Naeratuste saar Bali


Reisiajad: 2. – 12. november 2019 (11 päeva kohapeal)
31. okt - 10. november 2020 (11 päeva kohapeal)
Osavõtutasu: 1 900 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn – Denpasar – Tallinn (ca 800 eurot)
Reisiseltskond: kuni 9 reisihuvilist ja reisijuht, Balil elanud ja rännanud ning raamatu „Minu Bali“ autor Jesper Parve.

Tule Jesper Parvega värvikirevale puhkusereisile, et kogeda kõike head ja ilusat mida Bali saar pakub! Ringreisil imetleme nii kauneid templeid kui looduse mitmekesisust, õpime tundma kohalikku kultuuri ja sööke. Avastame saart võimalikult mõnusalt, pannes rõhku just sellele päris Balile, mis paljudel turistidel kahjuks nägemata jääb.

  • Reisistiil: avastamisrõõmuga puhkusereis. See reis sobib avatud inimesele, kes soovib mõnusa puhkamise ajal ka uusi kultuure tundma õppida. Puhkamise ja pikutamise kõrval avastame nii kohalikku loodust kui Bali inimeste elu-olu.

  • Raskustase: Bali reisi jaoks ei ole vajalik keskmisest parem füüsiline vorm – rõhk on eelkõige puhkusel ja kuigi võtame ette toredaid jalutuskäiku, pole neis midagi kontimurdvat.

  • Kliima: Balit on õnnistatud sooja ja troopilise kliimaga, õhutemperatuur on aasta ringi 22–35 kraadi vahel. Novembrikuisel reisil näeme arvatavasti ka veidi vihma, aga üldiselt on päevad päikeselised ja merevesi mõnusalt soe.

  • Tempo, kulg ja mugavustase: reis on rahulik ja mõnus, naudime vaateid ja puhkust.

Indoneesiale kuuluv Bali on üks maailma kauneimatest ja salapärasematest saartest. Siit leiab kõike – ilusaid liivarandasid, palju päikest, naeratavaid inimesi, imemaitsvaid söögielamusi, lopsakat loodust ja parajal määral müstilisust.

Teejuht Jesper Parve on oma kogemuse põhjal kokku pannud just sellise ringreisi, mis annaks paari puhkusenädala jooksul Balist kõige parema ja sisukama tunnetuse. Näeme Bali kauneid templeid ja riisiterrasse. Naudime nii hommikusi päiksetõuse viirukiudus Ubudi kohal kui ka päikseloojanguid Uluwatu kaljude äärel. Pikutame imelistel liivarandadel ja naudime kohalikke hõrgutisi. Seikleme põnevatel mägiteedel ja külastame ka teist väikest paradiisisaart nimega Gili Air.

Püüame kogeda kõike head ja ilusat mida see saar pakub. Näha, kuidas on see võimalik, et inimestel, kel ei ole peaaegu midagi, on ühed õnnelikumad maailmas. Ja imetleda kogu seda looduse mitmekesisust, mida üks nii pisike saar võib pakkuda. Selle kõige nautimine on tehtud teile võimalikult mõnusaks ja lihtsaks, kuid moel, et kogeksite ka seda päris Balit, mis paljudel, kes siia saarele satuvad, kahjuks nägemata jääb.

REISIKAVA

1.päev. Ubud. Saabumisõhtu
Eelmisel õhtul Tallinnast startinud lend maandub Denpasari lennuväljal täna õhtul - sõidame kohe edasi Bali keskosas asuvasse Ubudi linnakesse. Ubud on linnake, kus on enim säilinud algupärast Bali kultuuri, loodust ja igapäevaelu. Sellele on lisandunud tänapäevased kohvikud, spa-d ja hotellid. See on koht, kus kõige paremini on omavahel segunenud tänapäev ja minevik. Seal majutame ennast mõnusalt hotelli ja naudime meie esimest Bali stiilis õhtusööki (õhtusöök hinna sees).

2.päev. Päev Ubud'is
Hommikul ärkame omas rütmis ja naudime ühist hommikusööki. Ülejäänud päeva naudime Ubudi linnakese võlusid ja laseme teil Bali rütmi sisse elada. Päeva jooksul võib külastada maailmakuulsaid joogakeskusi, shopata kohalikul käsitööturul, nautida massaaze või kehahooldusi, või soovi korral lihtsalt basseini ääres pikutada ja nautida olemist. Õhtu hakul jalutame läbi riisipõldude kohalikku restorani ja õhtustame päikseloojangu saatel kõik koos (õhtusöök hinna sees).

3.päev. Ringreis saarel
Võtame ette väikese ringreisi mööda saart. Viime teid vaatama Unesco kaitse alla kuuluvaid Jatiluwi riisiterrasse, mis hõlmavad enda alla enam kui 600 hektarit. Kõiki neid põldusid hooldatakse siiamaani 9. sajandil rajatud ühtse veesüsteemiga ning siinsed vaated on tõeliselt lummavad. Külastame kohalikke külasid ja teeme tutvust nende igapäevaeluga, astume sisse teeäärsetesse templitesse ja õpime Bali usundi alustalasid. Õhtustame kõik koos (õhtusöök hinna sees).

4.päev. Rannalinn Sanur
Sõidame rannalinna Sanur, mis on ennekõike tuntud oma kena ja pika rannajoone poolest. Sanur oli Bali esimene rannakuurort, mis oma rahulikkusega on täielik vastand turistipealinna Kuta elule. See endine kalurikülake on imekombel siiamaani suutnud säilitada oma vaikuse ja mõnusa olemise. Suurema osa päevast veedame mõnusalt rannas, kuid sealsamas rannapromenaadil on olemas suurepärased võimalused kohaliku köögiga tutvumiseks, shoppamiseks või massaazide nautimiseks. Ööbimine Sanuris.

5.päev. Uluwatu tempel
Külastame Uluwatu templit, mida peetakse üheks Bali tähtsaimaks ja kaunimaks templiks ning on ehitatud eesmärgiga kaitsta kogu saart pahade deemonite eest. See asub 70 meetri kõrgusel kaljunukil ja templi juurest avanevad imelised vaated ookeanile. Viime teid ka õhtusöögile seal läheduses asuvasse restorani, kust avanevad samuti unustamatud vaated ookeanile ja surfirandadele. Peale õhtusööki (ei sisaldu hinnas) sõidame tagasi Ubudisse.

6.päev. Väljasõit loodusesse
Sõidame imetlema Bali rikast ja mitmekesist loodust. Käime vaatamas saare ilusaimaid koskesid ja Beratani ning Buyani mägijärvi. Tagasi Ubudisse tulles külastame ka kuulsat Ubudi ahvimetsa.  Õhtul läheme kohalikku templisse vaatama ühte salapärasemaid ettevõtmisi Bali saarel - 100 mehe chantimist ja tantsuetendust ehk Kecak tantsu. Selle juured ulatuvad peaaegu sajandi taha ja oma algupäraselt kasutati seda tantsu halbade deemonite ja inimeste eemalhoidmiseks. 

7.päev. Pealinn Kuta
Hommikul sõidame pealinna Kutale. Kuta on tuntud eelkõige oma maailmakuulsate restoranide, ööelu ja shopinguvõimaluste poolest (ka Jamie Oliveril on siin oma restoran). Teeme tutvust ka Kuta rannaga, kus on võimalus võtta surfi algõpet (ei sisaldu hinnas). Õhtul lähme naudime saare pealinna elu ja melu.

8.päev. Gili Air saar
Peale hommikusööki võtame suuna Gili Air saarele. Gili Air on kõige rahulikum kolmest Gili saarest. Saarel puuduvad täielikult mootorsõidukid ja liigutakse vaid hobuste või ratastega. Ümber saare on võimalik jalutada vaid paari tunniga ning see on seda väärt, sest kogu jalutuskäiku saadab mõnus merekohin ja kenad rannaliivad. Gilile jõudmiseks peame sõitma natuke aega bussiga, millele järgneb paaritunnine paadisõit saarele. Paadireisi ajal on hea õnne korral võimalus märgata ka paadiga kaasa ujuvaid ja mänglevaid delfiine. Kohale jõudes majutame ennast rannabungalowdesse, naudime päikest, valgeid liivarandu ja päikseloojangut.

9.päev. Päev Gili Air saarel
Vaba päev Gilidel. Saab päikest võtta või soovi korral laenutada paari euro eest maski ja lestad ning ranna lähedal snorgeldada (võib kohata merikilpkonni). Samuti võib sõita välja eraldi päevareisile sukelduma ja snorgeldama (ei sisaldu hinnas).

10.päev. Petulu linnuküla ja Tegallalangi riisiterrassid
Sõidame tagasi Ubudisse, kus peale lõunat külastame kuulsat Petulu linnuküla, kuhu iga päev päikseloojangul saabuvad tagasi oma pesadele üle saare lennus olnud valged haigrud. Teeme ka väikse jalutuskäigu imelistel Tegallalangi riisiterrassidel ning naudime üheskoos ka meie viimast ühist õhtusööki (õhtusöök hinna sees).

11.päev. Ubud. Lahkumispäev
Peale hommikusööki on veel aega päikest võtta ja nautida imelist Ubudit ning peale lõunat seame endid juba Denpasari lennuvälja poole, kust toimub äralend.

 

Hinna sees on kogu ringreis vastavalt programmile, eestikeelse reisijuhi ja kohalike giidide teenusedmajutus (kahekohalistes tubades), transport ühistele päevareisidele, transfeerid lennuväljale ning tagasi ja ka laevapiletid Gili Air saarele ning tagasi.  Sõidud toimuvad 6-kohaliste väikebussidega (minivan). Samuti on hinnas kõik hommikusöögid (10) ja ka neli ühist õhtusööki. Lisaks piletid programmis toodud vaatamisväärsustele (templid, külad, riisiterrassid, ahvimets, kosed, mägijärved, tantsuetendus ja Petulu linnuküla).

Ubudis ööbime Balile iseloomulikes bungalow hotellides, mis enamasti asetsevad riisipõldude ääres, eemal suuremast linnakärast ning on mõnusa basseiniga. Gili Airil ja Sanuril majutame ennast peaaegu rannajoonele, et oleks hea ja mõnus otse lävepakult ookeani hüpata. Kutal aga võimalikult keskusesse, et kõik vajalik oleks käe-jala juures. Iga ööbimise juurde kuulub ka hommikusöök. Koos naudime õhtusööke peatänavalt eemal asetsevates parimates Bali stiilis toidukohtades, kus kohtuvad kohalike imelised kokandusoskused puhaste toorainete ja mõnusa atmosfääriga. Kohtades, kuhu tavaliselt turist ei satu, kuid mis annavad kõige paremini edasi Bali köögi imepärased maitseid ja omadusi. Ühese-toa lisatasu 280 eur.

Hinna sees ei ole ülejäänud päevased või õhtused toidud (Balil on rikkalik toidu valik ning peale ühiseid söömisi juba orienteerute pakutavas ning saate valikud teha juba lähtuvalt enda maitsest). Samuti ei kuulu hinna sisse reisikindlustus ja programmi mittekuuluvad lisaekskursioonid. Kogu reisi vältel on aga võimalik reisijuht Jesperi abiga juurde tellida lisaväljasõite, kohtumisi ravitsejatega, rollerimatku ja muud põnevat, mida algses reisikavas ei ole ja kuhu võib-olla kõik ei soovi samaaegselt minna. Lisakuluna tuleb arvestada ka lennujaamas nö maalt lahkumise maksuga (u 15 dollarit inimene).

Hea oleks reisile kaasa võtta mõistlikul määral sularaha (eurod), mida Balil saab juba hõlpsasti kohalikuks valuutaks vahetada. Kõikjal on olemas ka pangaautomaadid, kuid sealt raha väljavõtmine on tasuline ja on esinenud ka automaadipettusi. Eelistada tuleks pankades asuvaid sularahaautomaate. Soovi korral võib hea teenuse eest jootraha anda ka kohalikele giididele ja bussijuhtidele, selleks võib arvestada kogu reisi vältel kokku umbes 20 euroga. Õhtustele väljaskäimistele ning toidule kuluvat summat on muidugi raske ennustada, kuna inimeste sellekohased soovid erinevad, aga arvestada võib umbes Eesti hinnatasemega. Teeäärses söögikohas võib saada süüa ka 1 euro eest, kuid kvaliteetsemad kohad kallimad, nagu ikka.

Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi riietuse jms küsimused. 

Teejuhiks Bali saarel on 2016. aastal ilmunud raamatu „Minu Bali“ autor Jesper Parve, kes läks päikesesaarele ja maailma joogapealinna Ubudisse oma väge otsima ning veetis seal koos perega kokku pool aastat. Jesper on elupõline seikleja. Ta on elanud pikemat aega nii Ameerikas, Soomes, Austraalias kui ka Bali saarel, reisinud läbi suurema osa Aasiast ja Euroopast.  Bali jäi aga sügavale hinge juba 5 aastat tagasi, kui külastas saart esimest korda oma 1,5-aastasel maailmareisi ajal. Jesper elas pikemat aega seal ka koos oma elukaaslase ja väikese pojaga ning on hiljem korraldanud Balile privaatseid seiklusreise.

Raadiosaadet Jesperiga saab järelkuulata R2 Reispass

Vaata ka Bali pildigaleriid

Majutuskoha näide Ubudis

Majutuskoha näide Ubudis

Majutuskoha näide Ubudis

Majutuskoha näide Ubudis

Majutuskoha näide Ubudis

Majutuskoha näide Ubudis

Bali reisi tutvustav videoklipp

Matkad looduses, riisipõldudel ning iidsetes templites - aga ka puhkus kaunil Gili Air'i saarel, lõkkeõhtud rannal ning muidugi ülimaitsev toit! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end ka meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot uudiste ning eripakkumistega.

Oma sõnumi, küsimuse või reisibroneeringu saad teele panna ka siit: 

Nimi
Telefon
Sinu sõnum