Peruu – Andidest Amazonaseni

Reisiaeg: 1. – 15. oktoober 2019 (15 päeva kohapeal)

Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht Aliine Lotman

Osavõtutasu: 3 500 eurot (ei sisalda lennupileteid Tallinn-Lima-Tallinn, ca 1 100 eur) 

Kutsume Sind kaasa seikluslikule reisile Peruusse – kontrastiderohkeimasse riiki Ladina-Ameerikas! Sellel reisil näeme mitut täiesti erinevat Peruud – Amazonase vihmamets ja Andide mäestik erinevad mitte ainult looduse ja kliima, vaid ka inimeste, keele, toidu ja üleüldse kõige poolest, mis laseks aimata, et mastis lehvib tegelikult sama riigi lipp. Reisi alguses külastame legendaarset Machu Picchut, Inkade pealinna Cuscot ning matkame Pühas orus Valle Sagrados. Seejärel sukeldume Amazonasesse, et tutvuda maailma suurima džungli kõige ehedamate ja varjatumate rikkustega. Näeme seninägematuid loomi, kuuleme senikuulmatuid hääli ja kogeme ürgloodust kogu selle vahetuses. Me ei unusta ka mitmekesist Peruu kööki, muusikat ning ööelu, mis on ju samuti osa kohalikust kultuurist. Väike reisiseltskond ja hingega koostatud programm võimaldavad võtta Peruult tõepoolest parima, mida sellel kireval ja elujaataval maanurgal pakkuda on.

TEEKOND

1. PÄEV. Väljalend Tallinnast. Sõltuvalt lennuplaanist jõuame Peruu pealinna, Vaikse ookeani kaldal asuvasse Limasse kas sama päeva õhtul või järgmisel varahommikul.

2. PÄEV. Reisi esimesel poolel avastame elu Andide mägedes, õpime tundma ketšua rahvaste kultuure ja Inka impeeriumi – Tawantinsuyu – pärandit. Alustame seda avastamist Inka impeeriumi kunagisest pealinnast Cuscost, kuhu toob meid otselend Limast. Cuscot on sealsete mälestusmärkide ja arhitektuuripärlite tõttu hellitavalt kutsutud ka “Ameerika Roomaks”. Et aga see “Rooma”asub 3400 meetri kõrgusel merepinnast, võtame aega puhata ja kõrgusega harjuda. Kindlasti aitab aklimatiseerumisele kaasa tassike ketšua kultuurides traditsioonilist kokaleheteed, mis maitseb hästi ja turgutab meelt. Maitselt ja värvilt meenutab kokatee ehk veidi rohelist teed (aga oleme kuulnud ka võrdlusi, kus jääb kõlama sõna “kaseleheleotis”), kuid kehale mõjub ta veidi kohvi moodi. Cuscoga põhjalikumalt tutvumiseks võtame aega Machu Picchult naasdes.

Kui õhtul on jaksu, teeme linnas omapärase tuuri – jalutame õhtuses Cuscos koos restorani peakokaga, kes räägib meile Andide söögikultuurist ja tutvustab meile oma lemmikuid söögikohti naabruskonnas. Peakoka-tuuril avaneb meil võimalus mekkida nii restoranitoite kui parimaid tänavasnäkke.

3. PÄEV. Alustame teekonda Machu Picchule, sõites esmalt mikrobussiga Inka impeeriumi kindluselinna Ollantaytambosse. Teekonna jooksul näeme ketšuate kultuuri mõjutanud kõrg-Andide loodust – pühadeks vaimudeks peetavaid mäetippe ning pea tühjana laiuvat kõrgmäestike maastikku puunat. Soovi korral teeme tee peal fotopeatusi või astume sisse ühte või teise külakesse.
Ollantaytambosse jõudes tõstame suure pagasi meid ootama jäävasse külaslistemajja hoiule ning istume ise koos käsipagasiga rongile. Tunnike rongisõitu avab meile Andid uuest küljest – laiadest rongiakendest näeme džunglile sarnanevat mägist pilvemetsa, kus puudelt ripuvad vägevad samblikud ja okstel õitsevad eri värvides bromeeliad. Terve tee saadab meid rööbaste kõrval looklev Urubamba jõgi. Pärastlõunaks jõuame Aguas Calientesesse ehk Machupicchu Pueblosse – külakesse Machu Picchu jalamil. Seal võime võtta aega käsitööturul tiirutamiseks või minna puhkama kaljude vahel asuvasse loodusliku veega termaalbasseini, mis on küll veidi vana ja väsinud, kuid mille asukoha eest annaks nii mõnigi moodne spaa pool kuningriiki.

4. PÄEV. Tänase päeva staar on inkade “kadunud linn” Machu Picchu – üks Lõuna-Ameerika tuntuimaid turismisihtkohti,  UNESCO maailmapärandisse kuuluv “uus maailmaime”.  Kuigi koht oli kohalike karjuste seas alati tuntud, “avastas” inkade püha linna läänemaailma jaoks 1911. aastal ameerika arheoloog Hiram Bingham – mees, keda loetakse üheks Indiana Jonesi tegelase prototüübiks. “Avastaja” eesõigusega viis Bingham suure osa Machu Picchult leitud artefakte küll Põhja-Ameerikasse, kuid koha võimsust see ei vähenda.

Ärkame enne kukke ja koitu, et kell kuus, kui Machu Picchu külastajatele avatakse, olla esimestena kohal. Siinkohal tasub mainida, et turistihordid saabuvad Aguas Calientesesse keskpäevase nn turistirongiga otse Cuscost ning siis on need varemed sadade käratsevate gruppidega üleujutatud. Selleks hetkeks pole seal enam veeranditki seda maagiat, mis valdab Sind siis, kui vaikuses ja hämaras istudes koged, kuidas udu hakkab Machu Picchu kohalt vaikselt kerkima ja päike kunagise pühakoha vallutab. Võtame mitu rahulikku tundi, et iidses linnas kolada ning kunagist hiilgust tunnetada.

Neil, kel energiat üle ning soov mäetippusid vallutada, on võimalus tõusta ka Wayna Picchule, mis kõrgub täpselt Machu Picchu kohal. Arvatakse, et just siin tervitas impeeriumi peapreester hommikuti tõusvat päikest. Nii mäkketõus ise kui iidsetelt treppidelt avanevad vaated võtavad küll põlve veidi võbelema, kuid tagasi alla jõudes on saavutustunne seda suurem. Machu Picchult tagasi Aguas Calientesesse jõudes lõunatame kergelt ning sõidame rongiga tagasi maalilisse Ollantaytambosse, kuhu jääme ka ööseks.

5. PÄEV. Ärkame Ollanataytambos – inkadeaegses linnakeses, mis erinevalt Machu Picchust on asustatud tänaseni. See pisike linnake on tiksunud oma vaikses rütmis juba aastasadu ning jääb Cuscost Machu Picchule ja tagasi suunduvatel turistidel enamasti kahe silma vahele. Olles inkade ajalooga lähemalt tuttavaks saanud, on meil nüüd võimalus näha päris igapäevaelu mägedes ja õppida rohkem tundma ka ümbritsevat loodust. Selleks võtame ette päevase matka mägedes.

Et Andide elu kõigi ihurakkudega tundma õppida, ei matka me üksi – meiega koos liiguvad ketšuatest karjased ning nende hoolealused – laamad. Laamad, kes olid inkade impeeriumi üheks peamiseks aluseks, on üks Andide tuntumaid sümboleid. Kahjuks on aga ajaga nende kasutamine vähenenud ning see on negatiivsete tagajärgedega nii loodusele kui inimestele. Meie matkame koos kohalikku ökoturismi eest vedavate külainimestega, kelle eesmärk on kõrgmägede kogukondade elu-olu parandada ja taaskord populariseerida laamade kasutamist peamiste veoloomadena. Oma matkal näeme nii mägikülasid kui hingematvaid vaateid.

Pärast matka naaseme Cuscosse.

6. PÄEV. Lõpuks on meil aega ka rahulikult ringi vaadata Cuscos, et põhjalikumalt tutvuda selle linna kauni arhitektuuriga. Loomulikult on siin mitu konkistadooride poolt otse inkade müüridele ehitatud katedraali ja muuseumi, aga väga mõnus on ka lihtsalt jalutada mööda kauneid tänavaid ning külastada terve Lõuna-Ameerika parimaid käsitööturge – ei ole maailmas võrdset Peruu alpakavillastele kampsunitele ning mütsidele, kootud vaipadele ning hõbeehetele. Kindlasti ei unusta me ka Cusco muusikaskeenet – siin on mitu väikest ja õdusat muusikabaari, kus kohalikud moosekandid mängivad mitte ainult Andide vilepillimuusikat, mida kuuleb rohkem restoranibändidelt, vaid lasevad kõlada ka Bob Marley ja Manu Chao nootidel. Õhtuses vööndis avaneb võimalus ka nautida Peruu kuulsaimat kokteili – pisco sourit.

7. PÄEV. Kätte on jõudnud reisi teine pool, mille pühendame maailma suurimale metsale – Amazonase džunglile. Cuscost lendame Lima kaudu vihmametsa südames asuvasse Iquitosesse – maailma kõige suuremasse linna, kuhu ei vii ühtegi teed. Lend viib meid üle Andide sügavale Amazonase džunglisse – juba lennukiaknast lõputuna horisondini kulgevat metsa vaadates saab hea perspektiivi ning aimduse selle tohutust ulatusest. Iquitos aga on pulbitseva eluga tohutu paabel keset džunglit, mis kahtlemata väärib lähemat tutvumist. Sellel päeval aga teeme seda ainult põgusalt – põhjalikumaks avastamiseks on meil rohkem aega metsaretkelt naastes. Harjume kuumusega ja teeme ettevalmistusi eelseisvaks džungliseikluseks.

8 – 13. PÄEV. Elame ja hingame Amazonase džunglit. Esimesel päeval sõidame kas mootorpaadi või kohaliku jõelaevaga Iquitosest ca 70 kilomeetrit ülesjõge ning pöörame seejärel sügavamale metsa, Yanayaku harujõele. Meie baaslaagriks saab džunglisse ehitatud lihtne ja mugav kämping, mis on ainult meie ja meie meeskonna päralt. See koht on varustatud kõige vajalikuga, et nautida Amazonast täiel rinnal ilma, et seiklus päris üleelamislaagriks muutuks – magame bungalotes, ühisteks ettevõtmisteks on suur ja mõnus maloka ehk ühisruum. Siit teeme lühemaid ja pikemaid vaatlusretki metsa nii päeval kui öösel, nii jalgsi kui kanuudes. Võime võtta ette ka ühe öö, mille veedame täiesti metsas – ööbime puude vahele tõmmatud võrkkiikedes, ümbritsetuna vaid moskiitovõrgust ning öise džungli helilainetest.
Samuti külastame ka sügavamal džunglis asuvaid pueblosid. Need on külakesed, kus ei tee keegi suled peas turistidele näitemängu, vaid meie ees avaneb autentne tänase džunglirahva elu. Läheme külla ka kohalikule šamaanile, kes töötab muu metsatarkuse kõrval ka kuulsa psühhedeelse ayahuasca-taimega. Soovijatel on võimalus ka sellest tseremooniast osa saada.

Loodus on ehe, võimas ja liigirikas, järved selged ning puhtad. Õhtul võime püüda kala, meie kohalikud sõbrad püüavad ja valmistavad meile ka eksootilisi toite, mida džungel pakub. Piirkond, kus elame on lammimets ehk mets, mida jõgi perioodiliselt üle ujutab. See pakub meile ainulaadset kogemust metsaelust, kus ajuti on külatänavail ainsaks liikumisvahendiks kanuu.

Soovijatega võtame ette ka retke öisesse džunglisse, mis on eriti põnev ning sünge kogemus. Öösel algab džunglis hoopis teistsugune elu, putukate ja loomade kisakoor on kõrvulukustavalt vali – vaikusele ei ole öises vihmametsas kohta. Aerutame ka kanuudega öisel jõel ning püüame silmata taskulampide valgel kuni 6 meetri pikkuseks kasvavaid kaimaneid ning muid öise eluviisiga loomi. Mõnel õhtul võime minna suure Amazonase keskel asuvale liivapaljandikule, et ujuda koos roosade jõedelfiinidega, nautida maailma ilusaimat päikeseloojangut ning süüdata lõke.

Tegevust jätkub, aga aega jääb ka puhkamiseks ja võrkkiiges raamatu lugemiseks. Oma tegevusi saame planeerida jooksvalt ja dünaamiliselt, kõikide soove arvestades – meie päralt on kogenud metsagiidid ja kokk, nii kanuud kui mootorpaat. Saame gruppi jaotada nii, et igaüks leiab enesele meelepärast tegevust. Kuuenda päeva õhtuks jõuame tagasi Iquitosesse.

14. PÄEV. Iquitos. Nüüd on meil aega selle mitmekihilise linnaga põhjalikumalt tutvuda. Hommikul on põnevaim koht kindlasti Puerto Belèni slumm, kus käepärastest vahenditest kokkuklopsitud tokkide otsas majad on ehitatud suures osas vette ning osaliselt ka ujuvatele balsaparvedele. Belèn on Amazonase rahvastele mitteametlikuks pealinnaks, kuna sealselt hiiglaslikult turult saab osta ja müüa kõike, millega üks džunglielanik seotud on. Nii saab küla šamaan sealt kuivatatud ahvipäid, kohalik gurmaan kilpkonnajalgu ja meie näiteks eriliselt kaunist käsitööd. Loomulikult on see täiesti eriline pildistamispaik, kus käib kauplemine ja igapäevane jõeelu käsikäes. Pärastlõunal aga võime minna näiteks Pilpintuwasi loomade rehabilitatsioonikeskusesse, kus elavad jaaguarid, sipelgakarud, tapiirid ja muud loomad, kes meil metsaretkel nägemata võisid jääda. Õhtul saame näha jõeäärsel promenaadil pärast päikeseloojangut käima löövat kummalist, aga palavat ja sõbralikku urbaniseerunud džungli ööelu.

15. PÄEV. Hommikul lendame Limasse, kus teeme jalutuskäigu Vaikse ookeani ääres asuvas Barranco linnasosas, mida võiks nimetada Lima Kalamajaks. Sööme maailma parimaid mereande, õhtul suundume aga juba lennukile. Tallinnasse jõuame 16. päeva õhtuks, uuestisündinud ning õnnelikena.

Cusco. Foto: Jüri Pilliroog

Machu Picchu. Üks ja ainus. Foto: Maarja Maalder

Teejuht Roberto Ollantaytambos. Foto: Katrin Merirand

Iquitos. Foto: Katrin Merirand

Meie privaatne ning mugav džunglikämping keset vihmametsa ning loodushääli. Foto: Jüri Pilliroog

Šamaan Jorge Yanayaku jõelt. Foto: Kaupo Kikkas

Vihmametsas. Foto: Valdur Maibach

Belèni ujuv turg hommikul. Foto: Jüri Pilliroog


HINNA SEES ON siselennud Lima-Iquitos, Iquitos-Lima-Cusco ning Cusco-Lima; samuti kõik transfeerid ning majutus 2- või harva 3-kohalistes tubades, Machu Picchu rongipiletid ning sissepääs; toitlustus kogu metsaretke vältel ja enamik metsas vajaminevast matkavarustusest; eestikeelse reisijuhi teenused ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile.

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid väljaspool Amazonase metsaretke (kuid viimased on Lõuna-Ameerikale kohaselt üpris soodsad); reisikindlustus; vabatahtlikud lisaekskursioonid (mida ei ole ka programmis kirjas, aga mida on mõnel pool võimalik korraldada – ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna). Suurte lisakulutustega arvestama ei pea – metsas pole raha kusagil kulutada ning ka mägedes on elu tagasihoidlik ja pigem säästliku viisiga. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult ja rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ning kott suveniire ja käsitööd täis.

KORRALDUSLIKUST POOLEST – kuna tegemist ei ole tavalise turismireisiga, siis ei ole kaugeltki kõik meie eest ette-taha ära tehtud ning igal pool valge põllega teenindaja ootamas. Samuti ei lähe kontseptsiooniga kokku ööbimine kõige nooblimates hotellides – pigem paneme rõhku kohalikule karakterile, arhitektuurile ning kindlasti ka asukohale. Meie majutuskohad on väikesed lihtsad perehotellid ning asuvad alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest, söögikohtadest kui ka ööelust. Džunglis on meie elukohaks personaalne kämping (lodge), kus meie eest hoolitsevad personaalselt nii kohalik kokk, rajaleidja ja veel mitmed abilised. Majutus on kahekohalistes tubades, džunglis kahekohalistes bungalotes (ühese toa lisamaks kokkuleppel). Ühtegi matka ei džunglis ega mägedes ei tee me koos asjadega, eesmärk on loodusvaatlus ja mitte sport. Seega eeldused sellel reisil osalemiseks on kindlasti vaid psühholoogilised ning seotud kliima ja muude tingimustega, mitte vanuse või füüsilise vormiga. Samuti oleme retke jooksul tihti nö vabas graafikus, et ei peaks pidevalt kiirustama. Jooksvalt otsustame nt söögikohti ja loomulikult ei ole kohustust ka kogu aeg kogu grupil koos viibida – soovi korral leiab piisavalt hetki üksiolemiseks. Paljudele olukordadele läheneme loovalt ning ei planeeri algusest lõpuni igat sammu ette.

Enne reisi teeme kindlasti kogu seltskonnaga ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ning arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused. 
Reisi eelsoojenduseks vaata ka meie Peruu reiside pildigaleriid.


aliine lotman.jpg

Reisijuht Aliine Lotman

Aliine teab, et kõige magusam suutäis on räpase matšeetega poolitatud papaia ja kõige parem uni tuleb tsikaadide kurdistava laulu saatel. Ta on erineva pikkusega eluetappe veetnud Ecuadoris, Ugandas, LAVis ja Hispaanias ning omandanud tänu erinevates kultuuri-ruumides ekslemisele optimistliku elumoto "usalda, aga ära ole idioot". Aliine on õppinud antropoloogiks ning uurinud inimeste söömisharjumusi, aeg-ajalt kirjutab ta toidust ka artikleid.

Peruu-reise on Aliine juhtinud alates 2015. aastast. Imepäraste vedamiste ahelana on tal nende aastate jooksul avanenud võimalus turvaliselt distantsilt jaaguariga tõtt vaadata, laternaid kustu puhudes roosade jõedelfiinidega vestlusesse laskuda, kargu abil Machu Picchule hüpelda ning pidevalt imestada uute kihtide üle, mida Peruu endas peidab.

Kuula Raadio2 reisisaate Reispass lindistusi Aliine Lotman’ iga: 
Reisiaasta 2017 (17.12.17)
Ecuador (01.04.18)
Ecuador (08.04.18)
Uganda (30.1016)
Uganda (07.10.18)


Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.

Telefon