Amazonas Reisid on uue
ajastu reisikorraldaja.
Meil on maadega, kuhu teid viime, isiklik suhe - oleme seal elanud, tunneme kultuuri ja mõistame kiikse, teame põnevaid kohalikke tüüpe ja oskame keelt. Seda suhet soovime teiega jagada ning seetõttu on iga reis unikaalne ja reisijuhi nägu. Meie seas on antropolooge, fotograafe, kunstnikke, biolooge, reisikirjanikke. Meie grupid on väikesed ning me kohtume kõikide huvilistega silmast silma, et olla reisi eripärade ja vaimu osas ühel meelel - siis oleme reisil nagu punt häid sõpru. Võtame õigetes paikades rohkem aega, näitame nurgataguseid ja avame salauksi, mida pole kirjas üheski reisiraamatus. Naudime reisimist kogu keha ja vaimuga, kõigi meie kuue(!) meele, mitte vaid silmadega – nii öösel kui päeval, sest ka öös on asju - ning teeme seda juba 15 aastat. ¡Bienvenido meie maailma!
Meie reisistiil ehk mis me teisiti teeme
Allolevad põhimõtted toome välja selleks, et saaksime ühiselt luua reisil suurepärase meeleolu ning saada reisist see elumuutev kogemus, mida ootame. Ei saa ükski reisifirma vaid raha eest tõotada, et nende reis toob päikese taevast alla – me saame luua eeldused selleks, kuid oma emotsiooni loome ju siiski igaüks ise.
Meie reisigrupid on kuni 9-liikmelised
See annab võimaluse arvestada üksteisega, suhelda kohalikega, uidata turgudel ja tänavatel ilma liigse tähelepanuta, valida restorane ja kohvikuid ilma reserveeringuid tegemata, liikuda takso või bussiga kiirelt ja mugavalt. Väike grupp ei tähenda samu tegevusi, mis suures grupis, ainult et vähemakesi. Väike grupp annab võimaluse teha asju, mida suures grupis kunagi ei saa teha.
Korraldame kõik oma reisid algusest lõpuni ise
Me ei osta sisse ega müü edasi kohapealse korraldaja turismipakette, vaid kasutame oma kogemusi ning kohapealseid kontakte. Leiame, et see, mis paneb silma särama reisijuhil, võiks olla huvitav ka reisijale. Tunnetus ja kogemus, mis on omandatud pika aja jooksul, ongi need väärtused, mida me pakume – see ei ole leitav ei Lonely Planeti reisiraamatust ega ühestki turismibrošüürist. Reis on lugu, mida jutustame – oma alguse, keskkoha ja lõpuga. Seetõttu ei saa meie reisidega liituda osaliselt – me ei „kirjuta alla“ poolikule elamusele.
Kohtume reisile registreerijatega
Me kohtume kõikide huvilistega enne reisiseltskonda arvamist ehk reisilepingu sõlmimist, et reisi korralduslikke eripärasid lähemalt tutvustada. See on vajalik, et saaksid aru, kas reis on Sulle sobilik – kas reis vastab Sinu ettekujutusele majutuse, füüsiliste aktiviteetide, korraldusliku spontaansuse, transpordivahendite eripärade poolest. Ühtlasi võid seetõttu olla kindel, et ka teised reisijad on olulistel küsimustes „samal leheküljel“ - ning siis ollaksegi reisil kui grupp sõpru. Keegi ei kiru džunglis sooja vee puudumist ega tee teist nägu, kui buss on jälle ja kogu aeg graafikust maas.
Ka nurgatagused ja öine elu
Lisaks kuulsamatele vaatamisväärsustele oleme igas riigis leidnud palju põnevat ja ebatavalist - käime veidi rohtunud radadel, linnades aga ei unusta kunagi kööki, tänava- ning ööelu. Me ei tee reisil vahet „korraldatud“ ja „vabal ajal“. See paar nädalat on liiga vähe, et jätta kasutamata õhtu- ja öötunnid, sest nii nagu džunglis lööb paljude lindude, loomade ja putukate jaoks elu kihama justnimelt öösel, kehtib sama ka mitmes „linnadžunglis“.
Iseloomuga majutuskohad
Ööbimispaikade puhul paneme rõhku kohalikule karakterile, arhitektuurile ning kindlasti ka asukohale - on seegi ju osa reisielamusest ja stiilist. Meie majutuskohad on väikesed, lihtsad, kuid puhtad ja mugavad perehotellid, sõltuvalt reisist ka kodumajutused, alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest, söögikohtadest kui ka ööelust. Väldime anonüümseid ketihotelle, aga samuti ka nö narivooditega noortehosteleid. Majutus on üldreeglina 2-kohalistes tubades.
Nii kohalik transport kui efektiivne ajakasutus
Liikumiseks kasutame väiksemaid privaatseid mikrobusse, aga võimalusel ka variatsioone kohalikust transpordist - kanuusid, mototaksosid, praame. Ikka nii, kuidas kiirem ja otstarbekam, aga samas ka ägedam. Tihti on aga vahemaad tohutud, seega on mitmes reisiprogrammis ette nähtud ka mitu siselendu – aeg on kallis ja me ei asenda kahte lennutundi päevapikkuse bussisõiduga põhjusel, et nii on odavam.
Aega on ka üksiolemiseks ja puhkuseks
Ehkki igal reisil on oma rütm ja kulg, on aega olla ka omapead. Oleme retke jooksul tihti vabas graafikus, jooksvalt otsustame näiteks söögikohti ja loomulikult ei ole kohustust ka kogu aeg kogu grupil koos viibida. Kohaliku kultuuri tunnetamiseks on vajalik, et oleksid turvalistes kohtades ka ilma reisijuhi või kaasreisijateta, avastaksid nö „oma maailma“ – on see siis hetk võrkkiiges kesk linnulaulu või tiir linna peal, mille käigus on mõnus korra „ära eksida“ ning leida see OMA mõnus kohvik, kõrts, muuseum või raamatupood. Soovi korral leiab piisavalt hetki tänavaelu jälgimiseks ja ka päikesepüüdmiseks – ühesõnaga puhkamiseks, mida üks reis ju samuti on.
Ja wifi-levi ei ole meie reisidel inimõigus
Reisi ajal “unustame“ seljakoti põhja mobiiltelefonid ning ei räägi liigselt tööst, poliitikast ega muust sellisest, millest tulimegi muu hulgas ennast veidikeseks välja lülitama. Kui pead siiski töö- või kodukõnesid tegema, siis palume seda teha reisikaaslastest eemal.
Väike grupp võimaldab igaühe soovidega arvestada. Vastutasuks palume, et igaüks arvestaks ka teistega ning käituks lugupidavalt nii kaasreisijate, reisijuhi kui ka kohalikega. Taaskord, ikka selleks, et kõik, kes on meie reisile pühendanud oma kallist aega ja raha, saaksid selle eest ka väärilise elamuse - oleksime kogu grupiga reisil kohal, „siin, praegu ja päriselt“.
Hello! Hola! Bonjour! Wah Gwan!
Nii Sina kui kaasreisijad saate reisist rohkem, kui kohapeal ei ole vaja alustada A-st ja B-st. Hindame kõrgelt, kui reisijad teevad sihtkoha osas eeltööd neid huvitavas valdkonnas – see võimaldab ammutada kohapealset elu-olu palju teadlikumalt ja viib ka reisi ajal toimuvad vestlused hoopis teisele tasandile. Samuti on väga OK tulla reisile täiesti puhta lehena ja võtta kõik vastu – kuid mõnes kuulsas paigas, kus ehk ollakse harjunud sellega, et giid vurisab ette aastaarve, võtame meie hoopis pool tundi vaikuseks, et olla „päriselt kohal“.
Elu muutub ka hoobilt põnevamaks, kui tead aga öelda sihtkoha keeles „aitäh“, „tere-nägemist“ ning ehk ka iseseisvalt turul hinda küsida ning baaris õlut tellida – kohalikud hindavad kõrgelt iga katset nendega nende oma keeles suhelda.
Vastutustundlikust reisimisest
ehk mida me oma reisidel kindlasti ei tee
Me kaalume hoolega läbi, kus me käime ning kelle kätte oma raha anname, et seeläbi muuta veidikene pehmemaks nii meie ökoloogilist jalajälge kui ka natuke paremaks kogu planeeti. Kuid asi ei ole ainult puude kallistamises või maailma päästmises. Teadlikum reisimine võimaldab saada kordades autentsema reisikogemuse, minna kohalikule oluliselt lähemale. Saada oma aja ja raha eest rohkem. Ning jah, teinekord on öko ka kallim. Peabki olema – nagu toidu puhul, on ka muude asjadega reisil alati odavam tarbida masstoodangut, kuid see hakkab pika peale tervisele – nii enda kui ka planeedi omale.
Me ei ekpluateeri madala elatustasemega riikides kohalikke inimesi. Lisaks meie eestikeelsele reisijuhile on mitmetele väljasõitudele džunglisse ja mägedesse kaasatud ka kohalikud reisisaatjad, kes tunnevad põhjalikult kohalikku kogukonda ja loodust. Oma kohapealsetele abilistele maksame korralikku palka ning oleme teinud aastaid tööd, et neid leida ja hoida. Peame meeles, et oleme „kauged külalised“, mitte „lollid turistid“ ning aktsepteerime, kui kohalikel on meist erinevad tõekspidamised, kombed või nahavärv. Oleme ju tulnud reisile just seepärast, et näha ja kogeda midagi, mis on eriline ja teistsugune.
Me ei vii oma reisiraha kohalikust kultuurist mittehoolivatele suurkorporatsioonidele. Sööme „kohaliku tädi juures“, mitte Hard Rock Cafe´s. Toetame supermarketite asemel turu- ja tänavakaubandust - see on paljudele inimestele ainus legaalne viis pere toitmiseks ning just turg on see koht, mis annab nii kõige autentsema kui ka maitsvama läbilõike kohalikust ühiskonnast.
Me väldime ilmselgelt turisti „lüpsmiseks“ mõeldud kultuuri-show´sid. Selle asemel käime autentsetes külades ja kogukondades, keda me tunneme ning keda meie külaskäik rikastab. Indiaanlased ei käi enam ammu paljaste rindade ja tagumikega ega kanna peas sulgi (nii nagu meie Eestis ei käi ringi viiskudes ega ela suitsutaredes) – kuid on seda uhkemad, autentsemad ja eksootilisemad.
Me ei anna vaestes külades või linnades (kerjus)lastele raha. Nad on reeglina saadetud „tööle“ oma vanemate poolt, see raha ei jää lastele ning sellise tegevuse toetamine ainult kasvatab seda.
Me ei võta ette lõbusõite piinatud elevantide seljas ega riputa endale kaela uimastatud anakondat. Me ei maksa foto eest härrale, kes on sidunud suure kotka jalgapidi sombreero külge. Samuti ei käi me piraatloomaaedades, ei külasta delfiini-showd ega joo puuriloomade seedetraktist läbikäinud kohvi. Selle asemel külastame konfiskeeritud loomade päästekeskusi või teadusasutusi ning loomulikult ka loodusparke ning metsikuid savanne ja džungleid. Viimastes ei garanteeri me kunagi ühegi looma nägemist, sest džungel ei ole loomaaed. Kuid soovime oma reisidega tõsta inimeste teadlikkust, mismoodi massturismi või klišeefotode nimel meie koduplaneeti, selle loodust ning kultuuri ekspluateeritakse ja hävitatakse.
Me ei söö kaitsealuseid loomi ega osta suveniiriks nendest tehtud esemeid. Suveniiride puhul veendu, et need oleks vähemalt toodetud selles riigis, kus viibid – veel parem aga, kui nende müüja oleks ühtlasi ka nende valmistaja. Ning millal sa lasid viimati tänavapingil istudes oma saapaid puhastada, ise samal ajal ajalehte sirvides, nagu kohalikel kombeks?
“Travel isn’t always pretty. It isn’t always comfortable. Sometimes it hurts, it even breaks your heart. But that’s okay. The journey changes you; it should change you. It leaves marks on your memory, on your consciousness, on your heart, and on your body. You take something with you. Hopefully, you leave something good behind.”
“Reisimine ei ole alati ilus. See ei ole alati mugav. Mõnikord teeb reisimine haiget, mõnikord suisa murrab südame. Aga see on OK. Rännak muudab sind, ta peabki sind muutma. Ta jätab jälgi sinu mälusse, sinu teadvusse, sinu südamesse ja sinu kehale. Igalt reisilt võtad sa midagi kaasa. Ning jälg, mis sa endast maha jätad, on loodetavasti hea.”
– Anthony Bourdain