Isemoodi INDIA - mangroovidest Himaalajani
* SEIKLUSLIK RINGREIS OFF-THE-BEATEN-TRACK
India ei ole kindlasti üks neist riikidest, millesse on lihtne lupsti sisse libiseda. Aga kui teadvustada logistilisi konarusi ja kohatist kaost, on võimalik näha ja kogeda kohti ja inimesi, nagu ei kusagil maailmas. Indiast oleks õigem mõelda mitte kui riigist, vaid tervest maailmajaost - uskumatute kontrastidega nii geograafilises, etnilises, religioosses ja veel sajas mõttes. India kosmoselaev maandus hiljuti Kuule - samas leidub siin endiselt külasid, kus ei ole elektrit. Mõne pere “villa” on 25-korruseline - teine aga elab sealsamas kõrval pappkastidest ehitatud majas.
Sellel reisil ei näe Taj Majal’i - kuid seevastu viib reis autentsetele radadele, kuhu tavaliselt ei jõua need, kes esimest korda Indiasse satuvad. Saad kuulda nii kisa kui vaikust, sukelduda tuk-tuk’ide võiduajamisse Kolkatas, matkata üksildastel radadel Sikkimis, saad osa hindude elust ja kommetest ning kindlasti hea ettekujutuse, milline on see osa suurest Indiast - siin, praegu ja päriselt.
Lääne-Bengali ja Sikkimi osariigid illustreerivad hästi lausa absurdset variatsioonide spektrit, mida suudavad pakkuda parimal juhul üksikud riigid maailmas. Alustame kunagise Briti Impeeriumi suuruselt teises linnas - lagunevast koloniaalpärandist tulvil Calcuttas, ent saame näha ka külaelu, mis pole 100 aasta jooksul palju muutunud. Kulgeme paadiga inimsööjatiigrite koduks olevas mangroovimetsas. Ning viimaks rändame läbi Nepali, Tiibeti ja Bhutani vahele pigistatud Sikkimi, mis veel pool sajandit tagasi oli iseseisev budistlik Himaalaja kuningriik. Sestap mängib ka usundilugu läbi meie teekonna olulist rolli, sest Indias ei ole religioon mingisugune eraldiseisev ja -vaadeldav nähtus, vaid argielu igapäevane osa.
REISIAJAD:
15. - 29. märts 2025
3. - 17. märts 2026
KESTUS: 15 päeva kohapeal (koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn - Delhi/Mumbai - Tallinn kokku 17 päeva)
SELTSKOND: Kuni 10 reisijat ning 2 reisijuhti, aastaid Indiat väisanud Kristjan-Jaak Tammsaar ja tema elukaaslane, aastaid Eestit väisanud Bengali päritolu Tunali Mukherjee
OSAVÕTUTASU: 3 200 eur (lisanduvad lennupiletid Tallinn-Delhi/Mumbai-Tallinn). Lennupiletid saad osta ka mugavalt meie käest. Loe lähemalt siit.
REISISTIIL: Seikluslik kultuuri- ja puhkusereis linnas ja maal, Himaalaja jalamil ja merepinnal. Meie unikaalne India reis sobib Sulle, kui tahad saada maitse suhu India absurdsetest kontrastidest, ent seda kaugel kõige turisti-, kära-, tolmu- ja saasterohkemast Indiast, mida kogeb valdav enamus Indiat külastanutest.
RASKUSTASE: Kerge kuni keskpärane. Kavas on küll ka paar päeva-poole matka kaunil ja kõrgel mägimaastikul, ent kõik on plaanitud nii, et kes tahab, tuleb mäkke, kes ei taha või ei viitsi, saab aga samal ajal ka rahulikumas või hedonistlikumas tempos tiksuda.
TEMPO JA KULG: Oleme ekstra hoolt kandnud, et ükski sõit poleks pikem, kui paar tundi - üksikute eranditega. India mõõtkava silmas pidades tundub see meile endalegi logistilise imena. Kindlasti on ägedamates kohtades ka struktureerimata hommikuid või õhtuid, kus soovi korral saab kulgeda eri radadel, valides endale just sel hetkel sümpaatseima koha ja kiiruse.
KLIIMA: Kolkatas ja Bengali lahe kaldal võivad temperatuurid kuumimatel päevadel küündida 35 kraadi kanti, samas kui mägedes võivad öised temperatuurid kümimatel öödel langeda ka nulli lähedale ja päeval hõljuda 10-15 kraadi juures. Samas, kui päike särab, võib ka sealgi olla täitsa mõnus T-särgi väel kulgeda. Mõned soojemad kihid kaasa, aga suured kotid on siiski enamiku ajast hotellis toanurgas või auto pagasiruumis.
MAJUTUS: Eelistame alati ajaloo ja/või iseloomuga kohti, suuremates linnades siis nt koloniaal- või just India oma ajaloolist premium-arhitektuuri. Mägedes ja külades ka ausat ja hubast kodumajutust, kus pererahva südamesoojus kaalub kuhjaga üles veidi askeetlikumad olud. Peatume kahestes tubades, ühese toa lisamaks 400 eur.
TRANSPORT: Kasutame erinevaid kohalikke, ent eksklusiivselt meie kasutuses olevaid mahtuniversaale, mikrobusse või maastureid. Kolkatast põhja ja tagasi lipsame siselennuga. Mangroovimetsas triivime jõepaatidel. Linnasiseselt vastavalt olukorrale, viitsimisele ja seiklushimule nii jalgsi, takso, velorikša, hobukalessi, iidse trammi ning võimaluse korral, miks mitte, ka lendava vaibaga. Looklevaid ja raputavaid mägiteid silmas pidades tasub siiski tabletid iivelduse vastu kotis hoida. Sikkimisse jõudes asume me juba väga kauges ja üksikus maailmanurgas planeedi kõrgeimate mägede jalamil ning teede kvaliteet on siin “nagu ta on.”
OHUD JA EBAMEELDIVUSED: Võimalus langeda mistahes kallaletungi ohvriks on Indias kaduvväike, aga asjadel tasub muidugi silm peal hoida.
Indias elab 1000x rohkem inimesi kui Eestis ja sellest tulenevalt on paratamatu ka kõrgem mürafoon ja prügi tänavapildis. Püüame sellega leppida või veelgi parem, seda hektilist kaost ägeda kogemusena võtta.
Ent niipea kui me Kolkata selja taha jätame, vabaneme suures osas ka neist ebameeldivustest.
Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering!
Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.
TEEKOND
1.-3. PÄEV / Kolkata
Delhi/Mumbai lend maandub ca. kell 5 hommikul - seega istume siin ümber siselennule ja jõuame Kolkatasse - et nüüd siis juba rahulikult ja päriselt kohale jõuda.
Kolkata, kunagine Calcutta, on küll India seitsmes suurim linn, ent võrreldes Delhi või Mumbai ööpäevaringselt raugematu mölluga voolab Kolkata laisemas rütmis. Velorikšamehed põõnavad siin keskpäevapäikese eest varjus, paljad päkad roostes lenkstangil puhkamas, taustaks Briti ajastu esinduslik koloniaalarhitektuur, millesse troopilised roniväädid pragusid uuristavad. Tegu vast India retrohõnguliseima suurlinnaga, kus tänavaid täidavad tibukollased ümmarguste laternatega legendaarsed ‘Ambassador’ taksod 1960ndatest, nagu India versioonist Old Havana’st. Calcutta oli Briti Impeeriumi India de-facto pealinn kuni 1911. aastani.
Veedame Kolkatas paar kaootilist, ent kütkestavat päeva, piiludes kunagise Briti Impeeriumi kulisside taha. Siit leiab nii 18.sajandi Inglise, Portugali ja isegi Armeenia kogukonna kirikuid; sajandivanuseid sünagooge, kuid ka ema Theresa kodu ja tema Halastuse Misjonäride Ordu misjonikeskuse. Ent Kolkata kosmopoliitsest ajaloost ja laiemaltki India lõputust religioossest vaheldusrikkusest räägivad ka Jainide templid, mis on justkui osava juveliiri käes meisterdatud üleelusuurused teemantehted; kohalikud Jaapani ja Hiina budistlikud, ent ka Hiina rahvausundi templid; ja loomulikult kardetud ja kummardatud verejanulise jumalanna Kali tempel, kus näljasele jumalannale siiani vahel ka loomohverdusi tuuakse.
Proovime ära ka India vanima metroo- ja Aasia vanima trammivõrgustiku, et enam mitte kunagi viriseda, kui Eestis jääb buss paar minutit hiljaks. Kolkata on ka foodie-paradiis, nii et kohaliku insider know-how toel degusteerime kindlasti nii Bengali tänavatoitu aja kulgemisest puutumata jäänud kuulsates tänavalettides kui ka kohalikes ikoonilistes ja nooblites fine-dining asutustes.
Ja kui vahepeal ka Kolkata igapäevakaos lainetena üle pea kokku lööb, siis meie hubane ööbimiskoht ei ole kunagi liiga kaugel, et vahepeal koju varjuda ja hinge tõmmata. Sedavõrd vintage linnas ööbime ajaloolises häärberis, et ka seinad meie ümber nõretaksid ajaloost.
4.-5. PÄEV / Sundarbans
Varahommikul suundume linnast lõunasse Bengali lahe suunas. Sundarbans on tohutul jõedeltal laiuv ja maailma suurim pea 10,000km2 mangroovimets, mis oma unikaalsusega on kantud ka UNESCO Maailmapärandi nimekirja. Uudistame paadiga kohalikus jõgederägastikus ringi nii õhtul kui hommikul.
Kuigi Sundarban olevat koduks maailma suurimale Bengali tiigirte kontsentratsioonile, on nende nägemine üsna haruldane, sest valdav osa siinsest mangroovimetsast on nii kaitse all kui ka füüsiliselt ligipääsmatu. Tegu on ka ühe viimase kohaga maailmas, kus tiigrid jahivad endiselt inimesi toiduks ning alles käib võitlus selle nimel, kes viimaks siit lõputust mangroovidžunglist loomariigi kuningana väljub. Ka Tunali enda pere teenijanna, kes on siitkandist pärit, on inimsööjatiigri lõugade vahele kaotanud mitmeid tuttavaid. Seevastu on meil oluliselt tõenäolisem silmata krokodille, jõedelfiine, varaane, metssigu, hirvi, ahve, metskasse, saarmaid ja loendamatuid eri linnuliike.
Maa peal saame aga piiluda unise India külaelu köögipoolt, kus elu käib jätkuvalt looduse rütmidega käsikäes. Tõusu-mõõna vahe küündib kolme meetrini - metsast saab meri, siis jälle merest mets ja nii iga jumala päev.
6.-8. PÄEV / Darjeeling
Naasnud Sundarbansist hommikul Kolkatasse, ootab meid ees lühike lend Bagdogra lennujaama mägede jalamile, kust tõuseb Darjeelingu suunas juba 1800ndatel rajatud maailma esimene kitsarööpmeline mägiraudtee. Paraku puhib see auväärses eas rauk mäest üles kiirusega umbes 10km/h, ja seetõttu eelistame antud juhul kolm korda kiiremat, “vaid” 2,5h vältavat autosõitu lookeval mägiteel, mis meid juba 2000m kõrgusel merepinnast otsapidi vägagi teistsugusesse maailma viib.
Mäenõlvi katvate looklevate teeistanduste kohal trooniv Darjeeling on üks India vanimaid nö. hill-statione ja ka Briti Impeeriumi aegne de-facto India suvepealinn, kuhu mahuvad kõrvuti ära gooti kirikud ja koloniaalarhitektuur ühelt ning tiibeti budistlik kultuur ühes oma pagodade ja kloostritega teiselt poolt. Linnakese kohal horisondil laiub aga unustamatu vaade üle Ida-Himaalaja ning täpsemalt maailma kõrguselt kolmanda mäe Kanchenjunga, mis oma pika ja võimsa mäemassiiviga tõenäoliselt ka enamiku Everesti-vaateid seljatab.
Peale Kolkata kära ja kaost on Darjeeling ideaalne koht, et metafooriline lipsusõlm lõdvemaks lasta. Kindlasti võtame ühiselt koos ette lõbusõidu auruveduriga ja külastame kohalikku teeistandust ning saame aimu, kus kasvavad mõned maailma kallimatest teesortidest, kuidas neid nopitakse ja töödeldakse ning kuidas nad miljoni-kordse juurdehindlusega viimaks Stockmanni toidupoe lettidele jõuavad.
Võime sisse põigata ka alpinismikooli, kus Kristjan-Jaak aastaid tagasi mägironimist tudeeris. Darjeelingus on aga kindlasti kõigil ka aega omapäi kulgeda: väärikate vanade kloostrite, kirikute ja pagodade vahel mõtiskelus jalutada või ette võtta pühapäevamatk radadel, kus kunagi uitasid jalutuskeppide ja keerdus vuntsidega valgesse riietatud džentelmenid.
Darjeelingu ajalugu silmas pidades peatume siin mõnusas koloniaalvaibiga butiikhotellikeses.
9. PÄEV / Namchi & Pelling
Darjeelingust vaid paar tundi sõitu ja olemegi juba Sikkimi osariigis, kus meie esimene peatus on unises 5000 elanikuga Namchis, õigemini kahes seda ümbritsevas pühapaigas. Üks neist on justkui cheat code India tähtsaimale palverännakule Char Dham Yatra’le, mis tegelikult tähistab nelja legendaarset templit India neljas eri nurgas, ent on siia miniatuursetena kõik mugavasti kokku toodud. Teeme siin meiegi pisut juttu Hinduismi pühast geograafiast, mis koob kogu maa erinevate müütide tähendusrikka kangaga üheks jumalikuks kudumiks. Teiselt poolt kõrgub aga linnakese kohal Sikkimi budistliku kaitsepühaku Guru Padmasambhava kuju, mis on ka maailma suurim omalaadne. Siin saame vastukaaluks mõtiskleda tiibeti budistliku kosmoloogia üle.
Namchist jätkame teed tillukesse Pellingisse, mis kannab endiselt nime linna asutanud Briti ohvitseri Freddie Pelling’i järgi. Tee lookleb suures osas jõekaldal ning kui veab ja tuju on, saame sõidu ehk poolitada jõe äärde jäävas kuumaveeallikas.
Just Pellingist avanevad võrratud vaated üle Kanchenjunga mäetipu – planeedi kõrguselt kolmas mäetipp jääb siin meist veel vaevalt 40km põhja. Seame endid sisse hubases kodumajutuses, mis annab meile toreda võimaluse piiluda sisse ka argiellu siin Himaalaja jalamil. Jalutuskäigu kaugusel leiame ka Sikkimi 17. saj. pealinna kuningapalee varemed. Linnakest ümbritsevad ka kaks Sikkimi vanimatest kloostritest.
10. PÄEV / Yuksom
Jätkame sõiduga Pellingist veelgi põhja poole Yuksomisse, mis oli kunagi Sikkimi kuningriigi esimeseks ja vanimaks pealinnaks, ent tänapäeval annab pigem vaevalt vaikse küla mõõdu välja. Meie teele jääb salapärane ja peegelsile Khecheopalri järv, mida peetakse Lääne-Sikkimi üheks tähtsaimaks looduslikuks pühapaigaks. Kohalik legend kõneleb, et kui ka üksik leht hõljub vette, napsavad linnud selle kohe kaasa, et järvevesi rikkumata hoida. Veelgi põnevam rahvapärimus seostab aga kogu kohaliku topograafia püha mõttelooga ning selle järgi esindab püha järv ühte inimkeha neljast keskusest, nimelt rindkere. Südant ehk vana Pemayangtse kloostrit Pellingis me juba külastasime. Yuksom, millest meid veel vaid 10km lahutab, esindab kolmandat silma nng pea vastutusrikast rolli kannab üks regiooni tähtsamaid pühapaiku, Tashidingi klooster. Yuksomis endas on aga säilinud Sikkimi kuningriigi esimese preester-kuninga pühitsemistseremooniaks loodud kivitroon ning selle juurde rajatud tempel. Tillukesse Yuksomisse jääme tänaseks lihtsasse, ent ausasse kodumajutusse, et järgmisel päeval pikk päevamatk ette võtta.
11. PÄEV / Palverännak Tashidingi & öö Ravanglas
Kui arvestada, et meie matka lõpp-punktiks saab olema eelmainitud Tashidingi klooster ehk siis neljas punkt kohalikus pühas topograafias, võime õigustatult oma ettevõtmist ka väikeseks palverännakuks nimetada. Religioon pole Indias mingi eraldiseisev ontlik hobi, vaid kihistus, mida on pea võimatu muust argielust lahutada – ta kuulub lahutamatult igapäevaaskelduste juurde ning need omakorda religiooni juurde. Meie palverännak saab alguse järsu tõusuga küla kohal tihedast kastanimetsast ümbritsetud mäetipul trooniva Sikkimi vanima Dubdi kloostrini. Ülejäänud päevateekond kulgeb läbi tillukeste külakeste, mööda väikestest kloostritest ja koskedest, et ca 6h hiljem kulmineeruda Tashidingi kloostriga. Siit korjab meid peale juba meie tuttav mägine metallhobu, et meid viimaks pisut üle pooleteise tunni kaugusele Ravanglasse kodumajutusse tuua.
12. PÄEV / Ravangla ja Maenami matk
Ravangla ise on kena väike oru kohal kõrguv linnake. Soovijatega võtame ette päevamatka linna veerel algava looduskaitseala keskel kõrguva mäe tippu. 12km tõus Maenamile lookleb läbi metsa täis tammi, kastaneid, magnooliaid ja rododendrone ja võtab kokku parema osa päevast. Kelle jaoks eelmisest matkast piisas, saavad Ravanglas aja maha võtta, kiirustamata tänavakohvikus chaid noolida, pargis päikeses nurrudes raamatut lugeda või linna domineeriva Buddha-kujuga mõtiskellu laskuda. Ja kellele pakub huvi, saab külastada ka 6km kaugusel asuvat väikest Boni kloostrit, mis on vaid üks kahest kogu Indias. Bon oli budismi-eelses Tiibetis domineerinud põlisusund, mille mitmedki rituaalid said arvatavasti hiljem sünteesitud budismi.
Maenamilt tagasi tsivilisatsiooni laskunud, võib olla ka võimalus liigeseid kuumaveeallikas kosutada. Rõhk sõnal “võib” - kaks “lähestikku” kuumaveeallikat nõuavad mõlemad tunnikese laskumist mööda vanu kivitreppe alla jõeorgu. Samuti on tegu väga rustikaalse ja kohaliku kogemusega.
13.-14. PÄEV / Gangtok
Ongi viimaks aeg ette võtta teekond ka Sikkimi pealinna, mis oma Tartu-suuruse elanikkonnaga on tillukeses mägiriigis tõeline metropol. Valime meelega pisut pikema, ent maalilise teekonna, mis laskub läbi osariigi ainukese teeistanduse, enam kui poolteist kilomeetrit madalamale kauni ja võimsa Teesta jõe orgu. Siis hakkame aga taas tõusma Gangtoki suunas, mis asub 1650m kõrgusel. Peale pikki matkapäevi ja tagasi ‘suurlinna’ jõudnuna oleme kindlasti ära teeninud vähe luksuslikuma jalasirutuse, sestap on meil siin varuks premium peatumiskoht - ent kindlasti ei ohverda me atmosfääri steriilsele mugavusele, positiivne kiiks on kindlasti tagatud ;)
Peale siiralt tagasihoidlikku mägikülade elu võib Gangtokis kohata lausa boheemlaslikku hipster-vaibi - siit leiab nii ägedaid kohvik-raamatupoode kui ka populaarseid õllekaid. Muide, tuhatkonna teele jäänud kloostri järel võib tulla toreda üllatusena, et just Sikkimis pruulitakse paljude Indialaste meelest kogu riigi parimat õlut.
Võiksime jõuda Sikkimi suurimasse Rumteki kloostrisse, mille ümber keerleb kahjuks juba aastakümneid ka tiibeti budistliku maailma vast teravaim poleemika - sellest aga juba lähemalt kohapeal. Gangtokis asub samuti Sikkimi viimase preester-kuninga poolt rajatud Tibetoloogia Instituut, mis Tiibeti pärandi säilitamise nimel sisaldab üht maailma suurimat Tiibeti teoste kollektsiooni väljaspool Tiibetit ennast.
Väljaspool budistlikku maailma leiame Gangtokist aga ka mäenõlval 230 hektaril laiuvas looduslikus džunglis ühe India parimatest loomaparkidest. Siin võib näha nii Himaalaja karusid, lumeleoparde, Tiibeti hunte, kui punaseid pandasid, kusjuures paljud neist haruldaste liikide esindajatest on päästetud salaküttide ja kuritegelike kaubitsejate käest. Gangtokis on võimalus isegi kohaliku ‘linnaliinitranspordi’ ehk köisraudteega tõusta linna kohale, kust avanevad oivalised vaated mitte ainult üle linna, vaid ka horisonti palistavale lumisele Himaalaja ahelikule.
15. PÄEV / Lahkumispäev
Sõidame Gangtokist tagasi Bagdogra lennujaama, kuhu esmalt ka Kolkatast lendasime. Ja sealt juba otse Delhisse. Kui Sinu reis lõppeb siin, siis lahkub õhtul juba lennuk Tallinna suunal. Kuid kui soovid oma reisi 1-2 päeva Delhis pikendada, siis anname Sulle soovitusi nii oma jätkuretke põnevaks sisustamiseks ning aitame nii majutuse ja transpordiga.
Lõpetuseks kordame veelkord Indias kuuldud mõttetera, millega ka reisikirjeldust alustasime: “Et Indiat tunda, on vaja elada seal mitu elu.” Igal juhul usume, et meie India reis puudutas Sind sügavalt - on see siis Sinu selle elu esimene, või kasvõi kümnes India-reis.

-
Siselennud Delhi-Kolkata, Kolkata-Bagdogra ja Bagdogra-Delhi
Kõik transfeerid-transpordid-autojuhid.
Kõik majutused (ööbimine on kahestes tubades, üksinda toas elamise lisatasu 400 eur)
Hommikusöökid enamikel päevadel
Sundarbansis veedetud kahe päeva jooksul lõuna-õhtusöök meid majutavas külakeses
Reisijuhtide duo Eestist ja Indiast
-
Rahvusvahelised lennupiletid Tallinn - Delhi/Mumbai - Tallinn, mille saad mugavalt osta ka meie käest
Enamus lõunaid ja õhtusööke, ent kui ehk mõned nooblimad asutused Kolkatas ja Darjeelingus välja arvata, on toit Indias üldiselt väga mõistliku hinnaga
Kvaliteetne käsitöö või antiik kannavad ka vastavat hinnasilti, ent kui juba maale ja mägedesse suundume, siis polegi rahaga suurt muud teha, kui sentide eest teeäärses teeletis maailma asjade üle mõtiskleda.
Hea meeles hoida, et tippi hindavad Indias kindlasti kõik teenusepakkujad, ent pudi-padi puhul jääb see valdavalt nii paarikümne sendi kuni euro vahele.
Suurusjärgus 500 eurot peaksid reisi peale kõhud kenasti täis ja meeled reipad hoidma ning kohalikult memmelt-taadilt ka mõne toreda omanäolise suveniiri kotinurka tooma.
-
Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.
Palume, et kõik reisijad viiksid end kurssi ka reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.
Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse, varustuse ja muud sellised küsimused. -
Ootamatuste puhuks soovime, et kõikidel meie reisijatel oleks kehtiv reisikindlustus. Meie reisitingimuste kohaselt peab reisikindlustus sisaldama meditsiiniabi sihtriigis ning reisitõrget min. 2000 euro ulatuses, mis tagab kindlustusjuhtumi korral Sinu naasmise Eestisse. Kuid soovitame tungivalt sõlmida reisitõrke kindlustus summas, mis katab nii reisi kui kui ka lennupiletite kogumaksumuse - juhuks, kui kindlustusjuhtum leiab aset enne reisi.
Reisikindlustuse saad osta ka meie käest, meie kindlustuspartner on PZU. Samuti võime Sulle vormistada ainult täiendava reisitõrkekindlustuse, kui Sul on juba reisikindlustus nt krediitkaardiga kaasas (krediitkaardi reisitõrkekindlustus on enamasti piiratud 2 000 euroga). Samuti soovitame reisikindlustuse sõlmida juba reisi broneerimisel, sest sel juhul hakkab ka reisitõrge kehtima koheselt. Poliisi hinda see ei mõjuta.
-
Reisijakoha broneerimiseks küsime Sinult 500 eurot ettemaksu, mis tagab Sulle koha reisil. Ülejäänud reisitasu küsime 45 päeva enne reisi algust. Kuna hoiame selle reisijakoha ainult Sulle ning teistele huvilistele seda ei paku, siis on ettemaks tagastamatu, kui soovid hiljem ise oma broneeringu tühistada või reisi vahetada. Erinevate ootamatuste puhuks, mis võivad Su reisiplaane muuta, on vajalik sõlmida reisikindlustus (sellest lähemalt allpool).
Reisi osavõtutasu saad tasuda mitmeti ning arvestame selles osas Sinu soovide ja võimalustega. Võta julgelt ühendust, kui Sinu reisiotsus ei ole veel küps, kuid soovid ühel või teisel põhjusel, et Sind nö. “hariliku pliiatsiga” reisile kirja paneksime ning annaksime teada, kui kohad grupis hakkavad täituma. Kui soovid, saad osavõtutasu maksta ka pikema perioodi vältel enne reisi - võime olla nn. "hoiupõrsas", kui see aitab vajaliku summa kokkusaamisele kaasa. Kokkuleppel võib reisi põhimakse tasumine toimuda ka hiljem, kui 45 päeva enne reisi.
Mida peaksid veel teadma?
Reisijuht
Kristjan-Jaak Tammsaar
Kristjan on teravmeelne ja -keelne dokumentaalfotograaf, kes on endalegi poolmärkamatult tänaseks kulgenud läbi nii 60 riigi, sh eklektiline kokteil diktatuure, külmunud ja hõõguvaid konfliktikoldeid ja ka separatistlikke ei-kellegi-maid. “Ära mine” ja “äkki ei tasu” kõlasid talle tihti kui sireenide veetlev laul.
Sama eklektiline, kui Kristjani reisipagas, on ka ta enda taust. Sellise kokteili saame nt kokku, kui võtta põhjaks ühe osa teatrikooli ja teise osa loomupärast absurdi piiril tantsisklevat fantaasiat. Siis lisame juurde paar tummist fotograafiakraadi ja vürtsisemaks maitseelamuseks ka Aasia ja Lähis-Ida Uuringute magistri Tartu Ülikoolist. Sheikeris loksutame selle kõik muidugi läbi poolesaja riigi kultuuritolmuga ja maitsestame mägisoolakristallidega, sest Himaalajasse on Kristjan killu endagi südant jätnud ning karge õhu ja veelgi kargemate vaadete jahil end isegi kuni 7000m kõrgusele välja lohistanud.
Ja serveerime lõpuks selle uljalt eksperimentaalse kokteili filigraanses India antiikpeekris, sest just selle riigi eri nurkade vahet on Kristjan jäänud nüüd juba üle kümne aasta pendeldama ja sealt elukaaslasegi leidnud, kelle must huumor ja eluterve iroonia oleks justkui meie oma talviste põlislaante pimeduses põhjanõia kaamosehaamri all mustast mullast sepistatud. Kahe kauge maailmanurga, Eesti ja India vahel püüavadki Kristjan ja Tunali leida ideaalset olemis- ja elamismustrit, mis metafooriliselt põimiks hommikumaised siidimaalid kodukootud vöökirjaga.
Reispass Indiast:
Isemoodi INDIA. Ja põrgusse see Taj Mahal! Kristjan-Jaak Tammsaar ja Ivo Tšetõrkin
India audiopäevik 1 - "Alguse värinad" Ivo Tšetõrkin ja Merilin Toming
India audiopäeviku 2. osa - "Kui saaks korrakski rahu" Ivo Tšetõrkin ja Merilin Toming