COSTA RICA, ¡Pura Vida!

* LOODUS- JA PUHKUSEREIS

Üks ja ainuke Costa Rica on Kesk-Ameerika pärl, milles pindalast veerand kuulub rahvusparkidele ja mille randasid uhuvad nii Kariibi meri kui Vaikne ookean. Meie laseme hea maitsta kõigel, mida see troopiline paradiis pakub - kastame oma varbad nii põhjarannikul loksuvasse Kariibi merre kui lõunas laiutavasse Vaiksesse ookeani. Nende kahe vahel jõuame ronida vulkaani otsa ja koopasse ning ehk leida ka mõned põõsatagused, kuhu ameerika turistid veel jõudnud pole.

Enamikku riigist katabki troopiline vihmamets, mille keskel kõrguvad üle 10 vulkaani. Kõrgematel mäenõlvadel leiab ka maagilisi pilvemetsi. Oma reisil alustame Kariibi mere äärest, et kogeda killukest omalaadsest Afro-Kariibi, põliselanike ja Kreooli kultuuri segust, mida just siin leida võib. Loomulikult avastame ka erinevat vihmametsa ja vulkaane, koski ning koopaid. Reisi viimases osas jõuame Vaikse ookeani äärde ning võtame aja tõeliselt maha - tunneme mõnu, nagu tico’d ehk kostariikalased armastavad ütelda, ¡Pura vida!

REISIAJAD:

  • 26. detsember 2024 – 7. jaanuar 2025

  • 10. - 23. oktoober 2025

KESTUS: 13 päeva kohapeal (koos rahvusvaheliste lendudega +1 päev koju jõudmiseks)

OSAVÕTUTASU: 3 300 eur (ei sisalda rahvusvahelisi lennupileteid Tallinn - San Jose - Tallinn)

SELTSKOND: kuni 9 reisijat ning reisijuht, Ladina-Ameerikas elanud ja rännanud ekskursiooni ja loodusgiid Liina Eik. Costa Rica reis on Liinale esimene selles riigis, kuid seda enam saab sellest just kogu hingega loodud kogemus nii endale kui neile, kes sellisele reisielamusele avatud.

REISISTIIL: reisi fookus on loodusel ja aja maha võtmisel - peamisteks märksõnadeks on rahulik tempo ja kohalolu tunne, looduse ning kultuuri kogemine ja mõistmine.

MUGAVUSTASE: reis on sobilik mugavale, kuid avatud meelega seiklejale.

RASKUSTASE: kerge või keskmine olenevalt enda füüsilisest vormist - teekonnal naudime lühemaid ja pikemaid loodusmatku, mis on pigem jalutuskäigud-pargis stiilis - eesmärk on märgata elu enda ümber. Võimalikud väljakutsed on seotud pigem sooja temperatuuriga. Suurt pagasit reis ei nõua ning asju saab alati mugavalt jätta majutusse või autosse.

MAJUTUS: kvaliteesed ja eripärased bungalod või hostelid parimates võimalikes asukohtades.

TEMPO JA KULG: pigem rahulik kulgemine. Sõidud sihtkohtade vahel on mõnetunnised, reisil on aega olla ka omapead: looduses elu jälgida, rannal raamatut lugeda, üksi jalutama minna.

KLIIMA: keskmised temperatuurid jäävad 24-30 kraadi vahele, seega soe ja mõnus. November on veel vihmaperioodi lõpp, aga kui sajab, siis pigem pealelõunal - vihma kaitseks võta kaasa keep või kilejopp. Ilm oleneb ka piirkonnast - Kariibi ääres on ilm troopiliselt niiske ja soe, põhjaosas kuivem. Mägedes võib olenevalt kõrgusest olla ka jahedam, nii et pusa ja pikad püksid kindlasti kotti.

VARUSTUS: kotti võiks pakkida vihmajope, veekindlad matkajalatsid, kiiresti kuivavatest materjalidest kihiline riietus. Arvesta, et mõned rajad võivad olla mudased! Loomade vaatlemiseks on hea binokkel, pimedas ka punase valgusega pealamp. Mõnel pool on plastikpudelid keelatud ja vajalik korduvkasutatav veepudel; sääsetõrje, päikesekaitse.

TRANSPORDIVIIS: Liigume ringi privaatse minivan’iga.

Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa siin end meie uudiskirja saajaks ning saadame Sulle personaalselt infot reisiuudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1. PÄEV / San Jose
Täna tõstame oma jala Costa Rica pinnale ja esimesel ööl majutume pealinnas San Jose, et lennuväsimusest puhata.

2. PÄEV / Tortuguero rahvuspark
Teise päeva hommikul astume julgelt seiklusele vastu ja võtame suuna rannikule, kuhu jõuame peale paaritunnist kruusateed mööda keerutamist. Istume paati, sest meie esimesse sihtkohta Tortuguero rahvusparki saab üksnes õhu- või veeteed mööda. Saabume väikesesse Tortuguero külla ja kasutame pealelõunat mööda kuiva maad ringi vaatamiseks. Tortuguero rahvuspark on suur Ramsari märgala, kilpkonna- ja soomaa, mis on üks Costa Rica erilisemaid parke. Nimegi sai ta oma kuulsama asuka, (rohe)kilpkonna järgi. 

3. PÄEV / Cahuita rahvuspark
Ärkame looduse rüpes ja teeme kohaliku giidiga paadiretke mööda kanaleid, et täiel hingel nautida ainulaadset Amasoonase moodi loodust proovides kohalikke püsielanikke ka oma silmaga märgata. Peale lõunat viib paat meid tagasi autode ja teede maailma, kus õhtuks saabume Cahuita rahvusparki. Cahuita küla on tänu rahvuspargile on pääsenud suurtest hotellikettidest ja säilitanud tõelise Kariibi vaibi, samas tervitades rahvusvahelist hõngu. Nagu rannikul ikka, osatakse värsketest mereandidest hõrgutisi teha ja armastatakse Bob Marleyt. Sätime end siin sisse järgmiseks kolmeks ööks. 

4. PÄEV / Cahuita rahvuspark
Cahuita rahvuspargi 93-l ruutkilomeetril leiab nii liivarandasid kui merre ulatuvaid kaljusid, korallriffe, märgalasid, jõgesid kui ranniku vihmametsa. Elurikkus hüppab, õõtsub ja lainetab siin kogemiseks kõigi meeltega. Üks mõnus matkarada, mis läbib nii dzunglit kui randasid, algab otse külast - hea õnne korral võib siin kohata kirevasulelisi troopilisi linde, nt iibiseid, haigruid, tuukaneid jt, aga ka möira- ja kaputsiinahve, laiskloomi, sipelgaõgijaid või iguaane.

5. PÄEV / Bribri kogukond
Cahuita lähistel elavad ka mitmed põliselanike kogukonnad, kes on suutnud oma kultuuri säilitada vaatamata keerulistele oludele. Nemad tunnevad oma kodu nagu ei keegi teine ja on õnneks valmis oma maailma ust paotama ning külalisi vastu võtma. Läheme külla Catato Lópezi perele kohalikus bribri kogukonnas. Pereema Vicky näitab, kuidas käib kakao valmimise protsess. Saame tuttavaks traditsioonllise põllumajanduse ja ravimtaimedega.

6. PÄEV / Tirimbina vihmamets
Reisi kuuendal päeval on aeg Kariibi merele tänutundes selg pöörata ja suunduda loodesse Costa Rica keskossa. Neli tundi sõitu ning leiame end keset Tirimbina vihmametsa kaitseala. Siin on 9 km radasid, mille osaks on ka kaks rippsilda. Pikem neist oma 262 meetriga on üks  pikemaid Costa Rical. 345 ha kaitsealal on nii madalamat kui kõrgemat metsa, samas on temperatuurid kõige kõrgemast pilvemetsast natuke mõnusamad. Siin tegeletakse nii teadusuuringute, hariduse kui ökoturismiga ja kohalikud giidid on tõelised eksperdid. Kuna ööbime kohapeal, saame teha öise metsaretke, et loodetavasti nii mõnegi kohaliku asukaga lähemat tutvust teha. 

7. PÄEV / Poas vulkaani rahvuspark
Tänane päev on pühendatud vulkaanidele. Asume teele ja vaatame ringi lähedal asuvas Poasi vulkaani rahvuspargis. Poas on üks ilusamaid vulkaane, aga tema laia kraatrit saab näha üksnes hea ilmaga. Tema lähedal on ka Congo vulkaan ja kaunis Hule järv. Pealelõunal sõidame Arenali vulkaani piirkonda ja jääme ööbima La Fortuna nimelisse külakesse, mis on kuulus maapõuesoojade vete poolest. Õhtu on ideaalne, et end turgutada ja need kuulsad kuumad allikad ka ise ära proovida.

8. PÄEV / Tenorio rahvuspark
Meie mõnusa tempoga kulgemine jätkub põneva mägismaa avastamisega. Peale paaritunnist sõitu jõuame Tenorio rahvusparki, kus teeme korraliku matka imetlema Rio Celeste unikaalseid türkiissiniseid vesi. Põliselanikud usuvad, et kunagi, kui jumalad taeva siniseks värvisid, siis pesid nad just siin puhtaks oma pintslid. Kiirustamiseks pole põhjust, sest jääme ööbima lähedusse, et matkaväsimusest korralikult välja puhata.

9. PÄEV / Nicoya poolsaar
Üheksas päev algab vara. Võtame suuna Nicoya poolsaarele, kuhu jääme kuni reisi lõpuni. Esimene peatus on Barra Honda rahvuspark (umbes 2,5 tundi sõitu). See 23 ha suurune park loodi, et kaitsta unikaalseid lubjakivikoopaid, mida on kokku 42. Kohata võib nahkhiiri, ämblikke, konni, salamandreid ja teisi koopaelanikke, siinses haruldases kuivas troopilises metsas aga ahve, sõralisi, sipelgaõgijaid, roomajaid, lindudest haraknääre, tuvisid, papagoisid jpt. Laskume giidiga koopasse ja vaatame ringi metsavahel. 
Pealelõunal sõidame paar tundi lõunasse meie viimasesse peatuspaika Montezuma külakesse, kus veedame 4 ööd. 

10. PÄEV / Montezuma
Montezuma
oma imeliste randade ja koskedega on tõeline troopiline paradiis ja juba ammu saanud hipide, ökoturistide ja kunstnike meelispaigaks. Tema maaliline boheemlaslik olemus puhkeb õide laupäevahommikusel turul, kus saab uudistada kohalikku toitu ja käsitööd või saada osa muusikute jämmist tänavanurgal. Võtame meiegi chillilt ja püüame ennast peale selja taha jäänud seiklusi rahulikku rütmi loksutada. 
Kui jaksame, kõnnime pealelõunal 20 minuti kaugusel olevat koske imetlema. Õhtul võib nautida latiino rütme Chico baaris.

11. PÄEV / Cabuya küla
Keerame kellad Vaikse ookeani järgi ja asutame end teele, et olla mõõna ajaks kohal naabruses Cabuya külas , kust võib kõndida ainulaadsele surnuaiasaarele. Peale retke võtame aja maha, et end kosutada. Näiteks võib Gianni juures Indigena Cafés maitsta toorkakaod, mis on valmistatud maiade vana kombe järgi. 

12. PÄEV / Vaba päev, rannapuhkus Vaikse ookeani ääres
Oma teekonna lõpul ja viimasel Montezuma hommikul võtame aja kohe päris maha. Päevakavas on varvaste leotamine Vaikses ookeanis. Pura vida! Kes veel tahab ja jaksab, võib omal käel veel midagi vahvat ette võtta.

13.  PÄEV / San Jose, kojusõit
Ohkame õnnelikult, ütleme südamest aitäh võõrustajatele ja istume lennule kodu poole - see hea Ladina-Ameerika pisik on nüüd eluks ajaks südames (kui ta seal juba enne ei elutsenud).

Cahuita rahvuspark. Foto: Etienne Delorieux

Rippsild vihmametsas. Foto: J Amill Santiago

Rippsild vihmametsas. Foto: J Amill Santiago

Kaputsiinahv. Foto: Etienne Delorieux

Poasi vulkaan. Foto: Jerzy Andrzej Kucia


HINNA SEES ON: eestikeelse reisijuhi teenused ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud plaanile, transfeerid, transport rendibussiga, sissepääsutasud rahvusparkidesse, hoolega valitud majutused parimates võimalikes asukohtades - majutus on kahekohalistes tubades.

HINNA SISSE EI KUULU: rahvusvahelised lennupiletid Tallinn - San Jose - Tallinn, söögid-joogid, reisikindlustus ning jootrahad. Oleme reisi toidueelarve jätnud osalejatele iseseisvaks, sest valikud on rikkalikud ja maitsed erinevad. Kohalik hinnatase on sarnane Euroopale, kuid soovitame arvestada kogu reisile söögi-joogirahaks 500 eurot.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse, varustuse jms küsimused. 

Tortuguero päikesetõus. Foto: Etienne Delorieux


Reisijuht Liina Eik

Liina maailm muutus ümmarguseks, kui ta oli 13-aastane – siis viis tema esimene pikem reis paariks kuuks road-trip´ile läbi Põhja-Ameerika. Armastus hispaania keele ja Ladina-Ameerika vastu sai alguse aastal 2003. Lihtne inimlikkus ja soojus, kirevus, järsud kontrastid, imeline loodus, vaheldusrikas köök - ja muidugi rütmid on need, mis panevad Liina südame kiiremini põksuma. Samas on Ladina-Ameerikas alati aega – see sobib aeglaseks reisimiseks, vaikseks kulgemiseks, mis lubab märgata inimesi ning eluviise enese ümber. Liina on jõudnud elada lühemalt või pikemalt Taanis, Keenias, Hispaanias ja Mehhikos. Õppinud psühholoogiat ja sotsioloogiat, aga juba mõnda aega tegutsenud peamiselt giidina ning tõlkijana. Hiljuti omandas Liina koolis just loodusgiidi ameti, sest “kultuur ja ajalugu ja turism on kõik toredad teemad, aga loodus kutsub ja loodus laeb!”
Elu, mida ta läbi oma kogemuse vahendab, on tulvil imelisi ja ootamatuid kohtumisi, maitsvat toitu ning muidugi muusikat ning tantsu.

Kuula ka raadiosaate R2 REISPASS salvestusi Liinaga:

Pura Vida - Costa Rica! Liina Eik
Argentina - Hitlerist, matest ja kokast. Liina Eik
Colombia, Ecuador ja Jamaica NÜÜD. Maris Eelsalu, Liina Eik, Tarrvi Laamann
Mehhiko - Trotski surm ja Stalini poster. Liina Eik