Aastavahetus võrratutel randadel São Tomé ja Principe saartel

* AKTIIVNE KULTUURI- JA LOODUSREIS

São Tomél on imetabane loodus, põnevad ja ainulaadsed külad ja ei ühtki suurlinna. Arusaamatul kombel ei ole seda saart veel avastanud ei turistide parved ega ka turismiarendajad, nii saame end tunda võrdlemisi värskete maadeavastajatena. Lendame paariks päevaks ka Principe saarele, mis on maailmast veelgi ära lõigatum, metsiku ilu ja kaitstud loodusega väike oaas. Nii saamegi ringi peale tervele riigile, mis koosneb kahest üksikust saarest Lääne-Aafrikas Guinea lahes. Naudime mõlemal saarel randu, mägesid, vihmametsa, kakaoistandusi ja erinevate etniliste gruppidega külasid. Kohtume kohalikega ja otsime muusikat. Vahepeal aerutame pisikesele Rolase saarekesele ja hüppame üle ekvaatori - sest just sealt ta läbi jookseb. Pealinnas ja selle lähistel saame matkadest puhata eriti mõnusas õhtuses vööndis ja ainult kohalikku toorainet kasutavates taskukohastes gurmeerestoranides. Elevile tasub minna šokolaadisõpradel, sest siinne metsikust kakaost tehtud suussulav šokolaad on maailmakuulus. Vaatame ja katsume lähedalt, kuidas see ime sünnib - ja jah, maitsta saab ka. Reis algab aga hoovõtu ja häälestusega Lissabonis, kus otsime portugalikeelse impeeriumi juuri.


REISIAEG: 27. detsember 2024 - 10. jaanuar 2025

KESTUS: 14 päeva kohapeal, lisaks 1 öö Lissabonis - koos rahvusvaheliste lendudega kokku 15-16 päeva olenevalt valitud lendudest (saabumine Tallinnasse 11. jaanuari hilisõhtul)

SELTSKOND: kuni 9 reisijat ja reisijuht Mele Pesti, portugalikeelse maailma saadik Eestis

OSAVÕTUTASU: 4 100 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn - São Tomé - Tallinn (ca 1200 eur)

REISISTIIL: Looduse- ja kultuurireis gurmeereisi elementidega. Soovijad saavad kogu reisi vältel ohtralt teadmisi portugalikeelse maailma ja Aafrika kohta, näeme oma silma ja katsume oma sõrmega selle võluvaimat ääreala, kus ajalugu oleks justkui peatunud. Teeme mõned mikrobussiretked maalilisesse istandusküladesse sisemaal, ja kaugematesse randadesse kilpkonni otsima. Ehkki teed on kohati kehvad, siis vahemaad on lühikesed, nii et pikalt loksuma ei pea ja paarikümne kilomeetri pärast vaatab vastu juba teine mikrokliima ja teistmoodi loodus. Matkame kohaliku matkajuhi hoole all uskumatult ilusatel ja mõnevõrra metsikutel radadel. Lisaks looduse ja külade külastamisele teeme lühemad linnaretked reisi alguses impeeriumi keskuses LIssabonis ja reisi lõpus São Tomé pealinnas. Jätame ruumi avastamiseks, ise suuna valimiseks ja näiteks mõne kohaliku tantsupeo või rituaali külastamiseks, kui mõni selline teele jääb. Ja küll juba jääb!

RASKUSTASE: Liigume looduses üsna palju, aga matkade raskustase on jõukohane igale liikuda armastavale inimesele. Pealegi võib soovi korral matkamise asemel alati ka mõnda postkaardist ilusamasse randa pikutama jääda. Sáo Tomé on võrdlemisi turvaline, organiseeritud kuritegevus ja mõnigi muu pahe pole sinna iial jõudnudki, aga nagu vaesemal maal ikka, tasub külalisel iseenda vara välja näitamisega olla diskreetne. Meditsiinisüsteem toimib, aga kehvapoolsel tasemel, nii et kindlustus olgu tehtud ja vajalikud ravimid endal kaasas. Mõnede võimalike viperustega tasub juba ette leppida öömaja ja transpordi puhul.

TEMPO JA KULG: Võtame alati aega ka niisama olemiseks, ja toredate kohalikega jutustamiseks. Vaatamist ja tegemist jagub, aga vahemaad on lühikesed - kaugeim punkt pealinnast on alla saja kilomeetri. Kella peale tuleb meil kohal olla vaid lennujaamas, et keset reisi ühelt üksikult saarelt teisele ja pärast tagasi lennelda, ning uuesti reisi lõpus, kui on kindel soov ja tahtmine paradiisisaarelt koju tagasi reisida (kohustust selleks ei ole ;)). Teised graafikud on paindlikud, päevakava leebe ja tänu reisigrupi väiksusele saame tegevuste tiheduses arvestada reisijate eelistustega. Plaanis on ka paar puhkepäeva, mil igaüks saab ise valida, kas ainult päevitada ja maitsta otse nina alt ookeanist püütud värsket võrratut ooeanikala, või vallutada veel mõni vapustava vaatega künkatipp. Leve-leve! - rahu-rahu, nagu kõlab ka saareriigi elanike levinuim juhtlause.

KLIIMA: Kliima on üldiselt väga meeldiv, meie reisiperioodil stabiilselt 26-28 kraadi ööl ja päeval, ent arvestama peab ka võimalike rajude vihmahoogudega.

MAJUTUS: Meie majutuskohad on üsna erinevad: lihtsast bangalost paradiisirannal romantilise koloniaalhotellini, mille omanik on kuulus Portugali telekokk. Peaaegu avastamata inimtühjades randades ei ole ühtki viietärnihotelli, küll aga mõnusad lihtsad bangalod; hõllanduslik koloniaalbutiikhotell pakub meile küll tipptasemel gurmeeõhtusööke ja miljonivaateid, ent hommikuti võib elekter paar tundi ära olla, ja ega vesigi kipu siis pumba abil duširuumi jõudma ... Mugavusvajadust kompenseerime reisi lõpu poole pealinnas pehmematel patjadel pikutades.

TRANSPORDIVIIS: Rändame peamiselt kohaliku mikrobussiga kohalike kõiketeadvate bussijuhtide abiga, kes võivad hea õnne korral osutuda ühtlasi ka kutseeksami läbinud giidiks, veterinaariks ja istanduseomanikuks. Lisaks lendame kohaliku lennufirmaga Principe saarele (ja kui parajasti kütust jagub, siis ehk tagasi ka). Ühe päevareisina sõidame paadiga Rolase saarele ekvaatorit otsima.

 

Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1 - 2. PÄEV / Lend São Toméle. Kohalejõudmine

Pärastlõunane väljalend Tallinnast Lissaboni, kuhu jõuame hilisõhtul. Ööbime hotellis ja ehk jääb hommikul aega ka väikeseks jalutuskäiguks - on ju Lissabon São Tomé‘ga ajalooliselt otseselt seotud. 2. päeva lõunal lendame Lissabon - São Tomé. Maandume saareriigi pealinnas. Hingame kohalikku õhku ja vaatame, kuhu ja millise rahva sekka oleme sattunud. Sööme mõnes pealinna restoranis ja astume läbi supermarketist, et metsikumatesse paikadesse vajalikku kaasa varuda. Siis sõidame ühe reisi pikima maismaaotsa, 75 kilomeetrit saare lõunaranniku lõunatippu Praia Piscina ehk Basseiniranna kanti, aimates teel, kuidas tsivilisatsiooni märgid üha hõrenevad, asfalt kaob ja algab puhas loodus. Silmame päikeseloojangu paiku merest sürreaalse sambana kõrguvat vulkaanilist moodustist palmidesse mattunud saare kohal ja teame, et seiklus on alanud. Uinume lainemüha abil ja jõuame vähehaaval päriselt kohale, Euroopa talve ja sigina-sagina eest peitu.

3 - 6. PÄEV / Paradiisirannad, ekvaator, ilmasammas

Magame neli ööd bangalotes ökolodžis rannal. Võtame esimese päeva hingetõmbeks ja päriselt kohale jõudmiseks. Meil on öömaja lähiümbruses kolm eriilmelist ent võrratult dramaatilise loodusega randa, kuhu ei ole jõudnud ei massiturism ega kõrghooned. Siia võib eksida meile lisaks mõni välisturist, ent pigem kohtame kohalikke peresid, kes tulevad pika tühja ja metsiku ranna ühte serva perega piknikku pidama. Naudime igaühe soovidele vastavas vahekorras eri iseloomudega randu: metsikut pikka Praia Jalé'd, mis lubab mööda rannikut edasi matkata, Praia Piscinat, kus on võrdlemisi rahulik ujuda ja snorgeldada ja Praia Inhamet, kus on suurem restoran ja rohkem kohalikku elu.

Kõik kolm randa on omavahel ühendatud matkaradadega, nii et puhkame lennukitest, autodest, asfaldist, kärast ja kivimajadest ning vaatame São Tomé lõunanurgas omal jalal ringi. Kohalik meeldiv turismiinfra on olemas, nii saame ööbida lihtsates, aga mugavates ja privaatsust pakkuvates bangalotes ning söögikordadel valida paari lihtsa hea ja värske toiduga restorani vahel.

Teeme ka poolepäevase fotoretke koos lühikese džunglimatkaga Suure Koera kalju juurde. See on maailma kõrgeim monoliitne vulkaaniline moodustis, mis lihtsalt jahmatab oma stoilise (ja veidi fallosliku) seismisega keset ekvatoriaalset vihmametsa. Suur Koer on 3,5 miljonit aastat vana ja ta tipp kõrgub üle 660 meetri merepinnast. On küllaga rändureid, kes võtavad pika tee São Tomésse ette ainult selle pärast, et ilmasammas oma silmaga ära näha.

Neljandal või viiendal reisipäeval teeme ühepäevase paadireisi saarekesele, mida poolitab ekvaator: Ilheu das Rolas. Väikesaarel on 76 püsielannikku ja ehkki see on vaid lapike maad ookeanis, on ta kõrgeim tipp 96 meetrit merepinnast. Saareke on märgitud juba 17. sajandi maadeavastajate kaartidele. Uurime ligi saja aasta vanust majakat ning otsime endeemilist hiidgekot ja tšillivat leve-leve konna, kelle koduks see armas lapike maad on. Teel Rolase saarele piilume delfiine, kes on aastakümnete pikkuses koostöös kohalikus sadamas kalurid välja treeninud endale kalu ette ajama.

Kodurannas proovime mõne öö hakul või varahommikul kohata rannale munevaid kilpkonni, kelle salaelu võib diskreetselt piilumas käia. Kas siin või hiljem Principe saarel külastame ka MTÜ-d, kes nende eest hoolitseb ja saab meile seletada, täpselt mis liiki hiidkilpkonnad siinkandis elavad, mida nad söövad ja mis mured neil on. 

7 - 9. PÄEV / São João dos Angolares

Suundume São João dos Angolaresesse, mõnusasse kalurikülla, kust São Tome kultuur alguse sai. Ööbime kaks ööd vihmametsa serval küla taga künkal suurepäraste vaadetega kunsti täis koloniaalhotellis. Siinne restoran on magnet kogu saare jaoks, mille on sisse töötanud telekokk ja kunstnik João Carlos Silva. Siin pakutakse igal lõunal ja õhtul  ühe liha- ühe kala- ja ühe taimetoidu valikuga gurmeemenüüd, mille kõik koostisosad on paari kilomeetri raadiusest ja millest suur osa ripub avatud restoraniterrassilt haaramiskaugusel puu otsas.

Uitame Angolarese linnakese peal ja pisemates kalurikülades ümbruskandis, käime kohalikul turul. Sõidame linnast veidi välja ja piilume mustal kaljusel rannikul Põrgusuhu, kummalisse kitsasse kaljulõhesse, kus on kohalike sõnul mõndagi müstilist sündinud. Võimaluse korral külastame Nezó, endise maailmaränduri, kohaliku suurepärase kunstniku ja muusiku ateljeed, kes on kohtunud enamike eestlastega, kes kunagi saarel käinud. Angolares on küll väike linnake, aga kohalikku kunsti ja skulptuure saab siin imetleda ja soovi korral ka osta vähemalt kolmes kohas.

Üks põnevaimaid retki sel reisil viib meid vanadesse istandusküladesse mägedes, kus aeg seisab. Vingerdame üles mäkke läbi maalilise vihmametsa mööda klompkiviteed, mis ehitati samal ajal, kui portugallased rajasid siia kasvandused. 16-17. sajandil kasvatati siin orjatööjõu abil suhkruroogu, hiljem enamasti kakaod. Näeme ohtralt kakaotaimi ja õpime vahet tegema hübriidil, mida maailm tänaseks tunneb, ja originaalkakaol, mis on tegelikult maitsvam. Uurime mõnes kooperatiivis, kuidas tänapäeval kakaod kasvatatakse ja korjatakse - ja tõdeme, et ega see saja aasta tagusest palju erinegi. Vaatame diskreetselt ringi istanduskülades, kust portugallased 1975. küll lahkusid, ent väliselt ei ole pea midagi muutunud. Leiame end ühel hetkel pilvede vahel mäenõlval tihedas vihmametsas avanevalt ristkülikukujuliselt keskplatsilt, mille ühes otsas kõrgub künkal uhke trepiga villa - ülevaataja maja. Remontimata majakestes väljaku servades elavad kalurikülade elanikest erineva etnilise tausta, muusika ja kommentega kohalikud, kes kasvatavad juurvilju või kakaod, kohvi, puuvilju, mõni peab loomi. Uurime, mida nemad 21. sajandi elust ja ilmast arvavad.

10 - 12. PÄEV / Principe

Lendame pealinnast Principe saarele, mis on üks kõige puutumatuma loodusega koht planeedil Maa. Siin magame kolm ööd. Retk Principele on nagu eraldi reis reisis – oleme juba nädala maailmakärast eemal eraldi mullis veetnud, ent nüüd lendame selle servale veel eraldatumasse võluvasse mikromaailma.

Kogu Principe saar on UNESCO biosfääri kaitseala ja siin on suur Obó rahvuspark. Siin on palju linnu-, looma- ja taimeliike, mida mitte kusagil mujal maailmas ei ole. Teeme kohaliku giidi abil ringsõidu saarel ja matkame. Otsime vihmametsast üles O Que Pipi nimelise 50 meetri kõrguse kose, mille all ootab värskendav suplus. Seikluslikumad meie seast saavad lisada veel mõne ägedama mägimatka, või siis hoopis otsida üles see "maailma kõige ilusam rand", Banana Beach, kus Bacardi oma legendaarsed reklaamid filminud on. Nurgatagused üksildased metsikud rannad leiame üles nagunii. 

Vaatame, milliseid projekte looduskaitsjad Principe erakordse ilu säilitamiseks teevad. Tutvume kohaliku elanikkonnaga, kel on isegi pisikesest São Tomé ja Principe riigi sees oma poliitiline autonoomia ja kes räägib oma kreooli keelt. Otsime kohalikke maitseid ja maailma puhtaimat shokolaadi. Uurime, kuidas täpselt Einsteini relatiivsusteooria just siin saarel eksperimendi käigus ühe päikesevarjutuse ajal ära tõestati. 

13 - 14. PÄEV / Pealinn ja mägikülad

Lendame tagasi  São Tomé pealinna. Eelviimasel päeval teeme retke sealt otse mägedesse: käime tänaseks saarel ainsaks jäänud kohviistanduses, kus on ka väike stiilne kohvimuuseum, kus orjade järeltulijad näitavad, kuidas kohvitegu vanasti käis. Lõunatame sõna otseses mõttes pea pilvedes, Portugali poeedi Almada Negreirose lapsepõlvekoju rajatud gurmeerestoranis. Vaatleme veel kohalikku floorast ja faunat, mis on nii väikese riigi kohta uskumatult mitmekülgne. Õhtul vaatame üle pealinna parima atmosfääriga kõrtsid, kus on alati suurepärane muusika ja üsna lihtne kohalikega jutu peale saada. Kindlasti leiame ka mõne laivkontserdi, mõnusa vaatega katusebaari või kohaliku diskoteegi. 

Viimasel päeval puhkame mõnusasti välja, et tagasireisiks jõudu koguda. Võimalusel külastame maailma parima šokolaadi meistri töötuba ja naudime workshoppi kakao olemusest. Kui meistrit pole kohal, siis tema imepärane šokolaad, šokolaadijoogid ja -koogid on ikka. Haarame veel viimased mälestused -- olgu fotode, mõne ostu, viimase jalutuskäigu, päikesekiire või sooja supluse vormis ja sõidame riigi tillukesse nunnusse lennujaama koduteele.
Tallinnasse jõuame 15. päeva õhtul - teadmises, et kusagil kaugel on üks kurrunurruvutisaar, mille soojus veel tükiks ajaks kehasse ja hinge jääb.

 


Suure Koera kalju: aegade algusest seisev ilmasammas, mille otsa ronida olla veidike tüütu, sest ta peal armastavad soojendada end maod. Foto: Maris Kuurberg

Foto: Maris Kuurberg

Foto: Maris Kuurberg

Foto: Maris Kuurberg

Foto: Maris Kuurberg

Foto: Maris Kuurberg


HINNA SEES ON siselennud São Tomé - Principe ja tagasi, kõik transfeerid, majutus, sissepääsud ja kohalike giidide teenused. Ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile.

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid. Me ei käi ettetellitud menüüga “turistirestoranides”, vaid ikka kohalikes ägedates söögikohtades, kus igaüks saab tellida menüüst vastavalt soovile. Hinnatase on Eestiga võrreldes ikkagi soodne, toidud on maitsvad ning rõhk on kalal ja mereandidel.

Kokkuvõttes, suurte lisakulutustega arvestada ei tule. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või võimalikele õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad maksimaalselt 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult ja rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ja mõned sous venir’id samuti kotis. Ning see 500 on pigem öeldud varuga.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Rahvusvahelised lennud meie reisipaketti ei kuulu, kuid hea meelega leiame ja müüme kõikidele sobivad lennud, et soovijad saaksid lennata grupiga koos. Loe reisi osavõtutasust, reisikindlustusest ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt siit.

KORRALDUSLIKUST POOLEST VEEL:

See reis on oma olemuselt kultuuri-, loodus- ja natuke ka puhkusereis. Vahemaad on väikesed, iga päev on aega, tormama ei pea. Aega jääb ka iseendale ning nii mõneski kohas on valikut tegevusteks piisavalt, kus kogu grupp ei pea tingimata koos olema. Elame saare rütmis, ei torma, võtame vabalt ja oleme loomingulised.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse jms küsimused.


Reisijuht Mele Pesti

Mele on portugalikeelse maailma saadik Eestis ja vastupidi. Ta kaotas alates 2004. aastast üksteise järel südame Portugalile ja Brasiiliale ja on mõlemas pikki perioode elanud, õppinud ja reisinud ning Brasiilia kultuuri teemal koguni doktorikraadi kaitsnud. Lisaks on ta risti-põiki läbi rännanud nii ülejäänud Ladina-Ameerika kui ka suure osa portugalikeelsest Aafrikast. Need retked ja portugalikeelse ilukirjanduse tõlkimine aitavad näha seoseid ja võrgustikke, keskuseid ja ääremaid nii, kuidas need maailma eri nurkadest paistavad. Ka oma reisijale näitab Mele kohalike elu nende endi mätta otsast – kui see ei ole vaid „päike, palmid, heinamaa“, siis nii ta ka otse ütleb. Nüüd viib Mele soovijad oma värskeima armastuse juurde, Sāo Tomé ja Principe saartele Lääne-Aafrikas.

Kuula R2 Reispassi raadiosaateid Melega:
São Tome saar. Mele Pesti ja Ivo Tšetõrkin, 2022
Brasiilia. Mele Pesti ja Ivo Tšetõrkin, 2021
Brasiilia "inimsöömine". Mele Pesti ja Ivo Tšetõrkin, 2017

Loe reisiajakirjast GoTravel Mele lugu São Tomé ’st:
Südames ja suus sulav São Tomé. Mele Pesti, 2022

 

Kaasreisijate tagasiside

Tõeliselt värskendav ja lausa elumuutev. Peale sellist reisi suhtud igapäevaellu teisiti: “leve-leve” - “rahulikult”, nagu saotomelased ise ütlevad. Reisijuht ja -kava olid suurepärased, sihtkoht muidugi ka. Üllatas ka kohalike ehedus ja vahetus.
Mõned einestamishetked, mis jäid meelde. Ei osanud ette kujutada lõunasööki küla “restoranis”, milleks osutus suvalise maja nn. majanduskorrusele kaetud laud, mida jagasime koos sigade ja kanadega. Menüüks sealtsamast tänavalt ostetud tundmatud merekarbid, mida küpsetati kolme kivi vahel asetseval “pliidil”. Pluss leivavili ja palmivein. Või teine lõunasöök Rolase rannas, millise katkestas torm ja vihmasadu, aga mis jätkus kohe suvalise plekist varjualuse all, saatjaks katusele suure kolinaga kukkuvad kookosed. Ning õhtusöök järjekordses kodurestoranis, nö. tavalise maja tavalises hoovis. Majapidajanna sõnul tal “eriti midagi pole” (kell oli üheksa õhtul), lauale aga ilmusid erinevad praetud kalad, kastmes kana, riisid-banaanid. Kõik said kõhud täis! Vahepeal tekkis suisa gurmeereisi tunne!
— Indrek (veebruar 2024)
Amazonas Reiside tugevus, miks tuleksin ka järgmine kord teiega kaasa, on professionaalsus.
— Anu Jaanson (veebruar 2024)
Olin kuulnud Mele Pestiga tehtud Reispassi saadet ning kui see reis kavasse tuli, siis kohe käis klikk ära. Mida ei osanud oodata, oli see, et kliima oli minu jaoks väga raske taluda. Olen troopikas korduvalt käinud, aga sellist sauna ei oodanud.
Amazonas Reiside eripärad on väike grupp, head reisikavad. Kõik muidugi sõltub ka reisijuhist - olen varem reisinud vaid Ivoga, kelle tempo ja ideed on mulle sobinud. Nüüd saan öelda, et ka Mele oli fantastiline!
— Maris (veebruar 2024)
Reis vastas täielikult minu ettekujutustele ja osutus isegi ägedamaks kui lootsin. Reisijuht ja kogu reisigrupp olid fantastiliselt tublid ja mõnusad. Ja riik ise põnev.
— Riina Ilomets (veebruar 2024)