LAOS: aega on!
 

Reisid toimuvad:

  • 2. – 13. november 2019 (12 päeva)

  • 8. – 19. veebruar 2020 (12 päeva)

Osavõtutasu: 2 700 eurot, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn – Luang Prabang ja Vientiane – Tallinn (ca 800 eur)
Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht, Laoses elanud ja kohalikku keskkonda hästi tundev Rene Satsi

Tule Laose avastusreisile koos seikleja ja ökoturismi-entusiasti Rene Satsiga! Matkame mägedes, avastame koopaid, nuusutame džunglit ja teeme isiklikku tutvust kohaliku kultuuriga alates pühade templite külastamisest kuni kohalikega koos toiduvalmistamise ja tantsukeerutamiseni. Laos on tõeline avastamata pärl, mille kaunid vaated, sõbralikud inimesed ja rikkalik kohalik kultuur tõmbavad magnetina just neid, kes otsivad natuke seiklust, parajalt puhkust ja turistihordidest puutumatuid matkateid.

  • Reisistiil: matka- ja elamusreis.

  • Mugavustase: igapäevased seiklused on tasakaalus rahulike öödega – kõikidel reisi öödel magame voodites ning tuleb ette ka päevi, kus saab keskpäeva tähistada uinakuga võrkkiiges.

  • Raskustase: keskmine. Aktiivseid tunde jätkub igasse päeva ning reisi jooksul avastame ka tõeliselt mõnusaid mägiseid matkaradu, mille nautimiseks on hea olla vähemalt keskmises füüsilises vormis.

  • Tempo ja kulg: Laoses aega on! Kiirustada pole mõistlik, võtame iga päeva just sellisena nagu ta on. Paljudes kohtades on igal reisijal võimalik ise otsustada, kui aktiivset päeva ette võtta.

  • Kliima: meie reisi ajal on päevad mõnusalt soojad, temperatuur on umbes 24–28 kraadi. Vihmaperiood on lõppenud, loodus on lopsakas ja roheline – kui saamegi natuke vihma, siis mõnusat ja värskendavat. Paljude reisisellide arvates on Laos üks mõnusaima kliimaga kohti kogu maakeral.

  • Transpordiviis: mikrobuss, tuk-tukid, paat, enda kaks jalga ning üks siselend. Reisi jooksul ootab meid ees üks pikem sõit mikrobussiga ning sarnane pikem sõit paadiga, aga igapäevast aega üritame motoriseeritud transpordile kulutada võimalikult vähe.

Laos on avastamata pärl Aasias – lumistest mäetippudest avanevad lõputud vaated, lopsakad vihmametsad ja türkiissinise veega kosed on vaid osa Laose peidetud aaretest. Laos on Kagu-Aasia maadest vast kõige "ürgsem" ning suurest turismivoolust veel puutumata. Laoses, isegi kui kõnnid mööda turistikaid kohti, tekib unikaalne tunne, justkui oleksid siin esimene välisreisija – juba selle tunde pärast tasub Laost külastada.

Meie reis leiab aset just pärast vihmaperioodi lõppu, mis on ideaalne aeg värske ja lopsaka looduse nautimiseks. Meid ootavad ees vaated smaragdrohelistele riisipõldudele ja teeistandustele, avastusretked koobastesse, mõnusad mägimatkad ning värskendus poolsalajastes ujumiskohtades.

Ka Laose inimesed ja kultuur pakuvad lõputut avastusrõõmu: Laose 9 miljonit elanikku jagunevad tervelt 200 erinevaks etniliseks grupiks ning säärane mitmekesisus on pakkunud viljaka pinnase rikkaliku kultuuripärandi arenguks. Laose arengut on igal küljel mõjutanud budism ning selle ilminguid näeme oma reisil palju – alates pühadest templitest kuni igapäevaelu kommeteni, mida külades märkame.

Tänu reisijuht Renele saame kohaliku kultuuriga isiklikult tuttavaks – viie Laosega seotud olnud aasta jooksul on Rene endasse korjanud nii üht kui teist ning sõlminud sõprussuhteid kirju seltskonna kohalikega. Just see pakubki meie grupile unikaalset sissevaadet selle kummastavalt kauni maa olemusesse.

REISIKAVA

1. päev. Saabumine Laosesse ja Luang Prabang

Siseneme Laosesse ja astume kohe “kultuuri sisse”: juba esimesel õhtul saame osa Laose traditsioonilisest jutuvestmise etendusest. Meie esimene peatuspaik, Luang Prabang  (tõlkes “kuninglik Buddha kujutis”), on pika ajalooga imeilus linn Põhja-Laoses, mis kätkeb endas lugematul arvul kultuuripärandi paiku. Kahe jõe – Mekongi ja Nam Khani – kohtumispaika tekkinud linnas asuvates budistlikes templites ja kloostrites otsivad hingevalgustust sajad mungad, kohe linna lähedalt leiab kaunid kaunid kosed ja mägivaated. See paik mõjub korraga nii rahustavalt kui kujutlusvõimet ergutavalt.

Õhtul külastame Mekongi jõel asuvat restoran-baari Utopia, mis linnas ainsana baaridest lubatust kauem lahti on.

2. päev. Tuk-tuki matk, salakohas ujumine ja ööturg

Teisel päeval ootab meid ees tuk-tuki matk (kel julgust ja tahtmist, võib rentida ka mootorratta) Kuang Si kose juurde, kus lähme grupiga Rene isiklikku  “salakohta” ujuma.

Pärast seda ootab meid jalutuskäik linna ümbritsevates (kerge raskusastmega) mägedes, kus tutvume Rene sõbraks saanud kohaliku karakter-koeraga, kes matkajaid radade peal juhatab (NB! See ei ole avalikult välja kuulutatud turismiatraktsioon).

Õhtul naudime päikeseloojangut Phu Si-nimelise mäe otsas otsas asuvas kloostris ja mekime kohalikku toitu. Naaseme Luang Prabangi, et avastada vitaalset ööturgu. Tegu on omaette vaatamisväärsusega, kus kohtuvad imepärased Laose tänavatoidud kohaliku käsitöö ja kunstiga. Turu kohta on tegu harukordselt rahustava kohaga – Laose turumüüjad on sõbralikud ja rahulikud, kauplemine käib naljaga käsikäes ja kärkivat müügijuttu kohtab siin harva.

3. päev. Jalutuskäigud Luang Prabangi lähistel ja Pak Ou koopad

Alustame hommikut matkaga Pak Ou koobastesse, kus asuvad tuhanded väikesed Buddha kujud. Pärast teeme jalutuskäigu ajalooliselt tähtsamatesse templitesse ning Mekongi jõe kallastele. Linnas saame hüpata sisse Rene lemmikkohtadesse. Igaühe täpne päevaplaan sõltub siin täpselt sellest, kes kuhu viitsib ja tahab kaasa tulla – kiiret pole kuhugi.

Õhtul sõidame edasi Nong Khiawsse.

4. päev. Hommikune tõus pilvede kohale ja Nong Khiaw

Nong Khiaw on väike maalähedane linnake Nam Ou jõe kaldal, mille ümber kõrguvad hiiglaslikud lubjakivimäed ja kust avanevad kogu Laose ühed kauneimad ja fotogeenilisemad vaated.

Varahommikul keskmise raskusastmega mäkketõus ja päikesetõus pilvede kohal – läheme tõepoolest pilvedest kõrgemale. Lõuna ajal esitleb Rene kohalik tuttav restoranipidaja meile Laose toidu valmistamist ja lõunasöögiks mekime midagi väga erilist.

Külastame ka kohalikku õppeasutust, kus noor prantslanna peab vabatahtlikuna inglise keele kooli. Uurime, kuidas toimub õppetöö. Vabatahtlik Melissa ei karda ka vestlusi veidi tundlikumatel teemadel – tänu temale saame sisevaate sellesse, kui raske on sellel maal vabatahtlikuna midagi teha.

Kes soovib, matkab õhtul koos Renega kaasa teisele vaateplatvormile – see on juba natuke raskem ronimine. Pisikeses kõrvalises baaris võib pärast seda lõõgastuda ka vabatahtliku “maagilise kokteiliga”.

Ööbimine maalilises kohas Nam Ou jõe kaldal.

5.–6. päev. Pha Kuangi koopad ja paadisõit eraldatud Muang Ngoi külla

Hommikul viib rännak turistide tavateedest kõrvale jäävatesse Pha Kuangi koobastesse – need on ajaloolised paigad, kus inimesed sõja ajal elasid. Pärast seda ootab meid tunnipikkune paadisõit Nam Ou jõel eraldatud Muang Ngoi külla. Siia jõudis nii elektri- kui ka maismaaühendus alles aastal 2013. Ehkki viimastel aastatel on asutud hoolega ehitama turistile meelepärast taristut, on see paik endiselt maalähedane ning hingematvalt kaunis.

Mõnus, rahulik, küllaltki “turismivaba” koht külaelu uurimiseks ja ütleme ausalt – jõe ääres Lao õlle joomiseks. Muidugi toimuvad ka väikesed ajalootunnid ja jalutuskäigud metsas. Kerge jalutuskäigu kaugusele külade vahel jääb veega täidetud koobas, kust on tunniajase jalutuskäigu järel võimalik tõusta ka vaateplatvormile.

Meile sobival päeval korraldab Rene rootslasest tuttav vastavalt grupi soovidele kas kalapüügi (pärast mida grillime ise oma saagi), paaritunnise kajakimatka, paadiretke, kokandus- või käsitöötunni.


7. päev. Paadisõit Nam Ou jõel

Sõidame mööda Nam Ou jõge põhja – pikem paadisõit toob meid nüüd Muang Khua nimelisse väilelinna. Kuna 5 tundi paadis võib mõnele igavaks minna, on ajaveetmiseks on grupil võimalik tutvust sobitada ka kohaliku vägijoogiga “lao-lao”.


8. päev. Muang Khua

Rahulik päev pastelsetes toonides šarmantses väikelinnas, mis paljudel turistidel jääb vaid läbisõidupaigaks. Meile aga kulub peale eelnevat rahmeldamist ning enne pikemat mikrobussis sõitu väike puhkus ära.

Hommikune jalutuskäik linnas ja ümbruskonnas – mõnikord ei peagi paik olema suurte tähtedega turistibrošüüridesse sisse trükitud, “vähem on rohkem” ning mine tea – ehk on just see tolmune bussipeatus, lagunenud limonaadikiosk ning selle eest “tiksuvad” vanamehed need, kes pärast reisi just kõige eredamalt meeles on.

Seejärel sõidame mikrobussiga Luang Namthasse, muidugi tehes tee peal huvitavates ja ilusates kohtades peatusi.


9.– 11. päev. Luang Namtha ja džunglimatk

Luang Namtha on pisike ja kompaktne linnake, kust saavad alguse jalgsi-, jalgratta- ja kajakimatkad etniliselt mitmekesistesse ümbruskonna külakestesse. Siin asuvad templid, kus pole ühtegi turisti; riisipõllud, kus oma võileiva ja õllega istuda; kohalikud, kes tahavad sinuga inglise keelt rääkida jne. Kajak, rattasõidud, väikesed ekskursioonid “salakohtadesse” - tegevust leidub linnas palju.

See on regioon, kus reisijuht Rene viib külastajaid ringi oma isiklikele tutvustele toetudes – läheme vaatame, kuidas valge mees siin kohvi kasvatab; läheme koopasse, mille võtmed saame tuttava käest. Turistid on kutsutud Rene kohalike tuttavate poolt pidudele ning ka lihtsalt erinevate hõimude juurde mägedesse külla (siin on palju improvisatsiooni vastavalt situatsioonile).

Toimub ka kahepäevane matk džunglisse – ööbimine kohalikus kodus - külas keset džunglit.

Viimasel päeval tunnipikkune lend Vientiane’i.


12. päev. Pealinn Vientiane

Erinevalt teistest Kagu-Aasia pealinnadest on Vientiane rahulik ning jätab väikelinna mulje, mida ta ka on. Pärast vabatahtlikku templituuri on mõnus lihtsalt vanalinnas jalutada või juua jõe ääres viimane Beerlao.

Saime rännata, saime avastada kohti, kuhu turist tihti ei satu, saime uut kultuuri tundma õppida – ning natuke saime ka ju puhata.

Foto: Rene Satsi

Foto: Rene Satsi

Foto: Rene Satsi

Foto: Rene Satsi

Foto: Rene Satsi

Foto: Rene Satsi

Foto: Rene Satsi


Hinna sees on kõik transfeerid ja transport Laoses (mikrobuss, paadid, tuk-tuk, siselend Luang Namtha - Vientiane), sissepääsutasud (ekskursioonid, sissepääs muuseumitesse, rahvusparkidesse, koobastesse jne) ja majutused kahekohalistes tubades ning loomulikult kogu retk vastavalt programmile. Samuti hommiku- ja lõunasöögid, snäkid ja joogivesi.

Hinna sisse ei kuulu viisa, lennud Eestist Laosesse ja tagasi, reisikindlustus, õhtusöögid reisi kestel.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut. Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse jms küsimused. 


Reisijuht Rene Satsi

Reisijuht Rene Satsi

Reisijuht Rene Satsi

Mitmeid ameteid pidanud ja ka “hobiajakirjanikuks” tituleeritud Rene Satsi on Eesti ajalehtedesse läkitanud seiklusjutte vist igast maailma otsast – alates Bangkokist ja Dublinist kuni Kabuli ja Birma džunglini. Püsivama peatuspaiga on ta leidnud Iirimaal, aga talvekuudel näeb teda tihti erinevates Aasia paikades luusimas. Viis aastat tagasi kaotas Rene oma südame Laosele ja asus seal koos kohalike sõpradega ökoturismi ajama. Matkajaid läänest viiakse kokku kohaliku rahvaga, külad edenevad ja turistid rõkkavad saadud elamustest. Rene sulest on ilmunud “Minu Iirimaa”, varsti on ilmavalgust nägemas raamat Sri Lankast ning idanemisprotsessis on lood Laosest. Mis veel? “Kirjuta sinna näiteks, et mul on kass nimega Kotek, mis poola keeles tähendab kassi!” ütleb Rene naerdes.

Kuula kindlasti ka Reispassi raadiosaadet Laos. Rene Satsi


Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end lihtsalt meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.

Nimi
Telefon
Sinu sõnum