PATAGOONIA matka- ja loodusreis

Reisiaeg: 23.november – 7.detsember 2019 (15 päeva kohapeal)

Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht Gerit Tiirik

Osavõtutasu: 3 200 eurot (ei sisalda lennupileteid Tallinn - Buenos Aires - Tallinn, ca 600-800 eur) 

Lõputud liustikuväljad, lumiste tippudega graniitmäed, fjordid, metsik loodus… “maailma lõpus” asuvas Patagoonias on avastamist lõputult. Kuigi reisi jooksul puutume muidugi kokku ka kohalike inimeste, toidukultuuri ning ajalooga, siis eelkõige läheme Patagooniasse looduse pärast. Hõredalt asustatud Patagoonia hõlmab umbes 1 miljoni km² suurust maa-ala Tšiili ja Argentiina lõunaosas, seetõttu on iseenesestmõistetav, et kõike me näha ei jõua, ega üritagi. Külastame põnevamaid kohti ning teeme seda mõõdukas tempos ja ise looduse keskele minnes. Patagooniat ei saa avastada vaid kiirelt bussiaknast mäetippe vaadates, ehedaima kogemuse saab siiski ise matkates, tunnetades enda väiksust looduse ees, hingates puhast õhku, juues otse jõest liustike sulavett, võideldes Patagoonia tuultega…

  • Reisistiil: aktiivne matka- ja puhkusereis. Reis sobib hästi nii kogenud matkaselline kui ka algajale matkajale, kes tahaks matkamisest maigu suhu saada, kuid eelistaks seda teha ehk natuke mugavamalt.

  • Mugavustase: Mõned väliööbimised kohapealsetes korralikes telkides või kämpingumajakestes, ülejäänud ööd majutusasutustes. Meie matkade eeliseks on see, et oma varustust (telgid, magamiskotid, mitme päeva söök jms) me ise matkapäevadel kaasa tassima ei pea - kaasa peab võtma vaid oma riided ja hügieenitarbed. Kuna me ise matkal süüa tegema ei pea, ega telke püstitama, jääb meil selle võrra rohkem aega, et loodust nautida.

  • Raskustase: keskmine. Reisil tehtavad matkad ei toimu kõrgmäestikus ning ei nõua suuremat füüsilist ettevalmistust - matkad peaks olema jõukohased igale vähegi füüsiliselt aktiivsele inimesele. Meie matkapäevadel läbime u 11-20 km (olenevalt päevast) ning suurem osa teest on pigem madalamad tõusud-langused, sinna juurde 2-3 kõrgemat tõusu. Siiski tuleb arvestada, et ühel matkal matkame 5 järjestikusel päeval.

  • Tempo ja kulg: Patagooniat ei saa avastada vaid kiirelt bussiaknast mäetippe vaadates, ehedaima kogemuse saab siiski ise matkates, tunnetades enda väiksust looduse ees, hingates puhast õhku, juues otse jõest liustikusulavett, võideldes Patagoonia tuultega. Samas on vahemaad Patagoonias suured, oma rütm on sees, mõned pikemad sõidud ka. Mõnes kohas on igal reisijal võimalik ise otsustada, kui aktiivset päeva ette võtta.

  • Kliima: Kuigi läheme Patagooniasse hiliskevadel (lõunapoolkera mõistes), tuleb seal rännates olla valmis muutlikuks ilmaks ning tugevateks tuulteks. Vahel juhtub, et ühe päeva jooksul saab ka kõik neli aastaaega ära näha, kuid see on lihtsalt osa Patagoonia kogemusest.

  • Transpordiviis: lennuk, praam, buss, ning oma sissekäidud ja mugavad matkajalad.

Foto: Gerit Tiirik

Meie reisi kõrghetkedeks on 5-päevane matk Tšiili kuulsaimas Torres del Paine rahvuspargis, massiivse Perito Moreno liustiku külastamine ning Argentiina alale jääva Patagoonia sümboli Fitz Roy mäetipu jalamile matkamine. Reisi lõpus jääb meil aega, et veidi ka Argentiina pealinnas Buenos Aireses ringi vaadata.

TEEKOND

1. PÄEV
Tee Patagooniasse ei ole lühike - ega siis muidu kutsutaks teda paigaks maailma lõpus… Tallinnast stardime eelmise õhtu lennuga Buenos Airesesse, kuhu jõuame meie reisi esimese päeva varahommikuks – samal päeval lendame Argentiina väikelinna El Calafatesse, kust saabki meie Patagoonia seiklus alguse. El Calafatesse tuleme hiljem tagasi, kuid esmalt sõidame El Chalteni, mis on väravaks ühele Patagoonia tuntuimale sümbolile - Fitz Roy mäestikule. Meie tee El Chalteni kulgeb mööda Argentiina kuulsat Ruta 40 maanteed, läbi lõputuna näivate, Patagooniale omaste rohuväljade. Kui Chaltenile lähenema hakkame, avaneb meile juba mitmekümnete kilomeetrite kauguselt ikooniline vaade Fitz Royle.

2. PÄEV.
Kuna seljataga on pikk reis, ei torma me kohe pikemale matkale, vaid avastame El Chalteni ja selle lähiümbrust. El Chalten, nagu ka mitmed teised Argentiina väikelinnad, meenutab õhustikult veidi saksa väikelinnu, kuid meelitab külastajaid põhiliselt oma ümberkaudse kauni looduse ning rohkete matkaradadega.

3. PÄEV
Hommikul võtame ette matka Lago de los Tres järve ning Fitz Roy mäetipu juurde. Kuigi kõndida tuleb meil sel päeval üle 20 km, on tee üldjoones kerge. Siiski tuleb meil Fitz Roy jalamile jõudmiseks võtta ette u tunniajane tõus mööda kivist nõlva, kuid vaev tasub ennast ära, sest kohale jõudes ootab vaade türkiissinisele järvekesele, mille taustal kõrgub lumega kaetud Fitz Roy. Uudistame mäejalami ümbruses ringi ning imetleme vaadet. Tagasitee linnakesse on juba kerge jalutuskäik.

4. PÄEV
Läheme vaatama Laguna Torre järvekese äärde jäävat Cerro Torre mäetippu. Ka sel päeval on meil u 20 kilomeetrine matk, kuid väga kerge. Siin näeme graniitmägesid, liustikke ning kaunist puutumata loodust. Õhtul sõidame tagasi El Calafate linna.

5. PÄEV
Sõidame El Calafatest umbes 70 km kaugusele UNESCO nimistusse kantud Los Glaciarese rahvusparki, mille kogualast üle poole moodustavad liustikud. Meie läheme vaatama üht tuntuimat -  Perito Moreno liustikku, mis on eriline seetõttu, et see jätkuvalt suureneb, mitte ei vähene nagu enamus maailma liustikke. Esmalt uudistame seda veepinnast u 75 meetrit ülespoole kõrguvat loodusimet vaateplatvormilt, kus saame liustikule väga lähedale minna. Kui meil veab, siis õnnestub näha ka liustiku servast lahtimurduvaid tükke, mille massist saab tegelikult hoopis paremini aimu kuuldes müra, mis jääkamaka vettekukkumisel tekib.
Seejärel aga ootab meid üks reisi suurimaid seiklusi ning läheme matkame liustiku PEAL.
Õhtul jõuame tagasi El Calafatesse.

6. PÄEV
Hommikul tutvume El Calafatega ning päeval sõidame Argentiinast üle piiri Tšiilisse Puerto Natalesesse, mida kasutame nö baasina, et minna kuulsasse Torres del Paine rahvusparki matkale.

7. PÄEV
Avastame Puerto Natalest ning seame end 5-päevaseks matkaks valmis. Tšiili üks suurimaid ning kindlasti tuntumaid rahvusparke Torres del Paine on eriline oma vaheldusrikka looduse poolest. Matka jooksul näeme lumiste tippudega mägesid, peegelsiledaid järvi, massiivseid liustikke, kärestikulisi jõgesid, graniitkaljusid, metsi… Ilmselt kohtame ka guanacosid ning äkki isegi puumat. Pargis on ööbimine lubatud ainult kindlaksmääratud kämpingupaikades, kus olenevalt paigast on võimalus ööbida kas (kohapeal laenutatavates) telkides või majakestes. Täpne majutus igas kämpingupaigas selgub veidi enne matka vastavalt saadavusele.

8. PÄEV
Varahommikul võtame suuna Torres del Paine rahvuspargi poole ning pärast bussi- ja praamisõitu, mis pakub imeilusaid vaateid igas suunas, alustame umbes keskpäeval oma matka esimest päeva Paine Grande kämpingust Grey kämpingusse, matkates enamasti mööda Grey järve kallast. 11-kilomeetrise tee jooksul võtame aega foto- ja snäkipeatusteks või lihtsalt selleks, et vaateid nautida.

9. PÄEV
Ärkame koos päikesega ning võtame suuna Grey liustiku poole. Grey liustik on osa Lõuna-Patagoonia jääväljast, mis on Antarktika ja Gröönimaa järel maailma suuruselt kolmas jäämass ning magevee reserv. Liustiku lähedus on ka põhjus, miks Patagoonia ilm on väga vaheldusrikas - kõvad tuuled ning võimalikud vihmahood on osa Torres del Paine kogemusest.
Päeva lõpuks peame jõudma tagasi Paine Grande kämpingusse, kust eelmisel päeval oma matka alustasime. Paine Grande kämping, asudes Pehoe järve kaldal ning mägede vahel, on terve pargi ilusamaid. Sel päeval matkame kokku u 16km, kuid meil jääb ka aega ka lihtsalt olemiseks ning vaadete nautimiseks.

10. PÄEV
Taaskord ärkame päikesetõusul ning võtame suuna kämping Italiano suunas (u 10km), kogu tee jooksul avaneb vaade kuulsatele Cuernos’e mäetippudele. Jätame oma asjad kämpingusse ning läheme avastama Valle Francesi (Prantuse org), mis pakub pargi ühtesi imelisemaid vaateid. Tee sinna kulgeb ülesmäge, aga meil on aega seda rahulikult läbida. Kel jaksu rohkem, saab Francesi vaateplatvormilt veel edasi Mirador Britanico vaatepunktini ronida, kus graniitkaljud (Paine Grande, Catedral, Aleta de Tiburón ja Cuerno Norte) ümbritsevad pea 360 kraadi ulatuses. Tee sinna on raske, aga kindlasti seda väärt. Tagasi Italiano kämpingusse jõudes võtame oma asjad ja matkame veel veidi (1,5km) kämping Francesi, kus sellel ööl peatume.

11. PÄEV
Matkame mööda Nordenskjöldi järveäärset ning Almirante Nieto mäenõlva kämping Chilenosse (u15km).

12. PÄEV
Ärkame mõned tunnid enne päikest ning matkame u 4 km Base Torres vaatepunktini, pargi tunnusmärgi - 3 Paine graniittorni juurde, mis päikesetõusul roosaks värvuvad. Võtame aega, et nautida matka üht tipphetke ning vaatame, kuidas tornide värv mõne tunni jooksul korduvalt muutub.
Tagasitee on kogu matka kergeim, minnes vaid allamäge. Võtame kämpingust oma asjad ning matkame veel 10km, et võtta buss tagasi Puerto Natalesesse. Õhtul puhkame matkast.

13. PÄEV
Hommikul sõidame tagasi Argentiinasse El Calafatesse, kust õhtul tagasi Buenos Airesesse lendame.

14. PÄEV
Nüüd on aega ka Argentiina pealinna uudistamiseks ning veedame terve päeva selles 'Lõuna-Ameerika Pariisiks' kutsutavas linnas.

15. PÄEV
Meil jääb veel pool päeva Buenos Aireses ringi vaatamiseks ning õhtul hakkame tagasi Eestisse lendama.

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik


HINNA SEES ON kõik transfeerid (k.a. Argentiina siselennud) ning majutus; Torres del paine matka vältel kõik hommiku- ja õhtusöögid ning kahe päeva lõunasöök; eestikeelse reisijuhi ja kohaliku teejuhi (Perito Moreno matka ajal) teenused ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Hotellides on majutus kahekohalistes tubades (ühese toa lisamaks kokkuleppel). Torres del Paine matka ajal ööbime vastavalt saadavusele kas telkides või majakestes (kus tube tuleb jagada teiste matkalistega)  - telkide, magamiskottide jms kohapealne laenutus hinna sees.

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid väljaspool programmi ja reisikindlustus. Suurte lisakulutustega arvestama ei pea – looduses pole raha kusagil kulutada või on elu tagasihoidlik ja pigem säästliku viisiga. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult söödud, joodud ning kott suveniire ja käsitööd täis.

Enne reisi teeme kindlasti kogu seltskonnaga ka ühe kohtumise, kus saame tuttavaks ning arutame läbi riietuse ja varustuse küsimused.  Vaata ka Patagoonia pildigaleriid >

Foto: Gerit Tiirik


Foto: Gerit Tiirik

Reisijuht Gerit Tiirik


Gerit reisis juba lapsena üksjagu, kuid sai suurema reisipisiku tänu gümnaasiumi ajal vahetusõpilasena Venetsueelas veedetud aastale, kuhu ta pidi tookord sõitma Tšiili asemel. Geograafia tunnis tehtud uurimustöö oli loonud aga unistuse külastada just Tšiilit, eriti köitis Patagoonia. Viimased 7 aastat on Gerit suurema osa ajast Eestist eemal olnud - elanud Taanis, Hispaanias, Inglismaal ja Mehhikos ning reisinud pikemalt Kagu-Aasias ning Lõuna-Ameerikas. Tśiilis ja Argentiinas (Patagoonias) on ta kokku veetnud u 5 kuud. Igapäevaselt töötab Gerit disainerina.


Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.

Telefon