Meeldiv tutvuda
Täna kuulub meie hõimu 22 head inimest, kes omavad sügavamat puutumust mõne paigaga üle terve laia maailma - Laosest Aafrikani, Indoneesiast Mehhikoni. Meil on maadega, kuhu teid viime, isiklik suhe - oleme seal elanud, tunneme kultuuri, mõistame kiikse, teame põnevaid kohalikke tüüpe ja oskame keelt, sest keel avab uksed ja südamed nii meile kui ka nendele, kes meie ümber – ehk teile. Meie seas on antropolooge, fotograafe, kunstnikke, biolooge, reisikirjanikke, kellest keegi ei tee giiditööd igapäevaselt. Iga meie reis on reisijuhi nägu, tema enese käe järgi kokku pandud ning unikaalne – väldime massiturismi, nii kohalike reisibüroode kui ka seljakotirändurite sissetallatud radu.
Ivo Tšetõrkin
REISIKORRALDAJA JA GONZO-ANTROPOLOOG
Ivo rändas esmakordselt muretu seljakotimatkajana Amazonasesse enam kui 15 aastat tagasi ja on sellest ajast saadik ninast sabani Lõuna-Ameerika - ja reisimise - kummalis-ägedas maailmas sees. Oma juristiameti vahetas ta reisikorraldaja elukutse vastu ning asutas Amazonas Reisid 2008. aastal. Oma reisijatele annab ta võimaluse kauget kultuuri mitte ainult silmadega näha, vaid kogu kehaga tunda - nautida kultuuri ja loodust kõikide meeltega, piiluda nurga taha, nuusutada Päris Elu Hõngu. Tema seiklusretkedel on alati kaasas raadioaparatuur ning vahel ka telekaamera - ning täna inspireerib ta ka teisi rändurhingi reisjuhi väljakutsuvat, kuid vabadust pakkuvat ametit proovima.
Kaidi Reinu
ELAMUSTE TURUNDAJA JA ´SLOW-TRAVELLER´
Maal, kus jaaniussid on lendama õppinud, nakatus Kaidi kord rännupisikuga - ning tõi oma suurkorporatsiooni marketingitöö ja -kogemuse reisifirmasse. 10 aastat on Kaidi Amazonas Reisides täiskohaga partner - et teha seda, mida hing päriselt ihkab. Kaidi peab lugu aeglasest reisimisest - vähem kiirustada, rohkem kogeda ja kohal olla. Just Kaidi vahendusel võimenduvad hüüded, sosinad ja kutsed, mis vihmametsade sügavustest kostuvad. Tema südameasjaks on mitte ainult meie reisijate heaolu ja Amazonas Reiside tugev kuvand, aga ka reisimise ökoloogiline jalajälg ja mõju kohalikule loodusele. Elevandi seljas meie reisil ei sõideta ja uimastatud madu kaela ei riputata.
Annika Metsla
REISIJUHT FOTOREISIDEL
Eesti tippfotograaf ja koolitaja Annika on reisil nagu väike tuumalõhkepea – tema rõõmsameelsus nakatab ühtviisi nii reisija kui tänavamuusiku. Kui hetk seda nõuab, paneb ta Havanna tänaval isegi liikluse tagurpidi käima – ning kummalisel kombel lähevad selle mänguga naerusuil kaasa nii taksojuhid kui isegi politseinikud. Reisil loob Annika mängulisi fotoülesandeid, mis haaravad kaasa ka need, kes algselt ei tulnudki reisile pildistamismõtetega – on juhtunud, et kõige suuremad skeptikud satuvad reisil kõige suuremasse hasarti. Ning ausõna – kui keegi näeb reisi jooksul kasvõi korra Annikat halvas tujus, siis maksame vabatahtlikult Tarbijakaitseametile trahvi ning kanname reisiraha tagasi.
Kaupo Kikkas
REISIJUHT JA PARTNER EKSPEDITSIOONIDEL
Kaupo on nii Eestis kui ka väljaspool hinnatud tippfotograaf. Oma fotostuudio, -kooli ja tiheda töögraafiku kõrvalt võtab ta igal aastal aega, et korraldada mõni eriline reis - kas USA metsikutes ja hiiglaslikes loodusparkides või ka näiteks Londoni kummalistes linnaosades. Tema reisigrupid on veelgi väiksemad ja intiimsemad, kui Amazonases muidu kombeks - tihti vaid 6-liikmelised. Iga tema reis on kordumatu - ta soovib avada uusi horisonte ja maailmu nii enese kui oma reisikaaslaste jaoks, kes oskavad hinnata seda unikaalset emotsiooni, kogemust ja tunnetust, millega ainult Kaupo suudab teda ümbritsevat maailma ja kultuuri vahendada.
Teresa Liivak
REISIJUHT - PERUU
Teresa on reisil särtsu täis kui tšillikaun – õhinas kõige osas, mis uus ja tundmatu. Samas leplik, kui miski on veidi ladina-ameerikalikult nihkes. Rännates on ta avastanud, et kõikide inimeste südamepõhi on tegelikult pärit samast kohast. Aga Venezuela “inimdžunglel” on talle pikkade seal elatud kuude jooksul ka õpetanud, et Ladina-Ameerikas ei tohi lasta endale pähe istuda – ning see kogemus teeb temast usaldusväärse teejuhi ka turbulentsetel hetkedel. Ta võib veeta tunde, istudes džunglis liaanijuurikal ja lihtsalt loodusesse vaadates – isegi siis, kui ahv ei kõõlu parasjagu sabapidi palmi otsas. Ka kõige rahutum niheleja leiab Teresa käevangus reisides hingerahu ja avastab aeglase reisimise võluküljed – troopikaniiskes vihmametsas ammutab ta jõudu, millega innustab oma reisijaid meid ümbritsevat imelist maailma märkama, armastama ja hoidma.
Kaisa Ansper
REISIJUHT - PERUU
Kaisa “pärisnimi" sõprade seas on Kaisa Rändab - sest 12 aastat oma elust on ta veetnud, seljakott seljas, mööda maailma ringi seigeldes. Ja igasugusid hulle ideid ellu viies, mille sisse mahub näiteks poole miljonilise tiraažiga ajakirja väljaandmine Hiinas. Kaisa teab, et lukshotelli infinity pool'ist ägedam on istuda koos jaapani naistega kaelast saadik kuumaveeallikas - ning kõige maitsvam “käsitöötoit" Tiibeti karjuse ulatatud lambapirukas. Peruuga seob Kaisat eriline ja katkematu nabaväät - sealses džunglis on ta avastanud oma tugevaimad anded, Andide kõrgetel kaljunukkidel õppinud välja hingama ja ebaolulisel minna laskma. Isegi Iqutiose vali ja kaootiline turg on Kaisa jaoks kui ilus ning nauditav teatrietendus, milles ta heal meelel ise rolli võtab. Ning naljalt ühegi kohaliku trikimeistri “õngekonksu” alla ei neela.
Elina Kirt
KAASREISIJUHT PERUU TERAAPIAREISIL
Elina usub, et elu on teekond iseenda tundmaõppimiseks. Ja sellel teel on kõik võimalik: muutuda märkimisväärselt, teiseneda, terveneda eluaegsetest kurnavatest seisunditest, transformeeruda. “Mulle meeldib inimesi inspireerida, innustada ja arengule tagant tõugata. See võib sageli viia kvanthüpeteni suhetes, eneseteostuses, materiaalses elukorralduses, või vaimses arengus.” Teda on huvitanud iidsed tarkused, tervendustraditsioonid ja šamanism, millega on kokku puutunud vaimsetel rännakutel Eestist Brasiilia vihmametsa hõimudeni, ning on seetõttu ka sukeldunud süvitsi psühhedeelse psühholoogia tundmaõppimisse.
Elina on suurte kogemustega ja hinnatud Eesti terapeut, kes rännakul Peruus aitab taimedest saadud taipamisi mõtestada ning on reisiseltskonnas igale liikmele tema isiklikul teekonnal abiks ja toeks.
Kaspar Uljas
REISIJUHT - ARGENTINA
Kaspar on elukutseline muusik ja helilooja, aga ka hedonist ja seikleja, kes armastab luusida nurgatagustes. Tema „armusuhe“ Argentiinaga algas juba lapsena muusikakoolist. Akordioniõpingud viisid tangoni ja sealt edasi bandooniumi, argentiina muusikas keskse instrumendi juurde. Järgnesid õpingud Buenos Aireses ja nii jõudis ta ka hispaania keele, mate joomise, milongade ja lõunamaise maailmatunnetuseni.
Reisides Argentinasse ikka ja jälle tagasi oskab Kaspar näha väikseid asju, neid siiralt imetleda ja nendele tähelepanu juhtida. Õlgkübaratega vanamehed tänavanurgal malet mängimas, intiimsed vestlused elust juhusliku möödujaga - need on asjad, mis Kasparit vaimustavad. Ja muidugi muusika, mis avab Buenos Airese suitsuste ja kummaliste muusikaklubide hoovipoolse tagaukse ka tema reisijatele.
Liina Eik
REISIJUHT - LADINA-AMEERIKA
Liina armastus hispaania keele ja Ladina-Ameerika vastu sai alguse aastal 2003. Lihtne inimlikkus ja soojus, kirevus, järsud kontrastid, imeline loodus, vaheldusrikas köök - ja muidugi rütmid on need, mis panevad Liina südame kiiremini põksuma. Samas on Ladina-Ameerikas alati aega – see sobib aeglaseks reisimiseks, vaikseks kulgemiseks, mis lubab märgata inimesi ning eluviise enese ümber. Liina on jõudnud elada lühemalt või pikemalt Taanis, Keenias, Hispaanias ja Mehhikos. Hiljuti omandas Liina koolis just loodusgiidi ameti, sest “kultuur ja ajalugu ja turism on kõik toredad teemad, aga loodus kutsub ja loodus laeb!”. Elu, mida ta läbi oma kogemuse vahendab, on tulvil imelisi ja ootamatuid kohtumisi, maitsvat toitu ning muidugi muusikat ning tantsu.
Joosep Sarapuu
REISIJUHT / PRANTSUSE-GUAJAANA
JA LÕUNA-AAFRIKA
Joosep tunneb ennast kõige elusamana siis, kui müttab paduvihmas, matšeete käes, mööda troopilist džunglit. Tema kirg on troopikabioloogia ning ta omandab Tartu ülikooli magistrantuuris zooloogia magistrikraadi. Joosep tahtis juba lapsest saadik džunglis elada, tarantlit kodustada, anakondal sabast kinni võtta ja liaanidega sõita - ning ta elaski 12 kuud Prantsuse Guajaana Amazonases, et kõike seda teha. Oma kodumetsas on ta täna ise see “kohalik indiaanlane”, kes matšeetega teistele teed rajab. Pikematel välitöödel on ta käinud veel Paapua Uus-Guineas, Madagastaril, Reunionil ning Lõuna-Aafrika Vabariigis. Katedraali- ja obeliskigiidi temast ei saanud, sest ta armastab pigem kõike, mis on metsik - aga džunglisse või Aafrika savanni luurele läheme koos iga kell.
Mele Pesti
REISIJUHT - SĀO TOMÉ JA PRINCIPE
Mele on portugalikeelse maailma saadik Eestis ja vastupidi. Ta kaotas alates 2004. aastast üksteise järel südame Portugalile ja Brasiiliale ja on mõlemas pikki perioode elanud, õppinud ja reisinud ning Brasiilia kultuuri teemal koguni doktorikraadi kaitsnud. Lisaks on ta risti-põiki läbi rännanud nii ülejäänud Ladina-Ameerika kui ka suure osa portugalikeelsest Aafrikast. Need retked ja portugalikeelse ilukirjanduse tõlkimine aitavad näha seoseid ja võrgustikke, keskuseid ja ääremaid nii, kuidas need maailma eri nurkadest paistavad. Ka oma reisijale näitab Mele kohalike elu nende endi mätta otsast – kui see ei ole vaid „päike, palmid, heinamaa“, siis nii ta ka otse ütleb. Nüüd viib Mele soovijad oma värskeima armastuse juurde, Sāo Tomé ja Principe saartele Lääne-Aafrikas.
Siiri Kumari
REISIJUHT - VENEETSIA
Siiri on seiklushimulise ja romantilise hingega fotokunstnik. Ta on vähemalt poole oma südamest jätnud Itaaliasse, kus see elab edasi Veneetsia kitsastel tänavatel ja õrnalt lainetavatel kanalites, selle maagilise linna tumedates legendides ja rikkalikus ajaloos. Ning võib-olla natuke ka õhtuses laternavalguses helkivas proseccoklaasis ja kummituslikes tondijuttudes.
Siirile meeldib kulgeda läbi Veneetsia ajaloo ja tänapäeva - ning seda nii pea- kui kõrvaltänavatel, läbi fotosilma ning ajalooraamatute lehekülgede kaudu. Ühelt poolt ümbritseb tema reisi see “siin ja praegu”, mis koorub lahti hommikuvalguses mõnel kõrvaltänaval - teisalt aga kõik sajanditevanused kihid, mida Siirile on õpetanud vanad tekstid ning veneetsialaste räägitud eriskummalised lood.
Tarrvi Laamann
REISIJUHT - JAMAICA
Tarrvi Laamann on Jamaica tuntuim kultuurisaadik Eestis. “Saare vahet” on ta reisinud juba 20 aastat. Ta on maalikunstnik, teeb tuntud raadiosaadet Bashment FM (Raadio2), veab samanimelist peosarja ning on raamatu “Minu Jamaica. Pole probleemi!” autor. Tarrvi reisid on sama huvitavad ja kirevad nagu tema värviküllased kunstiteosed ja ametid, mida ta on oma elu jooksul pidanud - Tallinna lennujaama spetsialistist Kingstoni plaadipoe müüjani. Samas on ta reisid väga chillid, milles on tunda suurt puhkust ja elurõõmu – bussiga loksutakse nii palju kui vajalik, aga nii vähe kui võimalik. Üle poole aastast veedabki Tarrvi täna Jamaical, kus tal on oma stuudio, sõbrad ning nüüd ka abikaasa. „Respect, everything irie“, ütleb Tarrvi ning kutsub külla.
Herbert Murd
REISIJUHT - TEXAS
Herberti süda tiksub Texase rütmis, kus ta on lugematu arv kordi rännanud alates 1989. aastast. Tänu tema teadmistele, pikaaegsele kogemusele ning aastatega kogunenud kohalikele kontaktidele saavad nii tema kui ka tema reisikaaslased lähedale inimestele ja lugudele, mis nende paikade esmakülastaja ees kindlasti varjule jääksid. Herbert on Texasesse sõpru ja sõprade sõpru viinud aastaid, korraldanud bändituure, toonud Eestisse Texase muusikuid. Tallinnas peab Herbert juba 20 aastat Pikal tänaval Tex-Mex kõrts-restorani Texas Honky Tonk, mille meeskonnaga on ta ka korduvalt käinud USA chili-keetmisvõistlustel. Herberti eestvedamisel on valminud ETV reisisarjad „Ivo Linna Ameerika lugu“ ja „Trumpi müüri radadel“.
Hanna-Marta Lunge
REISIJUHT - KEENIA
Hanna-Marta lugu Keenias sai alguse 2019. aatal, kui sõbranna pulmas selgus, et MTÜ Mondo otsib Aafrikasse töötajaid. Tema erialaks on sotsiaaltöö ning täna juhib Hanna-Marta Keenias arengukoostöö programme, mille käigus näiteks korraldab kooliõpetajate digikoolitusi. Ühtlasi tutvub ta pidevalt erinevate Keenia nurkadega ning avastab kohaliku elu iseärasusi iga päev. Vahepeal elas Hanna-Marta ka Ugandas, kuid eestlasele omaselt meeldib talle riik, kus on võimalik mere äärde reisida, kui tahtmine tuleb. Suurlinnadest kodusemalt tunneb ta ennast siiski väiksemates külades ja maapirkondades, kus ta ka viimastel aastatel koos oma partneri Yonaga peamiselt elab.
Väino Laisaar
REISIJUHT - TEXAS
Väino on seikleja, automatkaja ning matkasarju tootev reisioperaator, kes oma igapäevaleiba teenib erinevatele väljaannetele saateid, videoid ja artikleid tootes. Ja et käed jõuetult rippu ei vajuks, juhib üritusi ja mänge ning seikleb ka reisijuhi ametis. See on tema Töö/Elu, mis Väintsi ta enda lahkel soovil mööda maailma ringi loobib – kord matku filmilindile jäädvustades ja maailma erinevates paikades kolades, kord reise või matku juhtides. Tuld, vett ja vilet näinud mehena on Väinot väga raske rööpast välja viia - seda ei ole veel juhtunud ei džunglis matkates, USA tasandike päevapikkustel autosõitudel ega ka Havanna lagunenud tänavatel kõmpides, kui päike paistab lagipähe, söögikohta ei paista kusagil ja kohalikud muudkui kisavad ja seletavad ümberringi.
Kristjan-Jaak Tammsaar
REISIJUHT - INDIA
Kristjan on teravmeelne ja -keelne dokumentaalfotograaf, kes on endalegi poolmärkamatult tänaseks kulgenud läbi nii 60 riigi, sh eklektiline kokteil diktatuure, külmunud ja hõõguvaid konfliktikoldeid ja ka separatistlikke ei-kellegi-maid. “Ära mine” ja “äkki ei tasu” kõlasid talle tihti kui sireenide veetlev laul. India eri nurkade vahet on Kristjan jäänud nüüd juba üle kümne aasta pendeldama ja sealt elukaaslasegi leidnud, kelle must huumor ja eluterve iroonia oleks justkui meie oma talviste põlislaante pimeduses põhjanõia kaamosehaamri all mustast mullast sepistatud. Kahe kauge maailmanurga, Eesti ja India vahel püüavadki Kristjan ja Tunali leida ideaalset olemis- ja elamismustrit, mis metafooriliselt põimiks hommikumaised siidimaalid kodukootud vöökirjaga.
Marta ja Javier Diaz
REISIJUHID - COLOMBIA
Marta reisis mõtetes juba lapsepõlves, kui tema ainuke kontakt välismaailmaga olid ENE entsüklopeediad. Kui kool läbi ja piirid valla, asuski ta tegutsema ning elab täna mööda maailma reisides oma unistuste elu. Koos Colombiast pärit abikaasa Javieriga korraldab Marta joogaõpetajate koolitusi ja retriite erinevates paikades üle maailma. Pikemalt on Marta elanud lisaks Colombiale ka Jaapanis ja Tais. Javieril on olnud samaväärselt põnev elu – ta on pidanud Bogotàs legendaarset baari/klubi/kontsertsaali, töötanud Amazonases giidina ja pannud püsti surfikooli Colombia surfiparadiisis Palominos. Kahepeale kokku oskavad nad kergitada tekki nii mõneltki Colombia varjualuselt ning vahendada selle maa soojust ja suurt südant viisil, mis ei jäta külmaks ka karmikoelisemaid seljakotimatkajaid.
Angela ja Vaido Uibo
REISIJUHID - ITAALIA
Angela ja Vaido on läinud Piemonte maakonnas nii “kohalikuks”, kui üldse saab minna - nad on sinna rajanud oma teise kodu, mille juures ka kodumajutus - kus vana maja hing on saanud kaasaegse puudutuse.
Kuid nende kokkupuude Itaaliaga ei alanud kinnisvara müügikuulutuste lugemisest. Itaaliasse sattumise tingisid head kontaktid kohalike itaallastega.
Olles harjunud Tallinnas kära ja müra, pidevalt puhuva meretuulega, tundus tuuletus, vaikus ja rahu ning kõrgmägede lähedus kuidagi eriti eksootiline. Ka inimesed tundusid soojad, naeratavad ja eriliselt sõbralikud.
Siin Piemontes nad siis täna elavad, võtavad vastu külalisi ning pakuvad elamuste- ja seiklusterikast puhkust, autentset kohalikku toitu-jooki nii kaasmaalastele kui ka külalistele teistest riikidest. Kuna Angela ja Vaido on mõlemad ka kirglikud toiduentusiastid, panevad nad oma reisidel palju rõhku ka söögile - ning kõik kõik külastatavad ristorante´d on reisijuhtide suured lemmikud, Itaalina nonna´de ehk vanaemade koduhoovidest kuni Michelini tärniga auhinnatud ristorante’deni.