JORDAANIA matka- ja seiklusreis

Reisiaeg: 27.aprill – 4.mai 2019 (8 päeva kohapeal)

Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht Aliine Lotman

Osavõtutasu: 1 700 eurot (ei sisalda lennupileteid Tallinn-Amman-Tallinn, ca 600 eurot) 

Päikesetõus kõrbes. Ronid beduiinitelgist välja, ümber roosakas-kollakalt kumav taevas ja liiv. Lihased on veel eilsest matkast veidi väsinud, aga hing ihkab juba uusi elamusi. Rõõmusuine beduiinigiid tervitab Sind ja uurib, kas soovid kohe hommikusööki või tahaksid tema juhendamisel enne veidi joogat teha. Nurga tagant levib sütel valmiva araabia kohvi lõhna. Päev tõotab tulla vägev. 

Just selline hommik ootab Sind ees Jordaania elamusreisil, mille oleme täis pikkinud tõelisi maiuspalasid nii seiklejatele kui naudisklejatele. Reisi jooksul matkame salapärases liivakivist linnas Petras, õpime tundma beduiinide kultuuri ja Wadi Rumi kõrbe ning otseloomulikult lõdvestame väsinud lihaseid ka Surnumeres. Meie teejuhiks on värvikas beduiinigiid, kelle lapsepõlv möödus Petra linnas ning kes tunneb seda maailmapärandi paika ja sealset kultuuri nagu oma peopesa ning on seda tutvustanud nii CNNi, BBC kui National Geographicu ajakirjanikele. Meile avaneb võimalus õppida Petrat tundma tõelise kohaliku pilgu läbi ning magada ühel öösel just nii nagu kohalikud – liivakaljusse raiutud koopas. Reisilt ei puudu ka jõekanjoni-matk koos koses ujumisega ning džiibiseiklus kõrbes. Elamusterohke nädala lõpetab tõeline puhkus Surnumere äärses hotell-spaas.

Foto: Aliine Lotman

TEEKOND

1. PÄEV. Saabumine Ammani.
Hiline lend toob meie seltskonna Jordaania pealinna Ammani, kus esimesel õhtul puhkepaiga leiame.

2. PÄEV. Matk jõekanjonis ja kose all ujumine.
Hommikul stardime Ammanist Mujibi rahvusparki. Kuigi Jordaania on enamjaolt kõrbekuiv maa, siis ka siin leidub tõelisi oaase ning Mujibi rahvuspark on kindlasti üks neist. Rahvusparki voolab vesi mägedest, mis otsib teed madalaimasse paika maa peal – Surnumerre. Vesi moodustab ojasid ja jõgesid, mis uuristavad mägisesse pinnasesse omanäolisi kanjoneid. Ühesse sellisesse kanjonis asuvasse jõkke läheme matkama. Just nimelt – jõkke. Matk ei ole pikk (2–3 tundi, olenevalt vormist), kuid elamusi saab olema palju. Madalamad kohad vahelduvad kõrgema veega ning vahepeal saab ka veidi ujuda. Matkatee lõpus ootab meid aga kosk, mille all saame pea selgeks ja hinge värskeks.

Pärast matka sõidame juba tõelise maailmapärandi pärli poole – meid ootavad Petra ja tema vähetuntum naaber, Väike Petra.

3. PÄEV. Väike Petra ja öö beduiinikoopas.

Mõnus matkapäev Väikeses Petras täis kauneid vaateid ja iidset kultuuripärandit. Tõuseme kõrgemate vaadetega pühakohtade juurde ja laskume liivakiviarhitektuuri juurde. Väike Petra on ideaalne sissejuhatus Petra külastamiseks – just siin peatusid ka nabatealaste-aegadel kaupmeeste karavanid, kes Petrasse suundusid. Siin on vähem turistihorde ja rohkem mahti kohalolemiseks.

Ööseks suundume aga täiesti omapärasesse ööbimiskohta – beduiinikoopasse. Meid võõrustab koobastes üles kasvanud giid Ghassab, kellega koos naudime ka tõeliselt maitsvat sütel valminud õhtusööki.

4. PÄEV. Öömatk ja päev Petras.

Kui ilm lubab ning jaksu on, stardime beduiinikoopast varajastel hommikutundidel, et päikesetõusuks jõuda Petra ümbruskonna kõrgeima punktini. Tipus ootavad meid hingematvad vaated ja hommikujooga.

Terve ülejäänud päeva saame veeta Petras. Petras soovitame tungivalt mitte võimalikult palju hauakambreid “läbi traavida”, vaid võtta aega olla kohal, istuda sobivale kaljunukile või servakesele maha ja lasta Petral rahulikult endasse imbuda. Kuna meil on terve päev aega, saab igaüks meist valida endale sobiva tempo ja trajektoori selle iidse linna avastamiseks.

Soovijaid ootab õhtul Wadi Musa linnakeses lihaseid pehmendav türgi saun. Öö magame pehmes hotellivoodis.

5. PÄEV. Džiibituur Wadi Rumi kõrbes.

Punase kõrbe Wadi Rumi vaated on miski, mis reisist kindlasti meelde jääb. Kuld-punane maa, sinine taevas ning nende vahel kõrguvad kummastavad liivakivikaljud – nende nägemiseks ja kogemiseks ootab meid ees džiibiseiklus kõrbes. Võime siin ringi sõites kujutada ette aega, mil Araabia Lawrence’ina tuntud Briti sõjaväelane ja arheoloog T.E. Lawrence siin Ottomani Impeeriumi vastast ülestõusu aitas kavandada.

Õhtul aga võtame aega, et nautida päikeseloojangut punases kõrbes. Öö veedame eraldatud piirkonnas, oma telkides. Just nii saame kottpimedat kõrbeööd ja tähti kõige isiklikumalt nautida.

6. PÄEV. Matkapäev Wadi Rumis.

Ärkame kõrbes, naudime hommikusööki ning sirutame end joogaga. Täna õpime Wadi Rumi tundma omal jalul, matkates kaljude vahel ja ümbruskonnas üksikuid õitsvaid kõrbelilli otsides.

Ööbime beduiinilaagris.

7 - 8. PÄEV. SPA ja peesitamine Surnumere kallastel.

Jätame unustamatu Wadi Rumiga hüvasti ja suundume Surnumere äärde. Meie koduks saab hotell, mis jääb maailma soolaseimast merest kiviviske kaugusele ja kus soovijad saavad end pärast pikki matkapäevi poputada spaa-hoolitustega. Puhkame end välja ning veedame viimase päeva veel Surnumere ääres lõõgastudes või kasutame seda veel väikeseks tretiks Ammani, et näha ära ka Jordaania linnaelu – seda vastavalt sellele, kuidas grupp soovib.

Viimase päeva keskööks sõidame lennujaama. Järgmisel päeval Tallinna jõudes võime jalanõudest küll viimase liiva välja raputada, aga mälestused, millest kõigile rääkida tahaks, jäävad meid kummitama veel kauaks.

Foto: Linda-Helene Sillat

Foto: Linda-Helene Sillat

Foto: Aliine Lotman

Foto: Linda-Helene Sillat


HINNA SEES ON kõik transfeerid ning majutus; hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid retke vältel ja enamik vajaminevast matkavarustusest; eestikeelse reisijuhi ja kohaliku beduiinist teejuhi teenused ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. 

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid väljaspool matkarada, viisat sisaldav Jordan Pass (Jordan Pass 106 usd) ja reisikindlustus. Suurte lisakulutustega arvestama ei pea – kõrbes ega mägedes pole raha kusagil kulutada või on elu tagasihoidlik ja pigem säästliku viisiga. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult söödud, joodud ning kott suveniire ja käsitööd täis.

KORRALDUSLIKUST POOLEST – retkel on meie elukohaks hotell, koobas või telk - hotellis majutus on kahekohalistes tubades (ühese toa/telgi lisamaks kokkuleppel).

Enne reisi teeme kindlasti kogu seltskonnaga ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ning arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused. 

Foto: Aliine Lotman


Foto: Aliine Lotman

Reisijuht Aliine Lotman

Aliine teab, et kõige magusam suutäis on räpase matšeetega poolitatud papaia ja kõige parem uni tuleb tsikaadide kurdistava laulu saatel. Ta on erineva pikkusega eluetappe veetnud Ecuadoris, Ugandas, LAVis ja Hispaanias ning omandanud tänu erinevates kultuuri-ruumides ekslemisele optimistliku elumoto "usalda, aga ära ole idioot". Aliine on õppinud antropoloogiks ning uurinud inimeste söömisharjumusi, aeg-ajalt kirjutab ta toidust ka artikleid.

Kuula Raadio2 reisisaate Reispass lindistusi Aliine Lotman’ iga: 
Reisiaasta 2017 (17.12.17)
Ecuador (01.04.18)
Ecuador (08.04.18)
Uganda (30.1016)
Uganda (07.10.18)


Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.

Telefon