Peruu – Amazonasest Andideni

* AKTIIVNE LOODUS- JA PUHKUSEREIS

Kutsume Sind kaasa seikluslikule reisile Peruusse - kontrastiderohkeimasse riiki Ladina-Ameerikas! Sellel reisil näeme mitut täiesti erinevat Peruud – Amazonase vihmamets ja Andide mäestik erinevad mitte ainult looduse ja kliima, vaid ka inimeste, keele, toidu ja üleüldse kõige poolest, mis laseks aimata, et mastis lehvib tegelikult sama riigi lipp.

Reisi alguses sukeldume kohe Amazonasesse, et tutvuda maailma suurima džungli kõige ehedamate ja varjatumate rikkustega. Näeme seninägematuid loomi, kuuleme senikuulmatuid hääli ja kogeme ürgloodust kogu selle vahetuses. Andides külastame legendaarset Machu Picchut, Inkade pealinna Cuscot ning matkame Pühas Orus Valle Sagrados. Me ei unusta ka mitmekesist Peruu kööki, muusikat ning ööelu, mis on ju samuti osa kohalikust kultuurist. Väike reisiseltskond ja hingega koostatud programm võimaldavad võtta Peruult tõepoolest parima, mida sellel kireval ja elujaataval maanurgal pakkuda on.

REISIAJAD:

  • 12. - 26. oktoober 2024, reisijuht Teresa Liivak

  • 31. oktoober - 14. november 2024, reisijuht Kaisa Ansper KOHAD TÄITUNUD!

  • 17. november - 1. detsember 2024, reisijuht Kaisa Ansper KOHAD TÄITUNUD!

  • 05. - 19. aprill 2025, reisijuht Kaisa Ansper

  • 17. - 31. oktoober 2025, reisijuht Kaisa Ansper

  • 8. - 22. november 2025, reisijuht Teresa Liivak

KESTUS: 15 päeva kohapeal, koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn - Lima - Tallinn kokku 16 päeva

SELTSKOND: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht

OSAVÕTUTASU: 3 750 eurot, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn - Lima - Tallinn

REISISTIIL:  meie Peruu retk niidab heas mõttes jalust ka paljunäinud reisija – sel maal on, mida anda. Rõhk ei ole kirikutel ja muuseumitel – need jäävad meie rajalt kõrvale, küll aga külastame mõnda põlisrahvaste templit ja pühapaika. Lisaks loodusele on reisi keskmes “elu siin ja praegu” – aguliturud, chicha-baarid, nurgatagused kultuurihoovid – ühesõnaga kohad, kus peruulased ise koos käivad.

RASKUSTASE: Looduses liigume, kud see ei ole matkareis ja pikki vahemaid jalgsi läbida ei tule. “Üleelamised” on seotud kliima ja kutluuriga – džunglis on palav ja niiske (kuid mitte üle mõistuse), Cusco asub Vaiksest ookeanist 3,5 kilomeeri kõrgusel (ja seda on tunda). Kohver jäta koju, kuid matkapoodi tühjaks ei ole vaja osta.

TEMPO JA KULG: Peruu vahemaad on tohutud, džunglisse saamiseks tuleb mitu tundi lennata ning seejärel sõita päev otsa paadiga. Kuid oleme loonud selle reisi nii mõistuse kui südamega, et olulistes kohtades oleks aega ka kohal olla. Seega liigset nihelemist see reis ei soosi ning, piisavalt hetki leiab omaette kaugusesse (või iseendasse) vaatamiseks.

KLIIMA: Amazonases päeval üle 30 (kuid alla 40) kraadi, öösel veidi üle 20 – soe ning kohati palav, kuid harjutav ja talutav. Andides päeval ca 25 (kuid hõredas õhus ja päikesega tundub see soojem), õhtul ja öösel ca 12-13 (pusa ning jakk kaasa).

MAJUTUS: Meie majutuskohad on väikesed kohalikud perehotellid - väldime suuri ketihotelle ning backpacker-tüüpi hostele - ning asuvad alati linna südames.  Džunglis on meie elukohaks vaid meie päralt 10 bungalo ja suure ühisruumiga metsamajutus (lodge), kus meie eest hoolitsevad personaalselt nii kohalik kokk, rajaleidja ja veel mitmed abilised. Magamiseks on voodi, dušist voolab jõevett, rõdul on võrkkiik.

TRANSPORDIVIIS: Rändame nii lennuki, suure jõelaeva, mootorkaatri, kanuu, tuk-tuk´i, puust ehitatud liinibussi kui takso-loksuga. Pikki tunde bussis ei ole, päev jõelaevas ja võrkkiiges on aga juba reisi osa ja tripp, mitte “liikumine ühest kohast teise”.

Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1. PÄEV / Saabumine Limasse
Väljalend Tallinnast. Sõltuvalt lennuplaanist jõuame Limasse kas sama päeva õhtul või järgmisel varahommikul.

2. PÄEV / Iquitos
Lendame Limast otse vihmametsa südames asuvasse Iquitosesse – maailma kõige suuremasse linna, kuhu ei vii ühtegi teed. Kahetunnine lend viib meid üle Andide sügavale Amazonase džunglisse – juba lennukiaknast lõputuna horisondini kulgevat metsa vaadates saab hea perspektiivi ning aimduse selle tohutust ulatusest. Iquitos aga on pulbitseva eluga tohutu paabel keset džunglit, mis kahtlemata väärib lähemat tutvumist. Sellel päeval aga teeme seda ainult põgusalt – põhjalikumaks avastamiseks on meil rohkem aega metsaretkelt naastes. Puhkame pikast ookeanireisist välja ja teeme ettevalmistusi eelseisvaks džungliseikluseks.

3. – 8. PÄEV / Džungel
Algab rännak džunglisse. Mootorpaat viib meid Iquitosest ca 70 kilomeetrit ülesjõge ning pöörab seejärel sügavamale metsa, Yanayaku harujõele. Meie baaslaagriks saab džunglisse ehitatud lihtne ja mugav kämping, mis on ainult meie ja meie meeskonna päralt. See koht on varustatud kõige vajalikuga, et nautida Amazonast täiel rinnal ilma, et seiklus päris üleelamislaagriks muutuks – magame bungalotes, ühisteks ettevõtmisteks on suur ja mõnus maloka ehk ühisruum. Siit teeme lühemaid ja pikemaid vaatlusretki metsa nii päeval kui öösel, nii jalgsi kui kanuudes. Võime teha ka mõne pikema matka ning ööbida puude vahele tõmmatud võrkkiikedes, ümbritsetuna vaid moskiitovõrgust ning öisest džungli helilainetest. Samuti külastame ka sügavamal džunglis asuvaid pueblo'sid. Need on külakesed, kus ei tee keegi turistidele näitemängu, suled peas - näeme autenset tänast džunglirahva elu. Läheme külla ka kohalikule šamaanile, kes töötab muu metsatarkuse kõrval ka kuulsa psühhedeelse ayahuasca-taimega. Seega on soovijatel võimalus ka sellest tseremooniast osa saada.

Loodus on ehe, võimas ja liigirikas, järved selged ning puhtad. Õhtul võime püüda kala, meie kohalikud sõbrad püüavad ja valmistavad meile ka eksootilisi toite, mida džungel pakub. Pildistada on siin loomulikult palju, džungel ise on tänu Amazonase veetaseme kõikumisele ainulaadne - nii saab mõnes metsaosas liikuda jalgsi, teises aga kanuuga. Loodusele vahelduseks pakuvad kindlasti väga huvitavat pildistamismaterjali ka kohalikud inimesed.
Matkame ka öisesse džunglisse, mis on eriti põnev ning sünge kogemus. Öösel algab džunglis hoopis teistsugune elu, putukate ja loomade kisakoor on kõrvulukustavalt vali – vaikusele ei ole öises vihmametsas kohta. Samuti aerutame puutüvekanuudega öisel jõel ning püüame silmata taskulampide valgel kuni 6 meetri pikkuseks kasvavaid kaimaneid ning muid öise eluviisiga loomi. Samas aga läheme mõnel õhtul suure Amazonase keskel asuvale liivapaljandikule, et ujuda koos roosade jõedelfiinidega, naudime maailma ilusaimat päikeseloojangut, süütame lõkke. Lühidalt – tegevust jätkub, aga aega jääb ka puhkamiseks ja võrkkiiges raamatu lugemiseks. Oma tegevusi saame planeerida jooksvalt  ja dünaamiliselt, kõikide soove arvestades - meie päralt on kogenud ranger’id ja kokk, nii kanuud kui mootorpaat. Saame gruppi jaotada nii, et igaüks leiab enesele meelepärast tegevust. Seitsmenda päeva õhtuks jõuame tagasi Iquitosesse.

9. PÄEV / Tagasi Iquitosesse
Nüüd on meil aega selle mitmekihilise linnaga põhjalikumalt tutvuda. Hommikul on põnevaim koht kindlasti Puerto Belèni slumm, kus käepärastest vahenditest kokkuklopsitud tokkide otsas majad on ehitatud suures osas vette ning osaliselt ka ujuvatele balsaparvedele. Belèn on Amazonase rahvastele mitteametlikuks pealinnaks, kuna sealselt hiiglaslikult turult saab osta ja müüa kõike, millega üks džunglielanik seotud on. Nii saab küla šamaan sealt kuivatatud ahvi päid, kohalik gurmaan kilpkonna jalgu ja meie näiteks eriliselt kaunist indiaani käsitööd. Loomulikult on see täiesti eriline pildistamispaik, kus käib kauplemine ja igapäevane jõeelu käsikäes. Pärast lõunat aga võime minna näiteks Pilpintuwasi loomade rehabilitatsioonikeskusesse, kus elavad jaaguarid, sipelgakarud, tapiirid ja muud loomad, kes meil metsaretkel nägemata võisid jääda. Õhtustada aga võime näiteks kuulsas Gustave Eiffeli Casa de Fierro’s (Rauast Majas), mille viimane lõi Pariisi maailmanäituse jaoks ning mis 1890-ndatel aastatel kautšukiparunite poolt tükkhaaval Iquitosele toodi ja peaväljaku äärde üles seati. Pärast päikeseloojangut aga lööb jõeäärsel promenaadil käima kummaline, kuid kindlasti palav ja sõbralik urbaniseerunud džungli ööelu.

10. PÄEV / Cuscosse saabumine
Lendame läbi Lima Inkade muistsesse pealinna Cuscosse, kuhu jõuame pealelõunal. Cusco asub 3 400 meetri kõrgusel üle merepinna, mistõttu on kõige mõistlikum kulutada õhtupoolik jalutamiseks, puhkamiseks ning aklimatiseerumiseks. Kindlasti aitab sellele kaasa tassike maitsvat kokaleheteed, mida ketšuad meeleldi kõrgusehaiguse vastu pruugivad.

11. PÄEV / Ollantaytambo
Sõidame Ollantaytambosse, kust läheme rongi peale, mis viib meid Aguas Calientesesse – külakesse Machu Picchu jalamil. Pealelõuna võime veeta käsitööturul, õhtu aga kaljude vahel asuvas loodusliku veega termaalbasseinis, mis on küll veidi vana ja väsinud, kuid mille asukoha ja vaadete eest annaks nii mõnigi moodne spaa pool kuningriiki ja kuningatütre pealekauba.I

12. PÄEV / Machu Picchu
Ärkame kell 5 hommikul, et kell 6, kui Machu Picchu külastajatele avatakse, olla esimestena kohal ning näha päikesetõusu selles maagilises paigas. Siinkohal tasub mainida, et turistihordid saabuvad Aguas Calientesesse nn turistirongiga otse Cuscost, mis saabub umbes keskpäeval, ning siis on need varemed üleujutatud sadadest ja sadadest käratsevatest gruppidest. Selleks hetkeks pole seal enam veeranditki seda maagiat, mis valdab Sind siis, kui vaikuses ja pimedas istudes hakkab päike tasapisi tõusma ning udu vaikselt kerkima Machu Picchu varemete kohalt. Samuti on meil võimalik mitu tundi kolada mööda seda iidset linna ning tunnetada, milline hiilgus seal kunagi valitses ning milline seletamatu aura seda siiamaani ümbritseb. Tehes seda koos tuhandete teiste huvilistega vähendab saadud elamust mitmekordselt. Seetõttu ongi meie tee Machu Picchule pisut aeganõudvam, kuid mitmekordselt elamusterohkem.
Kindlasti tõuseme ka „suhkrupeamäele“ Wayna Picchule, millelt avanev vaade ümbrusele on kahtlemata võrdne ka Machu Picchu endaga. Kangematel matkajatel on võimalus tõusta ka Cerro Machu Picchule, millelt nii varemed kui ka Wayna Picchu paistavad nagu tikutoosid. Õhtul sõidame rongiga tagasi Ollantaytambosse – maalilisse väikesesse Andide külakesse, kuhu jääme ka ööseks. Meie võõrustajaks on hea sõber Roberto, kes on oma majast ehitanud väga hubase kodumajutuse. Tassike kokaleheteed köögis ja lõke õue peal on just see, mida peale pikka päeva vaja.

13. PÄEV / Pumamarca varemed
Maaelu Andides. Ollantaytambo on 13. sajandist pärit inkadeaegne linn, kuid erinevalt Machu Picchust on ta asustatud tänaseni. See pisike küla on tiksunud oma vaikses rütmis juba aastasadu ning jääb Cuscost Machu Picchule ja tagasi suunduvatel turistidel enamasti kahe silma vahele. Seda ehedamat ja vahetumat kogemust see pakub - ta on nagu elus Machu Picchu - samasugused inkadeaegsed müürid, uksed ja portaalid, kuid kui Machu Picchu on nagu muuseum, siis Ollantaytambos elavad nendes majades inimesed ka täna. Päeval teeme mõnetunnise matka täiesti inimtühja Pumamarca varemetele – vaated, mis avanevad kitsastel mägiteedel, on fantastilised. Pumamarca ei ole arheoloogidele väga huvipakkuv, ning ehk seetõttu ei ole siia jõudnud ka turistid - vana tempel või elumajade varemed ei olegi nii märkimisväärsed, kuid just seetõttu on siin võimalik olla mägede ning Pachamama ehk Emakese Maaga kahekesi. Koos meie siinse võõrustaja Robertoga viime läbi ka mõne šamaanirituaali või külastame kõrgel mäeküljel asuvat Pachar’i templit, kuhu päeva jooksul vaid mõni üksik turist tee leiab, kui sedagi. Õhtu veedame taas Roberto hubases kodus.

14. PÄEV / Cusco avastamine
Pärast hommikusööki jätame Robertoga hüvasti ning sõidame Cuscosse. Lõpuks on meil aega ka rahulikult ringi vaadata ka siin, et põhjalikumalt tutvuda selle linna kauni arhitektuuriga. Loomulikult on siin mitu konkistadooride poolt otse inkade müüridele ehitatud katedraali ja muuseumi, aga väga mõnus on ka lihtsalt jalutada mööda kauneid tänavaid ning külastada terve Lõuna-Ameerika parimaid käsitööturge - ei ole maailmas võrdset Peruu alpakavillastele kampsunitele ning mütsidele, vaipadele ning keraamikale. Cusco on ütlemata kaunis ning piisavalt turvaline, et omal käel kitsaid tänavaid avastades lihtsalt ära eksida - sest just siis leiad selle kõige ägedama kohvikukese, poekese või restorani, mis muudab selle linna sinu omaks. Õhtusöögiks aga võime proovida merisiga, mida ketšuad on juba aastasadu just erilistel puhkudel söömiseks kasvatanud. Kindlasti ei unusta me ka Cusco muusika-scene’t – siin on mitu väikest ja õdusat muusikabaari, kus kohalikud moosekandid mängivad mitte ainult Andide vilepillimuusikat, mida kuuleb rohkem restoranibändidelt, vaid lasevad kõlada pigem Bob Marley ja Manu Chao nootidel.

15. PÄEV / Lima ja tagasisõit
Hommikul lendame Limasse - nüüd on aega veidi ringi vaadata ka Peruu pealinnas. El Callao linnaosa on taas üks “salakoht”, mis enamasti reisijatel märkamata jääb - samuti peetakse suuremat osa sellest linnajaost ka kohalike poolt ohtlikuks. Kuid La Punta on pärl Callao poolsaare tipus, milles jalutades ei oskaks keegi arvata, et viibid Limas. Pistame varba Vaiksesse ookeani, naudime kogu Peruu parimaid ja värskemaid mereande ning võtame reisi kokku. Õhtul suundume aga juba lennukile. Tallinnasse jõuame 16. päeva õhtuks, uuestisündinud ning õnnelikena.

Belèn'i ujuv turg hommikul. Foto: Jüri Pilliroog

Šamaan Jorge Yanayaku jõelt. Foto: Kaupo Kikkas

Meie privaatne ning mugav džunglikämping keset vihmametsa ning loodushääli. Foto: Jüri Pilliroog

Machu Picchu. Üks ja ainus. Foto: Maarja Maalder

Teejuht Roberto Ollantaytambos. Foto: Katrin Merirand

Šamaanirituaalid Robertoga. Foto: Rivo Raaga

Cusco. Foto: Stiina Kase


HINNA SEES ON siselennud Lima-Iquitos, Iquitos-Lima-Cusco ning Cusco-Lima; samuti kõik transfeerid ning majutus 2- või harva 3-kohalistes tubades, Machu Picchu rongipiletid ning sissepääs; toitlustus kogu metsaretke vältel ja enamik metsas vajaminevast matkavarustusest; eestikeelse reisijuhi teenused ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile.

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid väljaspool Amazonase metsaretke (kuid viimased on Lõuna-Ameerikale kohaselt üpris soodsad); reisikindlustus; vabatahtlikud lisaekskursioonid (mida ei ole ka programmis kirjas, aga mida on mõnel pool võimalik korraldada – ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna). Suurte lisakulutustega arvestama ei pea – metsas pole raha kusagil kulutada ning ka mägedes on elu tagasihoidlik ja pigem säästliku viisiga. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult ja rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ning kott suveniire ja käsitööd täis.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

KORRALDUSLIKUST POOLEST – kuna tegemist ei ole tavalise turismireisiga, siis ei ole kaugeltki kõik meie eest ette-taha ära tehtud ning igal pool valge põllega teenindaja ootamas. Samuti ei lähe kontseptsiooniga kokku ööbimine kõige nooblimates hotellides – pigem paneme rõhku kohalikule karakterile, arhitektuurile ning kindlasti ka asukohale. Meie majutuskohad on väikesed lihtsad perehotellid ning asuvad alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest, söögikohtadest kui ka ööelust. Džunglis on meie elukohaks personaalne kämping (lodge), kus meie eest hoolitsevad personaalselt nii kohalik kokk, rajaleidja ja veel mitmed abilised. Majutus on kahekohalistes tubades, džunglis kahekohalistes bungalotes (ühese toa lisamaks kokkuleppel). Ühtegi matka ei džunglis ega mägedes ei tee me koos asjadega, eesmärk on loodusvaatlus ja mitte sport. Seega eeldused sellel reisil osalemiseks on kindlasti vaid psühholoogilised ning seotud kliima ja muude tingimustega, mitte vanuse või füüsilise vormiga. Samuti oleme retke jooksul tihti nö vabas graafikus, et ei peaks pidevalt kiirustama. Jooksvalt otsustame nt söögikohti ja loomulikult ei ole kohustust ka kogu aeg kogu grupil koos viibida – soovi korral leiab piisavalt hetki üksiolemiseks. Paljudele olukordadele läheneme loovalt ning ei planeeri algusest lõpuni igat sammu ette.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse ja muud sellised küsimused.

Reisi eelsoojenduseks vaata ka meie Peruu reiside galeriid.


Reisijuht Teresa Liivak

Teresa on reisil särtsu täis kui tšillikaun – õhinas kõige osas, mis uus ja tundmatu. Samas leplik, kui miski on veidi ladina-ameerikalikult nihkes. Rännates on ta avastanud, et kõikide inimeste südamepõhi on tegelikult pärit samast kohast. Aga Venezuela “inimdžunglel” on talle pikkade seal elatud kuude jooksul ka õpetanud, et Ladina-Ameerikas ei tohi lasta endale pähe istuda – ning see kogemus teeb temast usaldusväärse teejuhi ka turbulentsetel hetkedel.
Ta võib veeta tunde, istudes džunglis liaanijuurikal ja lihtsalt loodusesse vaadates – isegi siis, kui ahv ei kõõlu parasjagu sabapidi palmi otsas. Ka kõige rahutum niheleja leiab Teresa käevangus reisides hingerahu ja avastab aeglase reisimise võluküljed – troopikaniiskes vihmametsas ammutab ta jõudu, millega innustab oma reisijaid meid ümbritsevat imelist maailma märkama, armastama ja hoidma.
Suvel aga istub Teresa omaehitatud mobiilse juuksurisalong-automaja rooli ning sõidab sellega mitmeks kuuks näiteks Hispaaniasse või Portugali, pügades päid ja habemeid ning nautides vaba ja sõltumatu nomaadi elu.

Vaata Peruu video-blogi, mis valmis Teresa reisist 2022. aasta kevadel.

Kuula ka Reispassi raadiosaateid Teresaga:
Jututund Lima rõdul. Teresa Liivak ja Ivo Tšetõrkin
Rändav juuksur Teresa. Teresa Liivak
Peruu audioblogi 1/2. Teresa Liivak ja Ivo Tšetõrkin
Peruu audioblogi 2/2. Teresa Liivak ja Ivo Tšetõrkin


Reisijuht Kaisa Ansper

Kaisa “pärisnimi" sõprade seas on Kaisa Rändab - sest 12 aastat oma elust on ta veetnud Eestist eemal, mööda maailma ringi seigeldes. Osa sellest seljakott seljas, edasiviivaks jõuks püstine näpp tee ääres ning magamisasemeks järgmise toreda inimese diivan. Teise osa igasugusid hulle ideid ellu viies, mille sisse mahub näiteks poole miljonilise tiraažiga ajakirja väljaandmine Hiinas. Tema rännakute sisse on mahtunud pikki matku Aasia ja Lõuna-Ameerika džunglites, vallutusi mägedes, avastamisi ookeanide sügavustes. Kaisa teab, et lukshotelli infinity pool'ist ägedam on istuda koos jaapani naistega kaelast saadik kuumaveeallikas - ning kõige maitsvam “käsitöötoit" Tiibeti karjuse ulatatud lambapirukas. Kaisa jaoks on maailm rikkalik, kirev ja sõbralik sipelgapesa, millele meeldib, et teda järjest enam tundma õpitaks. 

Peruuga seob Kaisat eriline ja katkematu nabaväät - sealses džunglis on ta avastanud oma tugevaimad anded, Andide kõrgetel kaljunukkidel õppinud välja hingama ja ebaolulisel minna laskma. Isegi Iqutiose vali ja kaootiline turg on Kaisa jaoks kui ilus ning nauditav teatrietendus, milles ta heal meelel ise rolli võtab. Ning naljalt ühegi kohaliku trikimeistri “õngekonksu” alla ei neela. 

Kuula Raadio2 reisisaate Reispass lindistust Kaisaga: 
"Otse Cuscost" (2023) Kaisa Ansper, Ivo Tšetõrkin
Shenzhenist Mumbaisse (2020), Kaisa Ansper


Kaasreisijate tagasiside

Teresa on väärt ühteteist punkti kümnest, sest reisi vältel ei tekkinud mul kordagi tunnet, et ta ei teaks mida teha või kuhu minna. Sekelduste kõrval kõik sujus, mina sain reisi lihtsalt nautida ja täiel rinnal puhata. Lisa boonusena on Teresal nii mõnus mahe hääl, mis suurepäraselt sobib reisijuhile - konkreetne rahulikkus, mida miski ei kõigutanud.
Programmi osas meeldis mulle varieeruvus. Nägime linna, mägesid ja džunglit ehk Peruu kolm erinevat külge sai kogetud ja see oli suurepärane.
— Siiri Paiste
Machu Picchust Amazonase vihmametsani, higitelgist ayahuasca tseremooniani, kartuliroogadest ceviche’ni, alpakadest roosade delfiinideni - Peruu üllatab oma mitmekülgsuse poolest! Antud reisi programm katab kõik vajaliku ja jätab mulje justkui oleks kaks reisi ühes - mäed ja džungel! 😉
Teresa professionaalsus, soe süda ja hea huumorimeel on ühe ideaalse reisijuhi starter pack’i üliolulised komponendid.
— Elina Ahtiäinen
Igal päeval oli mitmeid suuremaid ja väiksemaid olukordi ja hetki, mis olid uued ja erilised - džungel, Machu Picchu, hipibaar, Cusco värvilisus, “Ameerika mäed” tüünidel.. see kõik kokku oli kõige ägedam. Reisijuht on seal rohkem “oma” kui võõras. Võimalus näha elu nii nagu see on või vähemalt peaaegu nii nagu on, mida suurematele gruppidele tehtavad reisid ei võimalda.
— tagasiside ankeedilt
Väike grupp ja head kohalikud toiduelamused. Tavaliselt reisin omal käel, see oli esimene grupireis, kuid nii väikese-suure grupiga võib veel reisida.
— tagasiside ankeedilt
Magamine võrkkiiges Amazonase džunglis oli next level elamus 💚 üks unistus sai täidetud!
— Katri Palatu
Tegemist on küll grupireisiga, aga saad ikkagi autentse kogemuse. Ei külasta ainult kõige turistikamaid kohti. Samuti sai tutvuda paljude kohalikega, kes meile abiks olid.
— Ranel Subka
Ei ole klassikaline turismikas ühe vaatamisväärsuse juurest teise juurde, ikkagi rohkem vahetu kogemus. Olime pidevalt elus sees. Piisavalt personaalne, samas grupi eelistega ehk keegi alati organiseeris ja vastutas. Kogu reis oli paindlik - üldkava oli paigas, kuid näiteks Icast tagasitulek ülimugava bussiga oli oluliselt imponeerivam kui oleksime selle 5h autos loksunud.
— tagasiside ankeedilt
Reisijuhid on ise elanud samas kandis ja tunnevad ja tunnetavad keskkonda suurepäraselt - omavad kohalikega personaalseid suhteid. Lähedus on tunda.
— tagasiside ankeedilt