on ikka hea teada, milline kivi teistpidi pöörata, ning seda ei ole kirjas üheski reisiraamatus.

 

Meiega reisimise põhimõtted ja eripärad

Peatuspaik Rio Claro's, Kolumbias 2011. a. Foto: Kaupo Kikkas

Peatuspaik Rio Claro's, Kolumbias 2011. a.
Foto: Kaupo Kikkas

Iquitose mototaksod. Foto: Kaupo Kikkas

Iquitose mototaksod. Foto: Kaupo Kikkas

Majutuskohad -ja tingimused

Ööbimispaikade puhul paneme rõhku kohalikule karakterile, arhitektuurile ning kindlasti ka asukohale - on seegi ju osa reisielamusest ja stiilist. Meie majutuskohad on väikesed, lihtsad, kuid puhtad ja mugavad perehotellid, alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest, söögikohtadest kui ka ööelust. Külades peatume kodumajutustes, sügavas džunglis on eksklusiivselt meie päralt bungalotega kämping (lodge), kus on nii privaatsed rõdud võrkkiikedega kui ka mõnus suur ühistuba. Majutus on kahe- või kolmekohalistes tubades.

Transport ja liikumine

Liikumiseks kasutame väiksemaid privaatseid mikrobusse ja kaatreid, aga võimalusel ka variatsioone kohalikust transpordist - kanuusid, mototaksosid, praame. Ikka nii, kuidas kiirem ja otstarbekam, aga samas ka ägedam. Tihti on aga vahemaad tohutud, seega on mitmes reisiprogrammis ette nähtud ka mitu siselendu – aeg on kallis.

Džunglimatkal Kolumbia Amazonases 2011. a. Foto: Kaupo Kikkas

Džunglimatkal Kolumbia Amazonases 2011. a.
Foto: Kaupo Kikkas

Pärast loojangueelset ujumist Peruu Amazonases 2013. a. Foto: Valdur Maibach

Pärast loojangueelset ujumist Peruu Amazonases 2013. a.
Foto: Valdur Maibach

Aktiviteedid ja füüsiline vorm

Ühtegi matka ei džunglis ega mägedes ei tee me koos kõikide oma asjadega (v.a. väike seljakott esmavajalikuga), eesmärk on loodusvaatlus ja mitte sport. Seega eeldused reisidel osalemiseks on eelkõige psühholoogilised ning seotud kliima ja kultuuriliste tingimustega, mitte vanuse või füüsilise vormiga. Matkad kestavad, sõltuvalt programmist, 1-6 tundi. Väljakutseid võib esitada kuumus ning mägedes ka kõrgus – seega üldtervislik seisund peaks olema hea ning vorm piisav, et mõistlikus tempos läbida radadeta maastikku nii džunglis kui mägedes.

Reisi seltskond ja jagatud elamus

Reisi eelinfo on pikk ja põhjalik seetõttu, et kõik, kes selle läbi loevad, oleksid olulistes küsimustes „sama lehekülje peal“, sarnaste ootustega programmi ja korralduse osas. Grupi vaim ja kooskõla on samuti üks võtmeküsimusi reisi õnnestumiseks - sama oluline, kui reisi teekond, on ka kaaslased, kellega seda jagad. Meie reisijad on erinevas eas, erineva tausta ja huvidega, tullakse nii üksi kui kaaslastega. Enne reisi teeme alati kohtumise, kus saame tuttavaks ning arutame läbi olulised küsimused.

Meie lodge's Esteros del Ibera märgalal Argentinas, 2013 a. Silja võtab vabalt. Foto: Ivo Tšetõrkin

Meie lodge's Esteros del Ibera märgalal Argentinas, 2013 a. Silja võtab vabalt.
Foto: Ivo Tšetõrkin

Kristiina meie kõige esimesel reisil, Peruus 2008.aastal. Foto: Helen Kalmus

Kristiina meie kõige esimesel reisil, Peruus 2008.aastal.
Foto: Helen Kalmus

Paindlikkus ja valikuvabadus

Oleme retke jooksul tihti vabas graafikus, võtame ilusates kohtades aja maha, jooksvalt otsustame näiteks söögikohti ja loomulikult ei ole kohustust ka kogu aeg kogu grupil koos viibida. Soovi korral leiab piisavalt hetki üksiolemiseks, kohvikus mööduva elu jälgimiseks ja ka päikesepüüdmiseks – ühesõnaga puhkamiseks, mida üks reis ju samuti on. Näiteks džunglis on meil just seetõttu mitu päeva aega, piisavalt giide ja kanuusid, et leiaksid aega ka võrkkiiges raamatut lugeda. Mitmed matkad on valikulised - kui oled ühel õhtul keskööni kaimaneid jahtinud, ei pea sa hommikul kell 4 tõusma, et linde vaatlema minna – jõuad seda teha järgmisel ja ka ülejärgmisel päeval.

Teadlikum reisimine

Nii Sina kui kaasreisijad saate reisist rohkem, kui kohapeal ei ole vaja alustada A-st ja B-st. Hindame kõrgelt, kui reisijad teevad sihtkoha osas eeltööd nt. neid huvitavas valdkonnas – see võimaldab ammutada kohapealset elu-olu palju teadlikumalt ja viib ka reisi ajal toimuvad vestlused hoopis teisele tasandile.
Reisi ajal “unustame“ seljakoti põhja mobiiltelefonid ning ei räägi liigselt tööst, poliitikast ega muust sellisest, millest tulimegi muu hulgas ennast veidikeseks välja lülitama.
Elu muutub ka hoobilt põnevamaks, kui tead aga öelda sihtkoha keeles „aitäh“, „tere-nägemist“ ning ehk ka iseseisvalt turul hinda küsida ning baaris õlut tellida – kohalikud hindavad kõrgelt iga katset nendega nende oma keeles suhelda.

 

„20 aasta pärast on sul rohkem kahju sellest, mis sul tegemata jäi, kui sellest, mis tehtud. Seega päästa lahti otsad. Seila välja kodusadamast. Püüa taganttuul oma purjedesse. Seikle. Unista. Avasta.“            – Mark Twain -