KEENIA- savanni rütmid ja rannatuuled
* LOODUS- JA PUHKUSEREIS
Hanna-Marta reis tema uuel kodumaal Keenias on tõeliselt mitmekesine rännak, kus ühendatud põnevus, kohalik sissevaade Keenia pärisellu, metsik loodus off-the-beaten-track safaril ning puhkus autenstes ja mõnusalt turisti- ja hustlerivabas rannakülas.
Külastame Victoria järve ja ka sealseid saari, matkame Kakamega vihmametsas ning sukeldume Nairobi kontrastiderohkesse kaosesse. Ning muidugi safari - Tsavo looduspargi askeetlikud, kuid autentsed tingimused võimaldavad sügavamat sidet loodusega, kui paljudel nö. “turistisafaritel” - Sul on võimalus kohata lõvisid, elevante, kaelkirjakuid ja sebrasid nende loomulikus elupaigas, jälgida nende käitumist ja eluviisi vabalt, kuid loomulikult ka turvaliselt.
Sellesse teekonda on pikitud kogu Hanna-Marta aastatepikkune Keenia kogemus ja parimad teadmised. Teele jäävad külad ja linnad pakuvad võimalust kogeda Keenia igapäevast elu ning tunnetada Aafrika rütmi. Hanna-Marta viib Sind heal meelel külla sõprade juurde ja kogukondadesse, kuhu teda on viinud töö Aafrikas. Avastame ka õhtuelu ja naudime afrobeats muusikat, sööme parimat kohaliku kulinaariat - ja naudime elu lihtsust, sest - “this is Africa!” ehk lühendatult “T.I.A.”. Seda motot järgivad kõik kohalikud ja järgime meiegi.
REISIAJAD:
29. september - 12. oktoober 2025
16. veebruar - 1. märts 2026
KESTUS: 14 päeva kohapeal (koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn - Nairobi - Tallinn kokku 15 päeva)
SELTSKOND: 6 reisijat ja reisijuht, juba aastaid Keenias elav Hanna-Marta Lunge
OSAVÕTUTASU: 3 300 eur (lisanduvad lennupiletid Tallinn - Nairobi - Tallinn al 650 eur). Lennupiletid saad osta ka mugavalt meie käest. Loe lähemalt siit.
REISISTIIL: Kombinatsioon seiklusest ja puhkusest, matkamisest ja kohalolu nautimisest. Keeniale omaselt jätame alati võimaluse, et meie reisiplaani tulevad ootamatud üllatused.
RASKUSTASE: Lääne-Keenias vihmametsas ja järv Victoria saarel matkade pikkused ei ole väga pikad ega rasked ja võimalik läbida kergema jooksujalanõuga. Ookeani ääres on kuum, aga otsime veest jahutust ja ei plaani seal matkata. See ei ole seljakotireis - võid kaasa pakkida ka kohvri, sest jätame asjad enamasti turvaliselt majutusse.
TEMPO JA KULG: Keenias kestab päev ekvaatori läheduse tõttu täpselt 12 tundi. Valgeks läheb umbes kell 6.30 hommikul ja pimedus saabub samal kellaajal õhtul. See tähendab, et päikesetõus ja -loojang on üsna täpselt ajastatud ning kogu päev, sealhulgas reisiplaanid, tuleb vastavalt sellele kohandada. Seetõttu võib reisiprogrammis oodata mitmeid varajasi hommikuid, et mitte magada maha seda põnevat aega, kui kõik kohalikudki juba ärkvel.
Võtame ette jalutuskäike metsikus looduses, nautides hetke ja imetledes ümbritsevat ilu. Maismaavahemaad on vahest pikad (kõige pikemad sõidud on safarile 8h tundi koos peatustega), kuid siselennud kestavad max 40 minutit.
KLIIMA: Keenias reisime läänest itta, mis tähendab, et kogeme ka mitut erinevat kliimat. Nii veebruari kui septembrit peetakse siin kuivaks perioodiks ja sademeid on vähe, kui üldse. Keskmine temperatuur võib jääda 25-35 kraadi vahele.
MAJUTUS: Majutused on lihtsad, aga siiski mugavad ja hubased. Safaril tuleb olla valmis askeetlikeks oludeks ehk võimalus magada ka militaar-tüüpi telgis. Ookeani ääres elame rohkemate mugavustega majas, et oleks lihtsam kuumusega toime tulla.
TRANSPORDIVIIS: Sõidukiteks on kohalikud autobussid, oma mikrobuss ning safaril ruumikas ja kõigest läbi minev Land Cruiser. Lisaks läbime vahemaid lennuki ja rongiga.
OHUD JA EBAMEELDIVUSED: Keenias tuleks pigem vältida õhtuti pimedas üksinda liikumist, kas kahtlasemate kavatsustega inimeste või loomade tõttu, kes teele võivad sattuda. Samuti olla tähelepanelik oma asjade suhtes, telefonil silma peal hoida. Lisaks tuleb tarbida pudelivett ja arvestada, et isiklikud hügieenivahendid - kätepuhastusvahend, wc paber - võiksid igal pool kaasas olla. Ebameeldivaks võib osutuda siin-seal liigne tähelepanu või pealetükkivus - aga see tuleb uudishimust, mitte pahatahtlikkusest ning viisaka ja meeldiva suhtlusega saab igal pool hakkama.
Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering!
Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.
TEEKOND
1. PÄEV / Saabumine
Peale pikka lennupäeva jõume tiheda sagimisega Nairobi Jomo Kenyatta lennujaama. Esimene Aafrika-stiilis segadus, et läbida immigratsioon. Seejärel ootavad välisukse ees tuhanded taksod, et sind hotelli sõidutada, aga pole muret, sest ka Hanna-Marta ootab Sind! Sõidame umbes pool tundi läbi kuuma ja tuledesäras öise Nairobi. Otsime midagi söödavat või siis vajume kohe puhkama, sest järgmine päev on varajane äratus.
2. PÄEV / Kisumu
Hommikune ringutus soojas Nairobis - jah, seiklus on alanud! Kuid pealinnaga teeme lähemat tutvust reisi lõpus. Nüüd aga, lühikese siselennu järel ootab meid ees Victoria järve ääres asuv Kisumu. Kisumus on palju rohelust ja toredaid “peidukaid” - järveäärseid restorane või puhkealasid, kus saab aega veeta ja natuke kliimaga kohaneda, sest Kisumus on alati väga soe ja niiske - õhuniiskus võib olla kuni 75%.
Esimene päev ongi kohanemiseks, puhkamiseks, jalutamiseks ja päriselt kohale jõudmiseks. Tänavad ja alleed kihavad ratastest, mootoratastest, inimestest, autodest, bussidest, lehmadest, kitsedest ja eeslitest. Uganda piir on lähedal ning Kisumust liiguvad läbi nii kaubad kui inimesed, kel plaanis kas maismaa- või veeteed mööda Ugandasse liikuda. Kisumus on ka suur indialaste kogukond, kes toodi siia 19. sajandi alguses Briti koloonialiseerimise ajal raudteed ehitama. Võib öelda, et Kisumu on omal moel kosmopoliitne - erinevad kultuurid eksisteerivad ja toimetavad kõrvuti.
Õhtusöögi sööme rahuliku atmosfääri ja lummavate vaadetega restoranis. Kui veab, on kalamehed päeval kätte saanud Niiluse ahvenat ning kohalikku ugalit, kindlasti aga leidub külmas kohalikku õlut.
Ööbime ühes päevi näinud, kuid armsas ja järveäärses hotellis, mis asub huvitavas kohas - kõrval asub Impala looduspark, mistõttu saad uinuda lõvide möirgamise saatel.
3. PÄEV / Victoria järv
Uut päeva alustame vara, et sõita mööda auklike teid, mis esmapilgul viivad nagu eikuhugi. Siiski jõuame väiksesse kalurikülla. Kalapüük ongi selles külas peamine tegevusala, ning ühte paati istume meiegi - kuid mitte kalapüügiks, vaid selleks, et sõita vaid loomade poolt asustatud Ndere saarele. Hoolimata sellest, et saarel ei ela ühtegi inimest, tuleb sõit sinna registreerida, millega saame toetada rahvusparkide hoidmist - ühtlasi saad oma esimese kokkupuute Keenia avaliku halduse asutusega, mis on ka omamoodi vaatamisväärsus.
Kuigi ümberringi on vesi, siis ujuma me kahjuks veel ei lähe - Ndere saart kutsutakse ka krokodilli saareks, ning põhjusega - neid siin ikka on. Küll aga saame jalutada koos sebrade ja antiloopidega - või õigem oleks öelda, et saame eemalt vaadata, kuidas nemad meid kohkunult ja uudishimuga jälgivad. Teeme saarel ka väikese pikniku.
Õhtuks sõidame tagasi Kisumusse, puhkame ja soovi korral õhtustame Hanna-Marta indialasest tuttava restoranis.
4. PÄEV / Kakamega vihmamets
Järjekordne varajane hommik algab aktiivselt, kui asume teele vihmametsa poole. Kuna oleme nüüdseks juba Keenia sagimise ja käraga harjunud, kasutame seekord kohalikku transporti matatu´t. See populaarne Keenia ühistranspordivahend ja ühtlasi võimalus saada osa kohalike inimeste igapäevaelust - Keenias on oma matutu kultuur ning kuis’ siis muidu sellest aimu saab, kui mitte sellega päriselt sõites! Sõita on vaid 55 kilomeetrit, kuid ega päris täpselt ei tea, millal see buss väljub ja kaua sõidab - see selgub juba teekonna käigus, hakuna matata!
Seejärel jõuame Kakamegasse, kus Hanna-Marta pea kaks aastat elas. Kakamega teeb eriliseks talle täiesti omane kliima just asukoha ja oma vihmametsa tõttu. Kakamegasse jõudes võtame ette mõnetunnise jalutuskäigu koos kohaliku teejuhiga, kes tutvustab meile vihmametsas elavaid haruldastei linnuliikide, troopilisi taimi, putukaid ja väikeloomi, kes selle ökosüsteemi eriliseks teevad.
Õhtuks jõuame tagasi juba tuttavasse Kisumusse - õhtusöök taaskord järve kaldal ja mõnus rannaelu rumbarütmidega.
5. PÄEV / Nairobi
Ennelõunal lendame tagasi Nairobisse. Nüüd on meil aega, et õppida Keenia pealinna lähemalt tundma. Muuseumihuvilised võivad külastada Nairobi rahvusmuuseumit ja õppida tundma Keenia rikast kultuuripärandit. Neile, kes eelistavad päeva veeta linnamelus, on Nairobi täis suurepäraseid võimalusi. Tähelepanu väärivad kohalikud käsitööturud, kust võib leida autentseid Aafrika tekstiile, ehteid ja keraamikat - kuid erinevaid turge leidub mitmes põnevus- ja intensiivsusastmes. Seiklemine Nairobi linnaosade vahel võtab küllaltki palju aega ja kunagi ei tea ummikuid, seega vaatame jooksvalt, palju me jõuame.
Õhtul otsime üles mõne ehtsa kohaliku grillbaari, kus on vali muusika ja palju kohalike koos. Sest nüüd on aeg ära proovida üks Keenia rahvustoit - grillitud kitselihast nyama choma. Nendega, kellel veel peale sööki jaksu, avastame Nairobi ööelu - läheme kohalikku afrobeats’i kuulama ning, miks mitte, ka tantsima.
6. - 9. PÄEV / Safari Tsavo rahvuspargis
Hommikul võtab meid peale sõber Joe, kellega alustame sõitu Tsavo rahvuspargi suunas, esialgu mööda Nairobi-Mombasa maanteed, mis on üks Keenia tihedaim. Tee saab olema pikk, aga pauside ja ilusate vaadetega - ning kohalejõudmine on seda magusam.
Meie sõidukiks on 8-kohaline Land Cruiser, mis sobib safariks ideaalselt – kindel, vastupidav ja tagab parimad vaated ümbritsevale loodusele. Tsavo West on üks unikaalsemaid rahvusparke Keenias - vulkaanilised mäed, lõputud tasandikud ja maalilised vaated igal sammul. Loomade märkamine võib olla veidi keerulisem, kui mõnes rohkem külastatud pargis, sest elevandid ja lõvid lihtsalt sulanduvad maastikuga kokku. Kuid see lisabki safarile põnevust. Avaldame ka saladuse, miks Tsavo elevandid ei ole halli värvi ja mis eristab neid India elevantidest
Ööbime Keenia Wildlife Service'i hallatavas majutuses, mis ehk ei ole kõige luksuslikum, kuid siiski mugav - ning siin peatudes saame meiegi päriselt panustada Keenia loodusparkide säilitamisse ja kaitsmisse. Meiega liitub ka kohalik kokk, kes valmistab meile laagripaigas lihtsad, kuid maitsvad safari-toidud, et saaksime ise keskenduda loodusvaatlusele. Ringisõitmise plaanid otsustame kohapeal vastavalt sellele, kuidas end tunneme ja milliseid piirkondi soovime rohkem uurida.
See on ka aeg lihtsalt olemiseks ja ümbruse sisse ahmimisest, sest vaated on erilised ja ka loomad on erilised - näiteks oma pikkade kihvade poolest tuntud elevandid, erilise mustriga kaelkirjakud ning kaitse all olevad mustad ninasarvikud. Veidi vähem “seksikatest” loomadest võib siin kohata ülimalt haruldasi metsikuid koeri, kes läbivad pidevas liikumises sadu kilomeetreid.
Aga veelkord - loomade märkamine saab olema eriline kogemus, sest erinevalt näiteks kuulsast Maasai Mara rahvuspargist on Tsavo alaliselt suurem ja vähem asustatud. Vähem hotelle ja luksusloodže, ja seetõttu ka palju vähem turiste.
Kaks ööd veedame selles ürgses idüllis. Et aga loomade märkamine võimalikult kindel oleks, alustame kolmandal päeval teekonda Tsavo East’i ja Voi linna suunas. Tsavo East’i loomastik on koondunud väiksemale maa-alale, seega võime olla üpris kindlad, et märkame neid rohkesti.
Voi aga on väike, maaliline linn, mis asub mägede ja avarate savannide kõrval. Ööbime veidi luksuslikumas safari-majutuses - väike mugavus ja kosutus kulub nüüd marjaks.
10. - 12. PÄEV / Kilifi
Oleme jõudnud kauaoodatud rannapuhkuseni! Esimese öö veedame Watamus, kus meie koduks mugav air b´n´b koos koka ja abilistega, mis tähendab, et meie ainuke kohustus on nautida helesinist ookeani ja värskeimast värskemaid mereande.
Järgmisel päeval aga sõidame Kilifisse - ehtne kohalik vibe. Kilifi on väike ja turistide seas vähem tuntud, kui teised ümberkaudsed rannakülad. See võib tähendada mõningast lisauudishimu meie reisiseltskonna suunal, kuid küla ise on siiski palju autentsem.
Käime ka Swahili külas Takaungus, jalutame mööda väikseid tänavaid ja piilume, kas Salim on kodus, kes kindlasti kutsub meid sisse oma privaatset ookeanivaadet nautima.
Neil päevil on võimalik valida juurde meelepäraseid, kuid programmi mittekuuluvaid tegevusi: Watamu merepargi külastus, paadisõit (või mitu!) snorgeldades ja sukeldudes, või hoopis lohesurf. Kui õnn on meie poolel, näeme ka delfiine - ja mis oleks parem, kui lõpetada päev päikeseloojangu kruiisil veepealses restoranis.
13. PÄEV / Mombasa
Hommikul vara sõidame taksodega Mombasasse, et veel ahmida sisse swahili kultuuri ja ajalugu. Linnas on ülevoolavalt palju lõhnu, liiklust ja tohutu kuumus. Aga meid see ei heiduta! Lookleme mööda kitsaid tänavaid, sööme jäätist ja haarame kaasa tänavatoidu hõrgutisi. Pärast lõunat aga astume rongile, et sõita Nairobisse - viimane õhtusöök mõnusas restos, et reis kokku võtta.
14. PÄEV / Nairobi
On kätte jõudnud kojulendamise päev. Nairobi tänavad pakuvad ohtralt võimalusi leida omapäraseid kingitusi. Kui aga soov on veidi rohkem linna avastada, siis on võimalus minna downtown’i ehk kesklinna - seda soovitan ainult julgematele, kes tahavad lärmi, liiklust ja kohalikku linnaelu näha.
Õhtupoolikul aga stardib lennuk Tallinna suunas - jõuame koju rõõmsas teadmises, et Keenia süda - “home of humanity” - on suur, naeratav ja soe.

-
Siselennud Nairobi - Kisumu - Nairobi
Safari transport (Nairobi - Tsavo - rannik)
Rahvuspargi piletid (koos koka ja söögiga)
Rongipilet
Kõik programmi transfeerid
Majutus 2-kohalistes tubades (ühese toa lisatasu 740 eur)
Vihmametsa ja saare külastus koos kohalike giididega
Eestikeelse reisijuhi teenused
Ja muidugi kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile
-
Lennupiletid Tallinn - Nairobi - Tallinn. Need saad osta mugavalt ka meie käest.
Reisikindlustus
Söögid-joogid (v.a. safaril). Keenia restoranide hinnatase on Eestist madalam, soovituslik toidueelarve kogu reisiks on umbes 300 eurot.
Jootraha on kombeks ning ootatud - restoranides ca. 10% arvest, lisaks on hea tippida ka kohalikke giide, autojuhti ja safari-kokka u 5 eur päev.
Vabatahtlikud lisaekskursioonid, mida on mõnel pool võimalik korraldada (nt kitesurf, sukeldumine, paadisõidud, merepark/ snorgeldamised, jooga klassid).
-
Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.
Palume, et kõik reisijad viiksid end kurssi ka reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.
Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse, varustuse ja muud sellised küsimused. -
Ootamatuste puhuks soovime, et kõikidel meie reisijatel oleks kehtiv reisikindlustus. Meie reisitingimuste kohaselt peab reisikindlustus sisaldama meditsiiniabi sihtriigis ning reisitõrget min. 2000 euro ulatuses, mis tagab kindlustusjuhtumi korral Sinu naasmise Eestisse. Kuid soovitame tungivalt sõlmida reisitõrke kindlustus summas, mis katab nii reisi kui kui ka lennupiletite kogumaksumuse - juhuks, kui kindlustusjuhtum leiab aset enne reisi.
Reisikindlustuse saad osta ka meie käest, meie kindlustuspartner on PZU. Samuti võime Sulle vormistada ainult täiendava reisitõrkekindlustuse, kui Sul on juba reisikindlustus nt krediitkaardiga kaasas (krediitkaardi reisitõrkekindlustus on enamasti piiratud 2 000 euroga). Samuti soovitame reisikindlustuse sõlmida juba reisi broneerimisel, sest sel juhul hakkab ka reisitõrge kehtima koheselt. Poliisi hinda see ei mõjuta.
-
Reisijakoha broneerimiseks küsime Sinult 500 eurot ettemaksu, mis tagab Sulle koha reisil. Ülejäänud reisitasu küsime 45 päeva enne reisi algust. Kuna hoiame selle reisijakoha ainult Sulle ning teistele huvilistele seda ei paku, siis on ettemaks tagastamatu, kui soovid hiljem ise oma broneeringu tühistada või reisi vahetada. Erinevate ootamatuste puhuks, mis võivad Su reisiplaane muuta, on vajalik sõlmida reisikindlustus (sellest lähemalt allpool).
Reisi osavõtutasu saad tasuda mitmeti ning arvestame selles osas Sinu soovide ja võimalustega. Võta julgelt ühendust, kui Sinu reisiotsus ei ole veel küps, kuid soovid ühel või teisel põhjusel, et Sind nö. “hariliku pliiatsiga” reisile kirja paneksime ning annaksime teada, kui kohad grupis hakkavad täituma. Kui soovid, saad osavõtutasu maksta ka pikema perioodi vältel enne reisi - võime olla nn. "hoiupõrsas", kui see aitab vajaliku summa kokkusaamisele kaasa. Kokkuleppel võib reisi põhimakse tasumine toimuda ka hiljem, kui 45 päeva enne reisi.
Mida peaksid veel teadma?
Reisijuht
Hanna-Marta Lunge
Maailma kummalistes keerdkäikudes uidates piisab mõnikord juhuslikult poetatud sõnast, et elu muutuks jäädavalt. Hanna-Marta lugu Keenias sai alguse 2019. aatal, kui antropoloog ning Amazonas Reiside reisijuht Aliine Lotman mainis nö. “moka otsast”, et MTÜ Mondo otsib Aafrikasse töötajaid. Kui veidi aega edasi kerida, siis täna elab Hanna-Marta juba viiendat aastat päriselt Keenias ning juhib Mondo arengukoostöö programme, mille käigus näiteks korraldab kooliõpetajate digikoolitusi.
Ühtlasi tutvub ta pidevalt erinevate Keenia nurkadega ning avastab kohaliku elu iseärasusi iga päev. Vahepeal elas Hanna-Marta ka Ugandas, kuid eestlasele omaselt meeldib talle riik, kus on võimalik mere äärde reisida, kui tahtmine tuleb. Suurlinnadest kodusemalt tunneb ta ennast siiski väiksemates külades ja maapiirkondades, kus ta ka viimastel aastatel koos oma partneri Yonaga peamiselt elab.
Hanna-Marta ootab endaga reisima paindlikke ja suure südamega kaaslasi, kes ei heitu plaani muutustest ja ei pea kinni kellaajalisest täpsusest - võib 100% kindel olla, et kusagil on ummik ja kusagil mõni teine viivitus. Teisalt aga võid olla kindel, et külalised on Keenias väga oodatud ja armastatud ning saavad igal sammul sooja vastuvõtu osaliseks.
Reispass Keeniast:
Keenia "kohalik" Hanna Hanna-Marta Lunge ja Ivo Tšetõrkin