Karakterid ja koloriidid – fotoreis PERUUS
* AKTIIVNE PUHKUSEREIS
Sellel reisil ühendame Peruu metsade tarkused ja mägede jõu. Õpime tabama seda kõike kaamerasilmaga ja harjume kõrvaga kuulatama. See on reis, mille jooksul on Sul võimalus enda Peruu kogemus väga eriliseks muuta – sest kogu reisi vältel toimub fotokursus, mida juhendab fotograaf Annika Metsla. Fotoreis innustab avastama varjatud nurgataguseid Cusco vanade majade sisehoovis - või siis leidma neid samu nurgataguseid hoopis järgmise peruulase pilgust, kellega sa kuuma päikese eest varjus olles ilma sõnadeta vestlust pead. Fotoreis annab võimaluse astuda ümbritseva maailmaga aktiivsesse dialoogi. See on hasarti tekitav märkamiste mäng, kus iga uus kaader sillutab teed ning pakub inspiratsiooni järgmise klõpsu tegemiseks.
Rändame kõrgetele Andide kaljunukkidele ja sügavale vihmametsa rüppe, müstiliste iidsete ehitiste juurde ning kirevusest sillerdavatele turgudele. Hõljume paadiga üleujutatud metsas, ronime mööda pikki vääte ja hingame ühes loodusega. Kuulame kondori lendu mägede vahel, mis nii kõrgel sagedusel kumiseb. Kohtume tõeliste šamaanidega ning sööme vaid värsket, kohalikku ja imemaitsvat toitu.
Me lubame, et siin reisil pole Sul ühtegi kohustust - küll aga lõputult võimalusi, et endale mälestusi koguda. Reisil osalemine ei eelda professionaalse tehnika olemasolu, vaid ennekõike soovi avastada seda värvikate karakterite ning kirevate koloriitidega paika läbi fotosilma - pildistamiseks sobib nii peegelkaamera kui nutitelefon.
REISIAEG: 3. - 18. märts 2025
KESTUS: 16 päeva kohapeal
SELTSKOND: kuni 12 reisijat ja 2 reisijuhti, müstiliste radade uksed avab Ladina-Ameerikas elanud ja rännanud loodusgiid Teresa Liivak, fotokursust juhendab Eesti tippfotograaf Annika Metsla
OSAVÕTUTASU: 4 300 eur (lisanduvad lennupiletid Tallinn - Lima - Tallinn). Lennupiletid saad osta ka mugavalt meie käest. Loe lähemalt siit.
REISISTIIL: Meie Peruu retk niidab heas mõttes jalust ka paljunäinud reisija – sel maal on, mida anda. Rõhk ei ole kirikutel ja muuseumitel – need jäävad meie rajalt kõrvale, küll aga külastame mõnda põlisrahvaste templit ja pühapaika. Lisaks loodusele on reisi keskmes “elu siin ja praegu” – aguliturud, chicha-baarid, nurgatagused kultuurihoovid – ühesõnaga kohad, kus peruulased ise koos käivad.
RASKUSTASE: Looduses liigume, kud see ei ole matkareis ja pikki vahemaid jalgsi läbida ei tule. “Üleelamised” on seotud kliima ja kutluuriga – džunglis on palav ja niiske (kuid mitte üle mõistuse), Cusco asub Vaiksest ookeanist 3,5 kilomeeri kõrgusel (ja seda on tunda). Kohver jäta koju, kuid matkapoodi tühjaks ei ole vaja osta.
TEMPO JA KULG: See on reis, kus aega on. Peruu vahemaad on tohutud, džunglisse saamiseks tuleb mitu tundi lennata ning seejärel sõita päev otsa paadiga. Kuid oleme loonud selle reisi nii mõistuse kui südamega, et olulistes kohtades oleks aega ka kohal olla, valgust oodata, leida üles see oma nurk - on see siis niisama istumiseks või pildistamiseks. Seega liigset nihelemist see reis ei soosi ning piisavalt hetki leiab omaette kaugusesse (või iseendasse) vaatamiseks.
KLIIMA: Amazonases päeval üle 30 (kuid alla 40) kraadi, öösel veidi üle 20 – soe ning kohati palav, kuid harjutav ja talutav. Andides päeval ca 25 (kuid hõredas õhus ja päikesega tundub see soojem), õhtul ja öösel ca 12-13 (pusa ning jakk kaasa).
MAJUTUS: Meie majutuskohad on väikesed kohalikud perehotellid - väldime suuri ketihotelle ning backpacker-tüüpi hostele - ning asuvad alati linna südames. Džunglis on meie elukohaks vaid meie päralt 10 bungalo ja suure ühisruumiga metsamajutus (lodge), kus meie eest hoolitsevad personaalselt nii kohalik kokk, rajaleidja ja veel mitmed abilised. Magamiseks on voodi, dušist voolab jõevett, rõdul on võrkkiik.
TRANSPORDIVIIS: Rändame nii lennuki, suure jõelaeva, mootorkaatri, kanuu, tuk-tuk´i, puust ehitatud liinibussi kui takso-loksuga. Pikki tunde bussis ei ole, päev jõelaevas ja võrkkiiges on aga juba reisi osa ja tripp, mitte “liikumine ühest kohast teise”.
OHUD JA EBAMEELDIVUSED: Peruu on ettearvamatu maa ning siin võib tõepoolest juhtuda igasuguseid asju. Kuritegevus meie reisil pigem teema ei ole - me ei hulgu kahtlastes linnaosades ega reisi kartellide või geriljade kontrolli all olevates piirkondades. Pikanäpumehi võib kohata Cusco ja Iquitose turgudel, asjadel tuleb seal silm peal hoida. Küll aga võib tulla ette igasuguseid tõrkeid transpordis - nii siselendudel kui ka näiteks Machu Picchu rongiühenduses. Samuti on eelkõige just Andide põlisrahvastel kombeks korraldada üldstreike ehk paro’sid - siis ei sõida ei rongid ega bussid. Need ei ole vägivaldsed protestid ja neist teavitatakse alati ette, kuid need võivad mõjutada reisi plaanipärast kulgemist ning isegi Machu Picchu’le jõudmist. Kuid eks läheneme igale olukorrale nii, nagu hetkel kõige parem - ja turvalisem. Liigseid riske me ei võta, kümne küünega reisikavast kinni ei hoia.
Pane siit teele oma küsimus või reisibroneering!
Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.
TEEKOND
1. PÄEV / Saabumine Limasse
Väljalend Tallinnast, saabume Limasse ja majutume hubasesse väikehotelli Lima kunstnike ja boheemlaste linnaosas Barrancos, mõne minuti jalutuskäigu kaugusel ookeanist. Jääb aega, et teha väike õhtune tiir linna peal - tutvuda Barranco kireva koloniaalarhitektuuri, tänavakunsti ja muidugi ka grupikaaslastega. Samuti ei ole mõtet pikalt edasi lükata esimesest tutvust Peruu kõrgelthinnatud toidukultuuriga, eriti värsketest mereandidest laimidega marineeritud ceviche'ga, millest tõenäoliselt saab Sinu uus lemmikroog.
2. PÄEV / Cusco
Hommikupoolikul teeme veel üle rahuliku jalutuskäigu kodu ümbruses, heidame kõrgelt kaldapealselt pilgu Vaiksele ookeanile, jõuame päriselt kohale. Siis aga lendame Inkade muistsesse pealinna Cuscosse. Meie koduks saab mõnusa sisehooviga hubane butiikhotell üle 200 aasta vanuses majas, kus on hakatuseks hea juua tass kokaleheteed, mida ketšua indiaanlased meeleldi kõrgusehaiguse vastu pruugivad - Cusco asub 3 400 meetri kõrgusel üle merepinna.
Cusco vanalinn on suur ning väga ilus - vanemat ja veel vanemat ajalugu õhkab nii munakivitänavatest kui ka hoonetest, hispaanlaste arhitektuur on segunenud Inkade filigraanse ehituskunstiga. Loomulikult on siin mitu uhket katedraali ja muuseumi, aga väga mõnus on ka lihtsalt jalutada mööda kauneid tänavaid, piiluda sisse sisehoovidesse, põigata kõrvaltänavatesse. Kirevad inimesed ja iidsed tänavad ei jäta avastajaid ükskõikseks. Igal nurgal pakutakse värvilisi, mahla pritsivaid puuvilju, igal sammul saad imetleda alpaca villast koekirju. See linn pärineb teisest ajast ja kultuurist - ning isegi 500 aastat konkistat ei ole suutnud Cuscot täielikult tänapäevaseks muuta.
3. PÄEV / Aquas Calientes
Sel päeval ei pea ärkama vara. Pärast rahulikku hommikusööki hotelli hubases kohvikus võime soovijatega jalutada San Pedro turule, kus lahked ketšua prouad värsketest ja eksootilistest troopilistest puuviljadest imemaitsvat mahla kokku segavad. Jääb aega Cusco vahel jalutamiseks ja hetkede püüdmiseks, pärast lõunat aga läheme rongi peale, mis viib meid Aguas Calientesesse – külakesse Machu Picchu jalamil. Õhtu võime veeta kaljude vahel asuvas loodusliku veega termaalbasseinis, mis on küll veidi vana ja väsinud, kuid mille asukoha ja vaadete eest annaks nii mõnigi moodne spaa pool kuningriiki ja kuningatütre pealekauba. Puhkama läheme vara, et koguda mõtteid ja jõudu järgmiseks päevaks.
4. PÄEV / Machu Picchu
Sel hommikul ärkame juba enne kella 5, et olla esimeste seas Machu Picchu väravas. Ehkki me ei ole kaugeltki ainukesed, kel sama plaan, on varahommikul veel võimalik leida see vaiksem nurgatagune põlluterrassi nurk, kus rahulikult istuda, jalgu kõlgutada ja oodata - et pilved hajuksid ning päike laotaks oma esimesed kiired üle linna, mille ümber on niivõrd palju müstikat - ja mis on paljude jaoks ka üks peamine põhjus, miks siia reisile sai tuldud. Meil on võimalik mitu tundi kulgeda mööda seda iidset linna ning tunnetada, milline hiilgus seal kunagi valitses ning milline seletamatu aura seda siiamaani ümbritseb. Võime kulgeda koos ning kuulata, mida arvab selles kõigest meie kohapealne ketšua rahvusest giid Javier. Kuid kui soovid, võid luua oma kogemuse ise ja omal käel iidseid hooneid avastades ja tunnetades, kuidas Sulle endale sel hetkel parem tundub.
Õhtupoolikul sõidame rongiga Ollantaytambosse – maalilisse väikesesse Andide külakesse. Majutume hubasesse lodge’i küla serva tupiktänavas, kus mõnus sisehoov ja maalilised vaated ümbruse mägedele. Meid võtab vastu Andide ja Ollantaytambo põlishing Arturo. Nüüd oleme kondorite, puumade, unustatud templite ning Pachamama ehk Emakese Maa meelevallas.
5. PÄEV / Ollantaytambo - “elus Machu Picchu” ning salatemplid
Ollantaytambo on 13. sajandist pärit inkadeaegne linn, kuid erinevalt Machu Picchust on ta oma vaikses rütmis aastasadu tiksunud ning asustatud tänaseni. Samad inka müürid, aknaorvad ja ukseportaalid, samad kitsad tänavad - kuid koos peamiselt ketšua elanikkonnaga, “elus Machu Picchu”, kelledest paljud kannavad ka täna oma traditsioonilisi riideid ning hoiavad elus vanu kombeid. Ning mitte selleks, et turist tuleks ja raha eest pilti teeks, nagu on juhtunud mitmes veidi kuulsamas külas siin piirkonnas, vaid päriselt - kõik on ehe ja äge.
Küla ümber aga laiuvad mäed, mis peidavad endas rohkelt väge ning saladusi, mida hakkame tasapisi lahti harutama.
6. PÄEV / Valle Sagrado
Pärast rahulikku hommikusööki ning viimast tiiru külas sõidame tasapisi taas Cusco poole. Teeme peatuse Marase soolakaevanduses, kus traditsioonilisel meetodil kaevandatud sool jõudis kunagi Inka kuningate köögilauale, täna aga maailma tipprestoranide köökidesse. Õhtupoolikuks jõuame Cuscosse, aega jääb mõnusaks õhtusöögiks mõnes Cusco tipprestoranis ning “õhtuseks vööndiks” - siin on mitu väikest ja õdusat muusikabaari, kus kohalikud moosekandid mängivad mitte ainult Andide vilepillimuusikat ja “Kondori lendu”, vaid lasevad kõlada pigem kaasaegsematel, üle Lõuna-Ameerika piiride ulatuvatel salsa ja latino-rock’i nootidel.
7. PÄEV / Cusco.
Nüüd on meil aega rahulikult ringi vaadata, et põhjalikumalt tutvuda selle linna kaunite tänavatega. Ekselda vanalinnas ning hipilikumas-boheemlaslikumas San Blas’is. Tutvuda San Pedro turu nurgatagustega ning ketšua proude käsitööga - ei ole maailmas võrdset Peruu alpakavillastele kampsunitele ning mütsidele-käpikutele-kapukatele.
Cusco on ütlemata kaunis ning piisavalt turvaline, et omal käel kitsaid tänavaid avastades lihtsalt heas mõttes ära eksida - sest just siis leiad selle kõige ägedama pildikaadri, poekese või restorani, mis muudab selle linna Sinu omaks.
Õhtu aga on taas Peruu köögi ja muusika päralt, kel huvi ja jaksu.
8. PÄEV / Džungel ja Iquitos
Algab “uus reis” - lendame maa teise serva, vihmametsa südames asuvasse Iquitosesse. Juba lennukiaknast lõputuna horisondini kulgevat metsa vaadates saab hea perspektiivi ning aimduse Amazonase vihmametsa tohutust ulatusest. Mööda maismaad ja jõge võtaks Cuscost Iquitosesse jõudmine aega rohkem kui nädala - juba see ilmestab, kui kaugele ja kui erilisse maailma oleme sattunud. On aeg häälestada ennast džungli lainepikkusele - lennukist maha astudes on ilmne, et algab täiesti uus reis hoopis teistsugusesse maailma.
Iquitos ise on pulbitseva eluga džunglipaabel, mis kahtlemata väärib samuti lähemat tutvumist. Majutume meie hea sõbra, proua Fabiola hotelli kohe keskväljaku kõrval, jalutame linna peal ning jõeäärsel promenaadil, harjume soojuse ja niiskusega. Terve kesklinn on täis imelisi ajaloolisi maju, mille ehitasid kautšukiparunid 19. sajandi lõpul, kui Iquitos oli tervet maailma vallutanud kautšukibuumi keskus. Need jõukad ajad on ammu möödas ning Portugalist toodud käsitsi maalitud kahhelkiviplaadid majaseintel kattunud hallituse ja tolmukorraga. Õhtustada võime Gustave Eiffeli projekteeritud rauast majas, mis ühe kummiparuni poolt tükkidena siia toodi ning peaväljaku äärde üles seati. Pärast päikeseloojangut aga lööb jõeäärsel promenaadil käima kummaline, kuid kindlasti palav ja sõbralik urbaniseerunud džungli elu ja melu.
9. - 14. PÄEV / Amazonas ja rännak džunglisse
Algab kauaoodatud 6-päevane rännak ja retriit sügaval Amazonase džunglis. Suur, vana puust liinipaat viib meid üle 100 kilomeetri mööda Amazonast ülesjõge. Laev sõidab aeglaselt, teeb külades peatusi - just sel viisil, kohalike kombel aeglaselt kulgedes on võimalik tajuda Amazonase mastaapsust, valmistada end järk-järgult ette metsa sügavusse sukeldumiseks. Igaühel meist on ülemisel tekil oma võrkkiik, kuhu sobival hetkel pikali visata või unnegi suigatada, laevalael saab võtta päikest.
Tähtede valguses leiame oma mootorpaadid Yanayaku harujõe suudmelt ja saabume meie peatuspaika. Meie baaslaagriks saab džunglisse ehitatud lihtne, kuid mugav metsamajutus, mis on Amazonas Reiside teiseks koduks olnud juba viimased 14 aastat. Kogu kompleks on nendel päevadel ainult meie ja meie peruulastest sõprade ja abiliste päralt, teisi välismaalasi siin sel ajal ei ole.
Magame privaatsetes bungalotes, kus on voodi, võrkkiigega rõdu, wc ning isegi (jõeveega) dušš. Ühisteks ettevõtmisteks, koosolemiseks ja söömiseks asub kesksel kohal suur ja mõnus ühismaja, mida põlisrahvad nimetavad maloka’ks. Sööme kvaliteetset ja puhast toitu, mida meie pikaaegne kokk Ricardo hoole ja armastusega elaval tulel valmistab. Toit on maitsev ja mitmekesine - kohalike ürtide ja maitsetaimedega valmistatud kalaroad, yuca ehk maniokk, bataat ning jahubanaan, eksootilised juur- ja puuviljad.
Päevad kujunevad orgaaniliselt, grupi vaimu ja soove silmas pidades. Ümbristev loodus on ehe, võimas ja liigirikas, täidetud džunglielanike laulude ja sirinaga nii päeval kui öösel. Matk metsas, vaikne kanuuretk öisel jõel, paaditripid kaugematesse džunglisoppidesse, varahommikune linnuvaatlus. Külastame ka Yayanayku jõe pueblo'sid, kus ei tee keegi turistidele näitemängu, suled peas - näeme autenset tänast džunglirahva elu. Saame vajadusel gruppi jaotada, et igaüks leiab enesele meelepärast tegevust. Aga aega jääb ka puhkamiseks ja võrkkiiges raamatu lugemiseks - sest ka oma rõdul või maloka’s rippuv võrkkiik on selles keskkonnas suurepärane koht, kus iseendaga sõbraks saada ja veidi üksi olla. Kuus päeva on piisav aeg, et jõuaks ammutada metsa väge mitmel moel ning viia maloka’s läbi ka mitmeid ühistegevusi.
Kogu metsaretke aja on meiega koos ka šamaan Jairo, meie hea sõber ja teejuht Amazonase vaimses maailmas. Tema juhendusel õpime tundma džungli ravimtaimi, saame osa puhastavast lillevannitseremooniast ning kui oleme jõudnud end piisavalt džungli sagedusele häälestada, toimib ühel õhtul ka ayahuasca-tseremoonia - võimas rännak, mille abil Amazonase põlisrahvad on aastatuhandeid oma keha ja vaimu puhastanud, haiguseid ennetanud ja ravinud, elus tähtsaid valikuid teinud. Õpime tundma selle rituaali kõiki komponente ja sisu, osaleme ise medicina valmistamisprotsessis. Osavõtt selles rituaalist on loomulikult vabatahtlik ning otsuse võid teha kohapeal, kui oled tutvunud šamaaniga, kohanenud Amazonasega ja tunned annast mugavalt ja turvaliselt.
Ühel õhtul sätime oma laagri üles ka mõne metsajärve äärde ning ööbime puude vahele tõmmatud võrkkiikedes, ümbritsetuna vaid moskiitovõrgust ning öisest džungli helilainetest. Öösel algab džunglis hoopis teistsugune elu, putukate ja loomade kisakoor on kõrvulukustavalt vali – ning sel hetkel tunnded heas mõttes, kui pisike on inimene selle suure stiihia keskel. Kuid oleme igal hetkel hoitud - meie teejuhtideks on kogenud (ja ka inglise keelt oskavad) ranger’id ning piirkonda ja kõiki selle elukaid tundvad kohalikud põlisasukad.
Kuid Amazonas ei ole ainult metsas müttamine - see suur džungel on täis ilu ja romantikat. Meie harujõe suudme lähedal asub keset Amazonast asustamata saarel liivapaljandik ehk playa. ühel või isegi mitmel õhtul võime sõita randa, et ujuda koos roosade jõedelfiinidega, naudida maailma ilusaimat päikeseloojangut keset Amazonase avarust, äkki süüdata lõkegi. Jah, siin ujumine on ohutu ning kaelast saadik Amazonase jões seistes ja üksinda kaugusesse vaadates võib nii mõnestki vanast mustrist lahti lasta, et uus ja parem saaks tulla.
Reisi 14. päeva pärastlõunaks jõuame tagasi Iquitosesse. Nüüd mõjub see džunglilinna sigin-sagin juba tuttavlikult ja isegi koduselt. Kuid reisi viimaseks õhtuks otsime üles ühe kõrvalisema, vette ehitatud ujuva maja, mis asub ikkagi “ühe jalaga metsas” - sest ega see džungel ning seal kogetu meist niipea veel lahti ei lase.
15. PÄEV / Belèn
Üks põnevaim koht terves maailmas on kindlasti Puerto Belèn’i linnaosa Iquitoses. Belèn on Amazonase rahvastele mitteametlikuks pealinnaks, kuna sealselt hiiglaslikult turult saab osta ja müüa kõike, millega üks džunglielanik seotud on. Kindlasti veedame veidi aega turu “nõiarohtude” sektsioonis, kuhu on koondunud kõik Amazonase loodusravimid ning indiaanitarkus nii keha kui vaimu ravimiseks ja hooldamiseks. Siin müüakse tõesti kõike - tuhktubakas rapè’d, palo santo’t, afrodisiaakumeid, kõikvõimalikke juuretisi, pulbreid ja segusid - loodusrahvaste teadus taimemaailmast on kõrgelt arenenud ning müüjad oma kaubast vägagi teadlikud.
Meie “kohapealne nõel”, Belèn’i elanik Carlos juhatab meid ka linnaosa kaugematesse soppidesse, kus elu ei ole 100 aasta jooksul palju muutunud - kui välja arvata mõned elektriliinid ja paar roosat pesukaussi. Käepärastest vahenditest kokkuklopsitud tokkide otsas majad on ehitatud suures osas vette ning osaliselt ka ujuvatele balsaparvedele. Külastame ka Carlose kodu ning teeme paaditiiru ujuvas linnas, mida tuntakse ka Amazonase Veneetsiana.
Pärastlõunal aga stardib lennuk Lima suunas ning jõuame oma kodusesse perehotelli Barranco linnaosas. Kindlasti leiame Ladina-Ameerika gurmeepealinnas mõne imelise söögikoha - aga kui grupis huvi, võime proovida laua saada Central‘i, mis on maailma kõige mainekama restoranide edetabeli, Theworlds50best.com järgi 2023. aastal valitud kõige paremaks restoraniks - ja seda terves maailmas!
16. PÄEV / Lima
Nüüd on aega veidi ringi vaadata ka Peruu pealinnas. Pistame varba Vaiksesse ookeani, naudime kogu Peruu parimaid ja värskemaid mereande ning võtame reisi kokku. Õhtul suundume aga juba lennukile. Tallinnasse jõuame 16. päeva õhtuks, kaasas kullast kallimad pildid ning unustamatud emotsioonid.
-
Siselennud Lima-Iquitos, Iquitos-Lima-Cusco ning Cusco-Lima
Kõik transfeerid
Majutus 2- või harva 3-kohalistes tubades (ühese toa lisatasu 500 eur)
Machu Picchu rongipiletid ning sissepääs
Toitlustus kogu metsaretke vältel
Enamik metsas vajaminevast matkavarustusest
Eestikeelse reisijuhi teenused
16 päeva fotokoolitust
Ja muidugi kogu retk vastavalt ülalkirjeldatud programmile
-
Rahvusvahelised lennupiletid Tallinn-Lima-Tallinn, mille saad mugavalt osta ka meie käest
Söögid-joogid väljaspool Amazonase metsaretke (kuid viimased on Lõuna-Ameerikale kohaselt üpris soodsad)
Jootraha on kombeks ning ootatud - restoranides ca. 10% arvest. Lisaks hindavad reisijapoolset rahalist tänu kõrgelt meie giidid ja personal metsas ja mägedes, kuid nad on hästi tasustatud ja nimetatud jootraha on sümboolne
Reisikindlustus
Vabatahtlikud lisaekskursioonid (mida ei ole ka programmis kirjas, aga mida on mõnel pool võimalik korraldada – ühesõnaga kohad, kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna)
Suurte lisakulutustega arvestama ei pea – metsas pole raha kusagil kulutada ning ka mägedes on elu tagasihoidlik ja pigem säästliku viisiga. Suveniiride ja käsitöö ostmiseks või õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult ette ennustada ei oska, kuid kokkuvõttes oleme soovitanud järgmist – kui arvestad umbes 500 euroga kogu reisi peale, siis on selle eest kindlasti korralikult ja rikkalikult söödud, joodud, õhtuti väljas käidud ning kott suveniire ja käsitööd täis.
-
Pikad lennud reisi hinna sisse ei kuulu, kuid enamus meie reisijatest eelistab lennata koos grupiga ning soovib abi lendude broneerimisel. Seega saad osta sobiva lennupileti ka meie käest. Loe reisi osavõtutasust ja rahvusvahelistest lendudest lähemalt.
Palume, et kõik reisijad viiksid end kurssi ka reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut.
Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse, varustuse ja muud sellised küsimused.
-
Ootamatuste puhuks soovime, et kõikidel meie reisijatel oleks kehtiv reisikindlustus. Meie reisitingimuste kohaselt peab reisikindlustus sisaldama meditsiiniabi sihtriigis ning reisitõrget min. 2000 euro ulatuses, mis tagab kindlustusjuhtumi korral Sinu naasmise Eestisse. Kuid soovitame tungivalt sõlmida reisitõrke kindlustus summas, mis katab nii reisi kui kui ka lennupiletite kogumaksumuse - juhuks, kui kindlustusjuhtum leiab aset enne reisi. Reisikindlustuse saad osta ka meie käest, meie kindlustuspartner on PZU. Samuti võime Sulle vormistada ainult täiendava reisitõrkekindlustuse, kui Sul on juba reisikindlustus nt krediitkaardiga kaasas (krediitkaardi reisitõrkekindlustus on enamasti piiratud 2 000 euroga). Samuti soovitame reisikindlustuse sõlmida juba reisi broneerimisel, sest sel juhul hakkab ka reisitõrge kehtima koheselt. Poliisi hinda see ei mõjuta.
-
Reisijakoha broneerimiseks küsime Sinult 500 eurot ettemaksu, mis tagab Sulle koha reisil. Ülejäänud reisitasu küsime 45 päeva enne reisi algust. Kuna hoiame selle reisijakoha ainult Sulle ning teistele huvilistele seda ei paku, siis on ettemaks tagastamatu, kui soovid hiljem ise oma broneeringu tühistada või reisi vahetada. Erinevate ootamatuste puhuks, mis võivad Su reisiplaane muuta, on vajalik sõlmida reisikindlustus (sellest lähemalt allpool).
Reisi osavõtutasu saad tasuda mitmeti ning arvestame selles osas Sinu soovide ja võimalustega. Võta julgelt ühendust, kui Sinu reisiotsus ei ole veel küps, kuid soovid ühel või teisel põhjusel, et Sind nö. “hariliku pliiatsiga” reisile kirja paneksime ning annaksime teada, kui kohad grupis hakkavad täituma. Kui soovid, saad osavõtutasu maksta ka pikema perioodi vältel enne reisi - võime olla nn. "hoiupõrsas", kui see aitab vajaliku summa kokkusaamisele kaasa. Kokkuleppel võib reisi põhimakse tasumine toimuda ka hiljem, kui 45 päeva enne reisi. -
Peruu on väga ebatavaline maa ning tegemist ei ole ka kaugeltki tavalise turismireisiga. Ööbimisel paneme rõhku kohalikule karakterile ning kindlasti ka asukohale. Kõik meie majutuskohad on hoolikalt valitud väikesed, sõbraliku perehotellid ning asuvad alati linna südames, jalutuskäigu kaugusel nii vaatamisväärsustest kui söögikohtadest. Majutus on kahekohalistes tubades, džunglis kahekohalistes bungalotes. Lisatasu eest on võimalik ka üksinda toas olla, küsi julgelt.
Ühtegi matka ei džunglis ega mägedes ei tee me koos kõikide asjadega, igal pool saab suured kotid turvaliselt pererahva hooleks jätta. Toidu valikul nii džunglis kui mägedes paneme rõhku tervislikkusele ning põlisrahva tarkusele – on ju lugematu hulk tänapäeval üle maailma kuulsad mitmekesised ja tervislikud toidud pärit just siit.
Vaktsineerimisest - ükski vaktsiin ei ole Peruu (ega ka meie) poolt sellele reisile kohustuslik, kuid Eesti reisimeditsiini arstid soovitavad Peruusse reisimisel vaktsineerida end kollapalaviku, difteeria-teetanuse ja kõhutüüfuse vastu. Malaaria poolest ei ole Iquitos ja selle ümbrus otseselt ohutsoon ning kui meie “kodupiirkonnas” oleks malaariat, siis me kuuleksime sellest kohe. Siiski ei saa me korraldajana võtta lõplikku vastutust ega anda soovitust mitte võtta malaariatablette, lõpliku otsuse selles osas (ja ka vaktsiinide osas) pead võtma siiski vastu Sina. Kuid soovitame reisimeditsiini kabinetti külastada ning seejärel otsustada.
Mida peaksid veel teadma?
Reisijuht Annika Metsla
Eesti tippfotograaf ja koolitaja Annika on reisil nagu väike tuumalõhkepea – tema rõõmsameelsus nakatab ühtviisi nii reisija kui tänavamuusiku. Kui hetk seda nõuab, paneb ta Havanna tänaval isegi liikluse tagurpidi käima – ning kummalisel kombel lähevad selle mänguga naerusuil kaasa nii taksojuhid kui isegi politseinikud.
Reisil loob Annika mängulisi fotoülesandeid, mis haaravad kaasa ka need, kes algselt ei tulnudki reisile pildistamismõtetega – on juhtunud, et kõige suuremad skeptikud satuvad reisil kõige suuremasse hasarti. Ning ausõna – kui keegi näeb reisi jooksul kasvõi korra Annikat halvas tujus, siis maksame vabatahtlikult Tarbijakaitseametile trahvi ning kanname reisiraha tagasi.
Reisijuht Teresa Liivak
Teresa on reisil särtsu täis kui tšillikaun – õhinas kõige osas, mis uus ja tundmatu. Samas leplik, kui miski on veidi ladina-ameerikalikult nihkes. Rännates on ta avastanud, et kõikide inimeste südamepõhi on tegelikult pärit samast kohast. Aga Venezuela “inimdžunglel” on talle pikkade seal elatud kuude jooksul ka õpetanud, et Ladina-Ameerikas ei tohi lasta endale pähe istuda – ning see kogemus teeb temast usaldusväärse teejuhi ka turbulentsetel hetkedel.
Ta võib veeta tunde, istudes džunglis liaanijuurikal ja lihtsalt loodusesse vaadates – isegi siis, kui ahv ei kõõlu parasjagu sabapidi palmi otsas. Ka kõige rahutum niheleja leiab Teresa käevangus reisides hingerahu ja avastab aeglase reisimise võluküljed – troopikaniiskes vihmametsas ammutab ta jõudu, millega innustab oma reisijaid meid ümbritsevat imelist maailma märkama, armastama ja hoidma.
Suvel aga istub Teresa omaehitatud mobiilse juuksurisalong-automaja rooli ning sõidab sellega mitmeks kuuks näiteks Hispaaniasse või Portugali, pügades päid ja habemeid ning nautides vaba ja sõltumatu nomaadi elu.
Meie pesa ehk lodge džunglis
Amazonas Reiside “pesa” asub keset Amazonase vihmametsa – oleme selle kohaga seotud alates selle loomisest 2009. aastal. Asume Ayacucho Tipishka ning San Juan de Yanayaku kogukonna maadel ning mõlema külaga on meil hea läbisaamine - aitame hoida ja kaitsta ümbritsevat loodust, pakume külameestele ja -naistele tööd, korraldame talguid ning toetame külapidusid. Kui huvi, loe lähemalt 2021. aasta tormitalgutest, mil päästsime - koos meie reisijatega! - selle paiga väga haruldase tormi tagajärjel tõenäolisest hävingust.
Yanayaku jõele viivad kõik meie Peruu reisid, kuid võtame vastu ka omal käel matkajaid, kalamehi, linnuvaatlejaid või loometöö tegijaid, kes soovivad seda maagilist kohta külastada väljaspool meie reisiplaane või jääda sinna pikemaks.
Lodge asub sügavas vihmametsas – kuid kohapeal on olemas kõik, et nautida loodust, seigelda või ka lihtsalt võrkkiiges päevade kaupa raamatut lugeda. Privaatsetes bungalotes on olemas vannituba (dušivesi tuleb siiski jõest ja ei ole kuum, aga ka mitte külm :), mugav voodi, rõdu ning võrkkiik, kus kasvõi nädalate kaupa kesk linnulaulu raamatut lugeda (või kirjutada). Ümberringi on põlismets, mitu järve ning ülalnimetatud 2 kohalikku küla. Loodusretkedeks on olemas kaatrid, kanuud, võrkkiiged-moskiitovõrgud väliööbimisteks, väga head kohalikud giidid. Räägi meile oma soovist ning pakume Sulle unustamatut eemalolekut, mida tänapäeval vähestes kohtades maailmas tunda saab.
Ära ole turist - Fotoreisid
„Ära ole turist!“ on Amazonas Reiside elav jututund, kus reisimise ning sihtriigi entusiastid räägivad ausalt ja avameelselt, mil viisil on võimalik reisil minna rohkem kohalikuks, saada aimu elust „siin, praegu ja päriselt“, jätta endast maha hea mulje ja positiivne jalajälg, jõuda sügavamale kohalikule mõistmisele – ühesõnaga, kuidas olla reisides teadlikum, vähem „turist“ ja rohkem „kauge külaline“ või hoopis „kohalik“.
Selles osas teeme juttu tippfotograafi Annika Metslaga, kelle reisid on midagi palju enamat, kui reisil pildi tegemine. See on teadlik suhestumine ümbritsevaga, mis võimaldab reisil märgata - ning muidugi ka jäädvustada - erilisi hetki, mida näidates-jagades justkui võtaksid vaataja oma reisile kaasa. Ja mida ka 20 aasta pärast on hea uuesti läbi elada. Annika on loonud eripalgelise ja omanäolise reisi kontseptsiooni, kus läbi terve reisi toimub juhendatud fotokursus. Õiges annuses ja mitte “üle võlli”, mis pakub uut pilku kõikidele, kel reisil pilti teha meedib - kuid ammugi pole see mõeldud vaid paadunud entusiastidele. Pildistamiseks sobib tänapäeval suurepäraselt ka telefon, oluline on vaid soov reisil aktiivne olla, märgata nurgataguseid, astuda sisse lahtistest ustest ning vaadata kohalikele lahkelt silma. On juhtunud isegi, et kõige suurem kaameraskeptik teeb reisil vaat’ et kõige rohkem pilti!
Kaasreisija video Peruust
Elu nagu filmis! Alari Teede filmitud videos enam kui 2 nädalat Amazonase seiklust võetud kokku vähem kui 2 minutis.
Villemdrillem - Rändaja
Eesti 2024 Muusikaauhindade jagamisel Aasta Hip-Hop/Rap artistiks valitud Villemdrillemi uus muusikavideo loole "Rändaja", mis filmiti meie reisi käigus 2024 aasta jaanuaris! Ega madalamalt ei sobikski lennata ;)
TV-sarjad Peruust:
Meelte sagedus Amazonases. Vaata siit >
Õhinapõhised Peruus - Vaata siit >
Reispass Peruust ja reisifotograafiast:
Annika Metsla fotoreisid Ivo Tšetõrkin ja Annika Metsla
Reisifotograafia Ivo Tšetõrkin ja Kaupo Kikkas
Reispass. Peruu audioblogi 1/2. Teresa Liivak ja Ivo Tšetõrkin
Reispass. Peruu audioblogi 2/2 Teresa Liivak ja Ivo Tšetõrkin
Reispass. Jututund Lima rõdul Teresa Liivak ja Ivo Tšetõrkin
Kaasreisijate tagasiside