PATAGOONIAST ATACAMANI: kõrbe- ja liustikureis

Reisiaeg: 1. – 15. veebruar 2020 (15 päeva kohapeal)

Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht Gerit Tiirik

Osavõtutasu: 3 650 eur (ei sisalda lennupileteid Tallinn - Buenos Aires ja Santiago - Tallinn u 1 400 - 1 600 €)

 

Patagoonia ja Atacama on nagu Kuu ja Mars, kaks võrreldamatut ning kontrastset taevakeha. Tšiili on põhjast lõunasse 4200km pikk ning ulatub koguni seitsmesse kliimavöötmesse. Kui reisi esimene pool möödub rohke rohelusega, kuid kohati ka jäises Patagoonias, siis teise poole veedame me hoopis teistsugustel maastikel - Atacama kõrb on maailma kuivim poolusteväline koht, kuid väga eriline, mitmekesine ning elus paik.

  • Reisistiil: aktiivne matka- ja puhkusereis. Reis sobib hästi nii kogenud matkaselline kui ka algajale matkajale, kes tahaks matkamisest maigu suhu saada, kuid eelistaks seda teha ehk natuke mugavamalt.

  • Mugavustase: Mõned väliööbimised kohapealsetes korralikes telkides või kämpingumajakestes, ülejäänud ööd majutusasutustes. Meie matkade eeliseks on see, et oma varustust (telgid, magamiskotid, mitme päeva söök jms) me ise matkapäevadel kaasa tassima ei pea; kaasa peab võtma vaid oma riided ja hügieenitarbed. Kuna me ise matkal süüa tegema ei pea, ega telke püstitama, jääb meil selle võrra rohkem aega, et loodust nautida.

  • Raskustase: keskmine. Reisil tehtavad matkad peaks olema jõukohased igale vähegi füüsiliselt aktiivsele inimesele. Meie matkapäevadel läbime u 11-20 km (olenevalt päevast) ning suurem osa teest on pigem madalamad tõusud-langused, sinna juurde 2-3 kõrgemat tõusu. Siiski tuleb arvestada, et ühel matkal matkame 5 järjestikusel päeval. Samuti on oluline märkida, et kui Patagoonia asub üsna merepinna lähedal, siis reisi Atacama osa veedame u 2400m kõrgusel merepinnast (ning El Tatio geisrite juurde minnes 4200m kõrgusel) - loomulikult võtame tarvitusele erinevad meetmed, et kõrgusehaigust vältida, kuid sellega peaks arvestama.

  • Tempo ja kulg: Patagooniat ei saa avastada vaid kiirelt bussiaknast mäetippe vaadates, ehedaima kogemuse saab siiski ise matkates, tunnetades enda väiksust looduse ees, hingates puhast õhku, juues otse jõest liustikusulavett, võideldes Patagoonia tuultega. Samas on vahemaad Patagoonias suured, oma rütm on sees, mõned pikemad sõidud ka. Mõnes kohas on igal reisijal võimalik ise otsustada, kui aktiivset päeva ette võtta.

  • Kliima: Kuigi läheme Patagooniasse hilissuvel, tuleb seal rännates olla valmis muutlikuks ilmaks ning tugevateks tuulteks. Vahel juhtub, et ühe päeva jooksul saab ka kõik neli aastaaega ära näha, kuid see on lihtsalt osa Patagoonia kogemusest. Kõrbes on päeval palav, öösel jahedam. Nina saab pruuniks kindlasti, ülejäänud kehaosad vastavalt soovile.

  • Transpordiviis: lennuk, praam, buss, ning oma sissekäidud ja mugavad matkajalad.

Foto: Gerit Tiirik

Meie reisi esimene pool möödub “maailma lõpus” asuvas Patagoonias, kus ootavad helesinised liustikuväljad, lumiste tippudega graniitmäed, fjordid, metsik loodus. Hõredalt asustatud Patagoonia hõlmab umbes 1 miljoni km² suurust maa-ala Tšiili ja Argentiina lõunaosas, seetõttu on iseenesestmõistetav, et kõike me näha ei jõua, ega üritagi. Külastame põnevamaid kohti ning teeme seda mõõdukas tempos ja ise looduse keskele minnes. Meie reisi kõrghetkedeks on 5-päevane matk Tšiili kuulsaimas Torres del Paine rahvuspargis ning Argentiina alale jääva hiiglasliku Perito Moreno liustiku külastamine. Meie reisi teine pool viib meid aga hoopis teistsugusesse kliimasse, justkui teisele planeedile - maailma üheks kuivemaks piirkonnaks peetavasse Atacama kõrbe. Seal ootavad meid taaskord imelised maastikud - soolaväljad, liivaluited, Marsi-meenutavad alad. Meie kõrbereisi tipp-hetkedeks on El Tatio geisrite ja Salar de Atacama soolavälja külastus ning  päikeseloojangu vaatamine Valle de la Lunas (Kuuorus). Tänu oma kõrgusele, kuivusele ning eraldatusele on Atacama üks maailma parimaid paiku tähevaatluseks. Nii säravat Linnuteed, pole meie reisijuht mitte kusagil mujal näinud! Niisiis, läheme ka meie kohaliku astronoomi juurde teleskoopidega taevast uudistama ning taevakaardi selgitusi kuulama.

Omaette elamus on ka meie baasiks olev mudamajadega San Pedro de Atacama külake, kus elu käiks justkui teises rütmis ning kust rändurid tihti lahkuda ei taha. Ehk jõuame seal olles ka liivaluidetele “lauatama”, salajasele kõrbepeole, hiigelkaktuseid vaatama või mõne kohaliku “šamaaniga” kuulsat San Pedro kaktusejooki jooma.

TEEKOND

1. PÄEV.
Tee Patagooniasse ei ole lühike - ega siis muidu kutsutaks teda paigaks maailma lõpus… Meie Patagoonia seiklus saab alguse Lõuna-Argentiina väikelinnast El Calafatest. Tallinnast stardime eelmise õhtu lennuga Buenos Airesesse, kuhu jõuame meie reisi esimese päeva varahommikuks – samal päeval lendame El Calafatesse, kuhu jõuame pärastlõunal. Majutume hotelli, puhkame lennureisist ning jalutame linnakeses ringi. Õhtul esimene kuulus Argentina steak – keele viib alla, söö või lusikaga.

2. PÄEV.
Sõidame El Calafatest umbes 70km kaugusele UNESCO nimistusse kantud Los Glaciarese rahvusparki, mille kogualast üle poole moodustavad liustikud. Meie läheme vaatama üht tuntuimat -  Perito Moreno liustikku, mis on eriline seetõttu, et see jätkuvalt suureneb, mitte ei vähene nagu enamus maailma liustikke. Esmalt uudistame seda veepinnast u 75 meetrit ülespoole kõrguvat helesinist loodusimet vaateplatvormilt, kus saame liustikule väga lähedale minna. Kui meil veab, siis õnnestub näha ka liustiku servast lahtimurduvaid tükke, mille massist saab tegelikult hoopis paremini aimu kuuldes müra, mis jääkamaka vettekukkumisel tekib.

Seejärel aga ootab meid üks reisi suurimaid seiklusi ning teeme kohaliku giidi juhendamisel u 4-tunnise matka liustiku PEAL.

Õhtul jõuame tagasi El Calafatesse.

3. PÄEV
Hommikul sõidame Argentiinast üle piiri Tšiilisse Puerto Natalesesse, mida kasutame n-ö baasina, et minna kuulsasse Torres del Paine rahvusparki matkale. Tšiili üks suurimaid ning kindlasti tuntumaid rahvusparke Torres del Paine on eriline oma vaheldusrikka looduse poolest. Matka jooksul näeme lumiste tippudega mägesid, peegelsiledaid järvi, massiivseid liustikke, kärestikulisi jõgesid, graniitkaljusid, metsi… Ilmselt kohtame ka guanacosid, siinkandis on nähtud ka puumat. Pargis on ööbimine lubatud ainult kindlaksmääratud kämpingupaikades, kus olenevalt paigast on võimalus ööbida kas (kohapeal laenutatavates) telkides või majakestes. Täpne majutus igas kämpingupaigas selgub veidi enne matka vastavalt saadavusele.
Puerto Nataleses jääb meil umbes pool päeva selle pisikese ja armsa linnakese avastamiseks.

4. PÄEV
Varahommikul võtame suuna Torres del Paine rahvuspargi poole ning pärast bussi- ja praamisõitu, mis pakub imeilusaid vaateid igas suunas, alustame umbes keskpäeval oma matka esimest päeva Paine Grande kämpingust Grey kämpingusse, matkates enamasti mööda Grey järve kallast. 11-kilomeetrise tee jooksul võtame aega foto- ja snäkipeatusteks või lihtsalt selleks, et lummavaid vaateid nautida.

5. PÄEV
Ärkame koos päikesega ning võtame suuna Grey liustiku poole. Grey liustik on osa Lõuna-Patagoonia jääväljast, mis on Antarktika ja Gröönimaa järel maailma suuruselt kolmas jäämass ning magevee reserv. Liustiku lähedus on ka põhjus, miks Patagoonia ilm on väga vaheldusrikas - kõvad tuuled ning võimalikud vihmahood on osa Torres del Paine kogemusest.

Päeva lõpuks peame jõudma tagasi Paine Grande kämpingusse, kust eelmisel päeval oma matka alustasime. Paine Grande kämping, asudes Pehoe järve kaldal ning mägede vahel, on terve pargi ilusamaid. Sel päeval matkame kokku u 16km, kuid meil jääb ka aega ka lihtsalt olemiseks ning vaadete nautimiseks.

6. PÄEV
Taaskord ärkame päikesetõusul ning võtame suuna kämping Italiano suunas (u 10km), kogu tee jooksul avaneb vaade kuulsatele Cuernos’e mäetippudele. Jätame oma asjad kämpingusse ning läheme avastama Valle Francesi (Prantsuse org), mis pakub pargi ühtesi imelisemaid vaateid. Tee sinna kulgeb ülesmäge, aga meil on aega seda rahulikult läbida. Kel jaksu rohkem, saab Francesi vaateplatvormilt veel edasi Mirador Britanico vaatepunktini ronida, kus graniitkaljud (Paine Grande, Catedral, Aleta de Tiburón ja Cuerno Norte) ümbritsevad pea 360 kraadi ulatuses. Tee sinna on raske, aga kindlasti seda väärt. Tagasi Italiano kämpingusse jõudes võtame oma asjad ja matkame veel veidi (1,5km) kämping Francesi, kus sellel ööl peatume.

7. PÄEV
Matkame mööda Nordenskjöldi järveäärset ning Almirante Nieto mäenõlva kämping Chilenosse (u15km).

8. PÄEV
Ärkame mõned tunnid enne päikest ning matkame u 4km Base Torres vaatepunktini, pargi tunnusmärgi - 3 Paine graniittorni juurde, mis päikesetõusul roosaks värvuvad. Võtame aega, et nautida matka üht tipphetke ning vaatame, kuidas tornide värv mõne tunni jooksul korduvalt muutub.

Tagasitee on kogu matka kergeim, minnes vaid allamäge. Võtame kämpingust oma asjad ning matkame veel 10km, et võtta buss tagasi Puerto Natalesesse. Õhtul puhkame matkast.

9. PÄEV
Sõidame piirkonna suurimasse ning Tšiili lõunapoolseimasse linna Punta Arenasesse, kus tutvume sadamalinnaga. Siin lõpeb ka meie reisi Patagoonia osa. Õhtul lendame Põhja-Tšiilisse Calamasse, mis on meie väravaks Atacama kõrbe.

10. PÄEV
Maastik on muutunud tundmatuseni. Kui võiks arvata, et kõrb on vaid üksluine ja kuiv ala, siis Atacama üllatab väga erinevate vahelduvate maastikega. Meie baasiks saab pisike ning omapärane 2400m kõrgusel asuv San Pedro de Atacama linnake. Esimese päeva võtame väga rahulikult, et aklimatiseeruda.

11. PÄEV
Sel päeval võib korduvalt tekkida tunne nagu oleksime teisele planeedile sattunud. Esmalt  külastame Marsi-meenutavat Valle de la Muerte (Surmaorg), kus näeme põnevaid kivi- ning liivamoodustisi ning soovijad võivad ka liivaluidetel “lauatamist” proovida. Päikeseloojangut läheme aga vaatama Valle de la Luna’ sse (Kuuorg), mis taaskord pakub “maavälisi” vaateid, nii kaugele kui silm seletab.

12. PÄEV
Külastame Lõuna-Ameerika suuruselt teist soolavälja Salar de Atacamat, mis on omapärane korallitaolise soolakristallidest moodustunud pinnase poolest. Meie põhisihiks saab keset soolavälja laiuv Chaxa Laguun, mille peegelsiledas vees elutsevad flamingoparved koos ümbritsevate lumetippudega mägedega pakuvad meeldejäävaid vaateid.

Atacama on tuntud oma selge taeva poolest, seal asuv maailma suurim astronoomiaprojekt ALMA observatoorium on selle tõestuseks. Niisiis läheme ka meie õhtul kohaliku täheteadlase juurde, kes meile otse tähistaeva all põneva astronoomiatunni annab ning oma teleskoopidega “mängida” laseb.

13. PÄEV
Meie reisi viimane tegusam päev viib meid varahommikul päikesetõusuks 4300m kõrgusele El Tatio geisrivälja juurde, mis koosneb ligi 80 aktiivsest geisrist ning on suurim geisriväli lõuna hemisfääris. Julgemad saavad ka suplemiseks mõeldud naturaalselt kuumadesse basseinidesse hüpata! Tagasiteel saame nautida vaateid vulkaanidele, mägedele, ringi hulkuvatele laamadele ning külastame põgusalt ka pisikest karjakasvatajate küla Machucat. Samuti teeme peatuse Kaktuseorus, kus saame jalutada võimsate 9-meetriste ning sadu aastaid vanade kaktuste vahel.

14. PÄEV
Sõidame Calamasse, kust lendame Tšiili pealinna Santiagosse, kus jääb meil pärastlõuna linna avastamiseks.

15. PÄEV
Algab meie tagasilend Eestisse.

PS! Lisa: Meie reis seda küll ei sisalda, kuid kellel aega veidi rohkem, soovitaks reisi mõne päeva võrra pikendada ning lennata ka Lihavõttesaarele. Keset Vaikset ookeani asuv, maailma üks eraldatumaid saari sarnaneb kultuuriliselt pigem Polüneesiale, kuid kuulub siiski hoopis Tšiilile. Oma müstiliste kivist näokujude poolest kuulus saar on kindlasti koht, mida oma elu jooksul külastada ning sageli suureks üllatuseks on just meie reisi lõpp-punkt Santiago parim ja odavaim koht, kust Lihavõttesaarele lennata. Kel huvi, saame jagada soovitusi, nõuandeid ning abistada retke korraldusega.

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Nicole Miño

Foto: Nicole Miño


HINNA SEES ON kõik transfeerid (k.a. Argentiina ja Tšiili siselennud) ning majutus; Torres del Paine matka vältel kõik hommiku- ja õhtusöögid ning kahe päeva lõunasöök; eestikeelse reisijuhi ja kohaliku teejuhi teenused ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Hotellides on majutus kahekohalistes tubades (ühese toa lisamaks kokkuleppel). Torres del Paine matka ajal ööbime vastavalt saadavusele kas telkides või majakestes (kus tube tuleb jagada teiste matkalistega) - telkide, magamiskottide jms kohapealne laenutus hinna sees.

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid väljaspool programmi, reisikindlustus ja liivalauatamine Atacamas (u 15€). Suurte lisakulutustega arvestama ei pea – looduses pole raha kusagil kulutada või on elu tagasihoidlik ja pigem säästliku viisiga. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult söödud, joodud ning kott suveniire ja käsitööd täis.

Enne reisi teeme kindlasti kogu seltskonnaga ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ning arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused.  Vaata ka Patagoonia pildigaleriid >

Foto: Gerit Tiirik


Foto: Gerit Tiirik

Reisijuht Gerit Tiirik


Gerit reisis juba lapsena üksjagu, kuid sai suurema reisipisiku tänu gümnaasiumi ajal vahetusõpilasena Venetsueelas veedetud aastale, kuhu ta pidi tookord sõitma Tšiili asemel. Geograafia tunnis tehtud uurimustöö oli loonud aga unistuse külastada just Tšiilit, eriti köitis Patagoonia. Viimased 7 aastat on Gerit suurema osa ajast Eestist eemal olnud - elanud Taanis, Hispaanias, Inglismaal ja Mehhikos ning reisinud pikemalt Kagu-Aasias ning Lõuna-Ameerikas. Tśiilis ja Argentiinas (Patagoonias) on ta kokku veetnud u 5 kuud. Igapäevaselt töötab Gerit disainerina.


Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.

Telefon