KUUBA ON MUUTUSTE LAINES - KUID MITTE MCDONALDSI AVAMISE SUUNAL.

Liina Eik, Amazonas Reiside Kuuba reisijuht

On see Kuuba, mis ta on - kuid ei jäta kunagi ükskõikseks. See saar puudutab, üllatab ja tekitab lõputult küsimusi. Iga kord siia jõudes on midagi muutunud, midagi teisiti. Siiski ülistavad 2022. aasta lõpus "revolutsiooni triumfi" vaid üksikud vaikivad loosungid. Mul pole küll võrdluseks silma ees aastakümnete pikkust aegrida, aga see, mis toimub praegu, toob tagasi õhustiku, millist kogesime meie kusagil aastail '89-'90-'91. Muidugi pole see laulva revolutsiooni isamaalisus, mis meenub. Küll aga dünaamilisus, kitsikus ja muutuste õhkkond. „Valuutapoed” ja ärikad tänavatel, moodsad inimesed, kellel on raha, ja siis need “teised". Lõputud järjekorrad ja murelikkus, kust midagi hankida. Kusjuures “saba” dünaamika on Kuubal veidi teine ja päris leidlik - hajusad inimparved kogunevad vastava poe, aknaluugi või jagamispunkti juures. Iga uus tulija küsib: “Ultimo?” - “Kes on viimane?” - ja saab teada, kes on tema ees. Siis ei ole vaja “sabas” seista, saab rahulikult jutustada kellega tahes. Ja see inimparv ongi tavaliselt väga kärarikas. Tegelikult on süsteem veel veidi keerulisem - lisaks järjekorras viimasele näidatakse ära ka eelviimane, et ei tekiks segadust, kui keegi otsustab vahepeal lahkuda. Topeltkontroll. Järjekord on elu oluline ja igapäevane osa.

Praegu on sellesse kommunistlikku kompotti lisandunud eriti intensiivne emigreerumine. Kel vähegi võimalik, lahkub. Minnakse läbi Nicaragua ja “koiotile” - smugeldajale - makstakse kohalikus mõistes hiiglaslikke summasid selle riski eest, et ehk kuidagi, salakaubana ja autokastis õnnestub pääseda läbi Guatemala, Mehhiko ning seejärel läbi ohtliku Sonora või Chihuahua kõrbe "tõotatud maale” USAsse. Kaubandusvõrgustikku puudutavate teadaannete kõrval on üks peamisi uudisteteemasid omavahelistes vestlustes just see, et kes jälle läks, kes kohale jõudis, kes kavatseb minna ja kes jäi vahele ning saadeti tagasi. Minejad on enamasti noored ning teotahtelised, nii et väiksemates kohtades juba muretsetakse, et linn hakkab noortest tühjaks jääma. Teisalt on valitsus esimest korda selle reziimi ajal hakanud teatud tingimustel lubama ettevõtjatele otse kaupade importi. Muutused toimuvad vaikselt, kildhaaval, järgi antakse sealt, kust juba kriitiliselt pigistab, aga just niipalju korraga, et tuua veidike leevendust, kuid mitte uut hingamist. Avatakse klubisid, mis oma sisekujunduse ja teeninduskvaliteedi poolest annavad enamikule Tallinna vanalinna kohtadele suured silmad ette. Kuid salati kõrvale saia ei suudeta sealgi alati garanteerida.

Elektrikatkestused ja tarneprobleemid joogivee, leiva, munade ja seebiga ei üllata Kuubal enam ammu kedagi. Külalisena on aga jälle uus kogemus istuda õhtusöögilauas mõnusal katuseterassil, saatjaks salsarütmid ja diiselgeneraatori võimas nurrumine. Vool võeti selles kvartalis jälle neljaks tunniks ära ja ilma oma generaatorita ei saaks restorani lahti hoidagi. Ringlevad kuulujutud, et Havanna sadamasse jõudis Türgi laev, mille abiga elektrivarustus ehk veidike paraneb.

Vinalese org sai sügisel orkaan Iani käes räsida ning poolteist kuud hiljem on paljud majapidamised endiselt elektrita. Loodus toibub vaikselt, murrud ja rusud on valdavalt juba koristatud ning org oma rohetavas lopsakuses paitab silma, kuid selleks, et kasvaks uus puuvili ning muu söögipoolis, läheb veel kaua aega. Tubakaistutamise peab sel talvel samuti paar kuud edasi lükkama, sest kuurid, kus värskeid lehti peale koristust kuivatati, on enamuses rusudeks. Kuid inimesed on uskumatult vaprad ja peavad vastu. Mõned perenaised on küll loobunud toitlustamise pakkumisest, sest kõige vajaliku kokkusebimine on isegi nende vilumuse juures ületamatu logistikaülesanne, kuid seda olulisem on reisijana oma raha tuua just siia, kus seda just praegu väga oodatakse. Mitte riigi, vaid lihtsa kuubalase taskusse.

See saar ja siinne ühiskond on jätkuvalt uskumatult huvitav ja eriline - ning omapärased ja ainulaadsed on ka need viimase aja pöörised ja keerised. Ei paista, et siin asjad niipea “korda saaksid”, riik “läänelikuks” muutuks või McDonalds avataks.

Tutvu Kuuba reisikavaga ja tule reisile!

Fotod: Annika Metsla

Previous
Previous

PERUUS POLE MISKI POLE KINDEL – KUID KÕIK ON VÕIMALIK!

Next
Next

PERUU VIDEO-AUDIOBLOGI