PATAGOONIA matka- ja loodusreis

* LOODUSREIS

Lõputud liustikuväljad, lumiste tippudega graniitmäed, fjordid, metsik loodus… “maailma lõpus” asuvas Patagoonias on avastamist lõputult. Kuigi reisi jooksul puutume muidugi kokku ka kohalike inimeste, toidukultuuri ning ajalooga, siis eelkõige läheme Patagooniasse looduse pärast. Hõredalt asustatud Patagoonia hõlmab umbes 1 miljoni km² suurust maa-ala Tšiili ja Argentiina lõunaosas, seetõttu on iseenesestmõistetav, et kõike me näha ei jõua, ega üritagi.

Külastame põnevamaid kohti ning teeme seda mõõdukas tempos ja ise looduse keskele minnes. Patagooniat ei saa avastada vaid kiirelt bussiaknast mäetippe vaadates, ehedaima kogemuse saab siiski ise matkates, tunnetades enda väiksust looduse ees, hingates puhast õhku, juues otse jõest liustike sulavett, võideldes Patagoonia tuultega… Reisi lõpus jääb mõnusalt aega, et ka Argentiina pealinnas Buenos Aireses ringi vaadata.

 

REISIAEG: 6 - 19. detsember 2023

KESTUS: 14 päeva kohapeal

SELTSKOND: Kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht Liina Eik

OSAVÕTUTASU: 3 650 eurot (ei sisalda lennupileteid Tallinn - Buenos Aires - Tallinn) 

REISISTIIL: aktiivne matka- ja puhkusereis. Reis sobib hästi nii kogenud matkaselline kui ka algajale matkajale, kes tahaks matkamisest maigu suhu saada, kuid eelistaks seda teha ehk natuke mugavamalt.

MUGAVUSTASE: Mõned väliööbimised kohapealsetes korralikes telkides või kämpingumajakestes, ülejäänud ööd majutusasutustes. Meie matkade eeliseks on see, et oma varustust (telgid, magamiskotid, mitme päeva söök jms) me ise matkapäevadel kaasa tassima ei pea - kaasa peab võtma vaid oma riided ja hügieenitarbed. Kuna me ise matkal süüa tegema ei pea, ega telke püstitama, jääb meil selle võrra rohkem aega, et loodust nautida.

RASKUSTASE: keskmine. Reisil tehtavad matkad ei toimu kõrgmäestikus ning ei nõua suuremat füüsilist ettevalmistust - matkad peaks olema jõukohased igale vähegi füüsiliselt aktiivsele inimesele. Meie matkapäevadel läbime u 11-20 km (olenevalt päevast) ning suurem osa teest on pigem madalamad tõusud-langused, sinna juurde 2-3 kõrgemat tõusu. Siiski tuleb arvestada, et ühel matkal matkame 5 järjestikusel päeval.

TEMPO JA KULG: Patagooniat ei saa avastada vaid kiirelt bussiaknast mäetippe vaadates, ehedaima kogemuse saab siiski ise matkates, tunnetades enda väiksust looduse ees, hingates puhast õhku, juues otse jõest liustikusulavett, võideldes Patagoonia tuultega. Samas on vahemaad Patagoonias suured, oma rütm on sees, mõned pikemad sõidud ka. Mõnes kohas on igal reisijal võimalik ise otsustada, kui aktiivset päeva ette võtta.

KLIIMA: Kuigi läheme Patagooniasse hiliskevadel (lõunapoolkera mõistes), tuleb seal rännates olla valmis muutlikuks ilmaks ning tugevateks tuulteks. Vahel juhtub, et ühe päeva jooksul saab ka kõik neli aastaaega ära näha, kuid see on lihtsalt osa Patagoonia kogemusest.

TRANSPORT: lennuk, praam, buss, ning oma sissekäidud ja mugavad matkajalad.

Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.


TEEKOND

1. PÄEV
Tee Patagooniasse ei ole lühike - ega siis muidu kutsutaks teda paigaks maailma lõpus… Tallinnast stardime eelmise õhtu lennuga Buenos Airesesse, kuhu jõuame meie reisi esimese päeva varahommikuks – samal päeval lendame ühte Patagoonia kuulsamasse linna San Carlos de Barilochesse, kust saabki meie Patagoonia seiklus alguse.

2. PÄEV
Alustame päeva nagu argentinod - teeme meie võõrustaja Andrésiga ühed mated. Kuna seljataga on pikk reis, ei torma me kohe pikemale matkale, vaid avastame Barilochet ja selle lähiümbrust. Juunist septembrini on Bariloche kuulus suusakuurort, kuid nüüd ehk siinsel suvisel ajal pakub ta ohtralt matkavõimalusi Nahuel Huapi rahvuspargis. Argentiinas käivad jutud, et peale II maailmasõja lõppu põgenes Hitler just siia vanaduspäevi veetma. Saksa ja Šveitsi mõjud jäävad siin silma kindlasti – viimaste mõjul toodetakse siin ühte maailma parimat šokolaadi. Soojenduseks teeme esimese lühikese matka ja tõuseme Cerro Campanario vaateplatvormile, kust avaneb 540-kraadine panoraamvaade nooltena taevasse tõusvatele mägedele ja kristallpuhastele mägijärvedele. (Siin ja edaspidi kirjeldame mägivaateid pigem lühidalt ja paari sõnaga – loodetavasti usute meid, kui ütleme, et igaüks neist on kordumatult kaunis, kuid seda ilu ja võimsust on üpris võimatu sõnades edasi anda.)

3. PÄEV
Esimene pikem matk viib meid Refugio Frey juurde. Rada saab alguse Villa Catedrali suusakuurorti juurest ja läbib nii metsa kui mägesid. Sihtpunktiks on Frey peatuspaik kauni Tonceki järve kaldal, kust paistab selgesti kätte kordumatu Cerro Catedrali katedraali meenutav siluett. Siia jääme ööbima. Pargis on ööbimine lubatud ainult kindlaksmääratud kämpingupaikades, kus olenevalt paigast on võimalus ööbida kas (kohapeal laenutatavates) telkides või majakestes. Täpne majutus kämpingupaigas selgub veidi enne matka vastavalt saadavusele. Õhtu möödub siin ilmselt jutuvada saatel, kõikjalt maailmast siia tulnud kaasmatkajate kirevas seltskonnas.

4. PÄEV
Ärkame, et nina õue pistes kohe avastada – oleme endiselt keset mägede ilu ja võimsust! Jätkame teekonda ja jõuame Lagu Gutierreze järveni, seejärel laskume tagasi veidi teist trekki mööda. Õhtuks jõuame tagasi Barilochesse. Saab noa ja kahvliga steiki süüa, pokaalist punast veini peale rüübata. Kui matk on olnud eriti karm või ilm heitlik, otsime suisa valgete linadega restorani.

5. PÄEV
Patagoonia (ja Argentiina) pole midagi väärt ilma ajalooliste estanciate, hobuste ja gauchodeta. Sõna estancia tähistab Argentiinas, Uruguays, Paraguays ja Lõuna-Tšiilis põllumajandusele pühendatud suurt maavaldust, sarnaselt Põhja-Ameerika rantšo mõistega. Esimesed estanciad tekkisid Argentinas 16. sajandil Hispaania vallutusajal, kui kuningas autasustas vallutajaid ja maadeavastajaid suurte maa-aladega. Suurimad estanciad laiuvad Argentiinas mitmel tuhandel ruutkilomeetril – kujutaksite Eestis ette sellises suuruses talu? Tänapäeval on mõned seni tegutsevatest paikadest avanud oma uksed, pakkudes võimalust avastada kohaliku maaelu rikkalikke kombeid ja traditsioone. Veedame päeva lähedalasuvas estancias ja proovime omal nahal ära, millisena paistab maastiku lõputu avarus hobusesadulast ning täidame kõhu kuulsa Argentiina asado'ga.

6. PÄEV
Hommik on selleks, et võtta Barilochest „viimast“ – on selleks siis rahulik kohvikus istumine või väike tiir linna peal, et veidi „ära eksida“ ja nurgatagustesse piiluda. Lõuna paiku lendame Patagoonia lõunaosas asuvasse väikelinna El Calafate´sse. Siia tuleme hiljem tagasi, aga praegu sõidame bussiga veel 5 tundi ja jõuame õhtuks rannikule Puerto Santa Cruzi. See väike linn sai 1520. aastal oma nime Magalhaes´i ekspeditsiooni ühelt kaptenilt ning on hea baaslaager siinse ranniku harukordse looduse avastamiseks.

7. PÄEV
Veedame päeva Monte Leoni rahvuspargis, kus Patagoonia stepid kohtuvad Atlandi rannikumerega ja kus võib oktoobrist aprilini näha üht suurematest patagoonia pingviini kolooniatest. Paarikilomeetrise kõndimise järel võime nende elu üsna lähedalt jälgida. Hea õnne korral on kohal ka merilõvid, rääkimata rohkearvulisest linnustikust, kelle hulgas on tuttavaid kormorane, tiire, kajakaid, kurvitsalisi, aga ka tormilinde ja nandusid. Kuival maal elutsevad kaameli kauged sugulased guanakod, armadillid ehk vöölased, rebased ja isegi puumad, kellest viimasega kohtumist proovime siiski vältida.

8. PÄEV
Ees ootab sõit tagasi läände Andide jalamile, taas on võimalus tunda Patagoonia rohuväljade lõputut lagedat tühjust. Ilma selle tundeta polegi Patagoonias käik täielik – teekond on ju sama oluline, kui sihtkoht. Just siinselt üksildasel maastikul kulgedes saad aimu, kui hiiglaslik võib olla üks maa – ja kui inimtühi selle kaugeim „kolgas“. Õhtupoolikul jõuame El Chalten´i, mis on väravaks ühele Patagoonia tuntuimale sümbolile - Fitz Roy mäestikule. Kui Chalten´ile lähenema hakkame, avaneb meile juba mitmekümnete kilomeetrite kauguselt ikooniline vaade Fitz Royle. El Chalten, nagu ka mitmed teised Argentiina väikelinnad, meenutab õhustikult veidi saksa väikelinnu, kuid meelitab külastajaid põhiliselt oma ümberkaudse kauni looduse ning rohkete matkaradadega.

9. PÄEV
Hommikul võtame ette matka Lago de los Tres järve ning Fitz Roy mäetipu juurde. Kuigi kõndida tuleb meil sel päeval üle 20 km, on tee üldjoones kerge. Siiski tuleb meil Fitz Roy jalamile jõudmiseks võtta ette umbes tunnine tõus mööda kivist nõlva, kuid vaev tasub ennast ära, sest auhinnaks on postkaardivaade türkiissinisele järvekesele, mille taustal kõrgub lumega kaetud Fitz Roy. Tagasitee linnakesse on juba kerge jalutuskäik.

10. PÄEV
Matkame Laguna Torre järvekese äärde jääva Cerro Torre mäetippu. Ka sel päeval on meil ees umbes kokku 20 kilomeetrit astumist, kuid see matk on väga kerge. Siin näeme graniitmägesid, liustikke ning kaunist puutumata loodust. Õhtul sõidame tagasi El Calafate linna. Meie tee kulgeb mööda Argentiina kuulsaimat Ruta 40 maanteed – see on Lõuna-Ameerika oma „Route 66“.

11. PÄEV
Sõidame El Calafatest umbes 70 km kaugusele UNESCO nimistusse kantud Los Glaciarese rahvusparki, mille kogualast üle poole moodustavad liustikud. Meie läheme vaatama üht tuntuimat - Perito Moreno liustikku, mis on eriline seetõttu, et see jätkuvalt suureneb, mitte ei vähene nagu enamus maailma liustikke. Esmalt uudistame seda veepinnast u 75 meetrit ülespoole kõrguvat loodusimet vaateplatvormilt, kus saame liustikule väga lähedale minna. Kui meil veab, siis õnnestub näha ka liustiku servast lahtimurduvaid tükke, mille massist saab tegelikult hoopis paremini aimu kuuldes müra, mis jääkamaka vettekukkumisel tekib. Need tükid võivad olla 5-korruselise kortermaja suurused ja kui emake loodus selline „jääkuubiku“ korraga vette prantsatab, siis võib juhtuda, et nii mõnigi tunneb – juba ainuüksi selle hetke pärast tasus teisele poole maakera sõita! Seejärel aga ootab meid üks reisi suurimaid seiklusi - läheme matkame liustiku PEAL. Õhtul jõuame tagasi El Calafatesse, mõnesse võbeleva küünlaleegiga valgustatud ja sajand tagasi Euroopast kohale toodud antiikmööbliga sisustatud hubasesse restorani.

12. PÄEV
Lendame tagasi Buenos Airesesse, õhtupoole teeme Argentiina pealinnas esimese tutvumistiiru. „Pehmeks maandumiseks“ jalutame Puerto Madero sadamapiirkonnas, kus renoveeritud punasest tellisest laohooned ja sadamakraanad pakuvad kontrasti tänapäevaste pilvelõhkujate ja luksuslike kortermajadega. Puerto Madero mõnus ja lõõgastava atmosfäär om kontrastiks vaid paari kvartali kauguse tihedale sagimisele. Siin on kombinatsioon vanast ja uuest ning jõeäärsel promenaadil jalutades võib unustada, et linnas elab 13 miljonit inimest.

13. PÄEV
Veedame terve päeva selles 'Lõuna-Ameerika Pariisiks' kutsutavas linnas, reisi lõpus naudime loodusele vahelduseks ka linnamaastikke. Kindlasti jalutame mööda kuulsast obeliskist, aga põikame mõnda kõrvaltänava kohvikusse, kus üks ja seesama väärikas kelner on juba viimased 50 aastat iga päev leti taga kohvi ja veini valanud. Kui jaksu jätkub, jõuame teha kiire tiiru kai värvikirevas La Boca endises töölislinnajaos, kust toodi maailma tango - või hoopis „kalamajalikus“ Palermos, kus vanadesse koloniaalhoonetesse on tekkinud ultramoodsad kohvikud, kokteilibaarid, vintage-kaltsukad ja lounge´id.

14. PÄEV
Viimane pool päeva on meile kingitud selleks, et endasse salvestada Buenos Airese vibratsioone – selleks tuleb sihitult uidata mõnele vanakraamiturule, seisatada tänavanurkadel, astuda sisse vanasse vinüülplaatide ja filmiposterite poodi, juua üks espresso või klaas tinto´t kulunud puulaudadega kohvikus, kus remonti tehti viimati 1960. aastal. Süüa lõunaks üks steik, loputada see alla parima malbec´iga, sõita lennujaama ning jõuda järgmiseks õhtuks koju Eestisse teadmisega, et Argentiina – see on ikka üks ääretult mitmetahuline ja „kiiksudega“ maa. Kui see oli Sinu esimene reis Lõuna-Ameerikasse, siis võid end õnnitleda – sõrm on antud ja tagasiteed ei ole.

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik

Foto: Gerit Tiirik


HINNA SEES ON kõik transfeerid (k.a. Argentiina siselennud) ning majutus; eestikeelse reisijuhi ja kohalike teejuhtide teenused (nt Perito Moreno matkal) ning loomulikult kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile. Hotellides on majutus kahekohalistes tubades (ühese toa lisamaks kokkuleppel).

HINNA SEES EI OLE söögid-joogid väljaspool programmi ja reisikindlustus. Suurte lisakulutustega arvestama ei pea – looduses pole raha kusagil kulutada või on elu tagasihoidlik ja pigem säästliku viisiga. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult söödud, joodud ning kott suveniire ja käsitööd täis.

RAHVUSVAHELISED LENNUD: Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt siit.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse jms küsimused.

Vaata siit Patagoonia pildigaleriid.

Foto: Gerit Tiirik


Reisijuht Liina Eik

Liina maailm muutus ümmarguseks, kui ta oli 13-aastane – siis viis tema esimene pikem reis paariks kuuks road-trip´ile läbi Põhja-Ameerika. Armastus hispaania keele ja Ladina-Ameerika vastu sai alguse aastal 2003. Lihtne inimlikkus ja soojus, kirevus, järsud kontrastid, imeline loodus, vaheldusrikas köök - ja muidugi rütmid on need, mis panevad Liina südame kiiremini põksuma. Samas on Ladina-Ameerikas alati aega – see sobib aeglaseks reisimiseks, vaikseks kulgemiseks, mis lubab märgata inimesi ning eluviise enese ümber. Liina on jõudnud elada lühemalt või pikemalt Taanis, Keenias, Hispaanias ja Mehhikos. Õppinud psühholoogiat ja sotsioloogiat, aga juba mõnda aega tegutsenud peamiselt giidina ning tõlkijana. Hiljuti omandas Liina koolis just loodusgiidi ameti, sest “kultuur ja ajalugu ja turism on kõik toredad teemad, aga loodus kutsub ja loodus laeb!”
Elu, mida ta läbi oma kogemuse vahendab, on tulvil imelisi ja ootamatuid kohtumisi, maitsvat toitu ning muidugi muusikat ning tantsu.

Kuula ka raadiosaate R2 Reispass salvestusi Liinaga:

Värske ja karge Patagoonia. Liina Eik (2023)
Colombia, Ecuador ja Jamaica NÜÜD. Maris Eelsalu, Liina Eik, Tarrvi Laamann (2021)
Mehhiko - Trotski surm ja Stalini poster. Liina Eik (2021)