Karakterid ja koloriidid – fotoreis Kuubal
* FOTOKURSUS TROOPILISEL SAAREL
See on reis, mille jooksul on Sul võimalus enda Kuuba kogemus väga eriliseks muuta – sest kogu reisi vältel kestab fotokursus, mida juhendab fotograaf Annika Metsla. Fotokursus innustab avastama varjatud nurgataguseid selle mahajäetud maja sisehoovis, mis peatänavalt vasakule keerates su teele jääb. Või siis leidma neid samu nurgataguseid hoopis järgmise kuubalase pilgust, kellega sa kuuma päikese eest varjus olles ilma sõnadeta vestlust pead. Fotokursus annab võimaluse astuda ümbritseva maailmaga aktiivsesse dialoogi. See on hasarti tekitav märkamiste mäng, kus iga uus kaader sillutab teed ning pakub inspiratsiooni järgmise klõpsu tegemiseks.
Kursusel osalemine ei eelda professionaalse tehnika olemasolu, vaid ennekõike soovi avastada seda värvikate karakterite ning kirevate koloriitidega saart läbi fotosilma - pildistamiseks sobib nii peegelkaamera kui nutitelefon. Kursuse käigus jagatakse igal hommikul ülesanded vastavalt eesootava päeva ettevõtmistega. Eesmärgipärane pildistamine on nagu võti, mis paneb koputama ustele, mida muidu võib-olla tähele ei panekski, rääkimata julgusest uksest päriselt sisse minna. Igal õhtul, kui valgust pildistamise jaoks napib, võetakse päev ühiselt kokku. Analüüsitakse fotosaaki, jagatakse eredamaid emotsioone ning tehakse sissejuhatus järgmisesse päeva.
REISIAJAD:
19. november – 1. detsember 2024
3. – 15. november 2025
KESTUS: 13 päeva kohapeal (koos rahvusvaheliste lendudega Tallinn - Havana - Tallinn kokku 14 päeva)
SELTSKOND: Kuni 11 reisijat ja 2 reisijuhti, fotograaf Annika Metsla ning Kesk-Ameerikas üle kümne aasta elanud ja rännanud Maris Kilk
OSAVÕTUTASU: 2 490 eur (lisanduvad lennupiletid Tallinn - Havana - Tallinn). Lennupiletid saad osta ka mugavalt meie käest. Loe lähemalt siit.
REISISTIIL: Aktiivne puhkusereis. Meie Kuuba reis sobib Sulle, kui tunned huvi Kuuba elulaadi vastu, soovid teada saada, kuidas selles postapokalüptilises riigis päriselt elatakse - kuid oskad hinnata ka puhkehetki, sooja ilma ning õhtuseid jalutuskäike linnakeskkonnas.
RASKUSTASE: Kerge. Pikki loodusmatku reisile ei ole, kilomeetreid läbitakse pigem linnakeskkonnas. Suurt pagasit reis ei nõua ning asju saab alati mugavalt jätta kodumajutusse.
TEMPO JA KULG: Pigem mõõdukas. Sõidud linnade vahel on mõnetunnised, reisil on aega olla ka omapead: kohvikus elu jälgida, rannal raamatut lugeda, üksi jalutama minna.
KLIIMA: Temperatuurid jäävad 25-30 kraadi vahele, seega soe ja mõnus. Igaks juhuks peaks siiski pusa kaasas olema, aga see on ka kõik.
MAJUTUS: Kodumajutus, kahesed toad. Kuuba kodumajutused on loomingulised - toad on privaatsed ja puhtad, kuid sisustatud pigem spartalikult. Igas toas on vannituba, kuid nt veesurve või soe vesi ei ole Kuubal alati inimõigus. Ei ole olemas ka kahte ühesugust tuba - mõnel on suur terrass, teine asub “trepi all”.
TRANSPORDIVIIS: Väikebuss, vanad autod, hobuvankrid, velotaksod. Linnade vahel liigume mikrobussiga, linnades vastavalt olukorrale kas takso, kaariku, jalgrattaga ning muidugi ka jalgsi.
OHUD JA EBAMEELDIVUSED: Kuuba on terve Ladina-Ameerika kõige turvalisem maa, kus peaaegu puudub vägivaldne kuritegevus. Ka öösel pimedal linnatänaval liikudes võid tunda end mugavalt, “silmi selja taga” olema ei pea. Oma väärisasju, kotti-telefoni ei tohi siiski järelevalveta jätta, näppamist võib tulla ette. Samuti mõjuvad tüütult kõige turistikamatel tänavatel välismaalasti jahtivad jinetero’d ehk “varrukamehed” (ja -naised!), kelle sõbralikest teenetest ja ettepanekutest on mõistlik viisakalt keelduda.
Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering!
Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.
TEEKOND
1. PÄEV / Havana
Saabumine Havannasse. Seame ennast sisse kodumajutuses Habana Vieja's ehk Havanna vanalinnas. Peremees Jesùs ning tema naine Maria on avanud oma suure, enam kui 100 aastat vana maja külalistele ja kuna asume Havanna kõige põnevamas osas, ei ole meil saabumispäeval vaja pikki jalutuskäike tarvis ette võtta - juba kodumajas ning selle ümbruses saame esimese Kuuba maitse suhu.
Vanalinna tänavapilt võib esimese hooga oma lärmakuses ja kirevuses mõjuda lausa ehmatavalt, kuid peagi märkad, et see on üllatavalt turvaline ning rahulik - asume vanalinna restaureeritud turistitänavatest natuke kõrval, mistõttu ei liigu siin ei turiste ega nende pealt teenida üritavaid jinetero'sid ehk "tänavatüütuseid". Samas jääb see tuiksoon ja möll kõigest 10-minutilise jalutuskäigu kaugusele - nagu ka näiteks Plaza Vieja, mis on Havanna vaat' et kõige kaunim väljak ja mille äärsetes kohvikutes on väga mõnus esimesel õhtul nö. "pehmelt maanduda".
Siinkohal on ehk paslik öelda, et Kuuba kodumajutus ei tähenda ööbimist köögi taga kušetil - kõikides tubades on privaatne vannituba, õhukonditsioneer ning 2 voodit. Tõsi, veesurve või soe vesi ei kuulu Kuubal inimõiguste hulka ning vana froteerätik pärineks justkui 70-ndate Lohusalu pansionaadist. Kuid linad on puhtad ja toad turvalised, et linna peale minnes saab rahuliku südamega maha jätta nii passi, liigse sularaha ja muud väärtesemed.
2. PÄEV / Havana, vanalinn ja promenaad
Pärast rahulikku hommikusööki meie kodumajutuse terrassil teeme pikema jalutuskäigu Habana Vieja's ning kesklinnas ehk Habana Centro's. Habana Vieja on selle linna koloniaalarhitektuuri pärl, ajalooline süda, mille lagunemisaste muudab uskumatuks fakti, et nendes varemetes elab kokku 100 000 inimest. Centro aga maalib silmiavava pildi Kuuba tänapäevaelust ning eklektilisest arhitektuurist, kus segunevad Hispaania, Prantsusmaa ja Nõukogude Liidu ehituskunst.
Promenaad, Malecon, on loomulikult Havanna ja terve Kuuba sümbol ning kvintessents, eriti veel õhtuvalguses. Tõeline vabaõhuteater, „vaese mehe kabaree,“ kus terve linn kohtub, vaidleb, kurameerib ja promeneerib. Kuuba pealinn ja süda elab harukordse kirega ning tema suurim vaatamisväärsus on ikkagi tänav, tema igapäevaelu sürreaalne ja sõnades kirjeldamatu kompott. Kus mujal on võimalik näiteks näha 1955. aasta Buick’i, millel on Volga käigukast ja mootor, roolis aga istub sigarit pahviv arst, kes tööst vabal ajal sõidab taksot ning on ka isehakanud giid Havannas.
Aga Kuuba hing on peidetud tema muusikasse. Siin leidub muusikat seinast seina, salongikabareest mahajäetud varemetes toimuvate rumba-õhtuteni, kus higised kehad pöörlevad tolmusel põrandal hommikuni. Loomulikult ei piisa kõige selle kogemiseks ühest päevast, aga et Havanna meid päris alla ei neelaks, katsume aega jaotada nii, et Havannaga jääks aega tutvuda ka reisi lõpus.
3. PÄEV / Viñalese org
Sõidame Viñalesesse, mis asub saare idaosa mäenõlvadel. Meie kulguriks on 1952. aastast pärit uhkete vormidega mikrobuss - ta ei ole, tõesõna, enam esimeses nooruses, kuid ühildub suurepäraselt Kuuba igapäevaeluga. Kulgeme a lo cubano, sest kuubalase elust arusaamiseks ei piisa sellest, et nende suitsevatest ja kolisevatest igikulguritest pilte teeme. Aastakümnete kolinaid ning ustevahelist tõmbetuult tuleb ikka kogu kehaga tajuda, et mõista, millistes kurbnaljakates tingimustes kuubalane 21. sajandil reisima peab.
Viñalese org on Kuuba kuulsaim tubakakasvatuspiirkond. Just siinsetelt põldudelt jõuavad maailma kuulsad Cohiba'd, Montecristo'd ning Romeo ja Julieta'd. Viñalese linnake ise oli juba revolutsioonieelsel ajal nö "maaelukeskus", kena rahulik külake, mis täna aga, tõsi, on turistide poolt üsna üleujutatud.
Õhtul ootab meid ilus kodumajutus, mille pererahvas – noor abielupaar Yaneisi ja Joel – on vist kõige külalislahkemad ja abivalmivad inimesed kogu saarel. TTänase õhtusöögi valmistab Yaneisi meile värskeimatest kaladest ja homaaridest, mida kohalikud kalamehed iga päev merest välja tõmbamas käivad.
4. PÄEV / Tubakaistandus
Hommikupoolikul teeme mõnetunnise jalgsimatka mööda ümberkaudseid künkaid ja tubakapõlde. Külastame kindlasti ka mõnda tubakaistandust ja tutvume sigarivalmistamise peene kunstiga. Maastik on siin kaunis ja värviline ning eriti torkavad silma järskude kaljunõlvadega hiiglaslikud karstimoodustised, mida hüütakse mogote’deks. Pärast lõunasööki Yaneisy ja Joeli terrassil aga ootab ees pikem autosõit Matanzasesse, kuhu jõuame ilmselt hilisel õhtutunnil.
5. PÄEV / Matanzas
Matanzas - Kuuba päriselu, siin ja praegu. Sellelt linnalt pühiti tolmukord pealt alles mõni aasta tagasi, kuna temast ei olnud konkurenti Havanna vanalinnale ning teisel pool paiknevatele Varadero randadele. Seetõttu aga saab siin heita pilgu nii vanale koloniaalarhitektuurile kui ka Kuuba tänapäevale ilma, et silm kusagil teisi turiste silmaks. Leiva- või kartulisabas tunglemine, mis Havannas on turisti pilgu eest kõrvale juhitud, on Matanzases täitsa igapäevane nähtus. Kaubamaja, mille vitriinil on kõrvuti kaks paari aluspesu, dušiotsik ning VAZ2101 karburaator, on samuti Matanzase igapäev. Just see, et Matanzases ei ole ühtegi klassikalist suurt vaatamisväärsust, muudab selle linna ägedaks.
Matanzast nimetatakse Kuuba Ateenaks, sest siit on pärit paljud Kuuba kirjanikud ja kunstnikud. Põikame sisse Kuuba kaasaegse skulptori Manolo Betancourt'i töökoda-galeriisse, mis asub vanades varemetes ning kus "Lolo" loob valitsuskriitilisest allegooriast läbi põimitud kunsti - see on väga huvitav pilguheit ühele Kuuba paradoksile. Ilmselt võlgneb kunstnik tänu oma rahvusvahelisele tuntusele, et Kuuba võimud teda nende taieste eest veel kinni ei ole pannud.
Lõunat sööme sedapuhku Kuuba riiklikus restoranis, mille toit ja teenindus tuletavad meelde, et viibime siiski sotsialistlikkus sürreaalsuses. Pärast lõunat alustame pikemat sõitu Kuuba ühte kauneimasse koloniaallinna Trinidad’i, kuhu jõuame õhtuks.
6. PÄEV / Trinidad
Trinidad jäi 1850. aastal magama ning ei ole tänaseni üles ärganud. Ränduritele on see suurepärane võimalus jalutada mööda suurepäraselt säilinud 19. sajandi suhkrupealinna ning tunda end nagu tulnukas tulevikust. Aga see linn ei ole ainult staatiline muuesum – ta elab täiel rinnal ka tänapäeva-Kuuba elu. Siin on rikkalik elava muusika scene, fotohuvilistele pakuvad kohalikud elanikud ja fantastilised majad ideaalseid pildistamismomente. Nagu Havannaski, tuleb siingi vaid astuda mõni tänavavahe turist tuubil peatänavast kõrvale, ja elu ning rütm muutub tundmatuseni. Munakivisillutis asendub liivateega, autod eeslite ja muuladega. Lapsed mängivad jalgpalli, vanad mehed ja naised muljetavad oma majade ees, mängitakse doominoid, uksed on pärani.
Trinidad ei ole suur linn – siin on mõnus niisama istuda või veidi ka ära eksida. Just Trinidadi vanalinna äärealadel asuvad ka need värvilised majad, mida oleme harjunud Kuubat iseloomustavatelt postkaartidelt nägema. Samuti võib puhata vaid veerandtunnise taksosõidu kaugusel asuvas Ancòni rannas, mida peetakse Kuuba lõunaranniku kauneimaks.
Pärastlõunal aga võime minna jalgratastel Trinidadi "pahupoole-tuurile" - meie kodumajutuse peremees ja hea sõber Oscardo viib meid Kuuba reaalsusesse, mis on peaväljaku peene sigarisuitsu, mojito-klaaside kõlina ning salsa-rütmide kõrval täiesti teine kosmos. Viiekordsetes paneelmajades ei ole aknaid, vett ega kanalisatsiooni, jäätiseputkas müüdi jäätist viimati 20 aastat tagasi (aga see-eest müüb riik siin paarikümne sendi eest haput ja kehva lahtist "riigi-õlut") ning töötav koolimaja oleks justkui pommitabamuse saanud. See ei sega seintele maalimast hiigelsuuri Che Guevara ja Camilo Cienfuegos'e julgustavaid portreesid, mis muidugi vaatavad vastu ka mujal, kuid turistidele ei näita sellist Trinidadi mitte ükski riiklik ekskursioon.
7. PÄEV / Suhkrurooistandus
Soovijatega teeme väljasõidu Valle de los Ingenios’is asuvatesse suhkrurooistanduste varemetele, millest koguneski omal ajal kogu Trinidadi rikkus. 19. sajandil mahajäetud standuste varemeid, kus sajad orjad oma isandaid ning läänemaailma kohvipisikut teenisid, on tänaseni alles. Saame ronida ka vanasse orjatorni ning hea õnne korral kohtume ka legendaarse baarmeni Ramòn'iga. Sotsialistliku korra kohaselt on baarmenid ja šveitserid riigi kõige rikkamad inimesed ning Ramòn on selle vana orjamõisa täielik legend - ta valmistab maailma parima mojito ilmel, mis annab tunnistust, et ta on seda juba aastakümneid teinud.
Pärast lõunat on aega “teha linn enda omaks” – kiigata sisse habemeajamissalongi, istuda kohvikuvilus Viimase Trinidadi õhtusöögi valmistab meile perenaine Arlety värsketest päeva jooksul "sebitud" krevettidest ja kalast nende kodumaja katuseterrassil.
Ka öö võib tulla pöörane - alustame Casa de la Musica salsarütmidega ning lõpetame mäe sisse ehitatud La Cueva “koopadiskoteegis” mürtsuva reggaeton´iga, kõrva trumminahad pekslevast bassist viimseni pingule tõmmatud.
8. PÄEV / Topes de Collantes
Sõidame Topes de Collantes’i looduskaitsealale. Paaritunnine jalgsimatk oru põhja premeeritakse türkiissiniste looduslike basseinidega ning ka rada ise on ilus - killuke Kariibi mere džunglit. Pärast lõunat aga asume teele Sigade Lahes asuvale Playa Larga’le, kuhu jõuame õhtuks.
9. PÄEV / Playa Larga
Pärast rahulikku ja pikemat hommikusööki Trinidadis jätame pererahvaga hüvasti ning sõidame Sigade Lahe äärde. Maalilisel Playa Largal on merevesi soe, rannaliiv kuum ning loomulikult saab laudadest kokkuklopsitud rannabaarist ka jääkülma mojito’t. Siin veedame kokku 3 ööd, 2 täispäeva.
Bahia de Conchino's on ajalooliselt tuntud CIA 1961. aasta dessandi poolest, mille eesmärk oli kukutada Castro režiim. Selle rünnaku tulemust me teame, kuid mitte seda, et Sigade Laht on täna üks Kuuba väheseid massturismist puutumata randu - siin ei ole mitte ühtegi ketihotelli ja me ööbime kodumajutuses otse mere ääres, vaid mõne meetri kaugusel vee piirist. Ehkki samuti lihtne Kuuba kodu, meenutavad siinsed kodumajutused juba väikestviisi butiikhotelle - palgatud köögitoimkond seisab hea nii lõuna- kui õhtusöökide eest, rikkalik hommikusöök serveeritakse otse randa avaneval terrassil ning menüüs on kõik head mereannid, mida siinsed kalurid igal hommikul veest välja toovad. Siin on kõik rikkalikud hommiku- ja õhtusöögid meie poolt ja hinna sees.
10. PÄEV / Playa Larga, velotakso tuur “reaalsusesse”
Hommikupoolik rannas. Kelle jaoks on ka mõnetunnine palmi all lebamine liigselt passiivne, siis juba mõnisada meetrit mööda randa jalutades lõpevad majad ning algab täiesti inimtühi mangroovimadalik. Kui rannal peesitamisest on villand, teeme taas ühe "reaalsustuuri" - seekord kolmerattaliste velotaksodega. Meie sõbrad naaberkülast Mario Lopez'ist viivad meid oma kodukülla - kommunistlikku paradiisi, kus elu on täpselt samasugune, nagu ta oli 10, 30 või 70 aastat tagasi. Neli seina ja katus, voodi, supipott ja kaks lusikat moodustavad paljude kuubalaste ainsa maise vara. Asfalti ei ole, autosidki ei ole, on vaid kanad, põrsad ja tuvid. Ja et ikka oleks selge võrdlus turistidele mõeldud elamistingimustega ning me ei viriseks liialt selle üle, et sooja vett jälle ei ole.
Pärastlõunal, kui päike on langenud ja valgus muutub kauniks, on hea aeg minna ka kummalisse kohta, mida - taaskord - Kuuba valitsus ühelegi turistikaardile ei kanna. Selleks on “Playa Machina” - metallist küla, kus majad on ehitatud vanadest bussidest, rongi- ja bussivagunitest ning muudest masinatest, mis omal rattal liikumise ammu lõpetanud. See on kõige kummalisem ja ainulaadsem suvilarajoon, kus oleme eales viibinud, täielik “Mad Max”. Ei pea lisama, et siin pildistatud kaadrid kuuluvad täielikult ulmefilmi ja sci-fi valdkonda. Õhtul aga teeme koos oma sõbra, “rannahipi” ning ainulaadse Kuuba rastafari´ga rannal lõket ning soojendame kuupaistel südameid,
11. PÄEV / Rannapuhkus ja tagasi Havannasse
Hommik möödub veel rannapuhkuse tähe all, õhtuks aga jõuame Havannasse, tuttavasse kodumajutusse. Kindlasti vaatavad kõik Havannat nüüd veidi teise pilguga, kui siit lahkudes - kisa-kära ei tundu enam nii võõras, see tänavahullus hakkab vaikselt koduseks ja harjumuspäraseks muutuma, nurgapealne pirukamüüja viipab tuttavlikult käega ning nurga taga asuva baari ettekandjal on su nägu meeles ja ta mäletab, mis on sinu lemmik-kokteil.
Selleks ajaks oleme kõik juba piisavalt cubano'd, et viia läbi üks tõeline kuubalaseks olemise workshop - selleks on Tänavanurgal Niisama Passimine. Nagu seda teevad, tundub, vähemalt pooled inimesed linnas. Just sel viisil võib ka oma kaamerasilma ette saada kõige paremaid tänavafotograafia hetki - sa ei ole enam turist, kes kulgeb mööda tänavat, pea imestusest sputnikuna otsas keerlemas - vaid kohalik, kes chillib trotuaaril, jägib toimuvat, viipab möödujatele, oled muutunud ise osaks tänavapildist. Seda saab saavutada ainult siis, kui annad endale ja Havannale aega, ei torma edasi, naudid hetke ja möödavoolavat elu.
Nendega, kel jaksu, naudime taaskord Kuuba muusikat. 1920. aastatel õitsele löönud Vedado linnaosa, mis revolutsioonieelsel ajal oli kuulus glamuurne kasiino-piirkond, on tänagi rikas hotellide, restoranide ja ööelu poolest. Näiteks Ühesilmalise Kassi lounge on populaarne nii kuubalaste kui turistide seas ning tõestab oma programmiga igal õhtul, et Kuuba muusika on midagi palju enamat, kui Buena Vista Social Club’i cover’id. Rebase ja Varese keldri-jazzibaar'i sissepääs on peidetud kesk tänavat asuvasse Londoni telefoniputkasse, kuid igal õhtul leiavad selle üles palju afecionado'd, kel selleks ajaks 100 korda kuuldud baari-Guantamera juba iiveldama ajab.
12. PÄEV / Havanna avastamine
Havanna. Nüüd on aega ka lisaks tänavail toimuva üle imestamise külastada ka mõnda muuseumi, aga kindlasti teeme tiiru mööda eredaid linnaosi ka lahtiste vanade stiilsete Chevrlolet’dega. Pärastlõunal aga naudime mojito't Havanna kuulsaima hotelli Nacional'i terrassil, mis sai 1946. aastal kuulsaks selle poolest, et siin peeti Frank Sinatra kontserdi kattevarjus USA kõigi aegade suurim maffiakonverents. See 30-ndatel ehitatud hoone meenutab oma sisekujunduse poolest Titanic'ut ning on tohutus kontrastis vanalinna kisa-käraga. Kuid seegi on Kuuba reaalsus, mis viib mõtted tagasi revolutsioonieelsesse aega. Kes on lugenud Graham Greene'i kuulsat romaani „Meie mees Havannas“, leiab sel päeval kindlasti end väikesest ajakapslist.
Kel soovi, võib õhtul minna kallile ja kitšile kalduvasse, kuid siiski Havanna ühe kuulasima, Club Tropicana cabaree-show’le, mis on püsinud avatuna järjepidevalt alates 1939. aastast saadik ja mida Castro režiim kinni ei suutnud panna. Teisel juhul aga võime gastroleerida Kuuba uusimas "loomelinnakus", La Fabrica de Arte Cubano's, kus kunstigaleriid põimuvad muusikaüritustega ja käivad end näitamas kõik Kuuba "rikkad ja ilusad" ning tekib tunne, justkui oleksid sattunud mõnesse Miami popimasse latino-lokaali.
13. PÄEV / Havanna ja kojulend
Hommikupoolik veel Havanna vanalinnas. Lõpetuseks ka Habana Vieja "turistico" pool - Obispo, Mercaderes, Plaza de Armas ja Plaza de la Catedral - ehkki siin käib tuhandeid turiste päevas, on need siiski kaunid tänavad ja väljakud ning äkki just nüüd on aeg vaadata ka neid, et asetada see viimase cubanito või cuba libre saatel konteksti kogu kogetud Kuuba (sür)reaalsusega. Viimane võimalus osta kaasa suurepärast rummi, sigareid ja kohvi. Õhtul kell stardib lennuk kodu suunas, Tallinnasse jõuame 14. päeva õhtuks, kotis peale rummi ja sigarite kindlasti ka väga omapärased ka “karbist väljas” fotod just sellisest Kuubast, milliseks Sa ta ise endale sellel reisil lõid.
-
Kõik transfeerid
Majutus 2-kohalistes tubades (ühese toa lisamaks kokkuleppel)
Igahommikune hommikusöök, mida valmistavad meie kodumajutuste perenaised
Õhtu- ja lõunasöök „tubakakülas“ Viñaleses, üks lõuna- ja õhtusöök meie koduperenaise Arlety juures Trinidadis ning kõik kolm õhtusööki Playa Larga kodumajutuses. Olgu siinkohal veelkord öeldud, et Kuuba köök ei ole enam ammu vaid oad ja riis, meie sõbrad on väga osavad kommunistlike poelettide alt ja tagatubadest homaare, krevette ning kala-kana välja rääkima.
Sissepääsutasud Trinidadi ja Havanna meelelahutusasutustesse ning õhtustele kontserditele
Ja muidugi kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile
-
Rahvusvahelised lennupiletid Tallinn - Havana - Tallinn, mille saad mugavalt osta ka meie käest
Ülejäänud toitlustus (Havannas ja Trinidadis), mida saame otsustada jooksvalt, kõikide soove silmas pidades. Kuubas rohkelt erinevas hinnaklassis restorane. Just viimaste aastate reformide valguses on Kuubale tekkinud suur hulk erarestorane, mis võivad asuda veidi varjul, kodudes ja tagahoovides, kuid pakuvad enneolematuid kulinaarseid emotsioone värskeimatest mereandidest. Õlud-veidin-mojito'd kodumajutuste toitude juurde on samuti lisatasu eest.
Reisikindlustus
Otseselt programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid (mida ei ole ka programmis kirjas, aga mida on mõnel pool võimalik korraldad), ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna
Kuuba turistiviisa (30 eur)
Õhtustele väljaslkäimistele ning toidule kuluvat summat on muidugi raske ennustada, kuna inimeste sellekohased soovid erinevad. Kui arvestad ca. 500 euroga kogu reisi peale, on selle eest kindlasti väga rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ning Kuuba sigarid ja rumm kingitusteks samuti olemas.
-
Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.
Palume, et kõik reisijad viiksid end kurssi ka reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.
Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse, varustuse ja muud sellised küsimused.
-
Ootamatuste puhuks soovime, et kõikidel meie reisijatel oleks kehtiv reisikindlustus. Meie reisitingimuste kohaselt peab reisikindlustus sisaldama meditsiiniabi sihtriigis ning reisitõrget min. 2000 euro ulatuses, mis tagab kindlustusjuhtumi korral Sinu naasmise Eestisse. Kuid soovitame tungivalt sõlmida reisitõrke kindlustus summas, mis katab nii reisi kui kui ka lennupiletite kogumaksumuse - juhuks, kui kindlustusjuhtum leiab aset enne reisi. Reisikindlustuse saad osta ka meie käest, meie kindlustuspartner on PZU. Samuti võime Sulle vormistada ainult täiendava reisitõrkekindlustuse, kui Sul on juba reisikindlustus nt krediitkaardiga kaasas (krediitkaardi reisitõrkekindlustus on enamasti piiratud 2 000 euroga). Samuti soovitame reisikindlustuse sõlmida juba reisi broneerimisel, sest sel juhul hakkab ka reisitõrge kehtima koheselt. Poliisi hinda see ei mõjuta.
-
Reisijakoha broneerimiseks küsime Sinult 500 eurot ettemaksu, mis tagab Sulle koha reisil. Ülejäänud reisitasu küsime 45 päeva enne reisi algust. Kuna hoiame selle reisijakoha ainult Sulle ning teistele huvilistele seda ei paku, siis on ettemaks tagastamatu, kui soovid hiljem ise oma broneeringu tühistada või reisi vahetada. Erinevate ootamatuste puhuks, mis võivad Su reisiplaane muuta, on vajalik sõlmida reisikindlustus (sellest lähemalt allpool).
Reisi osavõtutasu saad tasuda mitmeti ning arvestame selles osas Sinu soovide ja võimalustega. Võta julgelt ühendust, kui Sinu reisiotsus ei ole veel küps, kuid soovid ühel või teisel põhjusel, et Sind nö. “hariliku pliiatsiga” reisile kirja paneksime ning annaksime teada, kui kohad grupis hakkavad täituma. Kui soovid, saad osavõtutasu maksta ka pikema perioodi vältel enne reisi - võime olla nn. "hoiupõrsas", kui see aitab vajaliku summa kokkusaamisele kaasa. Kokkuleppel võib reisi põhimakse tasumine toimuda ka hiljem, kui 45 päeva enne reisi. -
KOLM TÄHTSAMAT MÕTET, MIS MEIE KUUBA REISI PUHUL ENNE KAASATULEMISE OTSUSTAMIST KINDLASTI SELGEKS TULEB MÕELDA:
ESITEKS, turism on Kuuba inimeste suur sissetulekuallikas ning kuubalased on turistide pealt teenimise süsteemid hästi „sisse töötanud“. Ikka tuleb keegi, kelle „vend töötab sigarivabrikus“, keset „autentset“ tubakakasvandust avastad lõpuks siiski ka mojito-baari ning seda restorani, kus „päris-kuubalased“ ise söömas käivad, ei ole olemas. Sest nende maailm ja majanduslik elu erineb kapitaalselt kogu ülejäänud maailmast ning seda lõhet ei ole võimalik ületada – turist jääb turistiks, ei aita siin ei keeleoskus ega ka ükski muu ime. Seega, päris-Kuuba tunnetamiseks tuleb rakendada üksjagu fantaasiat ning teha järeldusi detailidest.
TEISEKS puuduvad Kuubal suured loodusimed. Suur osa saarest on omal ajal metsast paljaks raiutud, et teha ruumi suhkruroole, kohvile ja tubakale. Jalutuskäike metsas ja põldude vahel saab küll teha, kuid paljurännanud välismaalasele võib Kuuba looduse poolest “supp veidi lahjaks jääda”. "Kõige ilusam kosk" või "kõige kaunim loodusrada" võib viia õlakehituseni. Samas on aga just Kuuba inimesed, tänavamelu ning kuubalaste eluviis saare kõige eksootilisem vaatamisväärsus.
KOLMANDAKS, sellel reisil on piisavalt vaba aega omaette olemiseks ning ise linna peal ringi vaatamiseks – seda nii Havannas kui Trinidadis. Lisaks veel peaaegu 3-päevane rannapuhkus Playa Larga’l. Planeeritud tegevuste osas ei ole programm nii tihe, nagu võib-olla mõnel meie teisel reisil. Kuuba elu kulgeb sellises rütmis, et seda on vahel tore lihtsalt kohvikus mojito-klaasi taga jälgida ning omavahel mõtteid vahetada – pilt saab ehedam, kui mööda kirikuid ja muuseume kapates. Rumm kõikides oma kokteilivariatsioonides on Kuuba elu pärisosa ning õhtuti käime väljas – on ju ka ööelu osa kultuurist ning soovime haarata ka seda.
Samas, sui Sa selle pika jutu siiani läbi lugesid, siis usume, et reis on Sinu jaoks. Kirjuta või helista meile, saame kokku ja räägime lähemalt. Grupi vaimsus ja see, et kõik reisi olemusest ja ülesehitusest ühtemoodi aru saavad, on sama oluline, kui sihtkoht, kuhu reisitakse.
Mida peaksid veel teadma?
Reisijuht Annika Metsla
Eesti tippfotograaf ja koolitaja Annika on reisil nagu väike tuumalõhkepea – tema rõõmsameelsus nakatab ühtviisi nii reisija kui tänavamuusiku. Kui hetk seda nõuab, paneb ta Havanna tänaval isegi liikluse tagurpidi käima – ning kummalisel kombel lähevad selle mänguga naerusuil kaasa nii taksojuhid kui isegi politseinikud.
Reisil loob Annika mängulisi fotoülesandeid, mis haaravad kaasa ka need, kes algselt ei tulnudki reisile pildistamismõtetega – on juhtunud, et kõige suuremad skeptikud satuvad reisil kõige suuremasse hasarti. Ning ausõna – kui keegi näeb reisi jooksul kasvõi korra Annikat halvas tujus, siis maksame vabatahtlikult Tarbijakaitseametile trahvi ning kanname reisiraha tagasi.
Tourest 2019 - Kuuba
Rahvusvahelise reisimessi Tourest 2019 Reisiklubis oli juttu Kuubast. Vestlusringis Estraveli turundusdirektor Airi Ilisson-Cruz ja Ivo Tšetõrkin Amazonas Reisidest.
Ära ole turist - Fotoreisid
„Ära ole turist!“ on Amazonas Reiside elav jututund, kus reisimise ning sihtriigi entusiastid räägivad ausalt ja avameelselt, mil viisil on võimalik reisil minna rohkem kohalikuks, saada aimu elust „siin, praegu ja päriselt“, jätta endast maha hea mulje ja positiivne jalajälg, jõuda sügavamale kohalikule mõistmisele – ühesõnaga, kuidas olla reisides teadlikum, vähem „turist“ ja rohkem „kauge külaline“ või hoopis „kohalik“.
Selles osas teeme juttu tippfotograafi Annika Metslaga, kelle reisid on midagi palju enamat, kui reisil pildi tegemine. See on teadlik suhestumine ümbritsevaga, mis võimaldab reisil märgata - ning muidugi ka jäädvustada - erilisi hetki, mida näidates-jagades justkui võtaksid vaataja oma reisile kaasa. Ja mida ka 20 aasta pärast on hea uuesti läbi elada. Annika on loonud eripalgelise ja omanäolise reisi kontseptsiooni, kus läbi terve reisi toimub juhendatud fotokursus. Õiges annuses ja mitte “üle võlli”, mis pakub uut pilku kõikidele, kel reisil pilti teha meedib - kuid ammugi pole see mõeldud vaid paadunud entusiastidele. Pildistamiseks sobib tänapäeval suurepäraselt ka telefon, oluline on vaid soov reisil aktiivne olla, märgata nurgataguseid, astuda sisse lahtistest ustest ning vaadata kohalikele lahkelt silma. On juhtunud isegi, et kõige suurem kaameraskeptik teeb reisil vaat’ et kõige rohkem pilti!
Reispass Kuubast ja reisifotograafiast:
Fotoka ja poksikinnastega Kuubal Ivo Tšetõrkin, Vallo Kappak ja Annika Metsla
Annika Metsla fotoreisid Ivo Tšetõrkin ja Annika Metsla
Õhinapõhised Kuubal - tänavanurgal passimise workshop Ivo Tšetõrkin, Annika Metsla, Kaspar Uljas, Kaidi Reinu ja Väino Laisaar
Õhinapõhised Kuubal - ülekanne Havannast Ivo Tšetõrkin, Annika Metsla, Kaspar Uljas, Kaidi Reinu ja Väino Laisaar
Väino Laisaarega Kuubal Ivo Tšetõrkin ja Väino Laisaar
Reispass on Havannas Ivo Tšetõrkin ja Karmen Tornius
Reispass Sigade lahes, Kuubal Ivo Tšetõrkin ja Karmen Tornius
"Minu Kuuba" autor Rain Urbsalu Ivo Tšetõrkin ja Rain Urbsalu
Reisifotograafia Ivo Tšetõrkin ja Kaupo Kikkas
Kaasreisijate tagasiside