Texase südames ja „Trump´i müüri radadel“

Reisiaeg: 28. aprill - 10. mai 2020  (13 päeva) 
Osavõtutasu:  2 700 eur, millele lisanduvad lennupiletid Tallinn - Dallas - Tallinn (ca 600 - 850 eur)
Reisiseltskond: kuni 10 reisihuvilist ning reisijuhid Herbert Murd ja Väino Laisaar


Road-trip, mis muudab su arusaamu Texasest, viib sind ghost-town Terlinguasse Chihuahua kõrbes, kahel korral üle piiri Mehhikosse, idüllilistesse Texase väikelinnadesse, Big Bendi rahvusparki Rio Grande ääres, barbecue ja chili-panni manu, põnevate kohalike karakterite juurde ning kuulsate filmide vähetuntud võttepaikadesse.

Herbert Murd on Texases rännanud lugematuid kordi alates 1989.aastast. Ta tunneb turistide eest peitu jäävaid nurgataguseid, varjatud saladusi, paljusid värvikaid inimesi ja isegi kohalikke koeri. Tema eestvedamisel on valminud telesari „Trumpi müüri radadel“ koos Väino Laisaarega, mille radadel kulgeb omakorda ka käesolev reis.

  • Reisistiil: road-trip

  • Raskustase: kerge. Kõikidel reisi öödel magame voodites. Mõnel päeval tuleb veeta pikki tunde autos, kuid tehakse peatusi. Pikki matku sellel reisil kavas ei ole – pigem jalutuskäigud ning alati ilma asjadeta.

  • Tempo ja kulg: Sõidame palju, aga võtame piisavalt aega kohalolemiseks. Jack Kerouac kirjutas oma kultusraamatus Teel: "Sa sõidad ja sõidad ja homme õhtul oled sa ikka alles Texases."

  • Kliima: meie reisi ajal on päevad mõnusalt soojad, temperatuur on päeval umbes 24–28 kraadi. Kõrbes võib kerget ekstreemi tekitada intensiivne päike.

  • Transpordiviis: oma privaatne mikrobuss. Reisime enamjaolt huvitavatel ja maalilistel kõrvalteedel, vältides kiirteede halli spliini.

Foto: Väino Laisaar

Texas on alati olnud veidi isepäine, mässumeelne ja eneseteadlik. Texas on piiriosariik ja seda on tunda igal sammul – inglise ja hispaania keel võivad siin vahelduda paari sammuga või siis olla lootusetult segunenud.

Külastame enamikku Texase kultuspaikadest – Big Bendi rahvusparki, vaatame ligi 500 meetriste püstseintega Santa Elena kanjonit (mida varem tunti ka Suure Kanjoni nime all), naudime päikesetõusu ja loojangut kõrbes, vaatame üle idüllilised väikelinnad Texase südames ja jalutame boheemlaslikus SoCo linnaosas pealinnas Austinis, käime ära Alamo misjonikindluses San Antonios.

Kahel korral käime ka üle piiri Mehhiko poolel – ühel korral ületame mehhiklasest paadimehe abiga Rio Grande ja jõuame Mehhiko üksildasse kõrbekülla Boquillas del Carmen´isse. Teine Mehhiko külastus viib Ciudad Acuña´sse – vähetuntud, kuid seetõttu täitsa turistivabasse piirilinna, kus muu hulgas asub Corona Club’i nimeline baar – seal on filmitud filmide „El Mariachi“ „Desperado“ ja „Once Upon a Time in Mexico“ baaristseenid.

Maitseme ehtsat barbeque’d, mille sarnast ei leidu kusagil maailmas ja muidugi Texase rahvusrooga chilit ja seda Tarantino kultusfilmist „Death Proof“ tuntud lokaalis „Chili Parlor“. Suurepärasest mehhiko ja tex-mex köögist rääkimata.

REISIKAVA

1. päev. Saabumine Dallasesse

Maandume Dallases, saame kätte oma mikrobussi, õhtustame ja ööbime siinsamas hotellis, et olla hommikul valmis pikaks roadtripiks. Kel pärast pikka lendu jaksu, saab loomulikult veel õhtuses Dallase tuledesäras jalutada.

2. päev. Päriselt kohal

Sõidame läbi kogu Texase Mehhiko piiri äärde Big Bendi rahvusparki Chihuahua kõrbes. Teel teeme lühikesi peatusi, lõunasöögiks varume poest teele kaasa proviandi, õhtustame teel. Hilisõhtul jõuame kummituslinn Terlinguasse, millest saab meie kodu järgnevateks päevadeks.
Terlingua on vana omal ajal mahajäetud kaevanduslinn. Tänaseks on sinna elama asunud umbes 300 inimest, kes soovivad asuda eemal kõigest, mida peetakse klassikaliselt ameerikalikuks. Siin ei ole MacDonaldseid, kaubanduskeskusi, uhkeid restorane. Lähim suurem asustus jääb tundide kaugusele. Samas ei ole Terlingua kaugeltki välja surnud - vastupidi, sellesse kõrbeurkasse soovib elama asuda järjest rohkem inimesi, kellele “tavatsivilisatsioon” ühel või teisel põhjusel mokkamööda ei ole. Selle kummalise mikrokosmose elust saamegi järgnevatel päevadel killu kaupa osa võtta.

3. päev. Ghost-town Terlingua ja Big Bend´i rahvuspark

Terlingua asub kyll väljaspool Big Bendi rahvusparki, kuid on siiski selle mitteametlikuks keskuseks ja sobiv stardipaik Big Bendi rahvusparki. Sõidame Santa Elena kanjoni juurde, kust Rio Grandet ümbritsevad kahelt poolt kaks looduslikku 500 meetri kõrgust piirimüüri. Kel soovi, võivad sõita kanuuga Rio Grande jõel mööda USA-Mehhiko piiri või teha lühike matk mägedes. Õhtu veedame Terlingua keskväljakul, kus 100 aastat vanal verandal kogunevad igaks õhtuks kõik põnevad kõrbekarakterid pilli mängima, suhtlema, lummavat päikeseloojangut vaatama ja ennast hästi tundma. Kõrberahvas on ääretult sõbralik ja külalislahke - igaüks on teretulnud, suurlinna anonüümsus on valgusaastate kaugusel.
Õhtut sööme sealsamas asuvas Starlight Theatre´i nimelises vanast vabaõhukinost ümber ehitatud restoranis.

4. päev. Üle Rio Grande Mehhikosse

Sööme hommikust Mimi Webb Milleri kohvikus ning kui on õnne, kohtume ka Mimi endaga, kes on üks legendaarsemaid ja kõige kirjuma elulooga Terlingua püsielanikke ning ka Herberti vana sõber. Tema elu mitte lihtsalt ei sarnane põnevusfilmile, vaid on film sõna otseses mõttes - tema kunagine armukolmnurk Mehhiko narkobossi ning Ameerika narkopolitseinikuga jõuab varsti Netflix´i legendaarse krimisarja Narcos pealiinina teleekraanile. Samuti on just Mimi see, kellega jõudis ühe oma viimastest intervjuudest teha legendaarne Anthony Bourdain.

Pärast rahulikku hommikut läbime ametliku piiripunkti USA ja Mehhiko vahel, kust Mehhikossa saab sõita vaid sõudepaadiga üle Rio Grande. Sealt läheb omakorda eeslirada väikesesse, veidi trööstitusse ja isoleeritud Mehhiko külla Boquillas del Carmenisse. Õhtuks tagasi Terlinguasse, kus keskväljaku Porch´il juba tuttavaks muutunud näod pillilaulu ja jutumõmina lahti löövad. See on hetk, kus võid tunda, et jah - ei oleks elul viga, kui Terlinguas saaks veeta rahulikult nädala, kaks või rohkemgi. Kuid mis teha - road-trip jätkub.

5. päev. Road-trip jätkub

Sõidame mööda Mehhiko piiri ja läbi kõrbe itta ja jõuame õhtuks jälle Mehhikosse - Ciudad Acuña´sse. Acuña´s ei ole ühtegi klassikalist vaatamisväärsust, mistõttu ei käi siin ka turiste - see on lihtsalt tavaline Mehhiko linn. See ongi tore - keegi ei proovi sulle midagi müüa, keegi ei tunne su vastu huvi. Elu siin ja praegu, a la mexicano!
Õhtustame ehedas Mehhiko restoranis ja külastame legendaarset baari Corona Club, kus on filmitud nii “El Mariachi”, “Desperado” kui ka “Once Upon A Time in Mexico”. Seinu kaunistavad võtteaegsaed fotod verise Antonio Banderasega - kuna aga Acuña ei asu ühegi klassikalise turistitrajektoori peal, ei ole ka see baar muutunud turistilõksuks. Kohalikud joovad rahulikult oma Coronasid ja on pigem imestunud, et mõni välismaalane selle paiga üles on leidnud. Öö veedame autentses Mehhiko motellis - ka selliseid klassikalisi, ajastu hõnguga kohti, mis oma kulumisastmes ja koloriidis meenutavad USA filmimotelle, leiabki täna pigem Mehhiko poolelt ja just Acuña-taolistest kerge kõrbetolmu alla mattunud linnadest.

6. päev. San Antonio vana ja uus kultuur

Sõidame hispaaniakeelse Texase pealinna San Antoniosse. Et elus valitseks tasakaal, on nüüd aeg tunda end ka veidi turistina. San Antonio peaväljakult leiame San Fernando katedraali, yhe vanima kiriku kogu Ameerikas, ja vaatame selle fassaadile projitseeritud videoinstallatsiooni ameerika ajaloost, mille keerukuse ja grandioossuse üle kohalikud väga uhked on. Külastame Estonia nimelist linnaosa, mille tänavad kannavad Eesti linnade nimesid. Mekime ehtsat Texase barbeque’d. Päeva lõpetame vanalinnas jalutades, kus on palju kanaleid ja ilusaid tänavaid, palistatud kohvikute, kõrtside, klaveribaaridega. Õhtuelu on väga elav ning rahvas tunneb ennast hästi.

7. päev. Hingetõmbepäev San Antonios

Külastame San Antonio vanimat linnaosa La Villitat, käime ära ajaloolistes misjonikindlustes, teeme giidiga paadiretke läbi San Antonio vanalinna.
Pärast aga läheme endise Pearli õlletehase kvartalisse kerkinud veidi hipsterlikku, aktiivse elurütmiga linnaruumi ning lõpetame päeva mehhiko turu- ja peotänaval. Vaatame, milline näeb välja õhtune Market Square, kuulame mariachisid Riverwalkil
Lisaks veel mõni live-muusikaklubi või klaveribaar. See on chill päev, kus igaüks leiab endale meelepärase tegevuse, ei ole kohustust kõik ekskursioonid ja tiirud kõik korraga kaasa teha.

8. päev. Texase back-country

Sõidame läbi idülliliste Texase väikelinnade. Elluärganud kummituslinn Gruene - tõeline Texase väikelinna-blues oma vaikelu, väikeste poekeste ja pikapautodega habetunud vanameestega, kel pori kummikute küljes ja pumppüss kabiini tagaklaasil. Teele jäävad ka kauboipealinn Bandera ja maailma väiksem linn Luckenbach, kus ametlikult elab vaid 3 inimest. Ka vana-kooli bensiinijaamad ja kõrtsid, mida oled harjunud nägema filmides, on eksisteerivad täna päriselus vaid Texase back-country´s. Jõuame maaliliste maastike sisemaale – Hill Country´sse ning lõpetame päeva vanade saksa asunike pealinnas Fredricksburgis.

9. päev. Väikelinna vaikelu

Vaatame ringi ajaloolises Fredericksburgis, saksa asunike poolt rajatud ja Preisi printsi Frederick’I järgi oma nime saanud väikelinnas, mis on täna ka Texase veinitootmispiirkonna keskuseks ja üheks populaarsemaks siseturismi sihtkohaks. Soovijatele toob põlvpükstes poiss, linnusulg uhkelt kaabu kyljes, mõnes biergartenis weisbieri kõrvale keedekartulit, hapukapsast ja bratwursti.  Seejärel liigume edasi “suure kivi” Enchanted Rock´i juurde ja võtame ette matka kivi otsa, kust avanevad hunnitud vaated ümbruskonnale. Seejärel kinnitame keha parima Texase barbeque’ga ning jõuame päeva lõpuks pealinna Austinisse.

10. päev. Chili ja nahkhiired

Austin. Külastame Kapitooliumit, mis on Washingtoni Kapitooliumi täpne, kuid veidi suurem koopia. Teeme ringkäigu boheemlaslikus SoCo linnaosas, maitseme tšillit Tarantino lemmikbaaris, elame kaasa maailma suurima linnasisese nahkhiirte kogukonna õhtusele väljalennule (1,5 miljonit nahkhiirt!) ning vaatame ringi õhtuses Austinis.
Pidutseme 6. tänaval või kylastame Austini vanimat Honky Tonki.

11. päev. Shopping ja vaba aeg

Sõidame läbi väikelinnade Dallasesse, kus soovi korral on aega šopata suurtes, hea valikuga ning odavates outlet-ostukeskuses või siis. Keda shoppamine ei huvita, saab tõusta kõrgesse vaatetorni, külastada Texase käsitööõllede tehast (sealne käsitööõlle maht ületab kogu Eesti tavaõlle tootmist) või näiteks World Aquarium´i, kus on olemas pea kogu maailma veeloomad.

12. päev. Dallas - J.R. ja JFK

Teeme tuuri J.F. Kennedy hukkumispaigas ja muuseumis, mis otse sündmuskohal taastab samm-sammult kogu tolle traagilise päeva, mil siin tapeti USA president. Käime USA rahapajas, kus otse meie silme all trükitakse enamus Ühendriikide paberrahadest. Midagi jääb ka üllatuseks. Õhtupooliku saavad soovijad veeta Stockyardis – hiiglaslikus karjaaias, mis kunagi oli kogu kuulsusrikka kauboikultuuri lõppunktiks. Just siin lõppes (või siis vastupidi algas) Metsik Lääs. Täna saab siin näha ehtsat Texase rodeot või siis karjaajamist läbi linna viimaste kauboide poolt. Päeva lõpetame maailma suurimas Texase kõrtsis ehk honky tonkis - sest “everything is big in Texas!”

13. päeval võtame hommikusöögilaua taga reisi kokku ning lendame tagasi koju – kannused kauboisaabaste küljes on nüüd auga välja teenitud.

“Now we were on the great Texas plain and, as Dean said, "You drive and drive and you're still in Texas tomorrow night.” ― Jack Kerouac, On the Road. Foto: Väino Laisaar

Ghost town Terlingua keskväljak, kus kõik põnevad kõrbekarakterid õhtuti kogunevad. Foto: Väino Laisaar

Ghost town Terlingua keskväljak, kus kõik põnevad kõrbekarakterid õhtuti kogunevad. Foto: Väino Laisaar

Santa Elena kanjon ning Rio Grande piirijõgi - vasakul Mehhiko, paremal USA. Foto: Väino Laisaar

Terlingua “as is” - see ei ole kunstiinstallatsioon. Foto: Ivo Tšetõrkin

Viva Mexico! Foto: Väino Laisaar

Üksik hunt kõrbes - John ja tema longhorn on tõeline Texase maasool, kes vaid harva külalisi vastu võtab. Foto: Väino Laisaar

Silte meeldib texaslastele teha. Foto: Väino Laisaar

Texase klassika - kääksuv tuulepump ja heinapallid. Foto: Väino Laisaar


Hinna sees on kogu road-trip vastavalt programmile - transport, kütus, rahvusparkide ja muuseumide sissepääsutasud, kõik retked ja ekskursioonid. Majutus on motellides ja hotellides kahekohalistes tubades. Lisatasu eest on võimalik elada ka üheses toas.

Hinna sisse ei kuulu söögid ja joogid ning lisaekskursioonid, mida ei ole programmis kirjas, kuid mida on siin-seal võimalik vabal ajal ette võtta. Õhtustele väljaskäimistele kuluvaid summasid me loomulikult liiga täpselt ette ennustada ei oska ning kui mõnes piano-bar´is küsitakse sissepääsutasu, on see samuti ekstra. Kuid kui arvestad umbes 600 dollariga kogu reisi peale, on selle eest ilusasti söödud-joodud, väljas käidud, klaverimängijale dollar purgi sisse pandud.
USA-s kehtib jootraha- ehk tipikultuur, mille kohaselt ei sisaldu söögi- ega joogikohtades teenustasu automaatselt arves ning alati tuleks arvestada vähemalt 15% arve hinnast jootrahaks. Lisaks sellele tuuakse USA restoranides alati laua peale üks arve. Seega palume osalejatel hoida alati ligi piisavalt peenraha, et ühised arveldused oleksid sujuvad.

Palume, et kõik meie reisijad viiksid end kurssi meie reisikorralduslike eripärade ning põhimõtetega, mis teevad meiega reisimise eriliseks ja meeldejäävaks, kuid nõuavad selle nimel ka reisijalt pisut eeltööd ja valmisolekut. Enne reisi teeme kindlasti ka ühe ühise kohtumise kogu reisi seltskonnaga, kus saame tuttavaks ja arutame läbi koti pakkimiseks riietuse jms küsimused. 

Kuula Reispassi raadiosaateid Siin Ciudad Juarez, Mehhiko ja USA-Mehhiko piiril
Vaata reisisarja Trumpi müüri radadel


Reisijuht Väino Laisaar

Reisijuht Väino Laisaar

Reisijuht Väino Laisaar

Väino Laisaar on seikleja, automatkaja ning matkasarju tootev reisioperaator, kes oma igapäevaleiba teenib erinevatele väljaannetele saateid, videoid ja artikleid tootes. Ja et käed jõuetult rippu ei vajuks, juhib üritusi ja mänge ning seikleb ka reisijuhi ametis. See on tema Töö/Elu, mis Väintsi ta enda lahkel soovil mööda maailma ringi loobib – kord matku filmilindile jäädvustades ja maailma erinevates paikades kolades, kord reise või matku juhtides.
Reisisarja “Trumpi müüri radadel” filmides kummutas Herbert Väintsi eelarvamuse, et USA loodus ei löögi kogenud seiklejat pahviks - ning Väints leidis, et tore oleks paljusid tol korral käidud paiku ka päriselt oma silmaga, mitte ainult läbi kaamera objektiiviaugu näha.

koduleht www.laisaar.com
raamat “4×4 reisid. Elu läbi kolme silma”

Reisijuht Herbert Murd

Reisijuht Herbert Murd

Reisijuht Herbert Murd

Herberti süda tiksub Texase rütmis, kus ta on lugematu arv kordi rännanud alates 1989. aastast. Tänu tema teadmistele, pikaaegsele kogemusele ning aastatega kogunenud kohalikele kontaktidele saavad nii tema kui ka tema reisikaaslased ligi inimestele ja lugudele, mis nende paikade esmakülastaja ees kindlasti varjule jääksid. Herbert on Texasesse sõpru ja sõprade sõpru viinud aastaid, korraldanud bändituure, toonud Eestisse Texase muusikuid. Tallinnas peab Herbert juba 20 aastat Pikal tänaval Tex-Mex kõrts-restorani Texas Honky Tonk, mille meeskonnaga on ta ka korduvalt käinud USA chili-keetmisvõistlustel. Herberti eestvedamisel on valminud ETV reisisarjad „Ivo Linna Ameerika lugu“ ja „Trumpi müüri radadel“.


Pane siit teele oma sõnum või reisibroneering! 

Kui oled reisist huvitatud, aga ei ole veel kindlalt otsustanud, lisa end lihtsalt meie uudiskirja saajaks ning me saadame Sulle personaalselt infot reisiuudiste ning eripakkumistega.

Nimi
Telefon
Sinu sõnum

Vaata reisisarja Trumpi müüri radadel