Road trip Lõuna-Aafrikas!


Reisiaeg: 1. - 16. veebruar 2021 (16 päeva kohapeal)

Reisiseltskond: kuni 8 reisijat ning 2 reisijuhti Charlene Niehaus ja Triin Kambek

Osavõtutasu: 2 900 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn - Kaplinn - Tallinn (1 000 kuni 1 500 eur) 


Kutsume Sind meie kodusesse Lõuna-Aafrikasse, et pakkuda tõeliselt isiklikku reisikogemust. Meie road trip on tugevalt kohaliku "kiiksuga" - lisaks LAV-i tuntumatele vaatamisväärsustele viime Sind aastate jooksul avastatud kaunitesse salapaikadesse, maitseme Lõuna-Aafrika braai stiilis liha, mida küpsetavad oma kodus Charlene'i isa ja ema, ning rüüpame veini tema lemmik veiniistanduses. Muidugi külastame oma teel ka LAV-i kuulsamaid kohti, nagu Kaplinnas asuv Lauamägi (Table Mountain) ja peatume Aafrika lõunatipus, kus kohtuvad Atlandi ja India Ookean. Ja loomulikult läheme safarile, kus kogenud giidide abil on üpris tõenäoline kohata lähedalt kuulsaid aafriklasi nagu lõvi, ninasarvik, elevant, pühvel ja leopard. Naudime parimat kohalikku toitu, seikleme mööda kruusateid ja avastame mitte ainult uusi sihtkohti, vaid ka uusi inimesi - õpime tundma Lõuna-Aafrikat lõuna-aafriklaste silme läbi.

  • Reisistiil: keskmiselt aktiivne road-trip stiilis puhkusereis

  • Mugavustase: reis kulgeb mugavalt väikebussis ja jalasirutamise võimalust jagub piisavalt. Pikim plaanitud sõit ühe päeva jooksul on umbes 3,5 tundi ja iga päev autoga sõitu ei ole. Plaanis olevad matkad on jõukohased kõigile, kes suudavad trepist umbes kolm-neli korrust aeglaselt üles kõndida.

  • Majutus: rannikualadel peatume seal asuvates puhkemajades, linnades ja teeäärsetes külakestes ööbime puhastes ja turvalistes hostelites või külalistemajades. Safari lodge’is saame nautida ka luksust, et teetolm ilusti maha pesta ja väsinu õlgu lasta spa’s masseerida.

  • Raskustase: keskmine. Reisi jooksul on kavas kolm matka looduses: kaks neist on madala - keskmise raskustasemega (teel on mõned treppidest tõusud), ühele neist lisandub ka kanuumatk, ja üks kõrge raskustasemega. Enamus matku on valikulised ja võime liikuda nii aeglaselt kui seltskonnale sobib.

  • Tempo ja kulg: Pikim autosõit ühe päeva jooksul on umbes 3 ja pool tundi ning on mitmeid päevi, kui sõitmist ei ole üldse. Päevadesse mahutatud kava on üpris tihe, aga samuti on ruumi puhkuseks ja raamatu lugemiseks.

  • Kliima: Külastame Lõuna-Aafrikat kesksuvel, mis tähendab, et tõenäoliselt on temperatuur soe. Ookeaniäärsed alad on mõnusalt mahedad (25-27C), sisemaa võib olla kuumem (30-32C). Too kaasa kerge jakk õhtupoolikul jaheda ookeanituule kaitseks. Päeval on parimad õhukesed ja kerged rõivad. Võta kaasa matkamiseks sobivad spordijalatsid või tennised, rannas käimiseks flip flops’id, linnas jalutamiseks lahtised kingad. Kindlasti paki kohvrisse ka päikesekreem, päikeseprillid ja sobiv peakate päikese eest varjamiseks.

  • Transpordiviis: minibuss (a la Toyota Quantum), mis sulandub kohalike taksodega kenasti ühte, nimelt on see üks populaarsemaid sõidukeid LAVi maanteedel. Nii-öelda ’white taxi’ on ühistranspordi puudumisel üks põhilisi ringi liikumise vahendeid.

Photo: Triin Kambek

REISIKAVA

Allpool toodud road trip’i kava sisaldab kõiki kauneid kohti, mida meil on plaanis ringreisi jooksul külastada. Seikluste järjekord võib kronoloogiliselt muutuda, olenevalt ilmastikust, majutusest ja muudest meist sõltumata tingimustest.

Reisi kõrghetked: ’Emalinn’ Kaplinn kogu oma hiilguses, Charlene'i fantastiliselt ilus kodulinn Hermanus, lõunavaalad, pingviinid, Aafrika kontinendi lõunapoolseim tipp, Aedade Tee, Swartberg’i iidne mäestikuaehel, Klein Karoo poolkõrb, safari ning kuulsad Stellenbosch’i ja Franschoek’i veinipiirkonnad.

Päev 1 ja 2

Meie seiklus saab alguse Kaplinnast, minu lemmik- ja üleüldse minu arvates ühest maailma ilusaimast linnast, mis pesitseb Atlandi ookeani ja mägede vahel. Reisi esimesel päeval saame kõigepealt tuttavaks ja pärast lühikest jalutuskäiku Kaplinna Waterfront'i piirkonnas (kohalik veeäärne melurajoon) suundume esimesele ühisele õhtusöögile. Lõuna-Aafrika lõunarannik on üldiselt väga chilled out vibe’ga koht, kus midagi eriti kiiresti ei toimu. Võtame aja maha, vaatame ookeanilaineid ja naudime seda mõnusat ootusärevust eelseisva road tripi ees.

Järgmiste päevade jooksul külastame Lauamäge, kuhu saab nii matkates kui ka mugava mäetrammiga. Meie siiski ei sunni kedagi ronima :) Mäe otsas saame nautida vaikust, laia Aafrika taevast, vaadet linnale ja ookeanile ning jalutada mööda põnevaid matkaradu. Samuti teeme tiiru ümber Kaplinna mäeaheliku, mis pakub kauneid vaateid ookeanile ja randadele ning mis on hinnatud maailma üheks ilusaimaks teeks. Muuhulgas külastame ka üht tuntud randa, kus elavad pingviinid! Võime külastada ka Kaplinna kesklinnas asuvaid huvitavaid muuseume, mis jutustavad riigi kirevast ja kurvast ajaloost.

Päev 3 ja 4

Safari tähendab suahiili keeles teekonda. Me võtame asja tõsiselt ning veedame järgmised kaks päeva, otsides kogenud kohalike giidide abil metsikute aasade, põõsaste ja puude vahelt neid kõige kuulsamaid aafriklasi - lõvi, ninasarvik, elevant, pühvel ja leopard. Kahe päeva sisse jõuame mahutada tervelt neli safarit ja kui sul on vaja energiat juurde ammutada, siis on sul võimalus külastada kohalikku spa-d, et end natuke turgutada.

Täitsa võimatu on kirjeldada seda segu avastamisrõõmust ja ärevusest, kui seisad silmitsi näiteks lõvi või ninasarvikuga. Mis on kindel, on see tänulikkuse tunne, et sinu ja metsiku looma vahel on siiski mõned meetrid maad ja paar sentimeetrit autoplekki. Selline kogemus täidab su keha ja meele elujõuga ning arusaamaga, et me oleme kõik osake loodusest. Just siin, Aafrika metsikus looduses ja avaruses, oleme meie leidnud vastused oma suurtele elulistele küsimustele.

Päev 5 ja 6

Peale loomakuningriigi kuningaga nõu pidamist jätkame oma retke Swartbergi mägede suunas. Läheneme kuivemale poolkõrbele, mida kutsutakse klein karoo'ks. Kõik tundub kivisem ja palavam. Just siin on geoloogide paradiis - kohalik mäestik on miljoneid aastaid vana ja kunagi väga ammu oli see üks osake mäeahelikust, mis laiutas üle Gondwana superkontinendi, millest tänaseks on moodustunud Lõuna-Ameerika, Austraalia ja Aafrika. Niisiis, maas on saladusi ja vastuseid, kui tead, kust otsida.

Teel järgmisesse peatuspaika külastame piirkonna põnevaid paiku, mille üle kohalikud elanikud on väga uhked, nagu näiteks Oudtshoorni jaanalinnukasvatus. Charlene käis siin oma perega lapsepõlves päris mitu korda ning nüüd on ka meil võimalus kogeda farmi elu ja melu. Üle mägede sõites peatume tihti, sest vaated on lihtsalt fantastilised - mööda sõita oleks lihtsalt patt. Palju mõnusam on peatuda, jalutada natuke eemale, sügavalt hingata ja lihtsalt tunnetada mägede väge enda ümber.

Ööbimiseks valime väikesed külad keset klein karoo poolkõrbe, mis annavad sulle hea ettekujutuse kohalikust Lõuna-Aafrika elust ja identiteedist.

Päev 7

Järgmisel päeval jätkame oma retke Wildernessi suunas, mis võib täitsa vabalt olla üks tükike taevast maa peal. Pisike asula ookeani ääres mõnusate restoranide, valge liivarannaga, kus ümbritsev mets on tihe nagu brokkoli ja kus on peidus mitmed ilusad kosed. Kohalikus ilusas puutumata looduses elevad ka kirevad linnud, kes on nii mõnedki linnuvaatlejad ärevusse ajanud, ja kus mitte väga ammu jalutasid ka elevandid veel vabalt ringi. Siin veedamegi aega metsikus looduses jalutades ning jõel kanuutades ja võtame rannas aja maha.

Päev 8

Järgmine sihtpunkt on Aafrika kontinendi kõige lõunapoolseim tipp L’Agulhas. Kas oled kunagi eneselt küsinud, et kas tahaksid vaadata otsa suurele valgele haikalale? Täna on selleks võimalus, kui julgust jätkub. Teel L’Agulhasi poole möödume maailmakuulsast valgehai vaatluskohast, kus kõige vapramad võivad osa võtta puurisukeldumisest*, et piiluda lainete all olevasse maailma. Need meist (nagu Triin), kes ei soovi minna sellisele adrenaliiniretkele, suunduvad kohalikku kunstnike külakesse, et rahulikult lõunatada ja võibolla isegi kohalikku veini või õlut maitsta!

Veedame öö L’Agulhases, kus vahetame sujuvalt oma igapäevase vaate dramaatiliselt Atlandi ookeanilt tunduvalt soojemale ja sinakamale India ookeanile.

(*puurisukeldumise korraldame soovijatele lisatasu eest)

Päev 9, 10 ja 11

Jätkame retke sõites mööda ilusat Aafrika kontinendi lõunarannikut lääne poole, Charlene'i kaunisse väikesesse kodulinna Hermanusesse. Hermanus on väike kuurortlinnake, kus Charlene oma perega juba 8-aastaselt vanaema juures suvitamas käis. Hermanus on ka on üle maailma kuulus lõunavaalade vaatluskoht. Vaalad tullevad mõnikord rannikule üpris lähedale, nii et puudub vajadus minna eraldi paadituurile - võid neid märgata lihtsalt kohvikus istudes või rannal jalutades (jaanuaris-veebruaris vaalu ei ole!).

Veedame siin mõned päevad ning selle aja jooksul saame rahulikult linnakeses ringi vaadata, tutvuda kohaliku käsitööturuga, kohvikute, mereandide restoranidega ja baaridega. Viime sind matkale kohalikus metsikus mäestikupargis, käime koos valges liivarannas päevitamas ning ookeanis ujumas, ja külastame meie lemmik-viinamarjaistandust. See on on tuntud veinipiirkond (Hemel en Aarde org) ja muidugi ei lahku me siit ilma parimaid veine maitsmata. Lisaks kõigele, korraldavad Charlene isa ja ema meile ühel õhtul täitsa eheda ja liharohke lõuna-aafrikaliku grilli (braai), mille sarnast Eestis kindlasti ei leidu. Vegan olla (või veganiks jääda) on siin küll kahjuks väga raske!

Päev 12 ja 13

Nüüd ootavad meid ees Franschoeki ja Stellenboschi veinipiirkonnad. Taaskord saad imestada looduse ja maastiku muutuva olemuse üle, sest meid hakkavad ümbritsema viinamarjaistandused ja mahlakas rohelus.

Lõuna-Aafrika esimesed eurooplastest elanikud olid hollandlased, kes olid tuntud maadeavastajad. Natukese aja pärast järgnesid neile prantslased ja voila! veinikultuur hakkas arenema. Kui Franschoek on arhitektuuri ja õhkkonna poolt märgatavalt prantsusepärane külake, siis Stellenboschist kumab Hollandi ajalugu. Veedame siin paar päeva, uurime mis värk selle kohaliku ‘uue maailma’ veiniga ikka on ja kas ta ikka maitseb nii hästi, kui rahvas räägib. Usume, et meie kambast on nii mõnedki, kes avastavad enese jaoks midagi uut ja üllatavat.

Päev 15

Meie ringreis jõuab lõpule just sealt, kust me alustasime. Kaplinnas ootab meid ees veel viimane huvitav kultuuriretk kohalikku township’i - linnaosasse, kus elavad enamjaolt mustanahalised ja vaesemad elanikud. Township’id või squatter camp’id (Lõuna-Ameerikas tuntakse neid kui favela’sid) võib kirjeldata kui gettosid, kuhu võõras jalutama tavaliselt ei kipu. Meie autoretke jooksul oli meil siiani võimalus kogeda elu suurlinnas, väikelinnas ja poolkõrbes asuvates külakestes. Tee peal möödusime mitmest sarnasest getto-piirkonnast, mille teket mõjutas väga tugevalt LAVis 1948-1991 valitsenud apartheidi rezhiim. Nüüd on meil võimalus kohaliku giidiga uudistada ja mõista, kuidas elu squatter camp’is sees käib ning mismoodi see raske periood ka tänasele elule oma pitserit vajutab.

Õhtul ongi aeg hüvastijätu-õhtusöögiks. Tõstame klaasi kohalikku lemmikveini või õluga, muljetame ja naudime viimast õhtut ‘Emalinnas’ - Kaplinnas oma uute sõpradega.

Päev 16. Lendame tagasi Eestisse, targemana, emotsionaalsemana, rikkamana - sest ainuke ost, mis sind rikkamaks teeb, on reis.

Lauamägi ja Lõuna-Aafrika lipp. Foto: Charlene Niehaus

View on top of Table mountain. Foto: Charlene Niehaus

Two oceans meet. Photo: Visualhunt.com

Hemel en Aarde valley. Photo: Triin Kambek

Photo: Triin Niehaus Kambek

Vineyard in Stellenbosch. Foto: Charlene Niehaus

Photo: Triin Niehaus Kambek

Photo: Triin Niehaus Kambek

Photo: Triin Niehaus Kambek


Hinna sees on kogu ringreis vastavalt programmile, eesti- ja ingliskeelse reisijuhi ning kohalike giidide teenusedmajutus (kahekohalistes tubades), transport ühistele päevareisidele, saabumisel transfeer lennuväljalt (lahkumistransfeeri aitame korraldada vastavalt vajadusele ehk reisija ärasõidu ajale, lisatasu u €20). Reisil sõidab meie seltskond oma minibussiga, mis sulandub ilusti ühte kohaliku transpordiga (taksodega), sest on üks populaarsemaid sõidukeid LAVi maanteedel (nii-öelda ’white taxi’ on ühistranspordi puudumisel üks põhilisi ringi liikumise meetideid). Meie sõitude kestus ei ületa 4 tundi ning oleme tihti kohapeal ilma sõitmata mitu päeva.

Hinna sees ei ole ülejäänud päevased või õhtused toidud, reisikindlustus ja programmi mittekuuluvad lisategevused. Eesti kodanikule on vajalik viisa, mida tuleks taotleda ise (kuu aega enne reisi algust) Lõuna-Aafrika Vabariigi saatkonnast Helsingis (viisalõiv 33 eur) või reisibüroovahendusel (nt Estravel teenustasu 69 eur ning viisatingimused).

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse jms küsimused. 
Kuula ka reisijuhtide Triinu ja Charlenega lindistatud R2 raadiosaadet Reispass "Road trip Lõuna-Aafrika Vabariigis" ning vaata meie Lõuna-Aafrika pildikkogu esimeselt reisilt.


Reisijuhid Triin ja Charlene

Maailmakodanikud Triin ja Charlene on üsna hiljuti Eestisse kolinud paar, kes varem elasid ja töötasid mitmeid aastaid Londonis. Mõned aastad tagasi otsustasid nad oma kontoririided (Triin) ja kiirabitöötaja mundri (Charlene) varna riputada ja minna hoopis maailma päikest otsima. Järgmise pooleteise aasta jooksul reisisid nad Euroopas, Lõuna-Aafrikas, Namiibias, Botswanas, Zimbabwes, Ameerika Ühendriikides, Indias, Jaapanis, Indoneesias, Austraalias ja Uus-Meremaal - ning jõudsid lõpuks otsapidi tagasi Eestisse.

Charlene on pärit Lõuna-Aafrikast, kus ta elas kuni keskkooli lõpetamiseni. Peale seda tõmbas tema seiklejahing teda elama Inglismaale, kus ta õppis muuhulgas ka ehitajaks-torumeheks (torunaiseks!) ning kiirabiarsti assistendiks. Triinu seiklejahing on juba kripeldanud väiksest peale. Kui teised lapsed lugesid õhinal loomaraamatuid, siis Triinu tõmbasid pigem "Seiklusjutte maalt ja merelt". Peale ülikooli lõpetamist suundus ta laia maailma ringi vaatama ja elu kogema. Ta veetis kolm aastat USAs ja 12 aastat Inglismaal, töötades luksushotellides ürituste korraldajana ning hiljem suurfirmade kontorites juhiabina. Muuhulgas õppis ta ka psühhoterapeudiks ja hüpnoterapeudiks ning hiljuti Indias ka joogaõpetajaks.

"Meie reisistiil on rahulik ja me armastame autoreise, sest just siis on meil vabadus peatuda just siis, kus tahame, et teha üks lõbus pilt või pidada piknikku. Pole midagi paremat kui pöörata plaanitud teelt hetkeks kõrvale, sest midagi huvitavat püüdis meie tähelepanu."

Nüüd on Charlene ja Triin rõõmuga nõus jagama oma kogemusi ja Sind reisidele kaasa kutsuma!

Loe juurde:        

www.andthenwetravelledtheworld.wordpress.com         
www.wellnessretreat.space

Reisijuhid Charlene ja Triin

Reisijuhid Charlene ja Triin


Siit saad meile edastada oma sõnumi, küsimuse või reisibroneeringu soovi. 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.

Nimi
Telefon
Sinu sõnum